Skocz do zawartości

jakość emisji DVB-T po 01.10.09


PrzemekS
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pewne pytania dotyczące DVB-T w Polsce, może ktoś bardziej biegły będzie w stanie mi odpowiedzieć, bo ja sam nie jestem w stanie sobie wytłumaczyć:

 

1. dlaczego zmniejszono bitrate z testowych 2,9 Mbit/s na 2,5 Mbit/s i zmniejszono rozdzielczość z 720*576 na 704*576 pikseli? Teraz pustego miejsca w muksie jest około 4,5 Mbit/s. Po co aż tak dużo? Czemu to miejsce ma służyć? Audycje radiowe wykopsano (IMO niesłusznie) więc w tym celu miejsce jest na pewno niepotrzebne. Więc po co?

2. jak to jest że jakość przekazu jest tak słaba? Czym się koduje audycje przed nadaniem? Przyznam, że w ostatnich dwóch dniach zrobiłem pewien eksperyment wykorzystując że wczoraj i przedwczoraj emitowano "Piratów z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły" oraz "Czyż nie dobija się koni?". Programy odbieram za pomocą tunera Avermedia DVB-T 007 Super. Mieszkam w Poznaniu, antena kierunkowa Yagi-Uda skierowana na RTCN Śrem. Odbiór bez zarzutu. Programy nagrywane były za pomocą AverTV 6. Strumień video "jak leci z powietrza", audio przekodowane do AAC, wszystko upchnięte w kontener mp4. Ponieważ oba filmy mam w zbiorach DVD, pierwszy w wersji kolekcjonerskiej (dwie dwuwarstwowe płyty) a drugi dodany do jakiegoś wydawnictwa to postanowiłem sam zakodować filmy i porównac jakość. Dla porównania filmy chałupniczo kodowałem z tym samym bitratem i rozdzielczością za pomocą aplikacji Handbrake http://handbrake.fr/snapshot.php Odtwarzałem za pomocą Mirillis Splash Playera Lite http://mirillis.com/splash.html i The KMPlayera http://www.free-codecs.com/download/kmplayer.htm I przyznam, że jakość jest po prostu nieporównywalna. Największego szoku można doznać oglądając ten drugi film - otóż film (z końca lat sześćdziesiątych!) na płycie ma bitrate 3,0 Mbit/s - oczywiście chodzi o kodek MPEG-2 - a i tak jego jakość jest o wiele lepsza od tego co zaserwowała telewizja DVB-T. W obu przypadkach - aby dobić do tej jakości jaka serwuje nam DVB-T to musiałem obniżyć bitrate do poniżej 1 Mit/s. I aby było sprawiedliwie, nastawy w Handbrake nie były jakieś wyrafinowane, prędkość kodowania około 50 klatek na sekundę na dwurdzeniowym procesorze za nieco około 200 złotych (trochę podkręconym). Czym kodują profesjonaliści, że jakość jest aż tak słaba? Najbardziej to widać podczas audycji sportowych - przyznam, że zdecydowanie wolę analog niż DVB-T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PrzemekS

Twoje eksperymenty - eksperymentami ale musimy dać sznasę nadawcom na dostosowanie/skonfigurowanie sprzętu nadawczego. DVB-T na razie raczkuje w naszym kraju. Nie zapominaj że wszystkie możliwości jakie daje DVB-T nie są jeszcze u nas wykorzystane, nie możemy zapominać o EPG, teletext, napisy w DVB wersje językowe i parę innych usług o których mówi standard DVB-T. Jeśli chwilę poczekamy a jajogłowi nie będą rzucać kłód pod nogi telewizji cyfrowej to nadawcy z pewnością wymuszą na operatorach wyciśnięcie maksimum z usługi przekazu cyfrowego za któy w końcu będą płacić więc myślę że na razie nie ma co psioczyć. Tyle czsu wytrzymaliśmy to ten rok chyba nie robi wielkiej różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PrzemekS - są różne wersje mpeg-2 i mpeg-4, więc film w zaawansowanym mpeg-2 3Mbps, może wyglądać jak 4Mbps w standardowym, dlatego takie porównywanie nie ma sensu.

 

2.5Mbps przy h.264 spokojnie wystarczy, ale jeśli będzie nadawane w zmiennym bitrate (VBR), bo stałe bitrate (CBR-które jest teraz) się do tego nie nadaje. Skutkuje ono nadzwyczajną jakością przy stałych scenach i artefaktami przy gwałtownych ruchach. Nadając w VBR uzyskamy jednocześnie dobrą jakość obrazu i większy zasięg, bo będzie możliwość nadawania nawet w 16-QAM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po dwóch tygodniach emisji wygląda to kiepsko,

ponieważ przy parametrach siły sygnału 97% i jakości sygnału 100%

obraz często szatkuje sie i często zanika fonia.

Z koleji dziś Emitel postanowił pobawić się kanałami

wyłączając TV4 na kilka godzin oraz Puls na godzinę,

a resztą programów oprócz TVP1 włączał i wyłączał co kilka lub kilkanaście minut.

A co do Maximum t-1300 HD z opragramowaniem 3.7s dalej niespełnia swoich mozliwości o czym napiszę innym razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od trzech dni to co leci ze Śremu w ogóle nie jest do oglądania - szatkowanie, przymrażanie, desynchronizacja to zjawiska permanentne. Naszła mnie pewna myśl - właściwie od lata tego roku trwa galopująca degradacja przekazu. Przez pewien czas była nawet rozdzielczość HD (TVP HD) i EPG. Później zlikwidowano przekaz wysokiej rozdzielczości. Następnie była przepływność 2,9 Mbit/s i brak EPG. Później zmniejszono przepływność, obraz uległ dalszej degradacji. Obecnie w ogóle nie da się go oglądać. Nie wiem co będzie następne: przerwanie emisji w ogóle? za[beep]e masztu nadawczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio oglądałem Mam talent na TVNie. Siedziałem przed TV i po chwili stwierdziłem, po co oglądać obraz z czarnymi pasami na C+ jak na DVB-T jest panorama. Szybko przełączyłem na naziemną i... po chwili byłem zmuszony ponownie włączyć PVRa. Jakość po prostu żenująca. Dotyczy to wszystkich kanałów oczywiście po za Polsatem, który ściągam tylko po analogu więc w tym przypadku jest lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od trzech dni to co leci ze Śremu w ogóle nie jest do oglądania - szatkowanie, przymrażanie, desynchronizacja to zjawiska permanentne. Naszła mnie pewna myśl - właściwie od lata tego roku trwa galopująca degradacja przekazu. Przez pewien czas była nawet rozdzielczość HD (TVP HD) i EPG. Później zlikwidowano przekaz wysokiej rozdzielczości. Następnie była przepływność 2,9 Mbit/s i brak EPG. Później zmniejszono przepływność, obraz uległ dalszej degradacji. Obecnie w ogóle nie da się go oglądać. Nie wiem co będzie następne: przerwanie emisji w ogóle? za[beep]e masztu nadawczego?

Witam,też odpieram DVB-T ze Śremu i u mnie jest to samo,myślałem że to coś z anteną i nie źle się nalatałem ale widzę że to problem z nadawaniem,co ciekawe jestem też w zasięgu nadajnika z Jemiołowa w Lubuskiem i po przestawieniu anteny jest to samo,sygnał odbieram PVR cyfry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wiadomość ale jakoś nie do końca mnie to przekonuje. Obraz co prawda się poprawił (w każdym razie jeśli chodzi o RTCN Śrem), ale ostatnio:

1. najpierw znikła telegazeta

2. czas wg zegara systemowego jest cały czas letni (to i tak poprawa, bo przez dwa dni różnica między czasem podawanym a rzeczywistym sięgała dwóch tygodni...)

3. a od dziś zamiast poznańskiego Teleskopu jest Kurier Warszawski

 

Po prostu wykazałem się chyba sporą naiwnością licząc że DVB-T zostanie wdrożony tak, aby miało to ręce i nogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...