Skocz do zawartości

Stacje miejskie i ich zasięgi poza głównymi lokalizacjami oraz szanse na ich zwiększenie


Poland
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnimi czasy z uwagą przyglądam się zasięgom tak zwanych „stacji miejskich" a więc tych rozgłośni których to emisja jest skierowana głównie do terenów aglomeracji większego miasta. W moim przypadku pod lupę wziąłem przede wszystkim Kraków oraz inne miasta w Małopolsce takie jak Tarnów, Nowy Sącz ale i mniejsze jak Limanowa czy Bochnia. Zauważyłem bowiem że stacje ze stolicy Małopolski a nawet będące nieco dalej jak nadające z Rajska Radio Supernova potrafią nadawać z takim mocnym sygnałem że wychodzą one poza granice Krakowa. Niestety w moim przypadku ten znakomity odbiór kończy się w domu gdzie dane stacje z Krakowa zaczynają ginąć. Tutaj takie stacje miejskie kompromitują stacje pirackie które nadając może na mniejszych parametrach potrafią przedzierać się ponad 30 kilometrów od granic Krakowa pokonując barierę domową czego wspomniane Radio Supernova ale też dysponujące kilkoma nadajnikami w okolicy Radio Eska czy Radio Złote Przeboje czy Polskie Radio 24 nie potrafią zrobić. Podobnie zresztą stacje z obiektów takich jak te rzekomo dobre czyli Budynek K1, Rajsko, Kopiec Kościuszki i RON ul. Malczewskiego czy te nadające z takich beznadziejnych obiektów w Krakowie jak chociażby Krzemionki czy dawniej też Wieża Ciśnień.  Pełna rozpiska danych stacji w Krakowie znajduje się tutaj a ich moc jest w wysokości od 0,1 do 3 kW:

Rajsko - https://radiopolska.pl/wykaz/obiekt/632

Krzemionki - https://radiopolska.pl/wykaz/obiekt/42

Budynek K1  - https://radiopolska.pl/wykaz/obiekt/1066

RON ul. Malczewskiego - https://radiopolska.pl/wykaz/obiekt/41

Kopiec Kościuszki - https://radiopolska.pl/wykaz/obiekt/648

Dla porównania podaje też parametry stacji z Komina Huty ArcelorMittal Poland (zawierający calkiem porządne Radio Maryja o mocy 5 kW) i Chorągwicy: 

Komin Huty ArcelorMittal Poland (h200w) - https://radiopolska.pl/wykaz/obiekt/400

RTCN Chorągwica - https://radiopolska.pl/wykaz/obiekt/33

Jako ciekawostkę dodam że w latach 1998 - 2010 mocno w moją stronę siało też Radio Alfa z Komina EC Kraków. 

Generalnie zastanawiam się czy „stacje miejskie" chociażby w Krakowie mogą coś zrobić by zwiększyć zasieg bo potencjał w tej kwestii jest i to spory. 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że w latach 90-tych stacje radiowe skupione w Krakowie nadawały mniej więcej tak jak teraz piraci przez co Radio Wanda (92,5 MHz) czy Radio Alfa (102,4 MHz) dało się odbierać nawet w domu używając radiomagnetofonów. Podobnie a nawet chyba nieco lepiej było na starych nieużywanych już pasmach dolnego UKF-u. 

Ostatnimi czasy nawet dawniej bardzo siejący w stronę moich okolic Święty Krzyż (RMF Maxx na 106,5 MHz czy Radio Kielce na 101,4 MHz) zaczyna się nieco sypać. 

Poza tym wiem że przy zasięgu swoje robią też wycięcia więc może tu jest pies pogrzebany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze chińskie radyjka niestety nie dają rady a jeśli dają to odbiór jest mizerny. Niestety, by odebrać coś więcej w dzisiejszych czasach niezbędna jest antena zewnętrzna i najlepiej tuner/wieża/radioodbiornik posiadający gniazdo antenowe 75 Ohm. Sam posiadam anteny zewnętrzne i odbiór wszystkich miejskich jak i dalszych stacji FM jest całkiem dobry, nawet tych z ościennych miast.

Edytowane przez daniel103108
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9ab2f1aa4d12af74ef3e38dfd0bbS

Dawniej miałem mniej więcej takie radio jeszcze z dolnym UKF-em i tutaj Radio Alfa i Radio Wanda dało się odebrać w świetnej jakości 40 km poza Krakowem. Po przejściu na górny UKF było to samo dopóki maszty na Elektrociepłowni Kielce i RON z ulicy Malczewskiego nie zaczęły się psuć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nadal dobrze leci ale w czasach tych wszystkich urządzeń elektronicznych, zasilaczy itp, itd wpływa to też na odbiór. Te wszystkie radyjka zwarte w jednym układzie obecnie są bardzo podatne na zakłócenia w przeciwieństwie do tych co widać na Twoim zdjęciu powyżej. Wspomniane Radio Alfa dobrze grało z komina EC tam chyba szło 0,5 kW i to spokojnie obejmowało Kraków i okoliczne miejscowości a Wanda z tego co pamiętam leciała swego czasu z Rajska gdzie bardzo dobrze odbiera teraz SuperNov(a). Z dachowej anteny na trzecim piętrze spokojnie odbieram wszystko z Krakowa + część śląskich stacji, Maxxa Kielce ze 106,5 MHz a podczas konserwy Malczewskiego i Szyndzielnię (97,6 CCM Bielsko) + wszystkie piraty jak grają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Poland napisał(a):

Tylko że w latach 90-tych stacje radiowe skupione w Krakowie nadawały mniej więcej tak jak teraz piraci przez co Radio Wanda (92,5 MHz) czy Radio Alfa (102,4 MHz) dało się odbierać nawet w domu używając radiomagnetofonów.

Sporo się w eterze zmieniło. Jest dużo większe zagęszczenie nadajników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dodatek jeden z obiektów kiedyś zapewniających emisję radiową dla stacji z Krakowa już nie ma na sobie nadajników. Mam tu na myśli Komin Elektrociepłowni Kraków z którego to kiedyś nadawało kiedyś Radio Alfa. Odbiór chociażby tej stacji 37 kilometrów od stolicy Małopolski był imponujący. 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie archive.org znalazłem archiwalne wykazy z 2003 i 2006 roku (ten z szarym tłem jest dla tego drugiego okresu czasowego) dla Krakowa i Bochni:

Screenshot-20230607-165456-Opera.jpg
Screenshot-20230607-165529-Opera.jpg
Screenshot-20230607-165729-Opera.jpg

Nawet nie wiedziałem że obecnie najgorszy obecnie obiekt jakim są Krzemionki potrafił siać tak daleko. 

Z tego co się dowiedziałem pisząc do stacji radiowych wina w kwestii braku zgody na zwiększanie zasiegu a w konsekwencji ich psucia jest po stronie urzędów (UKE i KRRiT) gdyż jak wspomnieli że zmiana lokalizacji prawdopodobnie spowoduje jeszcze większe ograniczenia w postaci dodatkowych wytłumień sygnału wymuszonych przez urząd. 

Przykładowo w kwestii radia TOK FM przedstawiciel techniczny stacji twierdzi że możliwości twierdzi że możliwości rozwoju zasięgu tej stacji się wyczerpały po tym jak poszerzyli moc do 3 kW w 2018 roku. Urzędy bowiem twierdzą że dalszy wzrost mocy spowoduje kolizje z innymi nadajnikami. Osoba reprezentująca Agorę przyznała też że piraci potrafią lepiej dobrać maskę wytłumień i częstotliwości niż urzędy. 

Co do poszerzenia zasiegu to w tej operacji zawsze komuś się poprawia a komuś się pogarsza. Według przedstawiciela Agory Miasto Kraków nie obfituje bowiem w wysokie budynki, jest duże i dodatkowo leży w niecce. To wszystko plus jeszcze specyficzne ukształtowanie terenu (liczne pagórki wokół i na terenie miasta) sprawia, że bardzo trudno wszystkim odbiorcom zapewnić dobry odbiór, mówiąc nawet tylko o mieszkańcach miasta a co dopiero o całej aglomeracji.

Przeniesienie ich emisji na obiekt "wojewódzki" jakim jest Chorągwica bez zwiększania mocy według przedstawiciela Agory mija się z celem. Bez zwiększenia mocy stracą bowiem centrum miasta. Zwiększenia mocy dla radia TOK FM też nie uzyskają z powodu PR Katowice. Kółko się zamyka... Wtórują mu przedstawiciele Radia Wnet z którymi rozmawiałem pisząc że to nie od nich zależy. Napisali mi jednak że zrobią co w ich mocy by wzmocnić przekaźnik w Krakowie i zobaczą co w tej sprawie da się zrobić. Przedstawiciele Radia Wnet ocenili też że piraci radzą sobie świetnie ale mają krótkie nogi. 

Przedstawiciel RMF Classic w tej samej sprawie z kolei napisał mi że nic nie wskazuje na to, aby taka zgoda została udzielona. Obecna lokalizacja nadajnika i jego moc (w Krakowie) zostały wskazane jako najbardziej optymalne i tylko na takie mają zgodę.

Myślę że zwiększenie lub przynajmniej poprawienie nadajników jest możliwe ale nadawcy, UKE i KRRiT i nadawcy muszą tego chcieć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...