Skocz do zawartości

Czy DVB-T jest odporne na deszcz


nboxer
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Interesuje mnie czy Naziemna Telewizja Cyfrowa jest odporna na bardzo mocno padajacy deszcz czy snieg?

Czy mozna ja spokojnie ogladac jak pada bardzo mocny deszcz czy snieg, tak jak mozna spokojnie ogladac telewizje analogowa jak pada bardzo mocny deszcz czy snieg.

 

Czy jest wtedy, gdy bardzo mocno pada deszcz czy snieg, tak samo malo odporna na te warunki atmosferyczne (deszcz, snieg) tak jak telewizja satelitarna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im niższa jest częstotliwość fal elektromagnetycznych (radiowych) tym bardziej jest odporna na wszelkie odbicia. Im częstotliwość jest niższa, to fala jest większa. W przypadku telewizji satelitarnej używa się zakresu 10,7-12,75GHz, a fala ma szerokość 2,3-2,8cm. W telewizji naziemnej dla zakresu 470-862MHz używanego pod DVB-T, rozmiary fali wynoszą 64-35cm. Im większe są rozmiary fali, tym trudniej się odbija i łatwiej przenika przez przeszkody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha... Mam rozumiec, ze gdy bardzo mocno pada deszcz czy snieg to bede mogl spokojnie bez obaw ze mi wtedy zginie odbior, ogladac dalej telewizje?

I nie pojawi sie wtedy czarny obraz na telewizorze z komunikatem o braku odbioru, a wczesniej nie bedzie sie robila pikselizacja obrazu? I bede musial poczekac az ustanie bardzo mocno padajacy deszcz czy snieg.

 

Bo teraz gdy odbieram naziemna telewizje analogowa jak bardzo mocno pada deszcz czy snieg, to moge dalej spokojnie ogladac.

 

Bo cyfrowa telewizja satelitarna jest bardzo slabo odporna na bardzo mocno padajacy deszcz czy snieg i obawiam sie oto zeby nie bylo tak samo.

 

I jeszcze jedno pytanie.

 

Czy sygnal Naziemnej Telewizji Cyfrowej ma mozliwosc przenikniecia przez gruby mur sciany mojego domu, ktorego grubosc sciany ma 34 cm?

Tak jak to ma mozliwosc przenikniecia przez tak gruby mur sygnal naziemnej telewizji analogowej.

Sprawdzalem to kiedys za pomoca takiej anteny telewizyjnej "DEXTA" polozonej pod samym sufitem na meblach i skierowanej na nadajnik/przekaznik Czestochowa/Wreczyca Mala (TVP1 /k.52/; TVP2 /k.26/) i odbior byl z tego co pamietam - super. A mieszkam w Wieruszowie woj. lodzkim i sygnal z tego przekaznika tez do mojego miasta dociera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne co cię może spotkać, to:

- usterka - np. kiedy woda dostanie się do symetryzatora, lub do kabla.

- propagacja troposferyczna - objawia się tym, że ostre przejścia pomiędzy ośrodkami uginają falę i na tej samej częstotliwości może się pojawić odległa stacja analogowa - zazwyczaj dzieje się tak podczas gwałtownych zmian pogody, burz, mgieł itp. - ale zakłócenie transmisji takim czymś będzie się pojawiało wyjątkowo rzadko i będzie efektem dobrania złej częstotliwości.

- propagacja troposferyczna (wersja druga) - stacje zakłócające wcale nie muszą być na naszej częstotliwości aby zakłócić transmisję, lecz mogą wzbudzić wzmacniacz w antenie, tworząc pasożytnicze sygnały. Takie coś będzie się działo tylko w przypadku typowych siatek ze wzmacniaczami. Przy normalnej antenie takiego zjawiska nie zauważymy.

 

Ad2. Rodzaj modulacji nie sprawi, że fale polecą dalej. Telewizja cyfrowa umożliwia tylko poszerzenie zasięgu użytecznego. Jeśli przy takiej ścianie odbierasz analogowe programy to tym bardziej będziesz miał cyfrowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyfrowa i analogowa telewizja naziemna używają tych samych częstotliwości (tego samego zakresu), więc fale radiowe niosące sygnał cyfrowy, nie zaczną nagle zachowywać się inaczej niż w przypadku transmisji analogowej. ;)

Oczywiście, jak już wspomniano, podczas trudnych warunków atmosferycznych, moga wystąpić problemy. Po stronie odbiorcy, jak np. zasypana śniegiem antena, która zacznie się gorzej sprawować, spadnie jej uzysk energetyczny, czy tez zamoknie przedwzmacniacz czy symetryzator (powstanie zwarcie).

 

Po stronie nadawcy, nadajnika, także moga wystąpić problemy. Przecież sygnał dla nadajnika może być dostarczany drogą satelitarną (tak samo jak każdy z nas odbiera sygnał z satelity). Grube, deszczowe chmury mogą zablokować sygnał dla każdego i dla Kowalskiego, który odbiera Cyfrę+ i dla ośrodka nadawczego, który pobiera sygnał w celu wyemitowania go naziemnie (mino, ze ma kilkukrotnie większą antenę niż mr. Kowalski).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...