Skocz do zawartości

Program "Polski Ład"


Gość lakiman
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A kto najwięcej zyskał?

Osoby nie pracujące,szara strefa, częściowo różni kombinatorzy...

Między innymi moim kosztem.

Dla mnie to bubel 

Edytowane przez lakiman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja prowadzę jednoosobową działalność, więc dla mnie te zmiany to nic innego jak tylko kolejne zwiększenie kosztów. Nie dość, że nie mogę odliczać teraz składki zdrowotnej, to będę ją musiał teraz płacić znacznie wyższą bo zmienili sposób jej wyliczania. Zwiększenie kwoty wolnej tego niestety nie rekompensuje.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, SerekXXI napisał:

Póki co zamieszanie jest ogromne, przepisy są nieprecyzyjne i mają być naprędce poprawiane. Na chwile obecną, księgowi nie bardzo wiedzą jak stosować nowe regulację, w efekcie czego część pracowników ma np naliczaną zbyt dużą zaliczkę na podatek dochodowy. 

Problem polega na tym że te zwiększone zaliczki są wprost z polskiego ładu.

Ich pomniejszenie powinno nastąpić w niektórych przypadkach po wypełnieniu tzw. PIT-2 czyli kolejna biurokracja, to tzw. ulga dla klasy średniej.

Problem jednak w tym po wypełnieniu tego PIT może początkowo zyskasz, ale jeśli w ciągu roku weźmiesz np. premię, może się okazać że przekroczysz limit i na końcu roku podatkowego zwrócisz całą pobraną pomniejszoną zaliczkę.

 

Niestety przepisy są tak zagmatwane, że nie do końca wiadomo jakie ostatecznie będziesz płacić podatki na koniec roku.

Tracą wszyscy przedsiębiorcy bez wyjątku. Straty wkalkulują w ceny. Wyższe ceny podniosą inflację a wraz z wyższymi cenami zje te symboliczne zyski dla wybranych grup społecznych.

Tracą dobrze opłacane grupy społeczne które dawno temu wynegocjowały sobie przywileje tacy jak górnicy, służby mundurowe. W tym emeryci z tych zawodów, bo ich emerytury były wysokie.

Moim zdaniem niewiele zyskują nieliczni.

Kolejna sprawa emeryci mieli 14-tkę (miała być na stałe). Teraz 14-stki już nie będzie, w zamian jest polski ład. Czyli jedną ręką dostali, drugą się im zabrało :)

 

Zresztą co tu dużo mówić kolega @wislok w wątku TVP Info podlinkował recenzje tego programu w tym kanale https://www.tvp.info/57478693/05012022-1730

Edytowane przez dvbtowiec
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Taką ciekawą rzecz przeczytałem.

Czyli z tego wynika że składkę odprowadzamy, nie mamy tej kwoty w kieszeni i od tej kwoty odprowadzamy podatek dochodowy :D

 

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/polski-lad-odcinek-kolejny-zaplacimy-podatek-od-podatku/yv5hqmz

Cytat

Składka zdrowotna, w przeciwieństwie do składek społecznych (emerytalnej, rentowej, chorobowej czy wypadkowej), nie jest kosztem w rozumieniu ustawy o PIT. A to oznacza, że nie odejmuje się jej od przychodu, by otrzymać podstawę opodatkowania.

Cytat

Efekt? Przy obliczaniu podatku w podstawie opodatkowania znajduje się nie tylko to, co rzeczywiście zarobiliśmy, ale również 9-proc. składka zdrowotna. I nie dość, że nie odliczymy jej już od podatku jak przed 2022 r., to jeszcze musimy od niej zapłacić podatek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...