Skocz do zawartości

antena naziemna


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc

 

zastanawiam sie nad instalacją anteny naziemnej i teraz: instalator proponuje mi jakas antene kierunkowa zlozona z trzech anten osobno kierowanych na istniejace w mojej okolicy maszty, a ktorej sygnal da sie puscic razem z sygnalem z TVsat (tez zakladam), bo podobno zwykla pojedyncza antena nigdy nie wyceluje dobrze we wszystkie maszty i co za tym idzie nie wszystkie kanaly beda dobrej jakosci. Problem w tym ze ta "potrójna antena" z instalacją to koszt ok 600 PLN ... ciut sporo przyznam sie.... :(

 

Czy mozecie mi to jakos prosto wytłumaczyć o co chodzi i czy rzeczywiscie cos takiego tyle kosztuje ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz wybrać czy chcesz mieć instalację naziemną "tanią" czy "dobrą". Tanio i dobrze Ci się nie uda, niestety dobry sprzęt kosztuje.

Za same 3 anteny Yagi zapłacisz ponad 100 zł. Do tego zapewne jeszcze antena satelitarna, konwertery, sumatory, kable... całkiem możliwe, że koszt zbliży się do sześciu stów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie NIE pitter 600 PLN to koszt samej instalacji naziemnej :shock: i to mnie dziwi ...

ten instalator robil mi juz mase rzeczy i wszystko bylo w rozsadnych cenach i dziala super wiec raczej mam do niego zaufanie, dlatego mnie ta oferta dziwi .. bo spodziewalem sie czegos kolo 200 zl MAX

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie chyba bede musial ...

 

przy czym wiesz chciałbym zrozumiec co to moze byc za kosmiczna antena zeby tyle wyszlo. po dokladnym dopytaniu sie okazalo sie ze 600 pln to 400 za sprzet (do anteny naziemnej) i 200 za robote. I ciekawosc mnie zzera co to za antena za 400 PLN .... bo ni [beep]y nie moge takiej nigdzie znalezc ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak lepiej, 200 za instalację i 400 za sprzęt to jestem w stanie zrozumieć. Te 400 za sprzęt wydaje się realne, nie jest to koszt jednej anteny, a jak sam pisałeś zespołu anten oraz pozostałych elementów: okablowanie, sumatory, czy multiswitch (skoro ma być razem z tv-sat zrobione).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym dodał tylko, że u mnie to wyglądało mniej więcej tak:

1. RTV NAZIEMNA: obejma kominowa 45,00 zł, maszt (rura 2,5m) 25,00 zł, ant. radiowa 30,00 zł, ant VHF (TVP 1) 35,00 zł, 1 ant UHF (TVP2, TVN, POLSAT, TVP3) 35,00 zł, 2 ant UHF (CT1, CT2, NOVA) 35,00 zł, symetryzatory 30,00 zł, zwrotnica kanałowa waldi 60,00 zł, wzmacniacz 85,00 zł, elementy montażowe (opaski plastikowe, końcówki F, osłonki gumowe) 15,00 zł, przewód antenowy 100 m 80,00zł. = 475,00 zł :shock:

2. SAT: multiswitch 9/8, ant SAT + zez, konwentery QUATRO - 2 szt (Astra + HB), gniazdka końcowe SAT + RJ45 (może w przyszłości postawi się jakiś serwer do sharingu :lol: )- 8 szt, skrzynka TPR4, w sumie = ok. 1000,00 zł

 

Razem ok. 1475,00 zł 8) (do tej ceny trzeba by też doliczyć peszle i puszki pod gnizadka i itp.).

 

Jeżeli chodzi o tv naziemną to zamiast wydawać 475 zł na zestaw anten to mogłem kupić jedną ant. logarytmiczną za 50,00 (razem z uchwytem), ale nie miałbym wtedy w gniazdku tv czeskich i radia. No to tak przedstawia się mniej więcej koszt materiałów :) Cena instalacji tv naziemnej zależy od konfiguracji zestawu i wymagań klienta (jednym wystarcza "siatka", a inni decydują się noś bardziej rozbudowanego). No to tak by się to mniej więcej przedstawiało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. SAT: multiswitch 9/8, ant SAT + zez, konwentery QUATRO - 2 szt (Astra + HB), gniazdka końcowe SAT + RJ45 (może w przyszłości postawi się jakiś serwer do sharingu :lol: )- 8 szt, skrzynka TPR4, w sumie = ok. 1000,00 zł

 

Strasznie droga ta instalacja SAT, duzo taniej byloby 2 konwertery OCTO plus przelaczniki Diseqc, pewnie by kosztowao 500zl max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie droga ta instalacja SAT, duzo taniej byloby 2 konwertery OCTO plus przelaczniki Diseqc, pewnie by kosztowao 500zl max.

 

 

Mam zrobioną instalacje na multiswitch-u i wydaje mi się że przy tym rozwiązaniu jest mniej roboty bo do multiswitch-a wpinam 8 kabli z konwenterów + z TV naziemnej, a później tylko po jednym kablu do każdego z pokoi (8 gniazd końcowych TV+R+SAT).

 

Co do OCTO to byłaby tylko większa plątanina kabli (aż strach myśleć), a po za tym jeden konwerter OCTO kosztuje 287,10 zł (dipol.pl) - dlatego nie wyjdzie taniej. Ja za 1000,00 kupiłem osprzęt na 8 punktów:

2. SAT: multiswitch 9/8, ant SAT + zez, konwentery QUATRO - 2 szt (Astra + HB), gniazdka końcowe SAT + RJ45 (może w przyszłości postawi się jakiś serwer do sharingu Laughing )- 8 szt, skrzynka TPR4, w sumie = ok. 1000,00 zł

 

A jeszcze napisz o sposobie okablowania tego wszystkiego (ile plotrzebuje mieszaczy i przełączników, gniazdek (rozgałęźników) ile kabli trzeba położyć do każdego z 8 pokoi.

Jak zrobisz sobie ogólną kalkulacje sprzętu to na pewno na 8 gniazd taniej wyjdzie zrobić to mulitiswitch'u :) , mniej czasu poświęcisz na montaż, a i jakoś to estetycznie wygląda zamknięte w skrzynce na poddaszu :)

 

Edycja Mr. Orbita: Poprawione cytowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taniej na pewno wyjdzie instalacja na Octo. Konwertery Octo na allegro chodza po 150-180zl, diseqc to koszt kilkunasty zlotych na 1 gniazdo, do tego 8 sumatorow SAT i rozprowadzenie po 1 kablu do kazdego pokoju i 8 gniazd. W 500zl na pewno bym sie zmiescil. Platanina mnie nie przeraza, na strychu nie jest potrzebny specjalny porzadek (bedziesz oprowadzal gosci po strychu? :shock: ) a 500zl w kieszeni zawsze sie przyda na jakis porzadny tunerek, ale kazdy robi jak lubi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no w sumie to nigdy nie patrzyłem na to z tej strony, ale przy robieniu instalacji antenowej na 4 gniazdka i więcej to zawsze wybiorę multiswitch - jakoś wydaje mi się to bardziej przejrzyste, a koszt materiału i tak zawsze pokrywa klient (no jeżeli chodzi o mnie to już za późno na takie rozważania) :D , a moim zdaniem instalacja powinna być funkcjonalna i estetyczna (niezależnie od tego czy robi ją się dla siebie czy innych - w końcu nikt nie poleci niechluja) 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konwerter Octo ma sens gdy instalacja jest na więcej niż 4 użytkowników, na jednego (ewentualnie kilka satelitów). Można to połączyć kilkoma przełącznikami DiSEqC.

Jednak gdy dochodzi do tego sygnał z anteny naziemnej, to już tylko Multiswitch. Bez udziału multiswitcha, sygnał z anteny naziemnej trzeba rozdzielić (powiedzmy do 6 gniazdek), później go połączyć z sygnałem tv-sat (który wcześniej idzie przez przełącznik).... jeden wielki bajzel i duże straty sygnału!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa wzmacniacze naziemne ktore maja wiele wyjsc np. 6 czy 8 i nie ma zadnego problemu dzielenia sygnalu naziemnego, po prostu wykorzystuje sie wiele wyjsc wzmacniacza. Co do tlumienia sygnalu to naziemnemu niewiele grozi jesli jest dobry wzmacniacz, najwiecej problemow moze byc z sygnalem satelitarnym i tu tani multiswitch moze spowodowac wieksze tlumienie niz bardzo dobry diseqc. Oczywiscie mozna kupic swietny multiswitch ale pytanie czy wowaczas uda sie zmiescic w 1tys?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...