Jump to content
andyg

Jaki kupić tuner DVB-T?

Recommended Posts

Panowie, jaki radzilibyście kupić odbiornik DVB-T mpeg4 bo u mnie można to będzie odebrać? Taki z HD będzie pewnie drogi a ja nie zamierzam w najbliższym czasie kupować TV HD więc zakup byłby na wyrost w obliczu przyszłego spadku cen na te rzeczy. Więc najlepiej bez HD ale za to możliwie niedrogi (jakiś dobry kompromis między jakością a ceną). Co polecacie?

Może ten temat warto by przykleić, wszak cyfrowa TV naziemna zbliża się szybkimi krokami. (o ile Donek wraz z TVNem jej nie zablokują :lol: )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najlepsza będzie karta telewizyjna do komputera. Wydatek niewielki, a działać będzie zawsze i ze wszystkim AAC, AC3, MPEG2, H.264 i inne. Wymagana jest jeszcze paczka kodeków i tyle.

 

Tanie karty telewizyjne mają ceny w przedziale 130-170zł. Lepsze będą zewnętrzne na USB (na kablu) po 200-250zł. Do telewizora to jak na razie po 600-700zł.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aż tyle? Za tą kasę to można prawie kupić satelitarny tuner HD. A więc trzeba czekać. Co do kart do komputera to mogą one stanowić uzupełnienie właściwego tunera a nie sybstytut no bo ile się ogląda telewizji na monitorze nie wspominjąc o komforcie oglądania ani o zapewne gorszym obrazie jak to miało miejsce w przypadku tunerów analogowych.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, w przypadku tunerów analogowych, ale w cyfrowych obraz powinien wyglądać jak na TV, oczywiście zależeć to będzie tez od tego, jaki jest monitor.

Karta DVB-T nie bierze żadnego udziału w przetwarzaniu obrazu, tylko wysyła strumień dalej do komputera. Każda karta DVB-T będzie miała identyczną jakość obrazu.

Przekaz SD będzie wyglądał tak, jak film DVD odtworzony na komputerze. Przekaz HD natomiast właściwie na monitorze komputerowym tak jak zdjęcie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Coraz bardziej mnie zachęcacie (bo ja mam dobry monitor 8) . Taki tunerek na USB fajna sprawa. A czy są też karty DVB-T mpeg4 HD i po ile?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przeglądając ofertę Hollexu można zobaczyć nowy tuner Digiality CX-501T z MPEG4 na pokładzie dla SD i HD. Wygląda, że cena tego tunera będzie bardzo zachęcająca i wynosić pewnie będzie 459 zł. Opis na stronie pochodzi z tunera Thomsona. Oto ta STRONA. :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@andyg - Nie ma podziału na karty DVB-T HD i nie HD - wszystkie są w stanie odebrać dowolny sygnał w DVB-T, nie ważne czy MPEG-2, czy MPEG-4 - cały trick polega na doborze kodeków. Aczkolwiek przy zakupie dobrze jest kierować się informacją, że na firmowym oprogramowaniu MPEG-4 też działa, bo jak tego nie ma, to pozostaje tylko kombinowanie z kodekami i alternatywnymi aplikacjami (polecam DVB Dream do tego celu, AltDVB też sobie nieźle radzi).

 

Przecin się tu nam whackował na ukryte produkty, to jak już się wydało to zdradzę więcej. Jeszcze przed oficjalnym startem TVP HD w DVB-T Hollex wprowadzi do sprzedaży dwa tanie odbiorniki DVB-T/MPEG-4/HD. Pierwszym z nich będzie właśnie Digiality CX-501T. Od ok. dwóch tygodni testowaliśmy egzemplarz próbny. Radzi sobie ze wszystkimi kanałami nadawanymi w MPEG-4, a także z testem TVP HD. Posiada spolszczone menu ekranowe. Czyta pełne EPG na 7 dni z polskimi czcionkami. Ma obsługę teletekstu. Dostępna jest funkcja AC3 downmix, czyli nawet jeśli znowu zostanie tylko fonia AC3 - będzie można jej słuchać także na złączach SCART. Oczywiście jest wyposażony w port HDMI (SCART też jest).

Drugim odbiornikiem będzie Maximum 1300T. Cenę spróbujemy ustalić na 399 zł (czyli już teraz mimo skromnej oferty DVB-T z niepewną przyszłością być może uda się osiągnąć granicę 400 zł - pomyślcie co będzie gdy DVB-T ruszy oficjalnie). Także radzi on sobie ze wszystkimi kanałami nadawanymi obecnie w DVB-T - zarówno SD, jak i HD. Ma wyjście HDMI, SCART i... port USB (póki co niewykorzystywany, docelowo kto wie). Niestety spolszczenie jest nieco gorsze, brak obsługi EPG. AC3 działa. Teletekst także.

 

Trzeba mieć na uwadze, że klasa tych odbiorników jest podstawowa, ale w tym wypadku nie chodzi o ściągnięcie kombajnów, które będą robić cuda, tylko prosty sprzęt bez udziwnień, który ma być tani i ma dobrze działać.

 

PS: Digiality może docelowo wyglądać inaczej - to zdjęcia wersji testowej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli, któryś z tych tunerów będzie miał autoupdate listy kanałów (co by mniej obeznani nie musieli kombinować gdy zacznie się dodawanie kanałów) to od razu biorę jednego dla dziadka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Autoupdate jest jedynie w postaci automatycznego skanowania - przeszukuje całe pasmo, dopisuje kanały na końcu listy. Nie potrzeba do tego znać żadnych parametrów technicznych. Samo menu jest bardzo proste, opcji mało, więc ciężko coś zepsuć - trzeba mieć duży talent :lol2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

SZUKAM TUNERA DVB-T MPEG-4 . DZWINIŁEM DO FIRMY HOLLEX I ONI SAMI NIE WIEDZĄ KIEDY TUNERY BĘDĄ W SPRZEDAŻY I JAKA CENA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki panowie, trochę rozjaśniliście mi temat. Myślę że od początku sierpnia sprzedaz ruszy z kopyta i konkurencja będzie coraz większa, tak więc jeszcze trochę cierpliwości. Tymczasem niech się wreszcie wyjasni co naprawdę będzie w tych naszych testowych multiplexach (konkretnie w moich na Podkarpaciu) aby nie zostać z ręką w nocniku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@CATERING7777 - gdybyś się wysilił i przeczytał moje posty wyżej, to byś stwierdził, że jednak wiedzą. Odbiorniki pojawią się przed 1 sierpnia, ceny wstępnie za Digiality 459 zł, a za Maximum 399 zł, ale przy cenach muszę ostrzec, że nie wiem jeszcze, czy takie ceny uda się ustalić - mogą się różnić +/- 30 zł, wszystko okaże się być może w tym tygodniu - sprawa jest rozwojowa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Myślę że za tę cenę to warto już kupić odbiornik HD mimo że na razie nie mam takiego TV. Zawsze to będzie o jeden (na razie) kanał więcej (TVP HD ma mieć inną ramówkę niż inne TVP) a poza tym myślę, że po przeskalowaniu z tego HD na SD przez tuner obraz na dobrym panoramicznym telewizorze kineskopowym będzie i tak lepszy niż ze zwykłych kanałów SD.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taak? Jakoś nie zwróciłem uwagi ale faktycznie pierwszy multiplex ma być docelowo dla programów obecnie nadających naziemnie, obecnie mogą tam być chwilowo TVP Kultura, Historia, Sport itd. a zamiast nich jeszcze bardziej chwilowo TVP HD. A na stałe TVP HD dopiero w drugim czy trzecim multiplexie (o ile w ogóle) za 4 lata (2012)? Skoro tak to lepiej zainwestować w satelitarne HD, niedługo poznamy odpowiedź w jakich będzie platformach, na naziemne darmowe HD przyjdzie czas za 4 lata :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Użyję słowa jednego z naszych polityków, w kwestii DVB-T w Polsce to jest taka ciamciaramcia, radzę nie patrzeć bardzo daleko w przyszłość, wszystko może się szybko zmienić.

Osobiście nie zainwestował bym w żaden odbiornik DVB-T poza jakimś tanią kartą do komputera (jakby coś w moim rejonie dało się odebrać...).

Jedyne co jest pewne, to to, ze tuner z MPEG-2 możesz przeznaczyć na doniczkę dla kwiatków...

Optymistycznie wyglądają ceny tunerów MPEG-4 w nadchodzącej ofercie Holle-u.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pomijając kwestię TVP HD to nawet te testy, które są obecnie prowadzone mogą zostać (i najprawdopodobniej zostaną) wyłączone - multipleks 2 idzie pod konkurs, a 1 nie dostanie w całości TVP, więc testy będą musieli przerwać. Może się okazać, że w pewnym momencie DVB-T zniknie zupełnie na jakiś okres. Scenariuszy są miliony. Więc przed zakupem proszę się dobrze zastanowić. Sprzęt wprowadzamy i tak, żeby nie było biadolenia, że nie ma tunerów. A dalej niech się dzieje wola nieba :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znalazłem fajne niedrogie cacko na USB: X3MTV TU1100 TU1100 USB 2.0 STICK, co myślicie będzie dobrze działać i da dobry obraz? Mój monitor ma rozdzielczość 1650x1050 więc powinno pójść prawie jak na prawdziwym full HD . A czy brak obsługi protokołu HDCP (ochrona zawartości HD) przez monitor nie będzie tu przeszkodą (i nie zobaczę czarnego ekranu na programach HD)? Karta graf. obsługuje ten protokół.

Chociaż ten Pekin miałbym w HD a potem niech się dzieje co chce :) tzn. będę miał programy naziemne wreszcie w porządnej jakości :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam pytanie do Mr.Orbita.

Mieszkam na podkarpaciu i jak wiadomo u nas sygnał DVB-T jest na razie nadawany jako MPEG-2. Czy kupując odbiornik DVB-T/MPEG-4/HD np. Digiality CX-501T będzie możliwy odbiór programów w MPEG-2 czy tylko w MPEG-4? Jeśli jest to możliwe, to w przyszłości ułatwiłoby przejście z jednego systemu nadawania na inny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam.

Oczywiście kupując tuner z MPEG4 możesz też bez problemu oglądać transmisje w MPEG2.

A co do wyboru odbiornika to ja polecałbym któryś z modeli combo np. Vantage 711TS lub Technomate TM6900 combo ewentualnie poczekać na combo od Globo który lada dzień ma się pokazać - Globo to prawie to samo co Vantage tylko tańsze.

pozdrawiam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na Podkarpaciu mają przejść wszystkie kanały na mpeg4 przed włączeniem TVP HD czyli lada dzień.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawe czy po olimpiadzie, gdy TVP HD ma zniknąć z DVB-T, na Podkarpaciu przywrócą MPEG-2?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przynajmniej niektórzy dalej by oglądali TVP z DVB-T... Szczerze, to jest mi żal tych wszystkich ludzi (w większości starszych osób, które nie czytują internetu), którzy kilka lat temu kupili nietanie przecież dekodery, za namową TVP 3 Rzeszów, która to niby jako pierwsza na tak wielką skalę przeszła na cyfrowe nadawanie (mam nawet gdzieś ulotki z tej okazji rozdawane podczas dni otwartych). I teraz nagle okaże się, że jest ciemność, niczego nie ma... I znowu wydatki. Teraz dopiero się ludzie zniechęcą! Przecież oni nie są tacy obyci w temacie, nie wiedzą że to "testy". Ktoś im przecież mówił, że to "technologia przyszłości", a okazała się nią na parę lat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Panie Mr.Orbita zawsze czytam forum od początku do końca. 10 lipca dzwoniłem do hollex-u widocznie pracują też tam ludzie co nic niewiedzą.W warszawie odbieram tv z pałacu odbiór fatalny potem kupiłem dvb-t mpeg-2 i nie żałowałem. Jak kupie dvb-t mpeg-4 niezależnie do jego ceny też nie bedę biadolił bo jak ktos ma takie zainteresowania niema co narzekać. są też ludzie którzy dostaną zadarmo to i tak będą narzekać. nara

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...