Skocz do zawartości

Połączenie dwóch rozgałęźników...


Rekomendowane odpowiedzi

Skoro wzmacniacz zasilany z odbiornika to nie ma się czym martwić.  Jeśli ma wzmacniacz działający przy zasilaniu 5 V do 12 V powinno działać.  

Problem tylko będzie jak działać będą tylko odbiorniki pasywne bez zasilania na wejściu DVB-T albo jak ma wzmacniacz 12 V a odbiornik zapewnia tylko 5V. 

 

Przy zasilaniu dodatkowym i stały nei powinno być problemu.  

 

Spadek sygnału na wyjściu rozdzielacza to ok 5 do 8  dB, przy dwóch powinno być w granicach ok 12-15  dB czyli wzmacniacz powinien być przynajmniej większy niż 15-20 dB.  Reszta zalezy tylko od sygnału wzmacnianego.   

 

Najlepszym rozwiązaniem były by rozdzielacze ( przynajmniej ten 1x3 )  ze wzmacniaczami regulowanym na każde wyjście i dopiero ustawić poziomy na wyjścia. 

np. takie aktywne

Zwrotnica_Antenowa_R14R3_2.jpg

i-inne-wzmacniacz-rozdzielacz-antenowy-3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze wzmacniaczem.... To nie masz wejścia zasilania go.
A jeśli ma być więcej TV, to pasywnie nie rozdzielisz raczej na tyle..
 
Już wyjaśniam dokładnie ocb... Aktualnie mam tak zrobione i jest ok a dokładnie to wzmacniacz LNA-111 14 dB jest w puszce anteny zasilany przez zewnętrzny zasilacz nieregulowany 5V podłączony przy jednym z odbiorników... Na splitterach podane jest za każdy port przepuszcza napięcie więc antena ma zasilanie... I niby wszystko jest ok ale zauważyłem że czasami pojawia się problem ze stabilnością sygnału (i tu też pytanie do was bo wiążę to z problemem przegrzewania się samego zasilacza - teraz w te upały jest dość mocno ciepły i właśnie zauważyłem takie hocki klocki z sygnałem... Ale jak go na chwilę wyłączę żeby się schłodził to jest już ok...). Normalne sygnał na każdym odbiorniku jest stabilny 100%...

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ukaszek2nd napisał(a):

Aktualnie mam tak zrobione i jest ok a dokładnie to wzmacniacz LNA-111 14 dB jest w puszce anteny zasilany przez zewnętrzny zasilacz nieregulowany 5V

 

Teoretycznie powinno być OK. jednak na stronie producenta wzmacniacza masz informację ...

Cytat

Do poprawnego działania wzmacniacz wymaga zasilania 12V

https://hfo.pl/strona/2022/11/21/lna111-5g-15db-wzmacniacz-antenowy-dvb-t2/

 

2 godziny temu, ukaszek2nd napisał(a):

I niby wszystko jest ok ale zauważyłem że czasami pojawia się problem ze stabilnością sygnału (i tu też pytanie do was bo wiążę to z problemem przegrzewania się samego zasilacza

Nie ma pewności czy na rozgałęźnikach zasilanie kierowane jest tylko do anteny (wzmacniacza), czy też do pozostałych odbiorników.:?: Powinieneś to sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, K63 napisał(a):

Nie ma pewności czy na rozgałęźnikach zasilanie kierowane jest tylko do anteny (wzmacniacza), czy też do pozostałych odbiorników.:?: 

No dokładnie o to mi chodziło od samego początku. 

Nawet nie ma oznaczenia kondensatora gdzie nie powinno lecieć zasilanie, a tylko kierować się torem do LNA. 

Dziwi mnie to że to w ogole działa.. 🤔 

Możliwe że to tylko z powodu właśnie tych 5V, bo przy 12V to byłby problem. 

A zasilacz to chyba lepszy taki ok. 35 - 40 zł, nie ten popularny dogniazdkowy. 

Nie chce się wymądrzać, bo nie jestem instalatorem, a amatorem. 🙊

 

Edytowane przez irdeto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy sposób to najpierw sprawdzić czy na pewno wyłączone napięcie na wejściu każdego odbiornika i zmienić zasilacz z 5V na 12V. 

Jeśli stary zasilacz jest z inserterem własnym to wymienić go na insterter dostosowany czy sprzedawany z zasilaczem  12V . 

 

Jeszcze jedno najważniejsze to gdzie wpinany jest zasilacz, najlepiej by było jak by był przed wszelakim rozdziałami sygnałów na spliterach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, ukaszek2nd napisał(a):

zasilacz ma jednak 12V emoji28.png tak więc dlaczego tak zrobiona instalacja działa i nie dzieje się "nic niedobrego"

Jak to nic niedobrego, skoro ... :?:

14 godzin temu, ukaszek2nd napisał(a):

czasami pojawia się problem ze stabilnością sygnału

Jaki to zasilacz? Ile ma lat?

 

9 minut temu, ukaszek2nd napisał(a):

sprawdzam na każdym tv sygnał stabilny 100%

Siła czy jakość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siła i jakość... Nie dodałem też że w oddali się błyskało choć było to na pewno daleko... Będę kontrolował czy dzieje się to również przy dobrej pogodzie czy w specyficznych warunkach...

Zasilacz myślę że ze 3 lata może mieć...

Ale wtedy też jak się to działo to jak już pisałem w samym pokoju było ze 32 stopnie a zasilacz był wręcz żeby nie powiedzieć gorący... Może o to chodzi...

A i widzę 100mA... Hmmm?

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka27a438daf806aa400167c76ec65c21f6.jpg48eb631abd10f1aab620f6debc66ee1d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, ukaszek2nd napisał(a):

Nie dodałem też że w oddali się błyskało choć było to na pewno daleko

Nawet przy dalekich wyładowaniach mogą być zakłócenia odbioru.

21 minut temu, ukaszek2nd napisał(a):

Zasilacz myślę że ze 3 lata może mieć

...

A i widzę 100mA... Hmmm?

Jeżeli to popularna tania "buła", to może już niedomagać.

Edytowane przez K63
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to popularna tania "buła", to może już niedomagać.
Niestety to ten przypadek no tylko że aktualnie wszystko wygląda że jest ok... A 100 mA nie za dużo jeśli w specyfikacji podane jest 55?

Czyli tak krótko reasumując to czy taki układ jaki aktualnie mam zrobiony mogę zostawić pomijając kwestię wymiany samego zasilacza...? Sprawdzać czy zasilanie dochodzi tylko do wzmacniacza czy po kablach do każdego odbiornika? (Czy gdyby dochodziło do każdego tv to już bym to jakoś odczuł - awaria?)

A a zasilacz podpięty jest pod koncentryk wpięty pod taki dekoder...

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalkae4ef44e2093b6076982e86fbb44e0608.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, ukaszek2nd napisał(a):

A 100 mA nie za dużo jeśli w specyfikacji podane jest 55?

Jest OK. Masz zapas 45 mA.

 

4 minuty temu, ukaszek2nd napisał(a):

Czyli tak krótko reasumując to czy taki układ jaki aktualnie mam zrobiony mogę zostawić pomijając kwestię wymiany samego zasilacza...? Sprawdzać czy zasilanie dochodzi tylko do wzmacniacza czy po kablach do każdego odbiornika?

W tych zasilaczach po pewnym czasie padają kondensatory, co powoli prowadzi do degradacji jakości sygnału.

Układ jest OK, ale by wykluczyć przejście zasilania na gniazda antenowe odbiorników (i zwarcie), bezpieczniej jest umieścić zasilacz przed wejściem IN pierwszego rozgałęźnika (od strony anteny). Podłączenia dokonasz przy pomocy przejściówki "wtyk F - gniazdo antenowe"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok tylko niestety owe splittery (tak wiem, przeznaczone są do użytku wewnętrznego... ) zamontowane mam zaraz pod anteną na dachu

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

A czy aby sprawdzić czy napięcie 12V przypadkiem nie dochodzi do samych odbiorników wystarczy multimetr i sprawdzenie napięcia na wtyczkach czy jakoś inaczej? I hipotetycznie czy gdyby jednak tak było to jakie mogłyby być objawy/uszkodzenia? No takie rozwiązanie mam już od dawna tylko dokładałem splittery i do tej pory żaden tv nie miał zwarcia...

Wysłane z mojego Redmi Note 8T przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...