Skocz do zawartości

Młodzież i radio


Mati2oo3
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ja bym najpierw zapytał: a jaką ofertę ma rynek radiowy dla młodzieży:

1. Planeta FM zlikwidowana w 2013 r.

2. PR Czwórka wyrzucona z UKF w 2016 r.

3. RMF Maxxx i Eska:

a) wykastrowane z muzyki klubowej (2016-17 r.);

b) playlista Maxxa upodabniana do RMF FM;

c) ograniczane audycje na żywo w Esce (już od godziny 21.00 puszka i długie wiadomości), a nawet we wcześniejszych godzinach wejścia często co 5 piosenek a nie co 3 jak wcześniej;

d) zlikwidowane pasmo lokalne w Esce (dawne Wrzuć na Luz w największych miastach)

e) z Eski odeszli długoletni prezenterzy z doświadczeniem (Pawelec przesunięty do Vox'a, Albert przesunięty do pracy pozaantenowej, Puoteck zupełnie odszedł);

f) w Maxxie prawie wszystkie audycje nagrywane wcześniej, udawana lokalność (prowadzący niby lokalny a tak naprawdę prowadzi program zupelnie z innego regionu kraju i być może w ogóle nie zna miejscowości której program "lokalny" tworzy);

g) listy przebojów w Maxxie i Esce poograniczane: kiedyś 5 wyd. w tygodniu Hop-Bęc i 6 wyd. w tygodniu G20, teraz obie 1 raz w tygodniu; niedzielne listy polikwidowane w obu rozgłośniach;

h) wiadomości za dnia w Maxxie i Esce bardzo krótkie albo w ogóle nie ma; za to rano i wieczorem kolosalne bloki samych wiadomości.

 

Jedyny wyjątek to ta część młodzieży, która lubi muzykę rockową, dla nich rzeczywiście istnieje nie taka mała oferta (ponadregionalne Antyradio, RR, wkrótce rozszerzony zasięg Eski Rock na bazie Muzo).

 

A co wchodzi w zamian? Za Planetę Zet Gold, obecnie Meloradio podobne do Zetki i Złotych. Za Czwórkę publicystyczne PR24.

Nawet kiedy Agora z Eurozetem się połączyły, wolą podtrzymywać podobnie do siebie RockRadio i AntyRadio, czy Meloradio ze Złotymi i Zetką, niż utworzyć ofertę dla słuchacza młodzieżowego.

 

Czego ta młodzież ma słuchać?

Edytowane przez michael112
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle, to już dawno chciałem założyć taki temat i podjąć dyskusję, jak to radio w ogóle w przyszłości ma wyglądać - poruszając wszystkie cięcia jakie dotknęły młodzieżowy eter w ostatnich 10 latach.

Weźmy pod uwagę taki czynnik że jak za młodu odzwyczajamy człowieka od radia (bo nie ma tam czego słuchać), to co zrobi rynek radiowy za 20, 30 lat kiedy "wymrze" audytorium np. PR Jedynki, różnych goldów a po części nawet RMF i Zetki?

Taki dzisiejszy 20- 30- latek za trzy dekady nie straci umiejętności korzystania z komputera, smartfonu, Spotify i innych serwisów do rozrywki internetowej.

Ja wiem, że technika się rozwija, no ale tutaj rynek radiowy sam podcina gałąź na której siedzi. :D

Nie wspomnę o tym że nawet jak hipotetycznie przełączymy radio na DAB lub inną cyfrówkę, zwiększymy pulę rozgłośni (bo więcej miejsca) to ciężko będzie te audytorium z powrotem nakłonić do słuchania radia.

Chciałbym też zwrócić uwagę że nawet Polskie Radio, na które teoretycznie ustawowo nałożono pewne obowiązki, w zasadzie olało młodzieżowe audytorium.

Edytowane przez michael112
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, BiL napisał(a):

Dlaczego ludzie w moim wieku (21 lat) nie mają czego słuchać w eterze, a 40-latkowie mają swoje np. Meloradio?

Jest jeszcze Newonce.radio czy Vibe FM - ale samo Vibe FM jest dobre dla fanów polskiego rapu. W UK czy we Francji nie tylko masz stacje AC i CHR, ale też sformatowane do np. Urban czy Dance. Przykładem francuskim stacji urban są Skyrock, MOUV, Generations i Ado. Skyrock to wzór formatu Rhytmic CHR - gra nie tylko kawałki hip-hopowe (głównie francuskojęzyczne, czasami zagraniczne), ale też EDM, pop i r&b i to często nowe. MOUV to publiczna stacja i gra głównie francuski rap, ale ma czas na amerykański i brytyjski. Generations to Skyrock, ale gra głównie francuski rap i gra więcej amerykańskiego rapu i czasami r&b. Ado gra głównie starsze kawałki z USA, ale też ma czas na nowsze (głównie z gatunku r&b, ale też rap i hip-hop gra)

Edytowane przez NippyToadster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba to są małe lokalne projekty, albo zagraniczne, bo praktycznie nic o nich nie wiem.

A nieee, to radia internetowe.

Ale to się nie liczy, my tu pisaliśmy o projektach na FM.

W internecie to pełno jest różnych projektów dla młodzieży wliczając w to różne projekty na RMF ON czy internetową wersję PR Czwórki albo i samej Planety. Spotify to też internetowy projekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, NippyToadster napisał(a):

Ado gra głównie starsze kawałki z USA, ale też ma czas na nowsze (głównie z gatunku r&b, ale też rap i hip-hop gra)

A samo Ado to taki RMF FM, tylko że gra głównie rap i r&b z Stanów zamiast popu, dance i rocka.

.

Edytowane przez NippyToadster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, michael112 napisał(a):

playlista Maxxa upodabniana do RMF FM

Raczej jest na odwrót, czyli RMF FM jest upodobniany do MAXXa i próbuje przyciągać młodych słuchaczy, potwierdzają to ruchy na POPliście, czyli promowanie klubowych kawałków z Hop-Bęca. RMF FM to stacja kierowana głównie do dorosłych słuchaczy czyli 25-55, więc promowanie dynamicznych kawałków z MAXXa jest dziwne.

 

3 godziny temu, michael112 napisał(a):

listy przebojów w Maxxie i Esce poograniczane: kiedyś 5 wyd. w tygodniu Hop-Bęc i 6 wyd. w tygodniu G20, teraz obie 1 raz w tygodniu

Hop-Bęc Exxtra jest 5 dni w tygodniu (tylko TOP 10 na antenie), całe TOP 30 w sobotę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, michael112 napisał(a):

Ja bym najpierw zapytał: a jaką ofertę ma rynek radiowy dla młodzieży:

Eska lub Maxx. Czy ja o czymś nie wiem? Ostatnio włączyłem na 30 minut (bo więcej nie wytrzymałem) Eskę, to na 7-8 kawałków tam lecących żaden mi się nie podobał. Nie dość że numery nie podobały mi się, to nawet chyba połowy nie znałem.:grin: Ale za to mój 12 letni syn znał wszystko co leciało. No to chyba Maxy i Eski nie są dla seniorów.:-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem najlepsze lata dla których młodzież mogsła słuchać radia dla siebie z fantastyczną muzyką klubową to były lata 2002-2013 gdzie istniało w eterze Rmi Fm potem Planeta Fm zwłaszcza ta poznańska Planeta, Radiostacja i Polskie Radio Czwórka, najczęściej w tych latach słuchałem Rmi Fm, potem Planety Poznań i czasami Radiostacji a potem jak zniknęła Planeta Poznań w 2013r to przerzuciłem się na słuchanie Rmf Maxx i Czwórki dopóki Rmf Maxx tak do około 2017r grał trochę klubowo i była audycja Neevalda Klub Fm a coś ostatnio Piotr Neevald na Fb zapowiadał powrót Klubu Fm w eter czyżby w Rmf Maxx powróci Klub Fm Neevalda i ciekawe jeśli to prawda czy będzie nadawany tak kiedyś w środy po 21.00 lub o 22.00? Jeśli chodzi o Rmi fm to podobały mi się wszystkie audycje a najbardziej Klub Fm, Taneczna 20 i Hop na Top,  Brown Sugar, sety dj Armina AsOT czy Above and Beyond TATW i wiele innych audycji i poranek był zajefajny w Rmi Fm a potem na Planecie Poznań. Wiem, że w internecie jest trochę nagrań z Rmi fm i Planety a jak by ktoś miał np nagrania archiwalne z listy przebojów Taneczna 20 z 2003r lub z początku 2004 tak od stycznia do lipca 2004 czy potem z lat 2006-2009 T20 i Hop na Top i Brown Sugar to będę wdzięczny za podanie linka do tych archiwalnych audycji z Rmi Fm czy np z Interclubu Rmi Fm. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Mati2oo3 napisał(a):

RMF FM to stacja kierowana głównie do dorosłych słuchaczy czyli 25-55, więc promowanie dynamicznych kawałków z MAXXa jest dziwne.

Dla mnie owszem nie jest dziwne, ale mnie bardziej dziwi promowanie kawałków z TikToka. Samo Lil Boo Thang powinno być promowane i na RMF-ie, i na MAXXie. Tylko, żeby RMF grał jak The Hits Radio/Your Radio z Brytanii (czyli pop, dance, rock, stary polski i zagraniczny hip-hop i r&b). A RMF MAXX - stacja w formacie Rhytmic CHR/Dance. 
Przykładowa playlista RMF FM po zmianach:
1. Czerwone Gitary - Jeden dzień w roku
2. 2Pac - Changes 
3. Kwiat Jabłoni - Byłominęło
4. Shakira - Loca (wersja angielska)

5. PNAU/Khalid - The Hard Way

6. Ava Max - Christmas Without You

7. Mis-Teeq - Scandalous

8. Sanah - Jestem twoją bajką
9. Michael Buble - It's Beginning To Look More Like Christmas

10. Christina Aguilera/Redman - Dirrrty

11. Kleks - Całkiem Nowa Bajka

12. Papa Roach - Last Resort
Za mocno młodzieżowa czy nie? 

Edytowane przez NippyToadster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@michael112 akurat Czwórka jest też dostępna poprzez DAB+, tylko że ostatnio (w drugiej połowie 2023) dość ograniczono ramówkę.

@NippyToadster tylko, że obecnie newonce.radio ma jeszcze bardziej ograniczoną ramówkę od Czwórki (w zasadzie ograniczono ją niemal w tym samym momencie) - obecnie są tylko dwa poranne programy od poniedziałku do czwartku, a w piątek są jeszcze dwa programy od 18:00 do 21:00, reszta dotychczasowych programów zasadniczo przeniesiona do podcastów (ewentualnie może wystąpić jako sporadyczna powtórka); tak poza tym to głównie muzyka z puszki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W latach 80. władze PRLu odkryły, że młodzież jest przyszłością i przygotowywały specjalne pasma w radiowej Czwórce i dodatkowo Trójkę zrobili młodszą. Lista Trójki, gdy startowała w 1982 była prowadzona przez 28-letniego Marka Niedźwieckiego. I sama Rozgłośnia Harcerska była tworzona przez młodych (chociaż starzy czuwali, aby nie było za dużego odchyłu). Jerzy Owsiak zaczynał w Rozgłośni Harcerskiej i kierował "buntem" młodych - humorystyczne zachęcanie, aby zapisywać się do Towarzystwa Przyjaciół Chińskich Ręczników.

Teraz ciężko znaleźć coś dla młodych w eterze. Pozostaje Antyradio i chyba Czas Wzrastania Radia Maryja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.12.2023 o 20:49, swordfish napisał(a):

Teraz ciężko znaleźć coś dla młodych w eterze. Pozostaje Antyradio

 

1 minutę temu, djclassic napisał(a):

Nic nie ciężko. Eska i Maxx według mnie nadają dla młodych. No bo na pewno nie dla seniorów czy nawet 40-50-latków. Antyradio dla młodzieży?:grin:

 

Edytowane przez djclassic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, djclassic napisał(a):

Ja nie czytałem ale wiem, że młodzież słucha też Radia Vox, Muzo, Złote Przeboje a nawet Pogoda. 🤣

No nie wiem... Ten artykuł jest na temat tego, że młodzież radia nie słucha bo nie spełnia ich oczekiwań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, djclassic napisał(a):

Ja nie czytałem ale wiem, że młodzież słucha też Radia Vox, Muzo, Złote Przeboje a nawet Pogoda.

No w końcu - każdy ma swój gust. Jeden lubi posłuchać Złotych Przebojów, inny Voxa, inny Muzo (ale dawniejszego, alternatywniejszego), a inny Pogody. W samej UK jest BBC Radio 6 Music, które puszcza alternatywę i indie. Ale (poza Muzo i Pogodą) większość stacji w Polsce gra to samo w samej większości.

 

3 godziny temu, djclassic napisał(a):

Antyradio dla młodzieży?:grin:

Przecież młodzież słucha Fleetwood Mac, Queen, AC/DC, Red Hot Chilli Peppers, Nirvany, Green Day, U2, Metallici, Depeche Mode, Oasis, Radiohead, Deftones, Korna, Linkin Park itd., którego owszem słucha młodzież. Przecież to zespoły ponadczasowe, a część z nich to tak zwany dad rock. Ale i tak słuchają tego na Spotify czy na innym serwisie muzycznym.

Edytowane przez NippyToadster
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...