Skocz do zawartości

problem z odbiorem naziemnej analogowej


Rekomendowane odpowiedzi

czesc, kupilem antenę do odbioru tv naziemnej, taka zwykła siatkowa. do niej sprzedawca dodał mi płytkę (tą którą wkłada się do puszki na antenie) na 20km, a ja mieszkam ok 16km od nadajnika. wszystkie kanały oprócz tvp2 mam ze śniegiem i paskami poprzecznymi i skośnymi. oprócz tego loga stacji, twarze i ogólnie wszystko na obrazie mam poczwórne, czyli na przykład obok trójkąta z liczbą 12 po prawej stronie mam jeszcze 4 takie.

sprawdzałem kabel przy antenie jak i przy zasilaczu (który nic nie pomaga), jest dobrze zrobiony.

 

czy to może być problem z anteną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty nie masz anteny, Ty masz produkt antenopodobny ;) Chciało się oszczędzać to teraz masz efekty. Inwestuj w anteny kierunkowe Yagi, na odpowiednie pasma. Tą "siatkową" wyrzuć :)

 

Przepraszam za taki wredny ton wypowiedzi, ale już mi się nie chce wymieniać wad anten siatkowych :)

Podaj miejsce zamieszkania oraz skąd i co chcesz odbierać, może uda mi się dobrać jakieś anteny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowiek, od którego kupowałem powiedział, że najlepsza na rynku :oops:

 

Kupiłem od niego jeszcze dwie, jedna jest również u mnie i odbiera dobrze.

 

Mieszkam ok. 16km na północny zachód od PKiN w Warszawie, chcę odbierać TV analogową i w przyszłości cyfrową z tej samej anteny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to marketing taki, każdy będzie zachwalał aby sprzedać ;)

Pewnie w ten najnowszej antenie jest wyjątkowo zły przedwzmacniacz.

 

Na moje oko, to wystarczy antena na III pasmo z takim symetryzatorem oraz antena na UHF z takim symetryzatorem. Obie anteny trzeba połączyć zwrotnicą.

Na Forum jest paru użytkowników z Wa-wy czy okolic, może dopiszą czy jest potrzebny wzmacniacz czy nie, ja sądzę, że nie :)

Sygnał oczywiście możesz rozdzielić na kilka odbiorników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkasz stosunkowo blisko nadajnika i sygnał jest przesterowany przez zbyt mocny wzmacniacz (tą "płytkę"). Zanim kupisz inną antenę sprawdź tą siatkową ze słabszym wzmacniaczem (max 10 lub 15 db), jeśli dalej tak będzie to kup antenę ATX-55 z symetryzatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Myślę że oba rozwiązania kolegów są dobre. Mieszkasz dość blisko nadajnika także nie powinieneś mieć problemu. Sam na twoim miejscu zdecydowałbym się na logarytmiczną. Również taką antenę posiadam tylko że wersję mniejszą i sygnał jest zadowalający. Ty weź jednak wersję dłuższą. Pamiętać należy o dobrej jakości kabla koncentrycznego oraz zamontowaniu anteny najwyżej jak się da i aby do nadajnika mieć czystą drogę bez przeszkód typu bloki i gęste lasy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te proponowane przeze mnie anteny koniecznie trzeba łączyć przez zwrotnicę. Jeśli chcesz jeszcze coś dołączyć do tej zwrotnicy (np. antenę siatkową) to powinieneś mieć świadomość, że mogą pojawić się zakłócenia (będą się "gryźć"). Odradzam wpuszczanie sygnału z anteny wyposażonej w szerkopasmowy wzmacniacz, to może negatywnie wpłynąć na pracę pozostałych anten. Oczywiście poeksperymentować zawsze można ;)

 

Obecnie, na wtyczce do telewizora masz dołączony zasilacz. Przy tej instalacji nie będzie on potrzebny, musisz wymienić wtyczkę na taką "zwykła" np. taką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzam kupna zwykłych plastikowych wtyczek bo są na nich większe straty sygnału, zdecydowanie lepsze są wtyki F wraz z nakręconymi na nie wtykami antenowymi. Jeśli chodzi o kabel antenowy to warto kupić grubszy koncentryk z podwójnym oplotem, taki jak do TV Sat. Lepszy kabel i wtyki to max. kilkanaście zł więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A antenę to jednak zainstaluj logarytmiczną. Po pierwsze jest jedna, ATX to dość spory drapak po przejściu wichury najczęściej wygląda jak choinka wyjęta z pudełka. Sam stosuje na Bemowie antenę LP od 16tu lat i nie zamienię na nic innego.

ATX rzeczywiście ma większy zysk ale nie obejmuje pasma VHF a jak podłączysz to wszystko do zwrotnicy to w zasadzie będziesz miał to samo za większe pieniądze.

Lp jest dużo mniejsza. Małej LP nie zakładaj bo ona tak naprawde nie pracuje w pasmie 180 do 240 MHz.

I żadnych wzmacniaczy, żadnych symetryzatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...