Skocz do zawartości
  • 0

Podwojny zez na 60cm - ktos probowal z sukcesem?


XeNeS
 Udostępnij

Pytanie

Witam,

 

Mam pytanie - czy ktos z Was probowal moze zestawic podwojny zez na antenie o srednicy 60cm?

 

Konkretnie mowa o pozycjach 4.8E / 0.8W / 4-5W

 

Udalo mi sie zestawic pojedynczy zez na 4.8-0.8 (usredniona sila sygnalu ~80%) lub 0.8-5 (okolo 70%), natomiast podwojny zez nie bardzo chce dzialac, maksimum co udalo mi sie osiagnac (srednio) to jakies 40-50% co wlasciwie do ogladania sie nie nadaje.

 

Wzialem nawet pod uwage skos polozenia horyzontalnego linii przebiegajacej przez te satelity, niewiele bo niewiele udalo mi sie pochylic antene w osi poziomej, jakis zysk byl.

 

Pytanie czy jest sens eksperymentowac dalej czy poprostu dac sobie spokoj?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Z tego co ja słyszałem to 60 cm jest minimalną średnicą, na której można robić zez POJEDYŃCZY. Aczkolwiek słyszałem opinie, że też nie zawsze działa 100procentowo. Sam miałem spróbować bo też mam 60tke ale nie było w domu entuzjazmu więc nie wyszło (może teraz jak TVP sie pojawiło na Astrze uda mi się wszystkich przekonać :) ).

Tak czy inaczej skoro na 60tce pojawiają się niektórym problemy z zezem pojedyńczym, to nie wydaje mi się aby zez podwójny w ogóle miał na takiej antenie szansę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
zestawic podwojny zez na antenie o srednicy 60cm?

Konkretnie mowa o pozycjach 4.8E / 0.8W / 4-5W

Pytanie czy jest sens eksperymentowac dalej czy poprostu dac sobie spokoj?

 

5E + 1W to ma sens, z 1W chyba wszystkie transpondery powinny być odbierane, z 5E tylko "pierwsza połówka".

Jeśli myślisz o 5E + 1W + 4W to... przestań. Musiałbyś ustawić czaszę centralnie na 1W i po bokach zezy, ale... między 1W i 4W tylko 3 stopnie różnicy, na tak małej antenie nie masz szans (przy większej da się to zrobić).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sprawdzilem - zgadza sie.

 

Nie mam kanalow z wiazki Europe FSS dla ktorej wg. Lyngsata trzeba miec antenke minimum 65-85cm.

 

Co do podwojnego zeza myslalem tez o wariancie:

 

- dopiecia 5E do anteny 85tki z 13E,19E (glowny) oraz 28E

- na 60tce zostawienie 9E + 1W (glowny) + 8W - [czy ktos to kiedykolwiek probowal zestawiac??]

- i byc moze kiedys tam pomyslenie o jeszcze jednej malej czaszy na 4-5W (jednak sasiedzi zza wschodniej granicy kusza ;)

 

-> co w sumie dalo by 8 konwerterow.

 

Zly pomysl?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
- dopiecia 5E do anteny 85tki z 13E,19E (glowny) oraz 28E

Między 19E a 5E jest 14 stopni różnicy, sporo, może być trochę problemów z ustawieniem dobrego sygnału ale - próbuj.

 

- na 60tce zostawienie 9E + 1W (glowny) + 8W - [czy ktos to kiedykolwiek probowal zestawiac??]

9E + 1W analogiczna sytuacja jak wyżej, sporo jak na ten rozmiar anteny.

 

Może zamień - 9E na 80 cm. (potrzebne "małe" konwertery), a na 60cm. - 5E.

Wspomnianych transponderów z 5E też nie odbierzesz jeśli zrobisz zeza na 80cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...