Skocz do zawartości

Telewizor SONY KDL-40W5500 nie działają złącza HDMI


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od wielu lat mam telewizor marki SONY model KDL-40W5500. Do telewizora mam podpięte do złącz HDMI kilka źródeł sygnału:

1. HDMI-1 - dekoder satelitarny Ferguson Ariva 254 Combo,
2. HDMI-2 - Google Chromecast 3.0,
3. HDMI-3 - dekoder satelitarny VU+ Zero 4K,
4. HDMI-4 - konsola XBOX 360.

Problem jest tego typu, że telewizor przestał wyświetlać obraz. Ciekawostka jest taka, że na wybranym HDMI wyświetla się na górnym banerze, że jest podpięty np. dekoder satelitarny Ferguson Ariva 254 Combo ale nie ma obrazu.
Obraz się pojawia, gdy restartuję dekoder VU+ Zerok 4K i pojawia się pierwsza plansza w rozdzielczości 576p, gdy dekoder chce włączyć wyższą rozdzielczość ekran się już nie pojawia.
Również jak restartuję Chromecasta to przy niskiej rozdzielczości (480p) uruchamia się, wyświetla sie informacja, a po chwili czarny ekran ...

Zatem złącza HDMI identyfikują podłączone urządzenia ale nie wyświetlają obrazu. Przywracałem ustawienia fabryczne telewizora ale to nie pomogło. Zmieniałem przewody HDMI ale też to nie przyniosło efektu.

Czy możliwe, że uszkodzeniu uległ jakiś układ sterujący urządzeniami HDMI ? Można to naprawić ?

Dodam, że w telewizorze wewnętrzny tuner DVB-T działa i wyświetla telewizję NTC.

Załączam zdjęcia, aby zobrazować to co opisałem.

1103905900_1687539447_thumb.jpg  1360418700_1687539448_thumb.jpg  6604946700_1687539447_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz dostęp do jakiegoś innego urządzenia ze złączem HDMI, zacznij pd sprawdzenia jaki format obrazu wysyłają Twoje urządzenia do telewizora, czy przypadkiem nie jest to sygnał w rozdzielczości 4K, którego Twój telewizor nie obsłuży, bo najwyższą rozdzielczość ma HD.

Plansze przy rozruchu tych urządzeń mają mniejszą rozdzielczość, dlatego je widzisz.

Nie wykluczam że także w telewizorze jest błąd wyświetlania rozdzielczości HD po kablu HDMI, ale tego się nie dowiesz, dopóki nie sprawdzisz rozdzielczości z jakiej korzystają te urządzenia.

 

Choć z drugiej strony z tego co piszesz że Ferguson Ariva 254 Combo także nie wyświetla obrazu, ale tutaj musiałbyś uzupełnić, czy nie wyświetla na kanale naziemnym, czy także na satelitarnym.

Naziemnie jest już HEVC nie wiem czy ten dekoder miał HEVC.

Naziemnie jeszcze MUX3 i MUX8 działają w starym standardzie, czyli mógłbyś sprawdzić kanały takie jak TVP1, TVP2, Metro, WP, Nowa.

Na nich obraz powinien być z tego dekodera.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne wysypało się coś z HDCP/EDID w telewizorze i sprzęty nie mogą się dogadać - kiedyś ubił mi się tak w jednym telewizorze port HDMI podczas przełączania urzadzeń gdy tv był włączony, poszło jakieś wyładowanie statyczne i od tej pory Xbox się dogadywał tylko na 540p, z kolei dekoder UPC walił błędem HDCP i w ogóle nie startował.

 

Edytowane przez bgmnt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.06.2023 o 09:36, dvbtowiec napisał(a):

Jeśli masz dostęp do jakiegoś innego urządzenia ze złączem HDMI, zacznij pd sprawdzenia jaki format obrazu wysyłają Twoje urządzenia do telewizora, czy przypadkiem nie jest to sygnał w rozdzielczości 4K, którego Twój telewizor nie obsłuży, bo najwyższą rozdzielczość ma HD.

Plansze przy rozruchu tych urządzeń mają mniejszą rozdzielczość, dlatego je widzisz.

Nie wykluczam że także w telewizorze jest błąd wyświetlania rozdzielczości HD po kablu HDMI, ale tego się nie dowiesz, dopóki nie sprawdzisz rozdzielczości z jakiej korzystają te urządzenia.

 

Choć z drugiej strony z tego co piszesz że Ferguson Ariva 254 Combo także nie wyświetla obrazu, ale tutaj musiałbyś uzupełnić, czy nie wyświetla na kanale naziemnym, czy także na satelitarnym.

Naziemnie jest już HEVC nie wiem czy ten dekoder miał HEVC.

Naziemnie jeszcze MUX3 i MUX8 działają w starym standardzie, czyli mógłbyś sprawdzić kanały takie jak TVP1, TVP2, Metro, WP, Nowa.

Na nich obraz powinien być z tego dekodera.

 Wszystkie te sprzęty które wymieniłem działały bez uwag. Możliwe, że poszło jakieś zwarcie lub inne cudo i spaliło kontroler HDMI. Tak pierwsze plansze rozruchowe urządzeń są widoczne tylko dla VU+ Zero 4K i przystawki Google Chromecast. Natomiast w przypadku Fergusona Arivy 254C pomimo zmniejszenia w ustawieniach rozdzielczości jest czarny ekran. Jedynie co HDMI 1 identyfikuje sprzęt wyświetlając jego nazwę "ALI STB".

 

Ferguson w ogóle nie wyświetla obrazu zarówno na sat i ntc. 

Edytowane przez Burito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Burito od jakiegoś czasu nie zajmuję się już naprawą staroci chyba że sam naprawiam własne starocie to dopiero szukam informacji po serwisach a na to schodzi trochę czasu i jeszcze więcej nerwów. :P

Sprawdziłem układ i nie koniecznie może być układałem multiplexera dla HDMI, chyba służy tylko jako przełącznik pomiędzy wejściami i tunerami w TV a układami HDMI. Nie mam dokładnego dostępu do schematu TV. 

 

Wygląda na to że sygnał jest przełączany dopiero w układzie głównym sterującym TV CXD4748GB znajdującym się pod radiatorem, naprawa prosta ale bez dostępu do firmware wymaganego  modelu będzie utrudniona.

 

Przeszczep może ale nie musi załatwić sprawę w prosty sposób bez dostępu do wymaganych plików. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zameldować, że "przeszczep" się udał i pacjent żyje. Znalazłem taki sam telewizor SONY KDL-40W5500 i podmieniłem płytę główną z tymi gniazdami HDMI. Wszystko działa jak należy. HDMI się identyfikują. Zastanawiam się czy nie oddać gdzieś do naprawy tą starą płytę tak dla zapasu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...