Skocz do zawartości

Rekonfiguracja sieci Polskiego Radia


Palikot
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawia mnie, w jakiej jakości dobieracie stacje Polskiego Radia po alokacji. Wiem, ze w wielu rejonach są duże problemy. Szczególnie na Śląsku i na wschodzie. Jest w sieci artykuł o alokacji, który chyba warto przeczytać. Porusza tematykę Pomorza i Śląska. Pokazuje, ze rekonfiguracja nie wyszła do końca na dobre.

Zapraszam do dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie narzekam po raz pierwszy mam okazję słuchać "Jedynki" na UKFach :lol: i dzięki temu teraz na każdym odbiorniku jest możliwy odbiór w wersji stereo bo do tej pory łapałem tylko fale "Długie" choć odbiór był bez zakłóceń ze względu na niewielką odległość od Solca Kuj. to do odbioru musiał być odpowiedni odbiornik, który je posiadał a dziwnym trafem do Polski trafiają w większości odbiorniki z falami "Średnimi" :shock: , które u nas od wielu lat są w ogóle nie używane :!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja juz od kilku lat odbieram w dobrej jakosci Jedynke na UKF-ie dokladnie z Kisielic na 94.8FM. Ale skoro z Bydgoszczy mam jeszcze lepszy odbior na 106.6 to rzecz jasna przerzucilem sie na Trzeciewiec :wink:

Ale za to stracilem odbior radia Bis na UKF-ie i pozostaje mi tylko z Cyfry+. No plakac za biska napewno nie bede :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... i to nawet skuteczna. Już słychać, a właściwie mniej słychać Zetki i RMF FM.

Powiem tak a raczej napiszę, że niektórym m.in mi te radia sie już "przejadły" a raczej przesłuchały. RMF było dobre ale przez pierwszy rok po powstaniu. Dobrze sie stało, że Jedynka nadaje na UKF bo moja wieżyczka nie obsługuje fal długich tylko FM i AM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę tylko potwiedzić to co Burli napisał :P AM to nie okreslenie fal radiowych :P AM to to samo co FM, czyli rodzaj modulacji, tylko że ten pierwszy to rodzaj modulacji amplitudowej fali, a ten drugi to rodzaj modulacji czestotliwosciowej fali 8)

 

tylko akurat tak się składa że mianem AM nazwano pasmo ok 540khz do 1600khz - czyli zakrem miszczący się w zakresie fal srednich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wikipedia"-

 

Fale długie (fale kilometrowe) (ang. LW - Long waves), zakres fal radiowych (pasmo radiowe) o częstotliwości: 30-300 kHz i długości 10-1 km.

 

 

Fale średnie (fale hektometrowe), (ŚR, Ś), (ang. MF - Medium frequency), zakres fal radiowych (pasmo radiowe) o częstotliwości: 300-3000 kHz i długości 1000-100 m.

 

Fakt jest taki że:

LW- to fale długie

MF- to fale średnie lecz nie wiem czemu w radioodbiornikach używa się symbolu AM

co jednoznacznie potwierdza że @burli miał absolutną rację :!::oops::wink::wink::wink::wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...