Jump to content
Sign in to follow this  
przemek1234

Czy są jakieś kanały w 16APSK lub 32APSK?

Recommended Posts

W internecie wszędzie jest napisane, że standard DVB-S2 przewiduje jako modulację QPSK, 8PSK, 16APSK oraz 32APSK.

 

Wiem, że większość stacji nadaje w 8PSK, jakieś tam ostatki pewnie też w QPSK. Wiem też, że większość dekoderów obsługuje te dwie modulacje.

 

Ale czy są (na jakimkolwiek satelicie) jakieś kanały w 16APSK lub 32APSK oraz czy są jakieś dekodery, które to czytają?

 

Bo teoretycznie te modulacje zwiększają przepustowość transpondera.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bardziej złożone modulacje zwiększają przepływność, ale skutkiem ubocznym jest konieczność zapewnienia lepszego C/N po stronie odbiorczej. Czyli najprościej mówiąc żeby coś takiego odebrać trzeba uzyskać mocniejszy sygnał niż dla 8PSK. To sprawia, że 16APSK i więcej (DVB-S2X przewiduje nawet 256APSK :) ) nie znajdują zastosowania w DTH (drugi powód - specyfikacja DVB-S2 nie przewidywała obligatoryjności 16APSK i 32APSK dla urządzeń konsumenckich, co zaowocowało tym, że większość tych modulacji nie obsługuje, elektronika gotowa do 16APSK i więcej często była droższa, więc operatorzy pakowaliby się w droższy sprzęt).

 

Regularnych kanałów nie ma na "europejskim" kawałku orbity (przynajmniej nie kojarzę tak na szybko), ale pojawia się sporo feedów w 16APSK, najczęściej chyba na 8°W - szwajcarska SRG ma wóz gotowy do 16APSK (kto bogatemu zabroni :D ). Jakiś czas temu paczka bułgarskiego NURTS była emitowana w 16APSK, ale wycofali się z tego.

 

Ale transmisji z 16APSK i 32APSK tak w ogóle to jest bardzo dużo - złożone modulacje są bardzo chętnie używane do przekazu danych i na bardzo wielu pozycjach satelitarnych robiąc Blindscan zaawansowanymi kartami DVB do PC można natknąć się na emisje.

 

Z tunerów - niektóre modele deklarują jakieś wsparcie, np. jak kojarzę Openbox S3 Mini. Ale to się ma szansę wkrótce rozpowszechnić, bo specyfikacja DVB-S2X określa modulacje 16APSK i 32APSK już jako obowiązkowe, więc jeśli ktoś robi odbiornik gotowy do DVB-S2X - musi (powinien) odbierać 16APSK i 32APSK. Zatem np. Octagon SF4008 powinien być gotowy - jak pamiętam paczka NURTS była do odbioru, gdy leciała w 16APSK, więc raczej działa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...