Skocz do zawartości

Radio w Niemczech


Frontowiec
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postanowiłem stworzyć wątek poświęcony niemieckiej radiofonii. U siebie w Polsce (okolice Kamienia Pomorskiego) mam przyjemność odbierać stały odbiór niemieckich stacji radiowych z nadajników w Helpterbergu k. Neubrandenburga oraz w Heringsdorfie, które nadają stacje radiowe publicznego nadawcy regionalnego Norddeutscher Rundfunk (NDR), należącego do ARD:

 

NDR 1 Radio MV - radio regionalne z muzyką oldies.

NDR 2 - radio z muzyką pop.

N-JOY - radio młodzieżowe.

NDR Kultur - radio z muzyką klasyczną.

NDR Info - radio informacyjne bez muzyki.

 

Odbieram również Deutschlandfunk Kultur, który należy do publicznego nadawcy Deutschlandradio (również należącego do ARD), oraz komercyjne stacje radiowe Meklemburgii-Pomorza Przedniego: Antenne MV i Ostseewelle.

 

W zachodniej części województwa zachodniopomorskiego i województwa lubuskiego można również odbierać stacje radiowe Rundfunk Berlin-Brandenburg (rbb), a na zachodniej części województwa lubuskiego i dolnośląskiego można odbierać stacje radiowe Mitteldeutscher Rundfunk (MDR).

 

Co ciekawe, stacje radiowe ARD nadają wspólny nocny program dla swoich rozgłośni: ARD Hitnacht, ARD Popnacht, ARD Jungenacht, ARD Konzertnacht oraz ARD Infonacht, gdzie także NDR 1 Radio MV i NDR Info nadają o godz. 20:00 radiową wersje telewizyjnego "Tagesschau" Das Erste.

 

Zapraszam do dyskusji dotyczącej niemieckiej radiofonii no i tego, czy mieliście już do czynienia ze słuchaniem niemieckiego radia?

Edytowane przez Frontowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Trochę odkopię temat.

Ja w młodości grzebiąc na Astra 19.2 swego czasu znalazłem niemieckie N-JOY radio i od tamtego czasu katowałem mojego pionka 1530 kiedy tylko mogłem tym radiem.

Niestety potem namierzyłem radio 538 z Holandii i N-JOY poszło w odstawkę.

Ach ta muza wtedy??

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Z niemieckich stacji słucham głównie KiSS FM Berlin. Ale zdarza mi się słuchać JAM FM, 104,6 RTL czy N-JOY.

Ale najbardziej odpowiada mi KiSS FM. Szczególnie mają fajny poranny program z Niną i Big Moe. Nadawany od poniedziałku do piątku od 5:00 do 10:00.

Nie zawsze udaje mi się załapać na tę audycję, bo albo zaśpię lub nie ma mnie w domu. Ale naprawdę z czystym sumieniem mogę polecić poranek w KiSS FM.

Również inne audycje też są ciekawe, ale moja ulubiona to właśnie audycja poranna. :)

Teraz aktualnie słucham tej stacji i fajnie klubowo grają. Pierwszy raz trafiłem na tą klubową audycję. Z tego co słucham... warto posłuchać!

Edytowane przez Vampi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

W przyszłym roku dojdzie do zmian w nocnych programach ARD, a dokładnie w dwóch.

 

Od 1 styczna 2021, "ARD Infonacht" i "ARD Hitnacht" zamienią się redakcjami, realizacje nocnego programu informacyjnego przejmie redakcja NDR Info od MDR Aktuell która "Infonacht" realizuje od początku (od 2011). Obecnie NDR do końca 2020, emituje głownie "Infonacht" na dodatkowym NDR Info Spezial, bo na NDR Info są w tym samym czasie audycje muzyczne, które wraz z przeniesieniem realizacji "Infonacht" przejdą do innych stacji (Jazzowe do NDR Kultur, a Nachtclub do N-JOY i NDR Blue).

 

A realizacją nocnego programu ze złotymi przebojami, pójdą z 4 stacji z sieci NDR 1 (która na początku 2018, przejęła realizację "Hitnacht" od SR3 i WDR 4), do MDR, gdzie tym samym emisja Hitnacht rozszerzy się do 12 stacji (do 4 stacji z NDR 1 i 6 innych, dołączą MDR Sachsen-Anhalt i MDR Thüringen) co uczyniło by Hitnacht 4 już pasmem nocnym ARD emitowanym w 14 z 16 krajów związkowych w Niemczech, w których nadają regionalne ośrodki ARD.

 

Godziny nadawania też się zmienią miejscami, od nowego roku "ARD Infonacht" wydawany przez NDR Info będzie się ukazywał od 22:00 do 6:00, a "ARD Hitnacht" z MDR od 23:00 do 6:00.

Zmiany nie obejmują 3 pozostałych pasm nocnych czyli "ARD Nachtkonzert" (wydawany przez BR Klassik), "ARD Popnacht" (wydawany przez redakcję SWR3) i "Die Junge Nacht der ARD" (robionej przez redakcję WDR 1LIVE). https://www.ndr.de/der_ndr/unternehmen/NDR-uebernimmt-die-ARD-Infonacht-,infonacht102.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Nie wiem od kiedy, ale zauważyłem że poranny program ma nowy duet prowadzących. No... ma jednego starego prezentera i nową prezenterkę.
Dotychczas byli to Nina und Big Moe. Teraz są to Karolina und Big Moe.
Wydaje mi się, że w innych programach też zaszły zmiany w prezenterach, ale tego pewny nie jestem dlatego nie podejmuję tego tematu.
Nie wiem również czy to na stałe. Ale Nina zniknęła z zakładki Team. Więc pewnie już nie pracuje w KiSS FM 98,8 Berlin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Związku z wojną na Ukrainie ARD Aktuell w godzinach nocnych emituje "ARD Infonacht" na żywo na oficjalnym kanale YouTube tagesschau.

Jedna mała uwaga zapis live tego programu jest niepubliczny czyli osoby co linku nie mają to nie obejrzą.

Przygotowałem dla osób,którzy chcą posłuchać tej audycji playliste z wydaniami tego programu.

https://youtube.com/playlist?list=PLZ4z0wBLfRPnSLi7mKOYYmf6tMfy_wAfQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Publiczny nadawca rezygnuje z FM na rzecz DAB+

Cytat

Niemiecki nadawca publiczny Deutschlandradio planuje z końcem czerwca br. wyłączyć wybrane nadajniki w analogowym zakresie FM. Tym samym stacje radiowe Deutschlandfunk i Deutschlandfunk Kultur będą dostępne tylko w ramach cyfrowego multipleksu DAB+.

Na razie zmiana dotyczy sześciu nadajników o małych mocach w Hesji, Badenii-Wirtembergii i Saksonii-Anhalt. 30 czerwca dojdzie do wyłączeń nadajników Deutschlandfunk (89,2 MHz) i Deutschlandfunk Kultur (95,2 MHz) w Pforzheim, Deutschlandfunk w Dessau (107,1 MHz), Eschwege (100,6 MHz) i Hofgeismar (106,9 MHz) oraz Deutschlandfunk Kultur w Bad Camberg (88,6 MHz) i Giessen (107,5 MHz).

Szersza oferta niemieckiego nadawcy w DAB+

Obie stacje są już dostępne za pośrednictwem kanału 5C ogólnokrajowego multipleksu. Poza rozgłośniami znanymi z analogu niemiecki nadawca publiczny nadaje tam także Deutschlandfunk Nova i kanał tematyczny Dokumente und Debatten (Dlf DokDeb). Dyrektor Deutschlandradio o stopniowym wyłączaniu analogowych nadajników poinformował pod koniec marca. W tym roku Deutschlandradio planuje uruchomienie 12 nowych nadajników DAB+.

Nadawca szacuje, że liczba mieszkańców, którzy mogą słuchać Deutschlandfunk, Deutschlandfunk Kultur, Deutschlandfunk Nova i prywatne stacje za pomocą anteny pokojowej w domu za pośrednictwem DAB +, wzrośnie do około 74,6 mln. Dzięki inwestycjom mającym na celu wzmocnienie sieci przesyłowej DAB+ Deutschlandradio realizuje również żądania niemieckiej Komisji ds. Określania Potrzeb Finansowych (KEF).

Tylko w berlińskim DAB+ można słuchać 58 stacji. Niedawno informowaliśmy, że swoją rozgłośnię do ogólnokrajowego multipleksu wprowadzi producent farb Brillux. Stacja ma mieć charakter rzemieślniczy i zawierać m.in. porady dla inżynierów, remontujących domy. W paryskim eterze stacji w DAB+ jest jeszcze więcej, bo 100. Po instalacji nowego nadajnika DAB+ wysokość Wieży Eiffla w stolicy Francji to już nie 324 metry, tylko 330 metrów.

Źródło i pełny artykuł -> Niemcy Deutschlandradio Deutschlandfunk DAB+ FM zakończenie emisji (wirtualnemedia_pl)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam rozumieć że wszystkie nadajniki Deutschlandradio  będą wyłączone?

Kiedyś jak fale średnie wyłączali w Niemczech to dostali nadawcy publiczni pieniądze na DAB+ w zamian za wyłączanie średnich(był to warunek by dostać pieniądze na cyfre) i oszczędności.

Były to łata  wyłączenia w okresie 2013-2015 Jake czytałem w internecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deutschlandradio już wcześniej wyłączyło niektóre swoje stacje na częstotliwości FM, m.in. w Bawarii. Z kolei ośrodki regionalne ARD (np. RBB) zapowiedziały, że na chwilę obecną nie wyłączą swoich stacji radiowych w FM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam pytanie do osób starszych.

Czy w latach 80 i 90 odbieraliście stacje radiowe z NRD np Radio DDR 1 i Radio DDR 2 na falach UKF?

Czy w Polsce centralnej można było odbierać w tamtym czasie programy radiowe z NRD na falach długich i średnich (na pewno w zachodniej Polsce dało się odbierać programy radiowe z Niemiec wschodnich)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Niemczech będzie tylko DAB+? „FM to maszyna pochłaniająca energię”

Cytat

Szef Deutschlandradio Stefan Raue uważa, że w dobie rosnących cen energii przejście z analogowego systemu nadawania FM na cyfrowy DAB+ staje się coraz poważniejszym wyzwaniem. - W dłuższej perspektywie nie będzie nas stać na dwa naziemne kanały dystrybucji - stwierdził, cytowany przez niemiecką agencję prasową.

Zdaniem dyrektora Deutschlandradio to, że Niemcy powinni postawić na DAB+ widać znacznie wyraźniej niż dwa czy trzy lata temu. Niemiecki nadawca publiczny od lat sukcesywnie rozbudowuje swoją sieć DAB+. Na koniec 2021 roku korzystał ze 149 nadajników DAB+, a do końca 2022 roku powinno być ich 161. Szef rozgłośni nie zdradził, kiedy Deutschlandradio zakończy emisję analogową.

- Temat stał się jeszcze bardziej naglący ze względu na obecne kryzysy i ogromny wzrost cen - wyjaśnił Raue. - Coraz więcej prywatnych nadawców również myśli w podobny sposób. Sytuacja na rynku reklamowym wcale się dla nich nie poprawiła. Politycy i dostawcy programów radiowych muszą zatem wspólnie rozważyć, w jaki sposób można zorganizować wsparcie dla transformacji - dodał.

W kwietniu informowaliśmy, że z końcem czerwca br. Deutschlandradio wyłączy 6 nadajników FM o małej mocy. W Berlinie za pośrednictwem DAB+ można słuchać prawie 60 stacji. Wiele z nich ma ściśle określone profile. Niedawno rozpoczęło nadawanie rzemieślnicze Brillux Radio, które stworzył producent farb.

27 proc. Niemców z odbiornikiem DAB+

Według „Digitalization Report Audio” w 2021 roku w 88,9 procent niemieckich gospodarstw domowych znajdowały się analogowe radia FM. W 27,0 proc. domostw było z kolei radio DAB+ do odbioru cyfrowego, a w 16,8 proc. odbiornik internetowy. W Niemczech od lat wraca temat zakończenia emisji analogowej. Żadnej daty jednak nie wyznaczono. Nadawcy obawiali się inwestycji w cyfryzację i możliwej utraty słuchaczy oraz przychodów reklamowych.

Z danych polskiego TePanelu wynika, że nad Wisłą odbiorniki DAB+ posiada mniej niż 5 proc. Polaków. W Polsce czołowi komercyjni nadawcy krytykują DAB+. Twierdzą, że to technologia droga i przestarzała. KRRiT prowadzi obecnie konkurs dotyczący miejsc w multipleksie ogólnopolskim cyfrowego radia. Wpłynęły wnioski dotyczące emisji RMF FM, Radia Maryja, Radia Eska, Radia Top i Fama Dance (obie stacje związane z kieleckim Radiem Fama), Radia Dla Dorosłych (spółka Emanio Arcus, która emituje już program Radia Bezpieczna Podróż dla niepełnosprawnych), Radia Voyager (spółka Imperium Media, emitująca Radio Imperium), Mixradia (znana z rynku telewizyjnego grupa MWE).

Na początku roku ruszyły multipleksy lokalne DAB+ w Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Tarnowie, Toruniu i Częstochowie. W kilku miejscach w kraju działają też multipleksy testowe. W MUX lokalnych są dostępne m.in. Radio Nuta, Disco Radio, Mega Radio, Radio Profeto, Radio Bezpieczna Podróż oraz Muzo.fm. Wkrótce ma do nich dołączyć WP Radio. Do 67 proc. mieszkańców Polski dociera multipleks DAB+ Polskiego Radia. W jego skład wchodzą: Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Kierowców, Ukraińskie Radio, rozgłośnie regionalne i ich kanały tematyczne.

Źródło -> Jak odbierać DAB+ FM Deutschlandradio Stefan Raue cyfryzacja radia wyłączenie emisji analogowej (wirtualnemedia_pl)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • 5 miesięcy temu...

W zeszły poniedziałek na antenie publicznego radia Deutschlandfunk doszło do kontrowersji po tym, jak jeden z słuchaczy namawiał do porwania, a następnie zabójstwa prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełenskiego, gdzie w konsekwencji Deutschlandfunk przeprosiło za tę wypowiedź, a następnie usunęło podcast.

 

https://www.welt.de/vermischtes/article247057972/Selenskyj-enthaupten-Deutschlandfunk-bedauert-Senden-einer-Hoerer-Wortmeldung.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...

Zaczynam się zastanawiać: Czy nie będą przypadkiem kolejne publiczne rozgłośnie z szlagierami w Niemczech po tym jak NDR dołącza do "Die Schlagernacht Vom MDR und BR", który prawdopodobnie może zmienić nazwę na "ARD-Schlagernacht"?

 

Jestem ciekaw co zrobi Hessischer Rundfunk. Mogę się zastanawiać nad takimi o to pytaniami:

 

1) Czy hr4 będzie nadawać w formacie z szlagierami i tym samym dołączy do Szlagierowej nocy rozgłośni ARD?

2) Czy "ARD-Hitnacht" przenosi się do hr1, a tym samym "ARD-Popnacht" pozostanie tylko w hr3 dla Hesji?

Edytowane przez WA2511
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, WA2511 napisał(a):

Czy "ARD-Hitnacht" przenosi się do hr1, a tym samym "ARD-Popnacht" pozostanie tylko w hr3 dla Hesji

Od września "ARD- Popnacht" jest emitowany tylko w hr 3. HR stawia na współprace z SWR i owocem tej współpracy jest emisja nocnego programu "SWR1 Die Nacht - mit bremen eins und hr1" czy SWR Aktuel z hr info. Niektórzy twierdzą że dojdzie do fuzji HR z SWR.

 

Edytowane przez Mateusz2006
Edycja postu.
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

2 kwietnia rozgłośnia kulturalna Rundfunk Berlin-Brandenburg – rbb Kultur zmienia nazwę na... rbb Radio 3. A wraz z nią zmienia się ramówka i logo widoczne na ekranie.

size=708x398.jpg

Więcej informacji - Tutaj:

https://www.rbb-online.de/unternehmen/presse/presseinformationen/unternehmen/2024/20240214-aus-rbbkultur-wird-radio3-neuer-name-neuer-morgen-neue-stimmen.html

Edytowane przez WA2511
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...