Skocz do zawartości
  • 0

obrotnica SG2100 - problem z ustawieniem


blazki
 Udostępnij

Pytanie

Witam,

Mam problem z ustawieniem obrotnicy... (tuner Dreambox 7020, Poznań, szer 52N, dł 16 E). Maszt wypionowany, kąt nachylenia obrotnicy jest też ustawiony na wg szerokości. Obrotnica w położeniu 0, jest skierowana na południe.... - przynajmniej taki mi się wydaje. Tuner obsługuje GOTO X, więc nie powinno być problemów - wartości położenia geograficznego też są wpisane. Niestety wszystko nie chce działać .... Po regulacji i dłuższej już zabawie na chwilę obecną obrotnica znajduje tylko Astrę 19,2E i HotBird 13E. Na pierwszym sygnał ma poziom 90% na drugim trochę mniej 85-87% ale odbiór jest bezproblemowy . Jednak nic poza tym nie udaje się odszukać. Listy kanałów w tunerze są też zaktualizowane. Gdzie tkwi problem ? Czy to możliwe że jednak południe jest źle wyznaczone ? Czy powinien regulować całość wg sygnału z Eutelsat W2 (16.0) bo jest najbliżej "mojego" południa ? A może coś powinno jeszcze zostać zaktualizowane w samej obrotnicy (pozycje satelit ?). Czy ktoś zna jakiś kruczek ?

 

pozdrawiam

BM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

A jak ustawisz w tunerze jakiegoś innego satelitę, to antena w ogóle się obraca? Jeśli tak, to trzeba mniej więcej na oko ocenić czy w dobrą stronę pojechała. A jeśli nie, to chyba jest jakiś problem w ustawieniach tunera albo i w tej funkcji Goto X.

Generalnie sprawy wyglądają tak, że instalacja obrotnicy i namierzanie satelit zajmuje "trochę" czasu. Instrukcje obsługi na ogół podają dosyć optymistyczne informacje, iż funkcja Goto X szybko wszystko załatwi. Teoretycznie tak powinno być, ale w praktyce nie jest już tak "różowo". Ogólnie radzę odpuścić sobie wszelką automatyzację. Najpewniejszym sposobem jest ręczne namierzanie kolejnych satelit — najpierw np. na wschód od pozycji zerowej, a potem na zachód. Dzięki temu przynajmniej wiesz co masz i gdzie to masz. Poza tym te ustawienia automatyczne i tak trzeba potem poprawiać ręcznie, więc w sumie zajmuje to i tak dużo czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak ustawiam na 0, to po wybraniu Astry 19.2 lub HotBird 13.0 kręci się w lewo - na zachód (stojąc za talerzem). Czyli teoretycznie dobrze. Ale po mojemu to kręci trochę za dużo z tej pozycji 0 (talerz wędruje coś za długo). Więc chyba to jednak nie jest ustawione na południe. Na razie dałem spokój, poczytałem inne fora i chyba wygląda to tak że trzeba zacząć od sprawdzenia pionu, kompasu a pierwsze ustawienie dla mojej poz. geogr. ustalić wg. satelity na 16.0 E. W sobotę wejdę znowu na dach i powalczę. Sąsiedzi mają już ubaw ale co tam :) pozdrawiam wszystkich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja bym tam nie przesadzał z jakimś aptekarskim ustawianiem pionu czy kierunku południowego. Wszystko i tak trzeba poprawiać w trakcie namierzania kolejnych satelit. Ewentualnie spróbuj może ustawić się z pozycją zerową na Astrę 19°E. Długość geograficzna Poznania wynosi 17°E, jednak te 2°różnicy wielkiej szkody nie czynią. Bez problemów powinno dać się złapać nawet kilkanaście satelit w pobliżu pozycji zerowej. Z tymi dalszymi może być różnie. Ale jak już namierzysz kilka pierwszych, to od razu załapiesz w czym rzecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

najprosciej jak sie da

 

ustaw bok obrotnicy na 52 stopnie , potem przykrec antene ( wczesniej majac punk 0 wlaczony) i teraz stajesz za obrotnica i patrzysz czy srodek talerza idzie przez srosek obrotnicy , jesli tak to calosc kierujesz na 16E pozycje ( calosc czyli ruszasz obrotnica recznie aby nie zmienic srodka talerza wzgledem obrotnicy ) teraz wybierasz jakis kanal silny z 16E i ustawiasz tylko pion na tyle aby miec jak nasilnieszy sygnal jesli chodzi o ruszanie na boki to ruszasz caloscia czyli obrotnica ( srob mocujacych talerz nie ruszasz) i po tych zabiegach antena bedzie jezdzic poprawnie pod waronikiem ze listach i to wazne ma poprawnie wpisane pozycje goegraficzne

 

a co do ustawien polecam ta strone http://jackysat.prv.pl/podstr/obrotnica.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Jak ustawiam na 0, to po wybraniu Astry 19.2 lub HotBird 13.0 kręci się w lewo - na zachód (stojąc za talerzem). Czyli teoretycznie dobrze.

Czyli źle. Jeśli mieszkasz na 16°E, (patrząc z tyłu anteny) do HotBirda powinna się obracać w prawo (16>13°E), do Astry w lewo (16<19°E).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Najlepiej zdjąć obrotnicę, zorganizować sobie jakiś kawałek kabla, podłączyć w domu przy tunerze i sprawdzić, czy poprawnie się zachowuje dla USALS po uprzednim wprowadzeniu współrzędnych geograficznych. A przy ustawianiu satelitów raczej bym zalecał dla obrotnicy wybór komendy DiSEqC 1.2, a nie USALS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...