Skocz do zawartości
  • 0

Ustawienie anteny na Hotbird i Astra przy pomocy Satlink WS-6933


PawelW84
 Udostępnij

Pytanie

Cześć

Potrzebuje pomocy w ustawieniu anteny Corab 900 SAE-C i dwóch zezujących konwerterów Johansson Wideband LNB 9720 za pomocą Satlink WS-6933

Zez to https://sklep.corab.eu/pl/uchwyty-konwerterow/15022-UCHWYT-PODWnJNY-LNB-U-2LNB800-J-na-profil-ZEZ.html

Przed przystąpieniem do całej zabawy sporo o tym czytałem.

Ustawianie rozpocząłem od instrukcji zawartych na tej stronie

http://poradnik.aid.pl/poradnik_04.html

 

Na komórkę ściągnąłem program  SatFinder, żeby wstępnie sprawdzić azymut satelity. Azymuty satelitów naniosłem również na mapę geodezyjną żeby mieć lepsze odniesienie do okolicznych obiektów.

Określiłem sobie również kąt zeza za pomocą stronki 

http://jp.pum.edu.pl/satel/az/zez.html

oraz skręt konwertera

https://satlex.net/pl/azel_calc.html

Najpierw antenę ustawiłem na tzw oko. Na pierwszy rzut poszedł azymut Hotbirda a następnie elewacja.

Do konwertera  Johansson Wideband LNB 9720 podpiąłem miernik Satlink WS-6933

Z  listy wybrałem satelitę Hotbird

Wskażnik podłączyłem pod wyjście H, pokazał PWR jako 84dBuV ale pozostałe parametry były bez zmian. 

Pozmieniałem SCR 1 na kolejne pozycje ( 2,3,4,5,6,itp)  ale  z tego co pamiętam nic to nie dało. Wtedy pod SCR 2 zmieniłem wartość Center Frequency: 1420 i nagle wyskoczył mi jakiś minimalny zakres Q.

Podpiąłem miernik pod wyjśce V, zmieniłem SCR na 1 zmieniłem wartość Center Frequency: 1210 i miernik wskazał mi bardzo zbliżone parametry.

Pozmieniałem kilka transponderów  12597V, 11604H, 10719V, 11278V, 11411H, 11488H, 11508V. Wszędzie parametry były zbliżone

W ten sam sposób ustawiłem zeza na Astrę 19.2

Niestety odczyty z Astry były słabsze bez znaczenia jak ustawiałem konwerter więc postanowiłem spróbować ustawić najpierw Astrę.

Parametry poprawiły się. Wróciłem więc sprawdzić jak wygląda Hotbird 

Na wyjściu V parametry nie zmieniły się 

Za to całkowicie zgubiłem parametry na wyjściu H. Mam tylko PWR 87 dBuV  a reszta 0.

Sprawdzałem kable, zamieniałem je miejscami, obracałem konwerter i nic Na H wszystko 0  poza PWR 87

 

Zrobiło się już ciemno i zimno więc odpuściłem ale sprawa nie daje mi spokoju.

W związku z powyższym może ktoś jest w stanie nieco podpowiedzieć mi co robię źle  albo co zrobić inaczej żeby było łatwiej ??

 

Pierwsze co mnie nurtuje to czy jeśli wybiorę w satlinku satelitę np Hotbird lub Astra to czy będzie on pokazywał sygnał tylko z wybranej satelity tak żebym nie ustawił się przypadkiem na innego ?? Moim zdaniem tak powinno być ale w trakcie sprawdzania zauważyłem że miernik przy zmianie przewodów mierzy sygnał z  konwerterów bez konieczności przełączania satelity. 

Miałem ustawioną Astre ale podczas przełączania samych przewodów miernik mierzył sygnał zarówno dla konwertera ustawionego na astrę H/V jak i na HB H/V.. Czy tak powinno być czy wynika to po prostu z zeza i łapania dwóch satelit na jeden talerz ?

 

Co to za parametr IF Channell: SCR 1, 2,3,4,5,6,7,8

oraz Center Frequency: 1210,1284, 1400,1420,1516,1632 

 

Jak je ustawić ? Czy przepisać je z tabliczki Multiswitch Johansson 9734PL https://satsklep.pl/pl/p/Multiswitch-Unicable-II-52-%2C-9734PL-Johansson/31450

 

Dlaczego na niektórych konwertery zaczynają działać a na innych pozostają głuche

 

Czy jest możliwe, że nakierowałem antenę za daleko na innego satelitę, pewnie Astrę  ??  Dlatego zginął mi sygnał na wyjściu H ??

 

Czy możliwe, że uszkodziłem konwerter podczas regulacji jego skrętu ?? Dlatego na wyjściu H pokazuje tylko parametr PWR ??

 

Jakie parametry należy uznać za przyzwoite do prawidłowego funkcjonowania instalacji ?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Tyle szukałem o tym mierniku a tego filmiku nie znalazłem. Wielkie dzięki.

Oczywiście Lo Freq miałem ustawione na 9750 a powinno być 10410

 

 

 

To moje ustawienia po zmianie

 

IMG202001_qanrxnp.jpg

 

 

IMG202001_qanrxnr.jpg

 

IMG202001_qanrxnx.jpg

 

IMG202001_qanrxnn.jpg

 

Rozumiem, że jeśli podłączam się bezpośrednio do konwertera to powinienem mieć ustawione

DiseqC Mode: DiseqC 1.0/1.1 

DiseqC 1.0: off

DiseqC 1.1:off

 

Natomiast jeśli chcę dokonać pomiaru przez multiswitch Johansson  9734PL wtedy wybieram

DiseqC Mode: Unicable

IF Channel: SCR1

Center Freq: 1210

lub

IF Channel: SCR2

Center Freq: 1420

itp zgodnie z zestawieniem na tabliczce multiswitcha

 

Czy ja dobrze zrozumiałem z tego filmiku, że przy ustawianiu konwerterów LNB Wideban podłączamy się jedynie pod wyjście V, czy H nie mierzymy ??  ??

 

Wiesz może czy jeśli wybiorę w satlinku satelitę np Hotbird lub Astra to czy będzie on pokazywał sygnał tylko z wybranej przeze mnie satelity tak żebym nie ustawił się przypadkiem na innego ??

 

Jakie parametry wskazane przez Satlink należy uznać za przyzwoite do prawidłowego funkcjonowania instalacji ?? 

Dla Hotbird uzyskałem

 

PWR 84 dBuV

Quality 76%

S/N 15,5 dB

BER 10-9

 

Dla Astry

PWR 84 dBuV

Quality 71%

S/N 14,6 dB

BER 10-9

 

Nurtuje mnie również jak prawidłowo powinien być ustawiony konwerter w uchwycie. Z tego co zauważyłem można go przesunąć o kilka cm w kierunku talerza lub cofnąć. W jaki sposób powinien być ustawiony dla optymalnego odbioru ?? 

Wiem że najlepiej sprawdzić to przez pomiary ale niestety dostęp do konwerterów mam bardzo utrudniony.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czy ktoś mógłby mnie poinstruować jak skonfigurować ten mirnik i dokonywać pomiarów dla poszczególnych typów konwerterów ??

Unicable, Wideband, Legacy  

 

Co gdzie i jak poustawiać ?? 

 

W internecie znalazłem jeszcze taki filmik odnośnie pomiaru tym ustrojstwem

 

 

Widebandy LNB od Johanssona nie mają wyjść Legacy ani Unicable tylko wyjścia H i V. 

 Miernik pokazuje sygnal i jakość  przy obu sposobach jego konfiguracji z tą różnicą, że jesli ustawimy mu unicable i trafimy w odpowiednie SCR i częstotliwość to bez różnicy czy na wyjściu H czy na V mierzy on poziom wszystkich transponderów, pytanie tylko na ile jest to prawidłowy pomiar, natomiast przy ustawieniu z pierwszego filmiku musimy przepinać miernik na wyjscia H i V w zależności od tego który transponder mierzymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...