Skocz do zawartości

2 modele tv, pod dvb-t2, mają obsługa?


lukjan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 miesiące temu...

Pytanie dotyczy odbioru DVB-T2 w Polsce przez telewizor Sharp model LC-40UI7552E.

Czy ktoś z odwiedzających to forum ma wiedzę na ten temat?

Telewizor kupiony około 2 lata temu, w instrukcji załączonej do niego brak jakiejkolwiek informacji na ten temat.

Na różnych stronach w internecie na jego temat podawana jest informacja, że obsługuje DVB-T2.

Próba wyszukania testowego MUX-5 ze Św. Krzyża na kanale 44 pokazuje siłę i jakość 0, choć tv odbiera dobrze MUX-1, MUX-2 i MUX-3 z tej samej anteny w polaryzacji H (MUX-5 jest nadawany na pewno od 1 maja b.r. bo inny tv odbiera go w tej samej miejscowości - odległość ok. 20 km).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest taki, że telewizor może odbierac dvbt2 ale niekoniecznie musi dawać sobie rady z hevc 

Obstawiam że pod koniec roku wybuchnie panika w mediach ze za parę miesięcy przechodzimy na dvbt2 a 50% ludzi mimo że ma nowy telewizor nic już nie obejrzy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telewizor obsługuje DVB-T2 HEVC/H.265 . Sygnał może być przesterowany, jeżeli masz wzmacniacz w antenie to możesz go usunąć, 20km to bardzo blisko.

 

Obawiam się że masz racje, zdecydowanie za mała jest świadomość że trzeba uważnie czytać co się obecnie kupuje i niedawno kupiło. Widziałem jakieś spoty w telewizji o zmianach ale to stanowczo za mało.

Tragedia będzie jak ktoś kupi telewizor za np. 10k i nie będzie odbierał za rok... wiem że można dokupić dekoder ale komuś może nie pasować dodatkowe pudełko obok wypasionego telewizora.

 

Ps. Osobiście niedawno kupiłem telewizor i dokładnie wiedziałem co i jak, pytałem, szukałem itd. za nim kupiłem. Odbieram w moim regionie TVP i TVN DVB-T2 test.

Edytowane przez Zeusek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sygnał nie jest przesterowany (tylko symetryzator w antenie).

W menu jest opcja aktualizacji oprogramowania (tv jest połączony przez wi-fi do internetu). Czy to może coś pomóc w kwestii odbioru MUX5?

Lub na przykład ustawienie w menu kraju odbioru np. GB (testowałem z ustawieniem na Niemcy - nic to nie dało)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kodek HEVC jest realizowany sprzętowo i jeżeli telewizor tego nie obsługuje to aktualizacja nic nie zmieni. Z tego co widzę to Św. Krzyż nadaje MUX 5 z mocą 25kW a MUX 1,2 100kW, natomiast MUX 3 150kW i tu może być problem.

Nie wiem czy masz możliwość dać antenę na inny nadajnik... może też jakieś sąsiednie nadajniki zakłócają sygnał.

Edytowane przez Zeusek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem w I poście powyżej, że inny nowszy telewizor odbiera MUX5 na bardzo podobnej antenie w tej samej miejscowości.

A więc raczej "kicha" i kupno odpowiedniego dekodera najpóźniej w przyszłym roku.

Swoją drogą plany DVB-T2 są znane od wielu lat, więc była możliwość zahamować takie przekręty czy oszustwa ze strony producentów, handlu i różnych instytucji nadzoru nad nimi.

Nie wszyscy konsumenci znają się na nowoczesnej technice i kupując 1-2 lata temu mają prawo wierzyć, że będzie on działał dłużej niż wynosi jego gwarancja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, a.cisek1 napisał:

Lub na przykład ustawienie w menu kraju odbioru np. GB (testowałem z ustawieniem na Niemcy - nic to nie dało)?

To był dobry ruch, bo czasami producenci blokują niektóre funkcje telewizorów na kraj w którym emisja nie wykorzystuje określonego standardu.

Jeśli nie pomogło,a na drugim telewizorze odbierasz, to musisz kupić dekoder.

 

Rozporządzenie obligujące do sprzedaży w zgodzie ze specyfikacją DVB-T2 HEVC obowiązuje dopiero od 2020  roku bodaj. W styczniu tego roku weszła w życie ta część rozporządzenia która mówi o wymogu stosowania HbbTV w wersji minimum 2.0.1

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyną możliwością na takie działania cwaniaków będzie chyba masowe zgłaszanie "awarii" telewizorów będących jeszcze na gwarancji, które przestaną odbierać wszystkie programy po przejściu na DVB-T2, jeśli zostały sprzedane z informacją w instrukcji, że spełniają ten warunek.

No chyba, że odpowiednie instytucje kontrolne (w tym "apolityczny" RPO) przestaną udawać strusia lub zajmować się [beep]ołami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...