Skocz do zawartości

Jakość obrazu TVP w TNK


Rekomendowane odpowiedzi

Kwestie pikseloz znają wszyscy chyba, ale czy zauważyliście, że często światła są wypalone (brak szczegółów w okolicach bieli) i obraz jest nieco rozciągnięty w poziomie (ze 3-5%) w stosunku do analogu (najlepeiej widać to w nocy na obrazie kontrolnym TVP1)?

Kwestia rozciągniścia nie dotyczy kanałów TVN, występuje na kanałałch TVP1, 2 i Info.

A może to wina mojego tunera? Ale nie sądzę, bo to samo obserwuję na tunerze w komputerze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Obraz TVP nadawany jest dla TnK w rozdzielczości 704x576, podczas gdy TVN ma standardowe 720x576. Choć takie zmniejszenie pasma kanału nie jest rekordowym wyczynem (są np. kanały w 544x576 czy nawet mniej), to jednak uważam, że to bezczelne ze strony "autorów" oferty TnK. Jak widzę, sytuacja trwa chyba od początku. Można rzec - towar jest niepełnowartościowy i podlega zwrotowi, hehe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie wiem jak u innych, ale na dzień dzisiejszy jest tak, że najbardziej zdenerwował mnie obraz... TVN. Włączam sobie wczoraj o 9 rano dekoder i TV 32 cale, jedynka- ładny obraz 16:9, dwójka- tak samo. TVN- obraz wiekości na oko dwudziestocalowej, na środku matrycy. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

a czegoś się spodziewał, jak dla mnie również TVNy powinne nadawać w 16:9. Ponadto TVP 1 czy 2 nadaje tylko w 16:9 swoje seriale, nic poza tym!!! Nawet TVP 1 przez jakiś okres nadawała non stop w dolby digital, i skończyła to nadawanie. KPINA!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obraz TVP nadawany jest dla TnK w rozdzielczości 704x576, podczas gdy TVN ma standardowe 720x576. Choć takie zmniejszenie pasma kanału nie jest rekordowym wyczynem (są np. kanały w 544x576 czy nawet mniej)

Oj... znam bardziej rekordowe przypadki, jeśli w ogóle tak można to określić. To przekaz 720x576 w formacie 16:9 który jest przecież rozciągany do 1024x576. O ile w podanym przez ciebie przypadku rozmiary pixela wynoszą 1x1.32 to w tym drugim aż 1x1.42! Jak widzisz nie w rozdzielczość leży problem.

...to jednak uważam, że to bezczelne ze strony "autorów" oferty TnK. Jak widzę, sytuacja trwa chyba od początku. Można rzec - towar jest niepełnowartościowy i podlega zwrotowi, hehe.

Ta uwaga winna być raczej skierowana do autorów Cyfra+, bo to w sumie ich przekaz. Rozdzielczość jest z ściśle związana z bitrate. Zwiększenie rozdzielczości z 704 na 720 musiało by się wiązać ze zmniejszeniem bitrate, jeśli kanał miałby zajmować tyle samo co zajmował. Czasem gdy mamy ograniczony strumień, to lepszy rezultat daje ograniczenie rozdzielczości, niż obniżenie bitrate. W pierwszym przypadku obraz staje się tylko niewyraźny, co przy niektórych materiałach jest zupełnie niezauważalne i akceptowalne, zaś w drugim widać właśnie tą pixelozę i artefakty na całym ekranie, uniemożliwiające komfortowe oglądanie.

Ten kto bawił się w przerabianiem filmów na divxy to wie o co chodzi. Jeśli musimy zrobić film i z góry załozyliśmy jego pojemność, to czasem lepsze rezultaty daje obniżenie rozdzielczości, niż zwiększenie stopnia kompresji (zmniejszenie bitrate).

A z jakim bitrate daje TVP?

Coś około 3 Mbps. W TVN i TVN Warszawa jest dwa razy większy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tnk TVP nie wygląda tak tragicznie jak "cyfrowym " polsacie. Niestety publicznego nadawcy nie interesuje z jaką jakością nadawane są jego kanały, a szkoda... Było by miło, gdyby przy pomocy tunera (TNK CP C+ n czy TP), można było odbierać kanały TVP z Astry. Tam jakość jest przyzwoita

Na TVP Sport jest nawet telegazeta :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Na analogu nie sprawdzałem dokładnie. Z uwagi na rozstrojony telewizor wyniki mogłyby być niemiarodajne.

Ale wstępnie jak patrzyłem na planszę testową to widzę koło. Następnym razem podejdę z linijką i zmierzę czy to na pewno koło :)

Natomiast co do jakości.. na analogowym telewizorze wszystko wygląda prawie tak samo.

Chciałem zapytać: Czy Polsat ma niższy bitrate, czy jakieś jeszcze inne mankamenty (teraz to odnośnie TVP2, TVP Info)?

 

Sprawdziłem jak wygląda sprawa rozdzielczości..

Nie wiem jak jest z Polsatem. W tej chwili TVP1:

 

Na HB (TnK, C+): 704x576 MPEG2

Na Astrze (TVP): 704x576 sprawdzone na 10773H (MPEG2)

 

Jakość właściwie porównywalna, choć wg. mnie na Astrze jest troszkę lepsza.

Zobaczcie: http://www.speedyshare.com/files/21577717/TVP.7z

 

Nie jestem w stanie zrobić zrzutów z drugiego transpondera na Astrze, ale wygląda jakby było lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...