Skocz do zawartości

Strojenie na satelitę Es'hail 2 za pomocą miernika satelitarnego


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie ;) Koleżanki i koledzy, planuję poeksperymentować z odbiorem sygnałów z pasma X z satelity Es'hail 2, mam już zamontowaną antenę 85 cm i odpowiedni konwerter w drodze, pozostaje jednak problem ustawienia tej anteny, chwilowo nie dysponuję separatorem Bias-T żeby zasilić konwerter, stąd pomyślałem żeby spróbować ustawić antenę z użyciem miernika satelitarnego (Deviser S30) na któryś ze zwykłych transponderów w paśmie Ku. Zasadnicze pytanie - który z nich wybrać? Nie chodzi mi o stabilny odbiór jakiegoś kanału z Badrów, jedynie to pasmo krótkofalarskie, ustawienie na transponder uznałem za najlepsze rozwiązanie gdyż jestem w stanie miernikiem miarodajnie ocenić czy antena wymaga jakichś korekt czy jest już dobrze ;) Będę wdzięczny za wszelkie porady i sugestie, proszę tylko o nie dodawanie uwag w stylu "do tych satelitów potrzebujesz anteny minimum 150-200 cm", gdyż według wszelkich artykułów nt. odbioru zakresów krótkofalarskich wystarczy w zupełności antena 80 cm ;)

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale bardziej chodziło mi o informację który konkretnie transponder-dwa wybrać do strojenia anteny, najlepiej jakieś mocne, jeśli wymagane są tak duże anteny, by złapać cokolwiek ;) Nie musi być nawet jakiegoś niesamowitego odbioru z niego, ot wystarczy że będzie miał te 6-7 MERu i będę już w stanie ustawić antenę na najlepsze wskazanie ;) Liczę się z tym że MER może być naprawdę niski na antenie 85 cm, jeśli do odbioru kanałów TV wymagane są anteny dwumetrowe

Edytowane przez krrudn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowolny, przecież nie zamierzasz odbierać tylko ustawić antene. 

Tabele transponderów masz dostępne. 

 

Co do odbioru to nie wiem jaki będzie bo wcale go nie odbieram w normalnym paśmie w UK na antenie 80 cm. Z Polski masz "bliżej" do satelity to i trochę lepszy sygnał. 

Zresztą pasmo X to już inna sprawa z odbiorem i powinno działać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie do końca, chodzi o to że niektórych transponderów mogę po prostu nie być w stanie złapać ze względu na zbyt niską moc, mogę oczywiście brać przykładowe transpondery z KingOfSata ale pytanie czy jest sens kręcić anteną jeśli nie ma szans niczego złapać :/

Według artykułu z SatKuriera (https://satkurier.pl/news/194356/jak-odbierac-kanaly-z-pozycji-orbitalnej-26e.html)

Najlepiej będzie ustawiać coś z Badra 4, zgadza się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Cokolwiek co się uda. 

 

Niestety należy szukać sygnału po transponderach, mają one różne wiązki i wcale nie znaczy że najsilniejszy będzie odebrany kiedy możesz odebrać słabszy z lepszym sygnałem. Pamiętaj że odbierasz praktycznie na granicy zasięgu wiązek i wpływ warunków atmosferycznych ma też znaczenie. 

 

Sam nie mam problemu z ustawieniem, obrotnica zawsze trafi nawet na słaby  sygnał 5-6 dB ale i tak muszę zmieniać transpondery szukając ręcznie. 

 

Możesz spróbować od ustawienia najpierw 23.5 albo 28.2 a potem delikatnie skorygować na 26.  Z właściwym konwerterem to już nie będzie problemu bo sąsiednie satelity nie będą dawały zakłuceń. 

Edytowane przez Ktosiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak po prawdzie właściwy konwerter to zwykły konwerter satelitarny (Opticum LSP-02 bodajże) lub podobne, tylko że nie wycina w żaden sposób sygnału poniżej 10700 MHz i również normalnie go przekształca na sygnały o niższej częstotliwości (transpondery krótkofalarskie znajdują się wtedy w okolicach 730-740 MHz), do tego potem opcjonalny downconverter lub bezpośrednio do odbiornika SDR ;) Istnieje cała lista przetestowanych konwerterów które w ten sposób działają bez problemu, zdecydowanymi królami są wyżej wymieniony Opticum oraz pewien model Sharpa w którym bardzo łatwo da się wymienić pewien kwarc by od razu z konwertera uzyskać sygnał na częstotliwościach z zakresu 400-470 MHz ;)

Taki też miałem plan, ustawić się najpierw na 28,2E a potem odjeżdżać w bok lekko, i tak też zrobię, będę posiłkował się listą z KingOfSata i wskazówkami z artykułu i spróbuję odebrać coś ze wspomnianych tam wiązek z Badra 4 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to siła sygnału zależy tylko od położenia geograficznego anteny w Polsce i warunków propagacji. Na pewno siła sygnału będzie lepsza w okolicach południowo-zachodniej  Polski  a na północy  słabsza.  Wschód Polski to raczej o wiele słabszy sygnał. 

Można też używać kanałów z Badar 6  , inne nie są dostępne w Polsce.

 

Zrobiłem test u siebie w UK , z Badar 4 i 6 niestety kompletny brak odbioru, słaby  sygnał na mierniku świadczy tylko o obecności jakiegoś satelity , mam za małą antenę.  :/  

Jak lepsza pogoda to sie nawet udaje złapać na chwilę przy ręczny strojeniu anteny. Skanowanie niestety nie wyłapuje kanałów, sygnał ma za dużo zakłóceń. 

Pozostaje ustawiać najlepiej na sąsiadów i przestawić antenę na właściwą pozycje.

 

07d38aee6a539.jpg

Edytowane przez Ktosiu
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, testy i ustawienie zrealizowane. Mogę podpowiedzieć że wymaga to precyzji i cierpliwości, osobiście zdarzyło mi się dwa razy przejechać za daleko z anteną i trafić na sygnał z zupełnie innego satelity, strojenie od 28,2E sobie trochę odpuściłem bo miałem jeden pewny transponder tam tylko wgrany no i przejechałem za daleko raz, pewniejsze ustawienie miałem ma 23,5E i to od niego zacząłem, potem skręcałem lekko w bok, niestety za pierwszym razem przejechałem za daleko i trafiłem na 28,2E i inny transponder na nim, ale po kilkukrotnej zmianie transponderów udało się wycelować w Badra 4, co prawda sygnał bardzo słaby (MER na poziomie 7,6-8,2 w zależności od transpondera), wziąłem po prostu listę transponderów z Badr 4 ze strony KingOfSat i sprawdzałem potem czy pasują te transpondery ale uwaga, część transponderów jest i tak nieosiągalna! Ja brałem te z zakresu 11700-12200 MHz, tam było najwięcej działających, także jak złapiemy na któryś z nich ustawienie trzeba sprawdzić minimum kilka kolejnych, niektóre będą miały bardzo zbliżone wskazania, inne w ogóle będą nieosiągalne. Jednak jeśli będą się pokrywać z tym co mamy na KingOfSat, będą miały zbliżone parametry odbiorcze i nie będą nam się zgłaszać transpondery z 28,2 i 23,5 które wcześniej mieliśmy oznaczone jako pewne to znak że trafiliśmy. Dorobię na dniach separator zasilania i będę eksperymentował z odbiorem pasma X na donglu, także póki co temat ogarnięty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...