Skocz do zawartości
  • 0

TNK + Astra + Astra2


lukaszg
 Udostępnij

Pytanie

Witam,

ponieważ eNka zrobiła promocję pt. "likwidacja kanału podróżeTV" postanowiłem zmienić nieco sposób odbierania TV i kwotę abonamentu miesięcznego. Chciałbym odbierać telewizję na kartę z HB, angielskie programy z pozycji 28.2/28.5 (oprócz wiązki 2D) i trzeci konwerter na 19.2 pomiędzy nimi.

1. Czy na antenie triax TD78 (80cm) dam radę? Kierunek główny powinien być na 19.2 czy coś innego? Czy warto kupić lepszy (droższy) konwerter na Astre2?

2. Jeśli chodzi o odbiornik to myślałem o zakupie Fergusona FK 6900 (http://www.ferguson-digital.eu/index.php/pl/odbiorniki-ci-cr/142-fk-6900-cr.html). Mam teraz białego nboxa. Czy ktoś używał obydwu urządzeń i może je krótko porównać? Opinie o Fergusonie są raczej dobre, wydaje się być dosyć rozbudowany jak za tą cenę. Kilka pytań:

- czy EPG będzie działać tak dobrze jak w eNce (tydzień do przodu)?

- w specyfikacji jest napisane, że obsługuje format 16:9 (chcę go podłączyć do LCD), wiem, że należy to zrobić przez component, bo euro nie wspiera RGB i jakość obrazu jest gorsza, są jeszcze jakieś "haczyki" (zawsze mogę użyć skalowania wbudowanego w TV)?

- mam dysk 2,5" na USB (coś takiego http://paulstamatiou.com/2007/08/19/review-wd-passport-portable-hard-drive) - czy będzie współpracował z Fergusonem (jako PVR)?

- skąd pobiera się nowy soft i listę kanałów (nbox robił to automatycznie z satelity)?

3. Pytanie do odbierających kanały z Astry2 - jak wygląda jakość (merytoryczna, nie wygląd) prezentowanych tam programów, są jakieś programy (naukowe, przyrodnicze, podróżnicze) warte polecenia?

 

Z góry dziękuje wszystkim za odpowiedzi.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ogólnie to polecam zajrzeć tutaj i w odpowiednich tematach zapoznać się z komentarzami osób, którzy posiadają ten odbiornik.

- skąd pobiera się nowy soft i listę kanałów (nbox robił to automatycznie z satelity)?
Wszystko masz na stronie producenta.

Soft dla TnK: http://www.ferguson-digital.eu/index.ph ... nfo&id=376

Lista kanałów: http://www.ferguson-digital.eu/index.ph ... nfo&id=316 (tu jest już nieaktualna, trzeba szukać gdzie indziej, zobacz np. w dziale poświęconym temu tunerowi).

3. Pytanie do odbierających kanały z Astry2 - jak wygląda jakość (merytoryczna, nie wygląd) prezentowanych tam programów, są jakieś programy (naukowe, przyrodnicze, podróżnicze) warte polecenia?
Proponuję wykazy wybranych zagranicznych FTA (trzeci post) :arrow:viewtopic.php?f=12&t=2297, ofertę filmową opisałem tutaj. Proponuję przejrzeć cały podany temat ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Ogólnie to polecam zajrzeć tutaj i (...)

 

Jee! Ale czytania. Dzięki wielkie :)

Widziałem listę kanałów z astry ale jakoś nie mogłem znaleźć oopisu programów.

 

Pozdrawiam

 

EDIT:

a jednak czytałem już wcześniej Twój opis kanałów - są opisane tylko kanały filmowe a to nie wszystko, co oferuje nam Astra2. Jak już ją będę potrafił odebrać to może pokuszę się o stworzenie takiego opisu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Proponuję też popatrzeć na inne odbiorniki. Ten Ferguson ma tylko jeden czytnik kart, może "na zapas" zaopatrzyć się w tuner z dwoma czytnikami albo z dodatkowym gniazdem CI? Kto wie czy przypadkiem nie pojawi się pomysł dodatkowej karty MTV Unlimited czy Cyfry...

Funkcja PVR niestety zawęzi trochę krąg tunerów (w niektórych działa tylko dla kanałów FTA, a w niektórych jest tylko jako złącze serwisowe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Proponuję też popatrzeć na inne odbiorniki.

 

Przejrzałem ofertę innych tunerów i nie znalazłem niczego w tak atrakcyjnej cenie. Jeśli masz jakieś konkretne modele na oku, to proszę podaj mi je, poczytam o nich. W jakimś wątku na forum była taka dyskusja - właśnie o tuner do TNK - porównywali tam tego Fergusona z Linboksem i z czymś jeszcze. W każdym razie te dwa tunery nie miały wyjścia component. Może kiedyś pojawi się oferta TNK HD, może kiedyś w paczce MTV Unlimited będzie MTVNHD - wtedy zastanowię się nad kupieniem tunera HD z kilkoma czytnikami.

Kto wie czy przypadkiem nie pojawi się pomysł dodatkowej karty MTV Unlimited czy Cyfry...

MTV unlimited wychodzi nieco ponad 10zł na miesiąc. Razem z TNK byłoby to ponad 20zł na miesiąc. Na Astrze2 są darmowe kanały muzyczne (chwalone przez kogoś na forum) a oferta programowa MTV nie powala na kolana. Mam też złożone zamówienie (jeszcze nie anulowane) na eNkę w promocji świątecznej (cena miesięczna średnio wynosi 33zł: (3*0zł+3*38zł+6*48zł)/12) więc jeśli chciałbym MTV to wybrałbym chyba tą ofertę. Kurcze nie wiem co wybrać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie mam na myśli konkretnych odbiorników, chciałem tylko zwrócić uwagę, że można rozważyć zakup "z zapasem" na przyszłość. Nie mówię, że dokonałeś złego wyboru.

Dodajesz jeszcze Componet - to znowu zacieśnia krąg poszukiwań. Szukając na szybko - Technomate TM-5400CI+ jednak jego cena jest wyjątkowo mało atrakcyjna.

Co do Linboxa, zerkając na "oficjalne" forum, widać, że dystrybutor zapadł się pod ziemię, forum "zarasta" SPAM-em, a użytkownicy czekają na poprawki w sofcie... Także rozumiesz...

 

Fakt, na Astrze 2 można znaleźć muzyczne kanały, sam na nie chętnie zerkam.

W "n" Dostajesz MTV i VH1 w wersji Polskiej oraz MTV2 Europe. W przypadku MTV Unlimited to cała oferta jest "Europe". Nie mam wyrobionej opinii na temat MTV Unlimited (brak karty kodowej) natomiast mam wyrobioną opinię o MTV PL - dno i wodorosty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Dodajesz jeszcze Componet - to znowu zacieśnia krąg poszukiwań.

Wymagania dla dekodera:

- Softwarowo nie wiem na co patrzeć - ma działać EPG, PVR, edytowanie listy programów (może być ręczna edycja pliku za pomocą komputera), jeszcze nie wiem czym jest blindscan wiec na razie nie potrzebuję ;)

- Conax (TNK)

- PVR przez USB

- Dekoder w kolorze czarnym

- Podłączenie do 32" TV LCD, HDMI lub komponent.

- DiseqC (to chyba ma każdy)

Wikipedia mówi, że DVB-S2 został zatwierdzony w marcu 2005 a tymczasem stosunkowo mało dekoderów wspiera ten standard. Dlaczego? Mało jest nadawców którzy używają DVB-S2? nbox potrafił odkodować DVB-S2 i mpeg4.

 

Technomate TM-5400CI+ jednak jego cena jest wyjątkowo mało atrakcyjna.

Droższy o 150 zł, dużo :( no i jeszcze nie należy do najładniejszych (to wymaganie żony :) ).

 

Co do Linboxa (...)

OK, zatem Linbox odpada.

 

Fakt, na Astrze 2 można znaleźć muzyczne kanały, sam na nie chętnie zerkam.

Jeśli miałbyć chwilę to mógłbyś napisać dostłownie po jednym zdaniu odnośnie poniższych kanałów (ogólna tematyka programu, jakieś szczególnie ciekawe pozycje do obejrzenia)?

ZONE REALITY

HORSE & COUNTRY TV

TEACHERS' TV

SOTHERN AFRICA DIRECT

TRAVEL CHANNEL UK (to jest chyba to samo co na Astrze na 19.2)

TRAVEL 2

PROPELLER

BLACK ENTERTAINMENT TV

BIG SHORTS TV

PULSE

CHANNEL FOUR

SUNRISE TV

OBE TV

LIFE TV

CHANNEL M

BBC ALBA

 

Muzyczne:

CLUBLAND TV

BUBBLE HITS

FLAVA

BLISS

SCUZZ

FLAUNT

THE VAULT

CHART SHOW TV

NME TV

ROCK WORLD TV

IZZ

BRIT HITS

CHANNEL U

 

W "n" Dostajesz MTV i VH1 w wersji Polskiej oraz MTV2 Europe. W przypadku MTV Unlimited to cała oferta jest "Europe". Nie mam wyrobionej opinii na temat MTV Unlimited (brak karty kodowej) natomiast mam wyrobioną opinię o MTV PL - dno i wodorosty ;)

W Nce jeszcze jest MTVNHD w wersji angielskiej ale boję się że docelowo będzie to po polsku, więc tak samo zejdzie na psy :(. W MTV zwykłym to tylko "moje supersłitaśne urodziny" lecą :)

 

Celem tego wątku jest przekonanie się (lub zmiana decyzji) o zastąpieniu Nki przez darmowe programy z HB Astra i Astra2 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ad. Wymagania tuner.

Edycja listy kanałów (pełna edycja) jest możliwa w każdym tunerze, za wyjątkiem tych "od platform". EPG i PVR... zależy od tunera, w niektórych bywają jakieś problemy czy niedogodności. A to brak PL literek w EPG, a to jeszcze jakieś inne kwiatki.

DiSEqC - ma każdy obecnie produkowany tuner (tutaj znowu można pominąć tunery od platform, bo z tym to różnie bywa).

DVB-S2 - obsługę tego standardu mają tunery HDTV, jakoś sobie nie przypominam tunera SD z głowicą przystosowaną do DVB-S2. Standard ten jest obecnie stosowany pod potrzeby kanałów HDTV (przeważnie).

 

Ad. Kanały z Astry2.

Wzoruj się na wykazie i opisie kanałów by RafiX. Ja, mimo możliwości odbioru paru tysięcy kanałów, telewizji praktycznie nie oglądam. :) Także nie wnikam w jakieś ramówki poszczególnych stacji TV.

 

 

Jakie zastąpienie "n"-ki kanałami z innych pozycji satelitarnych? Przecież to może istnieć razem. Oczywiście do odbioru tych innych pozycji sat. lepiej użyć osobnego tunera niż wynalazek od "n"-ki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Wzoruj się na wykazie i opisie kanałów by RafiX.

Tak, znam ten opis, ale tam właśnie są wylistowane wszystkie a opisane tylko te filmowe.

 

Jakie zastąpienie "n"-ki kanałami z innych pozycji satelitarnych? Przecież to może istnieć razem.

Wiem, że może. Mogę też kupić cyfrę i polsat. Tylko ostatnio uświadomiłem sobie, że w domu eNka wykorzystywana jest przez 1-2 godzin dziennie z czego duża część spędzona na kanałach FTA i takich które są w TNK więc po co przepłacać. Jeśli nie rezygnowałbym z Nki to nie przestawiałbym anteny na pozycję 28.2, bo w Nce jest wystarczająco dużo kanałów - nie jestem jeszcze takim maniakiem, żeby odbierać dla samego faktu odbierania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Celem tego wątku jest przekonanie się (lub zmiana decyzji) o zastąpieniu Nki przez darmowe programy z HB Astra i Astra2 :)
Pamiętaj, że oglądać zagraniczną telewizję to nie to samo co polską telewizję. Szybko możesz zatęsknić do swoich ulubionych programów w rodzimym języku. Owszem, jeżeli większość kanałów polskich na jakie najczęściej zwracasz uwagę znajduje się na TnK, to nie ma sensu przepłacać, lepiej wybrać ofertę TnK. Kanały zagraniczne i tak będziesz tolerował jako "ciekawostkę przyrodniczą" ;)

 

Co do samej oferty muzycznej z Astry 28.2E to zgadza się, kanały FTA o tej tematyce z pozycji 28.2E są godną i darmową alternatywą dla pakietu 6 kanałów oferowanych przez MTV Networks, która jest już płatna. Z tej paczki warte uwagi są VH1 Europe i VH1 Classic (najlepsze), ale darmowymi zamiennikami z pozycji 28.2E byłyby The Vault, Brit Hits i Bliss. Ogólnie to co oferuje paczka MTV spokojnie znajdziesz w darmowych kanałach Astry 2. Zerknij jeszcze tutaj, o ofercie programowej nieco napisałem, ktoś coś wspomniał o streamach interaktywnych BBC Interactive (przekazy dla BBC). A także dzieci znajdą coś dla siebie, bajki, które bawią - sam je czasami oglądam :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Szybko możesz zatęsknić do swoich ulubionych programów w rodzimym języku.

Dosyć często oglądam Travel Channel, BBC World i CNN. Nie znam angielskiego perfekt ale ogromnych problemów ze zrozumieniem nie mam więc jest ok. Ulubiony program na Nce to tylko Da Vinci Learning. Na tych z paczki Discovery bardzo się zawiodłem - ciągle tylko "czopery" i pseudonaukowe "brainiaki". Nie będę za tym bardzo tęsknić

Zerknij jeszcze tutaj, o ofercie programowej nieco napisałem

Super temat, dzięki (wiem, że podawałeś go na początku ale podlinkowałeś do swojego posta na końcu, nie zgłębiałem wcześniejszych 9 stron, teraz to naprawię).

 

EDIT (po przeczytaniu ww. tematu):

1. Czy dokupić lepszy konwerter dla kierunku Astra2 (będę robić zakupy w Hollex, więc najlepiej proszę o pomoc w wyborze z ich oferty)?

2. Czy główny kierunek ustawić na

- Astrę2 i zezować daleko w lewo do HB

- Astrę1?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

1. Konwerter dowolny. Nie mówimy o odbiorze wiązki Astry 2D, więc nie zagłębiajmy się w szczegóły. Z tego zestawu, ostatnimi czasy, zainteresować mnie Inverto Red... chyba kupię go na testy. ;) Ale ogólnie wszystkie są warte polecenia.

2. Zdecydowanie na Astrę1. Będzie to kompromisowe rozwiązanie, z obu zezujących konwerterów będzie podobna utrata "mocy".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Co do dekodera polecam jak najbardziej fergusona fk 6900. Posiada wszystkie funkcje które wymieniłeś moim zdaniem jego stylistyka jest znośna. Soft aktualizowany często. Co do PVR przez usb to u mnie działa bez problemów na EPG też nie narzekam-elegancko programujemy nagrywanie wprost z EPG i działa :jupi: jako dysk używam pendrive niestety mam tylko 1gb co pozwala na nagranie ok 40 min. Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Szybko możesz zatęsknić do swoich ulubionych programów w rodzimym języku.

Dosyć często oglądam Travel Channel, BBC World i CNN. Nie znam angielskiego perfekt ale ogromnych problemów ze zrozumieniem nie mam więc jest ok.

Aha, w takim razie coś więcej napiszę na temat samej oferty z 28.2E. Również uwielbiam oglądać zagraniczną telewizję, ale raczej tą niemiecką, na angielskie też zerkam (ale te bardziej rozrywkowe ;)).

A tak ogólnie z tych ciekawszych są jeszcze godne uwagi:

Black Entertainment - rozrywkowy kanał angielski o profilu muzyczno - lifestylowym, nadaje mnóstwo "murzyńskich" klipów, a także programy, które można zobaczyć np. na naszym MTV

SOTHERN AFRICA DIRECT - kanał bardzo podobny do Travel, tyle, że ten ogranicza się tylko do podróżowania po Afryce

PULSE - kanał o grach komputerowych, emituje też ekstremalne sporty znane z Extreme Channel, a także wrestling - wymieniłem ciekawsze pozycje, reszta to dno (jakieś stare filmy)

TEACHERS' TV - jest to kanał, który obrazuje system nauczania dzieci w brytyjskich szkołach

HORSE & COUNTRY TV - kanał z dokumentami o zwierzętach , ptakach, wędkowaniu, sporo nadaje programów poświęconych wiejskiemu stylowi życia

PROPELLER - kanał dla kobiet - aerobic, diety, a przede wszystkim filmy z udziałem ludzi, którzy stawiają pierwsze kroki w aktorstwie

SUNRISE TV - ogólno-rozrywkowy kanał z krajów Azji nadający muzykę, filmy i programy kulinarne

BIG SHORTS TV - kanał emitujący krótkometrażowe filmy produkcji francuskiej i angielskiej

CHANNEL FOUR - brytyjski kanał klasy TVN, Polsat, który dotąd był dostepny wyłącznie w wiązce Astry 2D. Dla Europy jest dostępny jako stream interaktywny, ale aktywny całą dobę, tunery wyszukują ten kanał pod nazwą TT on 4.

CHANNEL M - opis podobny jak wyżej, kanał z informacjami, muzyką, sportem - taki ogólno-rozrywkowy

BBC ALBA - szkocki kanał rozrywkowy, nadaje programy dla dzieci, wiadomości, filmy a także sport, np. Szkocką Premier League

 

Kiedyś może przygotuję FAQ - jak mi tylko czas pozwoli, zresztą już teraz mógłbym to zrobić, sporo informacji na Forum zdążyłem zamieścić - tylko odszukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak patrząc na wasze posty na ofertę kanałów to 120cm antenę powiesiłem I działa :) Do odbioru używam fredka 8900 Karta TNK I C+ kurcze ogladam od 8 rano kanały muzyczne i faktycznie po co $ za mtv skoro Te z Astry są tak samo ciekawe:)no fakt trudniej odebrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam jeszcze pytanie odnośnie uchwytu na zezujące konwertery. Jak już pisałem mam Triax TD78 i z tego co znalazłem to możliwości są następujące:

1. Uchwyt przykręcany do prostokątnego kształtownika.

2. Multiblock od Triaksa

 

Drugie rozwiązanie jest estetyczniejsze, czytałem na forum że nie można ustawić centralnego konwertera ale dla mnie to chyba wszystko jedno - centralny bedzie na Astrę1, która ma bardzo mocny sygnał. Przy okazji Astra2 będzie nieco bliżej środka więc też powinno być lepiej? Kąty elewacji (Kraków) są następujące HB: 32.2, Astra: 32.6, Astra2: 32.1 więc chyba też nie powinno to być problemem. Konwertery kupię zgodnie z zaleceniem pittera: Inverto Red - w rozsątnej cenie i ładnie wyglądają.

 

Ostatnim elementem który potrzebuję jest przełącznik, znalazłem dwa które mają po 4 wejścia dla konwerterów:

Wavefrontier za 39zł

Digiality za 50zł

Ten droższy ma chyba lepszą obudowę z uszczelnieniem dla kabli, no i został oznaczony jako "high-end", różnica w cenie to tylko 11zł - warto dopłacać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie miałem okazji majstrować przy antenie Triax ale wydaje się, że lepiej zastosować "dedykowany" uchwyt zezujący.

Dobrze rozumujesz, sygnał z Astry 1 bardzo silny i skoro nie da się inaczej, to można ją tez z niewielkiego zeza odbierać. Środek anteny można przesunąć bliżej Astry 2 (Hot Bird na tym nie ucierpi).

Kąty elewacji nie sprawią najmniejszego problemu.

Konwertery kupię zgodnie z zaleceniem pittera: Inverto Red - w rozsątnej cenie i ładnie wyglądają.

Zaraz, jakie zalecenie? Pisałem tylko, że wyglądają ciekawie (wąski promiennik, spore wzmocnienie) ale jak się spisują to nie mam pojęcia. :)

 

Co do przełączników - na Hollex niestety tego przełacznika nie ma. Osobiście używam przełącznika (4/1) marki Globo. Spisuje się dobrze, a jego cena na Allegro to poniżej 20 zł. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Fakt :) Jeden Inverto wisi przy antenie (inne których używam to Maximum oraz Globo).

Znam poprzednią "linię" tych konwerterów Inverto. O ile te w "białej" obudowie były "takie sobie" to te w "czarnej" były i są konkretnym produktem. Mam nadzieję, że te lepsze rozwiązania zostały zastosowane w nowych produktach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

dziękuje.Z tym miejscami chodzi o to że kiedyś czytałem rady inżyniera z TO I OWO który pisał że bodajże monoblock Golden Interstar(albo przełącznik DISEQC) na 1. miejscu ustawioną ASTRA a dopiero a 2 .HotBird i Philips Cyfry nie poradziłby sobie.Dziwne bo dostepne na rynku GI nie mają takiej funkcjonalność.Sorki za offtopic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
monoblock Golden Interstar(albo przełącznik DISEQC) na 1. miejscu ustawioną ASTRA a dopiero a 2 .HotBird

 

Ja mam takiego monoblocka z odwróconą kolejnością, z dekoderem Nki działa :)

Dekoder Cyfry obsługuje inne satelity? Bo nbox jest ograniczony do astry i hb.

 

Jeszcze jedno pytanie: przełączniki zwykle mają 4 wejścia, dodatkowy konwerter to już są małe pieniądze - co jeszcze mogę odebrać przy takim ustawieniu (główny kierunek lekko odwrócony od Astry) - tak, żeby były tam jakieś angielskie programy (względnie muzyczne, warte uwagi)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@markar - to jest jedna z zalet "zeza" złożonego z niezależnych konwerterów - masz duża swobodę w zmienianiu ustawień i połączeń.

 

@lukaszg - w tunerach Cyfry to różnie, jedne pozwalają na odbiór innych pozycji satelitarnych, a inne np. tylko Hot Bird. Ja twierdze, że tuner od "platformy" najlepiej użyć do odbioru kanałów z tej "platformy", do odbioru dowolnych innych kanałów, satelitów - dowolny inny tuner.

 

Ciężko mi dobrać coś odpowiedniego do tej konfiguracji (dodatkowa pozycja sat. do odbioru). Angielskie kanały są skupione właśnie na Astrze2 / Eurobirdzie.

Proponuję najpierw złożyć to co zaplanowane, dokupić jakiś pojedynczy konwerter i później pojeździć po "szynie" i zobaczyć co tam jeszcze wskoczy z przyzwoitym poziomem sygnału. :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeszcze pomęcze o konwerter. Ten Inverto Mini Single Red który wstępnie wybrałem ma współczynnik szumów 0.3dB, a taki Maximum Platinium SF-10 ma 0.2dB przy nieco niższej cenie - czy na ten parametr mam wogóle nie patrzeć? W podobnej cenie jest jeszcze Sharp BS1R9EL100A albo MTI AP8-XTS2E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...