Skocz do zawartości
  • 0

Rozbudowana instalacja RTV/SAT - pomoc w doborze sprzętu


ziemas
 Udostępnij

Pytanie

Witam,

 

Prosiłbym o dobór osprzętu do następującej instalacji (dom jednorodzinny). W obiekcie są położone przewody, wygląda to następująco:

 

PARTER

3 punkty odbioru (gniazda RTV/SAT), przewody sprowadzone do skrzynki parterowej. Skrzynka ta jest połączona (6-cioma przewodami) ze stryszkiem.

 

PIĘTRO

5 punktów odbioru (gniazda RTV/SAT), przewody sprowadzone do skrzynki piętrowej. Skrzynka piętrowa połączona 5-cioma przewodami ze stryszkiem oraz 2-ma przewodami z 2 piętrem.

 

2 PIĘTRO

4 punkty odbioru (gniazda RTV/SAT), przewody sprowadzone do skrzynki drugiego piętra. Skrzynka drugiego piętra połączona 2-ma przewodami ze skrzynką piętrową.

 

Ze stryszku wychodzą przewody na dach. Odbiór ma być z dwóch satelitów (Atra i Hot Bird) na jednym talerzu. Dodatkowo antena TV i radiowa. Do każdego z punktów odbioru doprowadzony jest jeden przewód. Założenie jest takie że w każdym miejscu ma być rozdzielność oglądania sygnału z dekodera. Na parterze, piętrze i 2 piętrze będzie po jednym dekoderze Humax iCord HD, do reszty punktów będą przyłączone inne tunery, też HD. Sygnał ma być jak najlepszej jakości.

 

Prosiłbym o analizę oraz podsunięcie koncepcji sprzętowego rozwiązania powyższej instalacji.

 

Dziękuje i pozdrawiam

Ziemas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Trochę się pogubiłem :P Dużo tego.

Tak na szybko:

Przykładowy multiswitch do którego podłączasz przewody z dwóch konwerterów Quattro. Do niego również podłączasz przewód od anten naziemnych. Anteny naziemne już na dachu będą łączone zwrotnicą antenową. Także "na stryszek" musisz doprowadzić 9 przewodów z zewnątrz (po 4 z konwerterów i jeden od zwrotnicy).

Na wyjściu Multiswitcha będziesz miał 16-ie sygnałów (zsumowany HB + Astra +naziemna). Do gniazdek każdy przewód bezpośrednio od Multiswitcha. W gniazdkach musisz rozdzielić na sygnał satelitarny i naziemny (pewnie już mają funkcję rozdzielania sygnału, ale sprawdź to).

Dodatkowo, piszesz, że to mają być tunery HD. Jeżeli tunery będą "z dwoma wejściami" i dyskiem HDD, to znaczy oglądasz i nagrywasz co innego, to będą potrzebne dwa kable z sygnałem do takiego tunera. Jeśli nie starczy tych 16-u wyjść to inny model - np. z 20-a wyjściami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam,

 

Dzięki za szybką odpowiedź. Problem jest właśnie związany z brakami w okablowaniu i nie wiem czy uda się rozwiązać opisywaną przeze mnie wersję. Wersja z jedną satelitą chyba mogła by prawidłowo funkcjonować (pod warunkiem porządnego okablowania):

 

5 przewodów (od anten) na stryszek do multiswitcha, z tamtąd przewody na parter (wystarczająca ilość), do skrzynki piętrowej (akurat 5 przewodów), problem jest z dotarciem na drugie piętro (2 przewody prowadzące ze skrzynki piętra do skrzynki 2piętra - kontra 4 odbiory na 2piętrze). Myślę o zastosowaniu tutaj Multi Band Converter 9640 (dwa wyjścia z multiswitcha jednym przewodem do góry, a potem w skrzynce rozdzielane z powrotem na 2 - czyli mamy u góry 4 przewody). Czy to będzie działać?

 

Problem jest z drugim satelitą, ni jak nie starczy przewodów na piętra, chyba - żeby dwa wejścia multiswitcha łączyć do Multi Band Convertera i przesyłać z wykorzystaniem 5ciu przewodów prowadzących do skrzynki piętra (mamy wtedy 10 odbiorów, lecz nie zastosujemy tam dekoderów PVR).

 

A czy istnieje możliwość zastosowania multiswitcha przelotowego 9 wejściowego (z którego wyjścia prowadzone byłyby na dół), a do przelotu podłączony by został multiswitch 5 wejściowy do pozostałej części instalacji (4 przeloty multiswitcha były by wolne, czy tak można)?

 

Z góry dzięki za jakąkolwiek pomoc i zweryfikowania moich przykładów.

 

Pozdrawiam

Ziemas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
problem jest z dotarciem na drugie piętro (2 przewody prowadzące ze skrzynki piętra do skrzynki 2piętra - kontra 4 odbiory na 2piętrze). Myślę o zastosowaniu tutaj Multi Band Converter 9640 (dwa wyjścia z multiswitcha jednym przewodem do góry, a potem w skrzynce rozdzielane z powrotem na 2 - czyli mamy u góry 4 przewody).

To chyba byś musiał użyć czterech "Multi Band Converter". Jak dobrze rozumiem, na piętrze ma być 5 gniazd i 4 na drugim, więc łącznie 9. Czyli sumujesz 8 wyjść i dwa z nich rozdzielisz i wykorzystasz na piętrze, a kolejne dwa lecą na drugie piętro.

Nie wiem czy to będzie działać, nie znam tej technologii. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...