Skocz do zawartości

Spółdzielnia


Heeruur
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

u mnie kazali wymienić stelaż na dlusszszy :P i musialem tego dkonoac teraz ocieplili :) i jakos sie nie trzepali ale było info o instalacji zboirczej sat więc pewnie niedlugo otrzymam sygnal sat w gniazdko:) :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wielu rozmowach ze spółdzielnia, prawnikiem przedstawieniu kilku artykułów kodeksu prawa w końcu sie zgodzili. Tylko w odpowiedzi mają napisać zasady na jakich ma być ta instalacja przeprowadzona. Jak dobrze zrozumiałem ma być to talerz od gromiony orientuje sie ktoś ile to może kosztować czy standardowe anteny cyfrowego Polsatu są od gromione. Nie może być podłączony do instalacji od gromienia bloku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Kupiłem sobie 90 cm do odbioru z HB i Astry, pozostaje mi montaż na ścianie bloku bo czy na balkonie da się zamontować taką dużą antenę?. Facet w sklepie namówił mnie na te 90 ale się zastanawiam czy nie wymienić na 80. Na moim osiedlu ludzie mają i na balkonach i na scianach więc chyba luz będzie. Jka myślicie zostawić sobie 90 cm?? Warta gra świeczki?? Czy spółdzielnia się nie dowali??.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Twoi sąsiedzi instalują anteny na ścianach budynków, to znaczy, że spółdzielnia nie wyraża żadnych sprzeciwów. Pytanie tylko, czy są to bloki stare z tzw. płyty, czy nowe - z cegły. Jeżeli te pierwsze, to zapewne jeszcze nie zostały ocieplone, jeżeli w jakimś czasie do tego dojdzie, to trzeba będzie antenę zdjąć, pewnie na zawsze albo na kilka długich lat. Najkorzystniej w tym przypadku byłaby instalacja anteny na barierce od balkonu, istnieją też odpowiednie uchwyty mocujące do tego celu, więc nie byłoby problemu. Antena 90-tka zapewni lepszy sygnał, ale z drugiej strony zabierze więcej przestrzeni, widoków na podwórko, a także będzie bardziej podatna na wiatr. Każda z tych anten ma swoje plusy i minusy, choć jednak więcej korzyści byłoby zainstalowanie tej 80-tki. Jeżeli jesteś DX-erem, to bierz 90-tkę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blok jest stary plyta nie ocieplany chyba był od zarania jego dziejów, zastanawiam się nad zamontowaniem anteny na takim kawałku muru (ok. 20 cm) który jest między balkonem a płytą. Antena byłaby pod balkonem sąsiada. Widziałem że sobie ktoś tak zamontował antene więc to może być . wg. mnie rozwiązanie bo antena nie będzie umocowana na płycie budynku tylko na moim balkonie. Czy spółdzielnie nie wycinają w zakładanym ociepleniu miejsca na podstawy anten tylko trzeba zdejmować, w głowie się nie mieści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś czytałem że jakaś spółdzielnia pozawalała instalować anteny na ocieplonym bloku, tylko na już założonych stojakach. Montaż nowych na ociepleniu powodowało jego uszkodzenie i utratę gwarancji. Więc jak ktoś ma nieocieplony blok i możliwość zamontowania anteny to niech to robi, w przyszłości może to być jedyny sposób na zamontowanie anteny sat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam mam ten sam problem byłam w spółdzielni i nie pozwolili mi zamontować nigdzie anteny-nawet na dachu!Zmuszają mnie w ten sposób do tv kablowej ale jest pytanie czy mogą?!!kablówka jest droga,mało kanałów a o jakości nie wspomnę!Powiedzieli,że jeśli mi nie pasuje to mogę wybudować sobie dom lub zmienić spółdzielnię.Mieszkanie jest własnościowe i co mam się czuć ubezwłasnowolniona??!!Proszę o jakąś ustawę lub pomoc w tej sprawie bo wydaje mi się że nie mają prawa tego mi zabronić.Jak były siatkówki można było a teraz nie?Twierdzą że te co są to nic im nie zrobią a nowych nie pozwolą!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spółdzielnia ostatecznie musi wyznaczyć miejsce na instalację anteny, w żadnym wypadku nie mogą narzucać kablówki, 5 m-c wstecz gdy moja antena już wisiała na bloku, mieszkam na parterze, przyjechała ekipa od ocieplania i zaczynali robotę, powiedzieli że obudują styropianem stojak i kabel od antenki, fakt nie miałem 2 m-c sygnału bo rusztowania zasłaniały antenę, ale obyło się bez wojny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, należy napisać do spółdzielni o wyznaczenie miejsca do montażu lub przyłącza anteny satelitarnej a oni zobowiązani są wskazać odpowiednie miejsce. W przypadku mieszkania własnościowego nie trzeba zgody sąsiadów. Po prostu masz prawo oglądać telewizję. Niestety mogą pojawić się problemy z instalacją bo nie możesz uszkodzić izolacji termicznej oraz nie możesz uszkodzić konstrukcji. Na to wymagane jest pozwolenie na budowę a to wymaga sporo papierków :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Odświeżam temat, ponieważ staję przed identycznym problemem. Zmieniam miejsce zamieszkania. Będę to mieszkanie wynajmował. Właściciel skontaktował się ze spółdzielnią, ta odpowiedziała, że montaż anteny możliwy jest wyłącznie na balkonie. A akurat w moim mieszkaniu balkonu brak. Zadzwoniłem do działu technicznego tej spółdzielni, kazali wysłać podanie, może być e-mailem. No to wysłałem. Napisali, że Administracja Osiedla nie widzi możliwości zamontowania anteny satelitarnej na budynku, ponieważ brak konstrukcji do mocowania anten uniemożliwia bezkolizyjne zamontowanie anteny. Jako ewentualną możliwość wskazali balkon, blisko jest, może się z nowym sąsiadem dogadam... Oczywiście też przypomnieli mi, że w budynku swoje instalacje mają operatorzy sieci kablowych, posiadający szeroką ofertę usług.

 

Czy ja chce koniecznie mieć swoją antenę? NIE! W swoim piśmie wyraźnie zaznaczyłem, że proszę o wskazanie miejsca na montaż anteny, bądź udostępnienie sygnału z anteny zbiorczej.

 

Co radzicie mi zrobić? Posiadam bogaty pakiet od NC+ i nie zamierzam z niego rezygnować na rzecz jakiejś kablówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na to wymagane jest pozwolenie na budowę a to wymaga sporo papierków :)

 

Budowę czego niby ? - banialuki wypisujesz .Na balkonie możesz sobie przymocować 10 anten ,ponieważ jest to twoja własność ,problem może się pojawić w przypadku mocowania anteny na ścianie budynku tutaj potrzebna jest zgoda ponieważ jest to część wspólna .Jeżeli budynkiem zarządza spółdzielnia, to zgoda spółdzielni ,jeżeli wspólnota, to zgoda wspólnoty ,dodatkowo jeżeli budynek jest wpisany do rejestru zabytków potrzeba zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków

 

Jeżeli natomiast nie ma zgody na montaż anteny ,szczególnie jeżeli wynika to ze złośliwości np.sąsiadów ,trzeba wystąpić z powództwem do sądu -wydział cywilny o ustalenie prawa do przymocowania anteny satelitarnej na części wspólnej budynku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość activa42
.Na balkonie możesz sobie przymocować 10 anten ,ponieważ jest to twoja własność

Niestety nie. Plany zagospodarowania / decyzje architektów miejskich przestrzennego wprowadzają coraz częściej i śmielej zakaz instalowania nie tylko anten (jakichkolwiek). ale nawet własnych doniczek, kwietników itd.

Tak jest w moim wyznaczono strefy chronionego "wyglądu miasta" w nowym MPZP. Sznurek w oknie jest zakazany jak powieszone pranie na balkonie.

Aha ponadto można dać rygor natychmiastowej egzekucji dla decyzji urzędniczej (właśnie na początku tygodnie" miasto" skorzystało z takiego (bez)prawia - co prawda w innej kwestii). Odwołanie itd. nie zmieni tego że miasto usunie bez Twojej zgody a niestety wytdłuzy na wiele lat ew. postępowanie odszkodowawcze.

 

Spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty robił raban zastraszano mieszkańców nawet z powodu nanteny naziemnej. Ba postawisz się i to zbuntują resztę lokatorów a oni zażądają eksmisji pieniacza.

Prezesi spółdzielni / wspólnot często siedzą w kieszeniach kablówek.

 

 

wydział cywilny o ustalenie prawa do przymocowania anteny satelitarnej na części wspólnej budynku

Powodzenia życzę przy naszych "rychliwych" sądach. Abonament się skończy zanim zapadnie wyrok / decyzja. Lepiej obejść problem "inaczej".

 

W poprzednim miejscu zamieszkania pomimo absolutnego zakazu montowania czegokolwiek - bo był remont elewacji i dachu - bo zamocowanie czegokolwiek oznacza utratę gwarancji wykonawcy a przez to podniesienie czynszów.... Nie miała sensu walka ze spółdzielnią . Wejście na dach znalezienie starej pozostawionej sztycy, pokombinowanie i bezinwazyjnie zamontowałem toroida 97/106. A gdybym drążył temat że mam prawo do anteny to bym miał piekiełko. A tak to "konserwator" mieszkający w moim byłym, bloku zobaczył obejrzał, dał cynk po swoje linii że jest OK i nie będzie problemu z dachem i można oko przymknąć... Tak beż żadnej śruby, wbitej w dach, kominy itd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze, że na budynku jest kilka anten przymocowanych do elewacji, ale oni swoje... A anteny zarówno satelitarne jak i naziemne.

Czyli spółdzielnia jednoznacznie trzyma z kablówkami. Sprawa do Miejskiego Rzecznika Praw Konsumenta, UOKiK oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego moim zdaniem! Załóżmy inaczej: nie stać mnie na kablówkę - ani z DVB-T ani z kanałów satelitarnych FTA nie mogę skorzystać, bo spółdzielnia zabrania montażu anteny, a zbiorczej nie udostępnia?

 

Historia zresztą jest zapewne podobna do tego, co zaraz napiszę (budynek z lat 60tych): była sobie naziemna instalacja zbiorcza, w latach 90'tych weszła jedna, druga kablówka, zlikwidowano AZART, po zrobieniu docieplenia zakazano własnych anten i tyle. Więc teraz: albo UPC albo Vectra albo brak telewizji, ew antena pokojowa do naziemnej. To powinno być karalne! Zwłaszcza, że czasza 80 cm + konwerter quatro + multiswitch na 20 wyjść już za 300 zł da się kupić.

 

W zasadzie to ja popieram zakaz wieszania własnych anten na blokach ze względów estetycznych. Ale wtedy duża jedna czasza na dachu na kilka pozycji, naziemne radiowa i tlewizyjna, multiswitch i w każdym lokalu gniazdko, ew. dwa gniazdka, do których swój sprzęt można podłączyć. Wilk byłby syty i owca cała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie. Plany zagospodarowania / decyzje architektów miejskich przestrzennego wprowadzają coraz częściej i śmielej zakaz instalowania nie tylko anten (jakichkolwiek). ale nawet własnych doniczek, kwietników itd. .

 

Może u Ciebie tak jest .Mieszkam w Przemyślu gdzie jest bardzo dużo kamienic ,większość jest wpisana do rejestru zabytków .Niektóre kamienice zostały wyremontowane ,koszt remontu 300-700 tys zł ,zaraz po remoncie pojawiły się anteny satelitarne przymocowane do ścian odnowionych budynków ,więc to nie jest tak "że nie wolno" .Na dodatek w mieście nie ma żadnej kablówki ,o odbiór telewizji trzeba się postarać we własnym zakresie

 

....Z tym sznurkiem w oknie to przesada :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że SatKurier jest tym bardziej miejsce do dyskusji: dlaczego wspólnoty, spółdzielnie itp. nie zainwestują w jedną konkretną czaszę z dwoma konwerterami quatro oraz prosta antenę Yagi i multiswitch. Wtedy każdy miałby w mieszkaniu "sygnał" bez potrzeby niszczenia elewacji własną anteną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaka wspólnota ,jeżeli mieszkają normalni ludzie którzy umieją się porozumieć to zrobią wspólną instalację aby każdy mógł skorzystać

 

Z opisu wynika, że Ciebie jawnie dyskryminują skoro inni mogą mieć przymocowane anteny a Ty nie, to nie jest w porządku .Jeżeli jest ewentualny zakaz to powinien dotyczyć wszystkich .Napisz do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwólcie, że zacytuję dla lepszego zrozumienia sprawy to, co mi spółdzielnia przedstawiła:

 

"W odpowiedzi na Pana pismo Administracja Osiedla nie widzi możliwości zamontowania anteny satelitarnej na budynku, ponieważ brak konstrukcji do mocowania anten np. RTV, CB-radio czy satelitarnych uniemożliwia bezkolizyjne (nienaruszające elewacji, komina lub pokrycia dachu) zamontowanie anteny.

 

Prawo do swobodnego przepływu usług" zgodnie Europejską Konwencją Praw Człowieka ( art. 49/TWE oraz art. 10 EKPC , na którą Pan się powołuje w uzasadnieniu swojego pisma, w interpretacji Parlamentu Europejskiego nie może być traktowane jako prawo absolutne. Zgodnie z tym orzeczeniem indywidualne prawo do montażu anteny satelitarnej, które wchodzi w zakres wolności wyrażania opinii powinno być stosowane z poszanowaniem pewnych warunków informowania i ustalania, właściwych w szczególności dla bloków wielorodzinnych...”

 

Jednakże wychodząc na przeciw potrzebom mieszkańców, dotyczącym korzystania z telewizji satelitarnej, informujemy, że możliwe jest zamontowanie anteny na balkonie mieszkania (jeśli mieszkanie posiada balkon, z zastrzeżeniem, będzie to mały talerz, antena zamocowana zostanie do balustrady balkonu oraz że uzyska Pan zgodę mieszkańców lokali sąsiednich.

 

Ponadto, w Pana budynku swoje instalacje mają operatorzy telewizji kablowej, posiadający szeroką ofertę usług."

 

 

 

Jutro mam trochę czasu, więc z jakimś rzecznikiem praw konsumenta się porozumiem. Samo pismo wskazuje a ukłądy administracji z kablówkami.

A czy ktoś z Was miał podobne przygody? Jak się zakończyły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

informujemy, że możliwe jest zamontowanie anteny na balkonie mieszkania (jeśli mieszkanie posiada balkon, z zastrzeżeniem, będzie to mały talerz, antena zamocowana zostanie do balustrady balkonu oraz że uzyska Pan zgodę mieszkańców lokali sąsiednich

 

Cóż za kuriozalne stwierdzenie .Niby dlaczego mam uzyskać zgodę sąsiadów skoro antena ma być zamocowana na moim balkonie .Przecież antena nie narusza prawa własności sąsiadów

 

 

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Lublinie (sygnatura akt I ACa 262/11)

 

Stan faktyczny:

 

Tomasz B. z Białej Podlaskiej zwrócił się do zarządu swojej wspólnoty mieszkaniowej o zgodę na zamontowanie na dachu anteny RTV oraz anteny do odbioru Internetu. Wspólnota mieszkaniowa uchwałą nie wyraziła na to zgody. Uzasadniła, że dach został wyremontowany i aby go nie uszkadzać, wszystkie anteny indywidualne zostały zdjęte. Ponadto montaż może spowodować niebezpieczeństwo uszkodzenia komina i zakłócić jego funkcje.

 

SA orzekł:

 

Wspólnota mieszkaniowa może odmówić właścicielowi lokalu montażu instalacji do odbioru RTV i Internetu tylko wówczas, gdyby montaż instalacji zakłócił ponad przeciętną miarę prawo innych właścicieli nieruchomości do korzystania z ich praw .Sąd Okręgowy w Lublinie stwierdził, że wspólnota mieszkaniowa, odmawiając zgody na montaż anteny na dachu budynku, naruszyła prawo Tomasza B. do swobodnego podejmowania decyzji oraz dokonywania wyboru dóbr i usług. Wspólnota nie może bowiem zmuszać właściciela lokalu do uiszczania opłat na rzecz operatora telewizji kablowej, jeśli ma możliwość montażu anteny na dachu i korzystania z bezpłatnej telewizji cyfrowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety spółdzielnie idą po najmniejszej linii oporu i albo powierzyli azart kablówkom albo w azarcie mają kanały must curry i można powiedzieć wywiązują się z obowiązku dostarczenia lokatorom dostępu do tv.

Stwierdzenie, że np nie można powiesić anteny bo jest kablówka to absurd! A co zrobić gdy przeprowadzamy się do takiego mieszkania w bloku spółdzielczym i mamy umowę z nc+ jeszcze 18 m-cy? Kto zapłaci odszkodowanie w wyniku zerwania umowy z nc+ bo prezes decyzją rady zabronił powieszenia anteny satelitarnej? Może sam prezes zapłaci? Zapytaj go.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...