Skocz do zawartości
  • 0

Archiwizacja nagrań. Bezpośrednio i poprzez nagrywarkę DVD


sybic
 Udostępnij

Pytanie

Jakiś czas temu z pewnym użytkownikiem polemizowałem na temat archiwizacji nagrań, wyrażając swoje krytyczne uwagi na temat platform UPC i Platforma N, dlatego że programy na tych platformach można sobie nagrać, ale nie można ich już mieć w sensie z archiwizować. Ów użytkownik wskazywał, że przecież nagranie można zgrać na nagrywarce DVD i strata jakości jest minimalna. Spór powstał właśnie na tej linii.

Ja twierdziłem, że nagrania w ten sposób są nie do przyjęcia.

Żeby dalej nie drążyć tego tematu, pozwoliliśmy sobie zgrać dokładnie ten sam fragment 22 sek. nagrania i przedstawić forumowiczom do ich oceny.

Kolega zgrał to po analogu na nagrywarce, a ja na tunerze, czyli oryginalny mpeg.

 

Nagranie pierwsze jest tu :

http://tgv.e12.pl/Nagrane_z_Tunera_SAT.mpg

Jest to oryginalny mpeg, jaki został przechwycony. Zajmuje 9 MB

 

Nagranie drugie :

http://tgv.e12.pl/Nagranie_za_pomoca_na ... Tunera.mpg

To jest ten sam fragment, ale nagrany z tunera przez nagrywarkę. Proszę zauważyć, że ma ponad dwa razy więcej objętości - 23 MB

 

Czy jest różnica?

To już niech każdy sobie sam odpowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ale dlaczego porównujecie pieska z kotkiem?

Trzeba porównywać dwa pieski, albo dwa kotki; nie ma pieskokotków.

2009103001.png

2009103002.png

Nagranie 2 (nagrywarka DVD) ma więcej MB bo nagrywarka przydziela strumień tak jak Pan Bóg przykazał 7-9 Mbps. Niestety nic to nie polepsza, bo już sam wzorzec jest :censored: - tylko 3 Mbps.

Porównując sam obraz (bez patrzenia na megabajty pliku) nie odróżnił byś jednego od drugiego gdyby tak jak napisałem na wstępie były to dwa obrazy 16:9 lub dwa 4:3. Siłą rzeczy musi być strata przy konwersji formatów. Dla jednej osoby strata będzie "niewielka", dla innej osoby "nie do przyjęcia".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja tylko porównałem materiały, jakie nadesłał mi kolega. On nagrał to tak, jak najlepiej mógł, a ja wziąłem to co zostawił tuner. Uważam, że trzeba porównać to, co możemy z danych sprzętów wycisnąć i nie wdawać się niepotrzebne dywagacje, wszak musimy sobie odpowiedzić na pytanie : czy w związku z tym, że platforma UPC, czy N nie daje nam możliwości ściągnięcia nagranego materiału z ich tunerów, możemy nagrać ten materiał bez wyraźnej straty na jakości obrazu, np. na nagrywarce DVD?

Niech kazdy sobie sam odpowie. Próbki są do ściągniecia, a dyskusja jest zbędna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kolegą od nagrania DVD jestem ja i dlatego przybliżę trochę sprzęt na jakim dokonano zapisu. Nie ma co dyskutować o tym gdzie jest lepsza jakość bo to widać od razu, że nagranie bezpośrednio z tunera jest lepszej jakości. Kolory są żywsze. Nagranie zostało wykonane na nagrywarce LG RH177 w jakości XP (wchodzi 60 minut na jedną 4,7 GB płytę). Nagrywanie aż w tak dobrej jakości spowodowało duży rozmiar pliku. Standardowa jakość to taka, która pozwala na zapis 120 minut na płycie DVD. Wtedy rozmiar plików byłby porównywalny. Nagrywałem z tunera Golden Interstar 870 CRCI Xpeed za pomocą standardowego kabla euro. Kabel jest gruby więc dobry ale nie jest pozłacany i ma długość 1,5 m. Mając do dyspozycji tuner z wyjściem HDMI i nagrywarkę z wejściem HDMI można uzyskać dużo lepszą jakość nagrania. Ja takim sprzętem nie dysponuję. Przede wszystkim ogromnym minusem nagrań na nagrywarce DVD jest to, że nagrywa w letterboksie a nie w prawdziwym 16:9. Tego się raczej nie da zmienić ale jakość można znacznie podnieść więc moim zdaniem wykorzystując lepszy sprzęt nagrywarki są dobrą alternatywą. n i sieci kablowe nie pozwalają na przenoszenie nagrań więc czemu nie skorzystać z konkurencji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Przede wszystkim ogromnym minusem nagrań na nagrywarce DVD jest to, że nagrywa w letterboksie a nie w prawdziwym 16:9. Tego się raczej nie da zmienić ale jakość można znacznie podnieść więc moim zdaniem wykorzystując lepszy sprzęt nagrywarki są dobrą alternatywą.

Nie wiem jak jest w LG, ale Panasoniki potrafią nagrywać w 16:9. Myślę, że LG też. Trzeba tylko ustawić tuner sat w tryb 16:9 (bez letterboxa), sterowanie nagrywarką odbywa się na 8 pinie euro złącza.

Osobiście używam tej metody nagrywania i uważam, że efekty są przyzwoite, a przy tym jest to bardzo proste.

Nagrywam też strumień DVB-S komputerem - tuner na karcie PCI. Nagranie jest co prawda bez żadnej utraty jakości, ale ta metoda wymaga sporo wiedzy od użytkownika.

No cóż - każda z tym metod ma swoje wady i zalety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...