Skocz do zawartości

Telewizja naziemna cyfrowa kontra analogowa


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem laikiem w temacie telewizji cyfrowej. Obecnie odbieram kanały analogowe z nadajnika z Wrocławia i niektóre odbierają dobrze inne źle (np. TVP2 jest ok, natomiast Polsat śnieży). I w związku z tym mam pytanie, czy po odpowiednim ustawieniu anteny (np. ATX-91) odbierając sygnał telewizji cyfrowej występuje problem śnieżenia, czy wszystkie kanały będą odbierane w dobrej jakości (chodzi o śnieżenie)? I drugie pytanie (trochę mniej ważne) czy już dziś można odbierać telewizję cyfrową na pograniczu woj. opolskiego i łódzkiego (w rejonie miast Praszka, Wieluń). Z góry dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy cyfrowej telewizji nie występuje efekt śnieżenia. Albo jest obraz, albo go nie ma. Czasami zdarza się też takie przycinanie jak jest słaby sygnał. Jeżeli dobrze ustawisz antenę to złapiesz multipleks na którym jest nadawanych kilka kanałów, wtedy nie będziesz musiał dla każdego z osobna ustawiać anteny. Złapiesz jeden kanał z multipleksu, to wtedy odbierasz cały multipleks. Zaletą naziemnej cyfrowej telewizji jest to, że na jednej częstotliwości może być nadawane kilka kanałów. Poza tym cyfrowa jakość obrazu i dźwięk w AC3. Co do zasięgu tej telewizji w Twoim rejonie to się niestety nie orientuję.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Chciałbym tu podnieść kwestię możliwości odbioru DVB-T, aby ten kto jeszcze nie kupił odbiornika do naziemnej telewizji cyfrowej dobrze się zastanowił czy cokolwiek odbierze. :read:

 

Jeśli chodzi o cyfrową telewizję z Niemiec czy Czech w kodeku MPEG2, silnymi mocami nadajników {mają również sieci SFN} i z parametrami FEC (o wiele lepszymi niż wybrano w Polsce) bo zagraniczny FEC to 3/4 {Forward error correction, 2/3 lub 3/4 to średnia i najczęściej stosowana} odbiór zagranicznej cyfry jest naprawdę łatwy, proszę spojrzeć na poniższe zdjęcia:

 

jeśli ktoś do tej pory odbierał nawet tak tragicznej jakości sygnał analogowy czeskiej telewizji:

 

00-00-03j_rrpaxhh.jpg

 

00-00-12j_rrpaxhr.jpg

 

 

to dziś (z tego samego obiektu nadawczego) może spokojnie odbierać cyfrowy sygnał (rzadko kiedy coś przerywa):

 

09-1121-3_rrpaxrp.jpg

 

09-1123-1_rrpaxrh.jpg

 

09-1123-3_rrpaxrr.jpg

 

09-1123-5_rrpaxrx.jpg

 

 

 

W Polsce jest niestety całkiem inaczej, bo żeby odbierać spokojnie cyfrowy sygnał {oczywiście z tego samego nadajnika z którego odbierasz sygnał analogowy} musiałbyś do tej pory odbierać sygnał analogowy w takiej jakości {jakość jak żyleta lub minimalne zakłócenia}:

 

1jpg_rrpaxhn.jpg

 

2jpg_rrpaxhe.jpg

 

 

ale jeśli masz już dziś jakiś problem z analogiem, np masz tak kiepski odbiór:

 

3jpg_rrpaxhw.jpg

 

to o poprawnym odbiorze sygnału cyfrowego możesz zapomnieć, z pewnością DVB-T nie odbierzesz a jeśli już ci się to uda to co najwyżej pobierzesz tylko listę kanałów lub ewentualnie obejrzysz coś parę sekund najwyżej minut :!:

 

A tak po za tym - cyfra kontra analog; mówią/mówili/obiecywali że:

DVB-T to wielki postęp, że nawet internety tam będą i w ogóle, a co pozostało z tych gruszek na wierzbie?

 

w cyfrze mamy "nowość" jak np jakieś EPG, co to jest EPG? to samo przecież mamy w analogu, na stronach telegazety powyżej strony 304 czyli zaraz za programem TV - mamy opisy wybranych programów, mamy nawet "linię czasu" przez telegazetę brawo :brawo: to jedna ze ściem że w analogu to jest niemożliwe :lol2: co dalej może napisy do filmów? tak tak, z powodzeniem działay one w analogu również poprzez telegazetę, co więcej nadawcy w DVB-T również stosują tąmetodęczyli napisy przez telegazetę mało kto wybiera napisy jako oddzielny przekaz, też mi rewolucja haha :jupi: a może timer? no więc w analogu jest i była możliwość przesyłu danych typu "showview" niestety w Polsce z tego nie skorzystali i takie magnetowidy potrafią jedynie sczytać automatycznie godzinę nic po za tym a może "super jakość obrazu i dźwięku"? no przepraszam, jak ktoś miał możliwości to z jakością analogu nie było problemów, obraz żyleta {w cyfrze każdy się dopiero przekona ile będzie miał artefaktów przy szybko zmieniających się scenach w przekazach upchanych tak że dziś na jednym kanale wepchnęli aż8 kanałów} a może dźwięk? w analogu był w jakości cyfrowej, przypominam fonia NICAM i to nawet kilkakrotnie większa przepływność niż obecnie w DVB-T

 

No nie ale tego nikt nie przebije w DVB-T można nadawać w HD! :brawo: dobra dobra w analogu również była taka możliwość:

http://en.wikipedia.org/wiki/Analog_hig ... ion_system

 

no tak wiem, większa ilość kanałów, super :brawo: ale i tak wszystklie kanały należą tylko do 3 graczy:

TVP, TVN, POLSAT :lol2: TTV to nic innego jak TVN do góry nogami i prawie 24, czyli np. programy tj. W11 ale pod inną nazwą "Kartoteka" i kręcimy powtórki tych samych akcji w kółko macieja :] pogodę i info z TVN24 a potem REKLAMY Z 10 MINUT, eska i polo - 20 na 20 tych samych klipów, a ja się zastanawiam gdzie idzie kasa z reklam bo na pewno nie na kupno praw do nadawania nowych piosenek do emisji :lol2:

 

Tak więc. Podsumowując, mnie naziemna cyfra nie przekonała, mogło zostać jak było, cyfrę mamy na satelicie i przez neta i to powinno być jej miejsce a naziemną i tak ogląda przecież społeczeństwo najuboższe więc zadowalanie na siłę - po co? żeby kupować nowe a stare wyrzucać na śmietniska i tak już zawalone po brzegi?, ekologia nie ma co i robienie ludziom wody w mózgu :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Postęp jest niezbędny i nieunikniony,należy go tylko mądrze wprowadzać.Oczywiście,wszystko można przedstawić lepiej lub gorzej.Widzę,że propaganda sugerująca,że DVB-T będzie można odbierać na "kawałku druta", czy przysłowiowej "rafce od rowera"/trwa to do dzisiaj po części również na tym forum/-zaczyna zbierać swoje żniwo.Ostrzegałem od początku,wraz z innymi.Jak mawiał klasyk-"ciemny lud kupił"-a branża jest co nieco skompromitowana przez część nierozważnych pseudofachowców,niestety również fachowców.To niesmaczne piwo niestety zaczyna się odbijać wszystkim. Kto teraz ogłosi z równą łatwością,z jaką kiedyś plótł bzdury o "drucie",że prawa fizyki jednak nie uległy zmianie,szczególnie teoria falowa i technika antenowa?Niezaprzeczalne zalety przejścia na naziemny odbiór cyfrowy zostały już na tyle mocno obrzydzone i poddane pod wątpliwość,że trudno będzie te błędy naprawić. Uważam również,że porady,udzielane na tym forum mogłyby być wolne od zwrotów typu "szwagier w Pipidówce,138 km od nadajnika odbiera na drucie",parasolu,czy ręcznie wykonanym kształcie z drutu,nazywanym anteną,najlepiej z "niepolskim" określeniem,bez jakichkolwiek obliczeń,czy wzorców.Przynosi to szkodę i prestiżowi tego forum, radzących i samym adresatom rad. Na marginesie dodam również,że moim zdaniem fascynacja ilością postów i zabawa w rangi przynosi znacznie więcej szkody,niż pożytku.Przypomina to miłą zabawę w "stare wojsko które zawsze ma rację",na szczęście już spoczywającą na niechlubnej kupce śmietnika historii.Prawdziwa cnota broni się sama... nie potrzebując rangi.:wink:Proponuję propagowanie fachowych rozwiązań. Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. To ciekawe. A jeśli ja odbieram telewizję analogową przez antenę zbiorczą, która jakoś zmienia kanały (częstotliwości) nadawania analogowych kanałów, a na podstawowych kanałach odbiór jest raczej kiepski (coś takiego nazywa się bodaj AZART), to mam szansę na odbiór DVB-T? Bo z tego co piszecie, to muszę jeszcze instalować sobie na balkonie antenę. I to ma być sprawiedliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@michael112 - nie koniecznie - jeśli firma odpowiedzialna za instalację AZART zmodyfikuje ustawienia, aby przepuścić także DVB-T, to będzie działać (o ile już nie jest to zrobione, może ktoś był i zrobił - trzeba sprawdzić)

 

@DVB-T odbiorca - uogólniasz, są miejsca gdzie w Polsce jest dokładnie tak, jak z odbiorem kanałów czeskich. Wszystko zależy od mocy, lokalizacji nadajników i innych czynników, FEC to jeden z nich, ale nie jedyny. Może być lepiej, może być gorzej. O reszcie się nie wypowiadam, Internet w DVB-T - pierwsze słyszę, nikt nic takiego nie obiecywał, nie przesadzajmy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adrem ma rację, nie ma co wydawać kasy na anteny, bo reklamują przykładowo że trzeba specjalną antenę do naziemnej telewizji cyfrowej i kosztują koło 100 zł i takimi sposobami próbują zarabiać kasę.

 

@DVB-T odbiorca, Unia Europejska nakazała zlikwidować naziemny sygnał analogowy w Polsce i do 31.07.2013 zniknie analog i jest na to czas aby się przerzucić na DVB-T.

 

Ale według mnie nie powinni przyznawać miejsc do MUX-ów kanałom, które nie nadają/nie nadawały poprzez satelitę lub/i kablówkę lub/i naziemny analog. Te kanały typu zapchajdziura, czyli: ATM Rozrywka, TTV, TV6, TV Puls 2 mogliby zastąpić nawet Superstacją, TV Trwam, NEXT i Tele 5 i byłby większy pożytek i większy wybór kanałów. A propo MUX-u 3 powinni usunąć TVP Polonia bo ja nie wiem jak tam będzie na EURO nadawać TVP 2 HD.

 

Ja poprzez analog odbierałem 3 lata temu TVP 1 (b. dobry), TVP 2 (b. dobry), TVP Info (b. dobry), TV 4 (średnio), Polsat (dobry), TVN (lekko śnieżyło, albo brak obrazu) i wtedy byłem zadowolony z tego co miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DVB-T odbiorca - uogólniasz, są miejsca gdzie w Polsce jest dokładnie tak, jak z odbiorem kanałów czeskich.

 

Być może, całej Polski nie sprawdzałem, sprawdziłem tylko z dwóch odległych mi nadajników, Częstochowa i Kraków, z obydwu jest tak kiepska jakość analogu jaką pokazałem {choć idzie zrozumieć o czym mówią i co pokazują} ale z obydwu złapanie cyfrowych sygnałów jest tylko cudem przy dobrym tropo dodam że obydwa nadajniki już nadają z docelowymi parametrami i mocami, tak więc mówie o tym że cyfra ma o wiele wyższe wymagania jeśli chodzi o jakość sygnału który do nas dociera bo jak spadnie poniżej jakiejśtam ustalonej granicy to jużgo nie odbierzemy w przeciwieństwie do analogu.

 

Internet w DVB-T - pierwsze słyszę, nikt nic takiego nie obiecywał, nie przesadzajmy ;)

 

A jednak! TVP1 Wiadomości o 19:30 ale nie pamiętam już kiedy, może ktoś inny pamięta? :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DVB-T odbiorca - uogólniasz, są miejsca gdzie w Polsce jest dokładnie tak, jak z odbiorem kanałów czeskich.

Być może, całej Polski nie sprawdzałem, sprawdziłem tylko z dwóch odległych mi nadajników, Częstochowa i Kraków, z obydwu jest tak kiepska jakość analogu jaką pokazałem {choć idzie zrozumieć o czym mówią i co pokazują} ale z obydwu złapanie cyfrowych sygnałów jest tylko cudem przy dobrym tropo dodam że obydwa nadajniki już nadają z docelowymi parametrami i mocami, tak więc mówie o tym że cyfra ma o wiele wyższe wymagania jeśli chodzi o jakość sygnału który do nas dociera bo jak spadnie poniżej jakiejśtam ustalonej granicy to jużgo nie odbierzemy w przeciwieństwie do analogu.

Każdy ma inne podejście, każdy może być "innym przypadkiem". Ja używałem (i używam) tylko anteny pokojowej (takie uwarunkowania), 10km od silnego ośrodka nadawczego (Olsztyn-Pieczewo).

Analog: tvp2 - świetny sygnał, ale czasami pojawiały się odbicia, tvp1 - trochę gorzej, tvp3 - dużo gorzej, tvn, polsat, tv4 - słabo do beznadziejnie.

Teraz z NTC - Mux2 (na tej samej antenie pokojowej) - świetnie, Mux3 - nie daje rady.

Czekam na Mux1 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Analog: tvp2 - świetny sygnał, ale czasami pojawiały się odbicia, tvp1 - trochę gorzej, tvp3 - dużo gorzej, tvn, polsat, tv4 - słabo do beznadziejnie.

...

Teraz z NTC - Mux2) - świetnie, Mux3 - nie daje rady. Czekam na Mux1 :)

 

I w tym rzecz, analog albo był świetny, albo był z odbiciami, albo był gorszy ale możliwy do odebrania z różnymi jakościami :brawo: a teraz cyfra albo jest albo jej nie ma wcale, choć sygnał analogowy mógłby jeszcze odebrać to jednak dla cyfry ta sama wartość sygnału to już BRAK ODBIORU! bo sygnał cyfrowy ma większe wymagania dotyczące jego jakości :read:

 

 

Jeśli tak ma wyglądać cyfrowa naziemna TV to ja dziękuję:

 

Oto jeden z nadajników:

http://www.bielsko.biala.pl/26599,galeria,1,39

"no comment" - jakby powiedział Euronews, dobrze że emitel nie jest linią lotniczą bo byłby wypadek śmiertelny oblodzonego odrzutowca :D

 

A miało być tak pięknie :(

http://www.super-nowa.pl/art.php?i=22684

 

parę fragmentów kilku postów z forum emitela:

http://forum.digizone.cz/ Najprawdopodobniej mają Polacy awarię w systemie zasilania nowego systemu antenowego, ewentualnie niektórych rozgałęźników mocy, której nie można usunąć w obecnych warunkach klimatycznych.Trzeba czekać na ocieplenie. Oczywiście, operator nie chce się do tego przyznać i robi wrażenie, że wszystko jest w porządku. Do spadku doszło tylko w niektórych azymutach, a opisana powyżej awaria jest prawdopodobnie przyczyną dzisiejszej sytuacji.

 

Sprawdziłem u brata, który ma Televes HD 75 i mieszka wyżej ode mnie, więc teoretycznie jest w lepszym położeniu. Nie ma absolutnie nic! Mux-2 i Mux-1 - ciemność. Żeby było ciekawiej, wszystkie czechy lecą idealnie. Czy Pradziad i Lysa hora są w innej strefie klimatycznej? Bardzo chcielibyśmy sensownych wyjaśnień ze strony operatora dlaczego obrębie, w którym zobowiązany jest do pokrycia sygnałem DVB-T już po okresie testów tego sygnału nie ma i przede wszystkim jakie kroki podjęte będą aby w przyszłości podobna sytuacja nie miała miejsca? Może zaczniemy pisać do UKE? Edit: U mnie też dzisiaj panuje ciemność na obu muxach, na wszystkich tunerach (resztki mux2).

 

Ciekawe czemu nikt tu na forum (z pracowników Emitela) nie wspominał o problemach z wyższym umiejscowieniem nowej anteny (efektem "cienia" o którym mowa w artykule) i o proponowanych pomiarach (porównaniach charakterystyki nadawania starych anten i nowej).

 

Według wypowiedzi pracowników EMITELU po stronie technicznej wszystko jest w jak najlepszym porządku, tylko „wystąpiło bardzo silne oblodzenie wieży i anten“. Na podstawie tych słów można wnioskować, iż lokalizacja RTON Wisla Skrzyczne nie jest odpowiednią do instalacji nadawczego systemu antenowego 62 k. ponieważ podczas panującej obecnie bardzo łagodnej zimy doszło na Skrzycznym do tak fatalnego zjawiska, które zaprzyczynilo, że już prawie trzy tygodnie niemożna oglądac programów MUX 1. Sa inne miejsca gdzie nadajnikom takie warunki nie przeszkadzaja (np Jelenia Góra - Śnieżne Kotły, Kłodzko - Czarna Góra, Szczawnica - g. Przehyba, Zakopane – Gubałówka, Lysá Hora, Praděd, Černá Hora).

 

 

Smutne to ale tak już jest gdy zamiast mitrężyć czas na cenzorskie sztuczki na forum emitelowskim, :censored: strasząc i ograniczając każdego co ktoś wytknie u nich że jest "nie halo" z polskim DVB-T, leci w dobre propagandówka "wszystko jest świetnie i bez zarzutu".

A nie lepiej było zająć się WŁASNYMI instalacjami antenowymi na masztach a nie zrzucać wszystko na użytkowników? Tyle było na wielu forach dyskusji "sprzedawców anten" że to ludzie winni są, że ludzie mają złe instalacje antenowe a ludzie w większości przypadków mieli bardzo dobre instalacje tylko druga strona widać jak "dba o wszystko", instytucje państwowe UKE, KRRiT i emitel, bierny wykonawca [ach miłe słówko że niby nic poradzić nie mogą]

 

Czemu? pytam się nie uruchomiono po prostu 2 silnych i z dobrymi parametrami [lepsza korekcja błędów itp.] ogólnopolskich MUX:

1 - MUX1 TVP

2 - MUX2 KOMERCYJNI

cała reszta zapychaczo-kanałów była zbędna, miejsce "undergroundu" czytaj: eski, polo i ttv jest na satelicie. Już te decyzje widać ujawniają szereg nieprawidłowości, nie wdając się już w inne szczegóły jak bitwa "przegranych" nadawców z KRRiT, jeśli byli inni, można było im rozdawać miejsca ale dopiero po ASO - MUX3, MUX4, MUX5

 

A teraz mamy wszystko do góry nogami, dublowanie TVP, słabe moce MUX3, komercyjni dostali docelowe i ogromne moce nadajników, MUXY1 niedopracowane i nadal musimy na nie czekać aż 130 dni mimo że kanały czekają WOLNE jak na zawołanie, brak harmonogramów dot. stacji przekaźnikowych. -SZOK, niby cyfrowo taniej a jednak mniej nadajników, no jak to?!

 

Wszystko dla dobra komercyjnych nadawców i płatnej TV. Jeszcze tylko brakuje tego że jak sygnał analogowy wyłączą, to ludzie prędko będą wykupywać nowe anteny bo pomyślą sobie że im się stare popsuły - to efekt "kampanii informacyjnej o smoku analogu"

 

Zemściło się teraz wszystkim za wszystko - można by powiedzieć z przymrużeniem oka. ;) A cyfrówka jak była tak dalej jest nie dla wszystkich. I myślę że tych narzekań oraz artykułów prasowych będzie o wiele więcej, gdy ludzie się przekonają jakie naprawdę jest oblicze polskiej NTC, wtedy dopiero będzie płacz i zgrzytanie zębów że analogu już NIE BĘDZIE. :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analog: tvp2 - świetny sygnał, ale czasami pojawiały się odbicia, tvp1 - trochę gorzej, tvp3 - dużo gorzej, tvn, polsat, tv4 - słabo do beznadziejnie.

...

Teraz z NTC - Mux2) - świetnie, Mux3 - nie daje rady. Czekam na Mux1 :)

I w tym rzecz, analog albo był świetny, albo był z odbiciami, albo był gorszy ale możliwy do odebrania z różnymi jakościami :brawo: a teraz cyfra albo jest albo jej nie ma wcale, choć sygnał analogowy mógłby jeszcze odebrać to jednak dla cyfry ta sama wartość sygnału to już BRAK ODBIORU! bo sygnał cyfrowy ma większe wymagania dotyczące jego jakości :read:

Dobrze piszesz o cyfrowym bałaganie, ale z powyższym nie zgodzę się - tak czarno-biało nie jest. W analogu tvp3, tvn, polsat, tv4 w zasadzie nie dało (nie daje) się u mnie oglądać - jeśli włączałem, to tylko by posłuchać wieści, jak w radiu :lol2:

Co do cyfry, to też jest stan pośredni gdy siła przyzwoita, a jakość sygnału - słaba i oglądasz z pojawiająca się (rzadziej lub częściej) pikselozą - to taki analogowy śnieg :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] a może "super jakość obrazu i dźwięku"? no przepraszam, jak ktoś miał możliwości to z jakością analogu nie było problemów, obraz żyleta {w cyfrze każdy się dopiero przekona ile będzie miał artefaktów przy szybko zmieniających się scenach w przekazach upchanych tak że dziś na jednym kanale wepchnęli aż 8 kanałów} [...]

Nie do końca jest tak jak mówisz, chociaż masz wiele racji.

Odkąd technika cyfrowa zawitała do telewizji, nawet jeśli odbierałeś coś w analogu to to nie był już ten sam analog co 20 lat temu, bo produkcja i dosyły są cyfrowe.

Dla przykładu: analogowe TVP2 z Mysłowic (Katowice Kosztowy) w dynamicznych scenach sypie makroblokami jak z wora. Widać to szczególnie na filmach w scenach wybuchów i płomieni. Tak więc w analogu nie dość, że są odbicia to jeszcze jest pikseloza. To ja już wolę samą pikselozę z DVB-T bez odbić.

Akurat mam to szczęście, że u mnie MUX1 i 2 chodzą bez problemów, a i z MUX3 nie jest źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

winne słabego odbioru NTC są małe moce nadajników niektórych,Ja ma 2 stare telewizory mam dekoder NTC i mux 2 ok bo ma 100kv ale mux 3 który ma 10kv a mieszkam 20 km od nadajnika podczas gorszej pogody mam słabsze.Na przyszłość zabezpieczyłem się satelitką bezpłatnie mam TNK sd do 2016 pakiet darmowych kanałów bez polsatu i tv4 na jednym telewizorze i tV bez opłat od polsatu na drugim telewizorze.Satelita ma przewagę nad NTC.Jakby wszędzie dano po 100 kv na każdego muxa to byłaby iinna sprawa ale tak nie będzie.NTC kupiłem dla polsatusport news.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...