Skocz do zawartości
  • 0

Odbior slabych satelitow a Polska... (Bard 4/6)


mmx01
 Udostępnij

Pytanie

Witam,

 

Czytalem watki z DX, zalezy mi bardzo na pakiecie MBC ktory jest tylko na Bardach i Nilsatach. Na nilsatach jest na polaryzacji V ale niestety pozycje 7W zaslania mi jak to w miastach budynek.

Pozostaje mi Bard 4/6 i transponder 11919H.

 

Wiem ze H sa znacznie slabsze niz V z tamtego rejonu. I teraz pytanie, czy antena offsetowa 1,15m z konwerterem inverto black ultra, zamontowana na 11 pietrze ma szanse zlapac sygnal z transpondera 11919H ? Lokalizacja - Warszawa wiec patrzac na mapy zasiegu moze sie udac... moze jest tu na forum ktos kto ma to ustawione?

Czy ten konwerter inverto dobrze poradzi sobie z nizszymi czestotliwosciami?

 

Nie moge sprawdzic doswiadczalnie poniewaz teraz mam standardowa antenke 60cm wiec o odbiorze nie moze byc mowy a caly ten nowy zestaw musialbym kupic, nie wiem czy warto.

 

 

Pzdr,

Mariusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Dobrą głowicę ma i Twój Golden. Gorzej ze wskaźnikami.

Nie przejmuj się ja swoją parabolę ustawiam już od wiosny. :jupi:

Przerobione firmware z X-820 można nagrać np. do KOSCOM SDC 3510, Redion 500 CRCI.

Wskaźniki Opena reagują nawet na minimalne wahania siły sygnału, tylko czy tego potrzebujesz przy nieruchomej antenie?

Openbox ma dobrą głowicę jednak nie spodziewaj się, że złapie coś sam – to chciałem napisać.

X-810 jest mniej czuły ale ma blind scan, X-800 to, to samo co X-820 tylko, że fta.

Podobne wskaźniki ma seria 5xx – X(f)500, X(f)540.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Rzeczywiscie troche sie zamieszalo wiec zeby uporzadkowac sprawy:

 

1. Sprawdze ogniskowa jak tylko wyjdzie slonce, dzis mam akurat dzien wolny ale jak na zalosc wszystko za chmurami

2. Nie jestem w stanie z wskazaniami tunera GI dobrze ustawic anteny, wiec zmiane tunera lub zakup innego miernika uwazam za konieczna by to sie udalo.

 

Skoro z antena wiem juz co zrobic pozostaje temat tunera ktory pozwoli mi precyzyjnie ja ustawic.

Czytalem opisy anglikow ktorzy twierdza ze vantage ma bardziej czuly tuner niz openbox, mi zalezy na tunerze ktory pozwoli mi ustawic to precyzyjnie.

Np. skrecajac konwerter bede widzial jak zmienia sie jakosc sygnalu, ruszajac antena jakosc i sila. No i zebym tez widzial ze jakis sygnal ma jakosc 10% i moge odebrac chociazby poszatkowany obraz.

 

Znalazlem takie dane:

 

Vantage hd1100 Signal Level -35 - -85 dBm

Spec for the Technomates is; signal level -65dBm to -25dBm.

Spec for the Vantage X2XX is; signal level -75dBm to -25dBm.

Openbox F300 Input signal Level: -65~30 dBm

 

Z tego co rozumiem hd1100 jest najczulszy?

 

Wyszlo slonce sciagnalem antene przylozylem pudelko od CD (czarne) do uchwytu na lnb i nic sie tam nie pojawilo. Antene przesuwalem roznie tak by cien rzucany przez uchwyt lnb wypadl dokladnie w jego srodku (patrzac na cien widoczny na czaszy oczywiscie) no i inne ewolucje ;-)

Chyba nie odbija slonca za dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie widze dostepnej opcji edytuj wiec pisze nowy post.

 

Dzis zasadzilem sie z antena na polowanie na krazek slonca... niestety nic sie nie odbija.

Oblepilem wiec antene kawalkami folii aluminiowej dosc gesto, zaczela odbijac no ale ciezko to bylo nazwac skupiona wiazka, generalnie jak by ktos odbijal slonce lusterkiem.

 

Nie jestem w stanie tego sprawdzic chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

X - 1195mm

Y - 1295mm

Z - 115(6)mm dokladnosc jak to okiem po skali cos miedzy 5,6

L - 605mm

 

 

Zrobilem dwie proby, 1. wypuscilem nitke ze srubka na koncu przez uchwyt konwertera (jego srodek), ustawiajac antene tak by uchwyt trzymal poziom w 2 plaszczyznach.

Miejsce gdzie dotyka srubka to L 593mm, Z 115m.

Roznica glebokosci dla tej roznicy 1cm patrzac od dolu anteny jest prawie niezauwazalna, moze 0,3mm ale przy tej dokladnosci ciezko byc pewnym.

 

2. to normalny pomiar gelbokosci - przeciagnalem nitke wzdluz anteny naprezylem i przytykalem miarke do lustra robiac odczyty.

 

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak na szybko, chyba się nie pomyliłem, jak by co to proszę poprawić. :oops:

 

Ogniskowa = 716.5 mm

Parabola ma f/D=0.3

Antena jest wycinkiem z bazowej paraboli o średnicy 2390mm.

Odległość ogniska od dolnego brzegu 716.54mm.

Odległość ogniska od górnego brzegu 1215mm.

 

Zysk przy efektywności 50% = 38.9 dBi

Maksymalnie można osiągnąć 60% efektywności i zysk 39.7 dBi

 

Illumination angle for feed = 79.7 degrees on the large axis and 81.3 degrees

on the small axis. A feedhorn with a 3 dB beamwidth of 47.3 degrees is

needed,equivalent to the feed for a conventional dish with f/D = 0.68

 

Po chłopsku:

Weź sznurek i zawiąż na nim supeł. Odmierz na nim odcinek z jednej strony 716mm i przymocuj do dolnego brzegu oraz 1215mm i przymocuj do górnego brzegu. Naciągnij go za supeł, jeśli moje obliczenia są właściwe powinieneś mieć miejsce gdzie jest ognisko anteny.

Pamiętaj, że promiennik konwertera powinien zbierać sygnał jeszcze przed centrum ogniska, ustawiony indywidualnie wg jego budowy.

Rysunki znajdziesz w sieci. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziekuje za obliczenia. Czyli ognisko anteny znajduje sie w obszarze 1215mm od gory i 716mm od dolu, tak wiec jego rozmiar to 499mm.

 

Jesli konwerter ma byc skierowany przed centrum ogniska

tj. sznurek ze srubka powinien wskazywac gdzies w okolicy 800mm od dolu?

Czy bardziej powinien wypadac w punkcie 700mm ?

 

 

Rozumiem ze najglebszy punkt anteny wcale nie wskazuje ogniska?

 

 

Ze strony laminasa mam: Focal Length mm 700, tutaj wyszlo ze to 500mm.

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie wiem nie znam innych programów. Kiedyś sam potrzebowałem takich obliczeń, dlatego tyle ile mogłem to Ci poradziłem.

Masz tu jeszcze zdjęcia, których widzę, że nie znalazłeś. Musisz pokombinować podstawy chyba masz.

 

ogniskowa1.gifogniskowa2.gif

oswietlenie1.jpgoswietlenie2.jpg

oswietlenie3.jpgoswietlenie4.jpg

 

EDIT:

Ponieważ na dworze jest ładnie, to tak przy okazji sam zrobiłem malutki sprawdzian.

Wykorzystałem do niego 10 lat starą nieużywaną od lat matową antenę po śp. Wizji i niebieską kartkę z zeszytu.

Oto jak wygląda w praktyce ognisko na antenie Wizji. Jak widać nie jest ono okrągłe ale podłużne.

 

ognisko1.jpgognisko2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Niezle, tutaj widac ten krazek calkiem wyraznie, mysle ze ta metoda jest najlepsza jako ze 1mm bledu pomiaru miarka przeklada sie na spore roznice w obliczeniach (sciagnalem ten program pod ms dos).

 

Mi nie udalo sie uzyskac nawet w polowie tak wyraznego krazka swiatla, ani krazka, ani jajka slowem nic. Moze jutro jak bedzie bardzo slonecznie sprobuje raz jeszcze kolo 12.

 

W pelnym sloncu wytachalem antene na podworko ok 10. Czuc bylo jak slonce smazy, i nic, czytalem na innych forach ze anteny z laminatu sa kiepskimi lustrami. Trafilem tutaj: http://eskerridge.com/bj/FC90-sg2100.html

W zwiazku z tym kupie chyba cos takiego LINK

 

Ma to byc folia lustrzana zastepujaca lustro, chyba starczy i bedzie na tyle cienka by znaczaco nie wplynac na blad pomiaru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z obliczen wyszlo mi ze ogniskowa jest o 6cm wyzej niz uchwyt LNB, ciekawe czy to prawda czy niedokladnosc obliczen.

 

Rozumiem ze jak nakleje ta lustrzana folie w 5ciu miejscach w 4 skrajnych i srodku to odbicia powinny sie spotkac wlasnie w ogniskowej, jesli wypadnie tu gdzie obecny lnb znaczy obliczenia do bani, jesli wyzej rozumiem ze poprawka mocowania, czy tak?

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Po pewnym czasie przerwy wracam do tematu.

 

Co sprawdzilem - antena - nierowna faktura powierzchni nie odbija slonca, nakleilem folie lustrzana, dorobilem uchwyt wg. wskazan slonca i niestety nie odebralem zadnego sygnalu.

Byc moze dolepianie folii do powierzchni anteny ma na tyle duzy blad ze ogniskowa wcale nie jest w miejscu wskazanym przez slonce.

 

Odnosnie nilesata - ani sladu zadnego TP.

 

Zlapalem juz wszystko po drodze, Amosa 4W, AB3 5W, AB2 8W a tego ani sladu nawet szczatkowego sygnalu. Talerz jednak za maly... pewnie do tematu wroce po przeprowadzce polujac na badra... oby wyszlo lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Gdzie się bawisz z anteną (chodzi mi o sprawdzanie ogniska)?

Chyba najlepiej by było przed domem.

Poradzę Ci mój sposób na matową powierzchnię, bez folii.

Olej może być do kosiarki, silnikowy itp. oraz szmatka, ale później jest trochę roboty z umyciem lustra.

Za miesiąc będę przenosił anteny 120cm. na nowe stanowisko, przy okazji będę mógł sprawdzić dokładnie jak jest z odbiorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z olejem faktycznie nie wpadlem na to. Sprawdzalem i na podworku i na balkonie.

Juz wrzesien wiec czasu na zabawy coraz mniej (brak slonca) mam nadzieje ze bede mial okazje to wyprobowac ;)

Zastanawiam sie jeszcze nad katem pod jakim lnb patrzy na antene, ognisko sprawdzam z uzyciem slonca i szukam miejsca gdzie bedzie najwieksze skupienie odbitych promieni.

Uzywajac 3 gwintowanych pretow z nakretkami kontrujacymi zrobilem drugi uchwyt dla lnb, jednak kat pod jakim patrzyl on na antene ustawilem tak aby patrzyl w sam srodek anteny.

Niestety mialem 0 sygnalu na wszystkich satelitach.

 

 

Doszedl mi ten vantage.

Na transponderach ktore odbieram z AB3 i AB4 sile sygnalu mam na poziomie 75-80% jakosc 99% mialem nadzieje ze nilesat zglosi sie chociaz na 40% z najsilniejszego TP.

Zmiana kabla od LNB spowodowala wzrost z 70% do wyzej wspomnianych 75-80%.

 

Mam tez pytanie o skos LNB, patrzac na anteny sasiadow na HB, od przodu, konwerter skrecony jest przeciwnie do wskazowek zegara o 6 stopni. Dodatnia wartosc skrecenia oznacza skret przeciwnie do wskazowek zegara?

 

Ja uzyskuje lepsze wyniki skrecajac go o 18stopni zgodnie ze wskazowkami zegara dla AB3 i AB4 (pojawiaja sie tp ktorych nie odbieram jak skrecam lnb w druga strone)

Jak jest dobrze?

 

Szukam jakiejs anteny wiekszej niz 120cm ale mniejszej niz 180cm... chyba mambo 125FE nie zrobi roznicy w odbiorze bo roznica jest zbyt mala?

 

Mambo

Wymiary zewnętrzne (mm) ... 1435x1300

Wymiary aktywnego lustra (mm) ... 1360x1236

Uzysk 10,95 GHz (dB) ... 42,00

Uzysk 11,75 GHz (dB) ... 42,40

Uzysk 12,50 GHz (dB) ... 43,00

Uzysk 12,75 GHz (dB) ... 43,40

 

Laminas

Wymiary robocze/Dimensions 1200x1305mm

Zysk/Gain 40,9dB (10,7GHz)

Zysk/Gain 41,1dB (11,3GHz)

Zysk/Gain 42,1dB (12,6GHz)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wzialem ten X221TS CI, z wysylka i kablem o tlumiennosci 120db wyszlo mi 550zl z wysylka z hm-sat.de

 

 

Teraz mam juz dokladne wskazania sily sygnalu, nowy kabel do lnb, i ciagle brak nilesata, zostala juz tylko antena ;)

 

Podpowiesz mi w ktora strone skrecic lnb i czy 1db uzysku wiecej wart jest wymiany anteny?

 

 

Sluchajcie, nie wiem jak to sie stalo, cud nad wisla.... po raz 100 krecilem antena i mam nilesata.... prawie wszystkie TP V, zadnego H ale pakiet MBC Action smiga... jak wsciekly sila 70% jakosc 99%...

Jestem pewien ze to nilesat bo to kanal ktorego szukalem.

 

Do tej pory nie rozumiem co sie zmienilo ze go zlapalem po 5 minutach...

 

Lista TP:

11747V

11785V

11823V

11862V

11900V

11938V

11977V

12015V

12054V

12130V

12207V

12284V

 

Na wszystkich min. sygnal mam 70% jakosc 65%, jakim cudem wczesniej nie moglem go zlapac przez miesiac a teraz tak mocny sygnal... mimo ze pogoda paskuda, chmury a wczesniej w pelnym sloncu sie bawilem.

 

Blindscan znalazl w sumie 414 kanalow tv, 54 radiowe z czego tylko garstka kodowanych reszta FTA, nareszcie.

Rozumiem ze u nas do H nie mam sie co zabierac?

 

Jest tez jeden H 11009

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ufff... brawo :brawo:

Sprawdź jeszcze konwerter, u mnie się jakoś przesterował tzn. według listy np. Lyngsat MBC nadaje na częstotliwości 11938 u mnie tuner pokazywał 11943 czyli o 5GHz więcej.

Tuner przestawał mi łapać programy albo bardzo długo się dostrajał.

Dlatego zmieniłem parametry ustawienia LNB na ręczne i zamiast 10600/9750 mam wpisane 10595/9748 i wszystko się zgadza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
częstotliwości 11938 u mnie tuner pokazywał 11943 czyli o 5GHz więcej.

To żeś poza pasmo Ku wyleciał. ;)

Tak poważnie, 5 MHz to nie tragedia. W specyfikacjach konwerterów zdaje się jest wzmianka jakie odchylenia mogą wystąpić (w zależności też od warunków w jakich pracuje), jest to zdaje się wartość 1-2 MHz. Też w tunerze (głowicy) może być jakich odchył.

Przy transponderach "pełnych" to nie taka tragedia ale przy "wycinkach transpondera", dosyłach no to niewątpliwie można się zestresować. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@mmx01

widzę, ze masz niestandardowo zamocowany telewizor. :wink:

 

To żeś poza pasmo Ku wyleciał.

No.. :oops: faktycznie nie wstawiłem kropki.

Na początku wskazania na moim LNB się zgadzały ale widocznie tak w lecie dostał popalić, to aż się przestroił.

Jeden konwerter udało mi się i tak wypalić. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na ustawionej antenie teraz to i GI mi lapie kanaly, ale zdecydowalem juz ktory pojdzie pod mlotek, vantage i GI dziela lata swietlne jesli chodzi o wzornictwo, tuner, pilot... no i vantage ma blindscana oraz miernik poziomu sygnalu na ktorym wlasciwie udalo sie ustawic Nilesata :)

 

 

Z tym telewizorem to po prostu politycy i wiadomosci lepiej wygladaja... staja na uszach by Lech zostal prezydentem ponownie :)

 

 

Ten MBC Action to HBO HBO2 Cinemaxy i wszystko w jednym i to za free, jak go zobaczylem w hotelu w egipcie wiedzialem ze musze go odbierac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Jest tez jeden H 11009

@mmx01

Miglanc :> , nie oszukuj :mrgreen: , to nie jest transponder nillesata, tylko Atlantic Bird 2 - Telecom 2D @ 8° West, a co do najmocniejszego transpondera pol H to 12303.Pozdr

 

PS

Czy pasek jest tak zeskalowany że zawsze pokazuje ci 70-80% jeśli kanał jest odbierany (tak by wynikało z twoich danych)? Ewentualnie ile % potrzeba do stabilnego odbioru,a ile pokazuje najwięcej, pytam bo nieznam wskazań tego tunera i chociarz dla orientacji warto by to wiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To pewnie blindscan go wpisal pod nilesata, roznica 1st w ustawieniu anteny jest pewnie niczym dla silniejszych TP z AB.

 

 

Co do wskazan tunera to nie zawsze tak pokazuje (70%) np. dla 11316V mam sile 30% jakosc 25% i da sie ogladac bez problemu (no moze wrzuca jakies pixele czasem ale da rade)

10796V S 40% Q 44%

Wiecej spostrzezen przyjdzie pewnie z czasem, dzis pierwszy dzien jak to zaczelo dzialac.

Max co udalo mi sie wycisnac na AB2 to sile 93% jakosc 99%. Skrecajac LNB tez widze zmiane, glownie jakosci ale i sila tez sie wacha w granicach 10%, mozna wiec powiedziec ze sa jakims punktem odniesienia.

Sila wydaje sie preferowac skoki o 5% rzadko widze 66% natomiast jak sie buja to 60% - 65% zachowujac 5% przedzialy.

Jakosc jest plynna i zmienia sie co 1%

 

Wskazniki mogly by reagowac nieco szybciej zwlaszcza dla TP o niskim SR ale sa na tyle szybkie by ustawic na nim antene bez innych narzedzi.

 

12303H sila 5% jakosc 0%

12475H to pewnie tez AB? Sila 55% jakosc 82% - slabo bo pewnie lapie 8W na lewo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...