Skocz do zawartości

1 antena; 2 TV; 3 satelity


Rekomendowane odpowiedzi

Więc lecimy...

mieszkam w północnej Polsce (bardzo północnej!); w Trójmieście... :D

mam w domu 2 TV i jedną, małą antenę (około 60-70cm; odbieram tylko 13E)

chciałbym odbierać sygnał z trzech satelitów: 13E, 26E, 42E, z tym że na dwóch TV! na jednym TV tylko 13E, a na drugim 13E, 26E oraz 42E

wiem, że potrzebna będzie mi duuuża antena i kilka tych takich bolców (jak zwał, tak zwał)

 

teraz pytanie do Was:

1. co zrobić, żeby zrobić to tanio, ale dobrze?

2. co kupić i ile za to zapłacę (za sam sprzęt)?

3. jak musiałbym puścić kable?

4. rozrysuje mi to ktoś? :lol:

 

BTW, mam dwa dekodery (dekoder N - chce tylko 13E i Echostara DSB-770 FTA - tu chcę 13E, 26E i 42E), a satelitę zamontuję na dachu...

 

może jeszcze dorzucę 19.2E (jak już coś robić, to porządnie)... :)

 

pomożecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1. Zdecyduj się - albo tanio, albo dobrze :roll:

 

Ad. 2. Będzie potrzebna antena, większa niż obecnie, na pewno powyżej metra średnicy, np. taka: http://hollex.pl/index.php?page=prod&kat=88&id=487

Ustawiamy ją na 26E (z racji tego, że sygnał jest bardzo słaby) i zezujemy na 42E oraz 13E. Na zezie w kierunku 13E zakładamy konwerter Twin.

Od konwertera Twin ciągniemy kabel bezpośrednio do tunera nBox. Z drugiego wyjścia konwertera Twin oraz konwerterów na 26E i 42E ciągniemy kabelki do przełącznika DiSEqC 4/1 (można go umieścić przy antenie). Od przełącznika idziemy jednym kablem do tunera Echostar.

Finanse - może w okolicach 350 PLN da się to zrobić :)

 

Ad. 4. Później :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1 Zależy co dokładnie chcesz wyłapać z 42E - do wiązki zachodniej będzie wystarczać, do wschodniej nie bardzo (część wskoczy, część nie). Przy 26E też może wypaść kilka transponderów, ale mniej istotnych ze słabszego EuroBird-a 2

 

Ad. 2 Chodzi o to jaki konwerter, jaki uchwyt, czy jaki tuner?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już Wam mówię co chcę łapać... :D

42E: NTV Türk, Business Channel, Kanal A, TeleSport Turkey, Show TV, Star TV Türk, Rustavi 2

26E: Al Jazeera Sport 1, Dubai Sports 1, TV 5 Monde Orient

13E: RTP International, Sport Italia

 

Pan Orbita chyba już wie po co mi ta satelitka... :D

 

jeszcze mam cytat z Pan Orbity "Do odbioru kanałów z pozycji satelitarnych 42E, 26E i 7W wymagane są większe anteny - zalecana: 130cm."

 

to co myślicie? 110 czy 130?

 

- - - - - - - - -

 

chodzi o to żebym nie musiał się drzeć przez całe osiedle czy dobrze jest ustawione... taki jakiś przyrządzik, który pokaże mi czy jest sygnał, a jak nie to w jaką stronę zezować konwerter... :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NTV Türk będzie ciężko, na niego nawet i 130 może braknąć - wyjątkowo słaby sygnał, reszta będzie śmigać. Z 26E wszystko z wymienionych poleci, a z 13E tym bardziej.

 

Przyrządzik pomocny w ustawianiu to Sat Finder - wpinasz go między tuner, a konwerter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sat Finder... takie cudeńko?: [link usunięty - bez reklam proszę]

 

a jak w końcu z tą anteną? NTV sobie odpuszczę, ale jak reszta ma odbierać to 110 czy 130? sygnał nie musi być jakiś super zarąbisty, ważne żeby się nie cięło... :) przypominam, że mieszkam na północy! (dokładnie w Trójmieście, prawie nad samym morzem; antena będzie na dachu - około 5,75-6,25m)

 

Edycja Mr. Orbita: Link do aukcji usunięty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - coś takiego, jak było pod tym linkiem co go wywaliłem :P (proszę bez reklam :P )

 

Lokalizacja anteny nie ma aż tak wielkiego znaczenia (wysokość), ale miejsce zamieszkania już tak - ponieważ mieszkasz na północy to sytuacja 42E jeszcze się pogarsza - 130cm jak nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Multiblock jest tylko przy antenach Triax, których max. rozmiar dostępny w Polsce to 110cm, więc o multiblocku już możesz zapomnieć :P Trzeba będzie montować standardowy układ zezujący (także nie monoblock z uwagi na stały, nieregulowalny rozstaw 6° i przystosowanie do anten 80cm).

 

Ze 130cm na Hollexie mamy epoksydowe czasze Laminas OFC-1200 AE - najtaniej 340 zł ( http://hollex.pl/index.php?page=prod&kat=21&id=372 ). Dokładnie ma 120x130, ale ujdzie ;) Kolejne rozmiarowo w górę są 160: Laminas AS-1500 AE, ale za nią trzeba już dać powyżej 1000 zł

 

W sumie to polecałbym nawet 160cm dla pewniejszego odbioru, bo Laminas OFC-1200 AE to absolutne minimum - będzie trzeba to perfekcyjnie ustawić, żeby nie było problemów z 42E - u nas w Krakowie korzystamy z niej na codzień i jest OK, ale mieszkasz znacznie bardziej na północ... W każdym razie przepaść cenowa między 130, a 160 jest spora...

 

PS: 340 zł sama antena, do tego trzeba doliczyć konwertery, okablowanie, przełącznik i... przesyłkę - nie łatwo przetransportować taki klocek. W najlepszym wypadku zmieścisz się ze wszystkim (zakładając tą antenę 130cm) do 500 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta impreza miała mnie kosztować max. 4 stówki... ah... mam nadzieję, że tym razem to nie będzie reklama... co powiecie o:

Antena offset 1,20/1,20m P/L(laminat)+OFP (240zł) (***LAND)

Antena offset 1,15/1,30m + P/L(M*bo) (260zł) (***LAND)

Antena OFC 1200 AE (309zł)? (c****24)

 

[beep]a... 4 konwertery = 80zł; kable = 50zł; antena i koszta wysyłki = ? od kija sportu w TV = bezcenne... :)

 

co do tej 115cm czy tam 110cm to na pewno nie wyłapię 42E? 42E nie musi lecieć z zeza... mogę ustawić antenkę na 42E, bo resztę z zeza chyba złapię no nie...?

 

i jeszcze pytanie edukacyjne: jak ustawiłbym na 42E to są jakiekolwiek szanse z zeza złapać coś z szeregu W (4W, 7W, itd.)?

 

edit: z mapy poniżej wynika, że nie mam szans złapać Turksata...

EurasiaSatb.jpg

jaka jest prawda? mam jakiekolwiek szanse?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do tej 115cm czy tam 110cm to na pewno nie wyłapię 42E? 42E nie musi lecieć z zeza... mogę ustawić antenkę na 42E, bo resztę z zeza chyba złapię no nie...?

Nie, jak ustawisz bezpośrednio na 42E to do 13E będzie 29 stopni różnicy, znaczy zapomnij o zezowaniu.... chyba, że będzie to z osobnej anteny.

Mapka, którą zamieściłeś, pokazuje pokrycie wiązki East (czyli faktycznie szanse nikłe), jednak są inne wiązki jak West czy S1 i z nimi nie będzie problemu:

http://www.eurasiasat.com/flash/t2a_s1_swf.htm

http://www.eurasiasat.com/flash/t2a_bati_swf.htm

jak ustawiłbym na 42E to są jakiekolwiek szanse z zeza złapać coś z szeregu W (4W, 7W, itd.)?

Żadnych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za mądre to jak dla mnie... już się zgubiłem... mogę odbierać te 42E czy nie? jeżeli tak to z >130cm czy ze 120 się uda?

poza tym chciałbym odbierać 42E, 7W, 4W, 19.2E, 13E... rozrzut niezły, no nie? 45 to trochę za dużo...? czy mam jakieś szanse obierać to wszystko z jednej anteny czy muszę zrezygnować ze skrajnych satelitów? najbardziej zależy mi na 42E, więc jak coś to 4W i 7W to tylko taki dodatek... :D

 

sorry, że Was tak dręczę, ale chce wiedzieć jak (i czy) mogę zrobić takie czary-mary...

 

edit: mam antenkę 60/70cm więc jak bym kupił tą 120-130cm to może jakoś ładnie da się te sygnały podzielić na dwa? np. na dużej sat 42E, 19.2E i 13E, a na małej 4W i 7W?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest naprawdę prościutka - po prostu satelita ma różne wiązki - ta mapka, co ją wkleiłeś to właśnie ta słaba wiązka (m.in. NTV Türk w niej nadaje). Przykładowo Telesport to już wiązka West - ją odbierzesz spokojnie ;)

 

Jak chcesz dziabnąć taki zakres, to pomyśl może raczej o układzie z siłownikiem - wprawdzie dochodzi koszt siłownika i pozycjonera, ale odpada DiSEqC, konwertery, uchwyty... Zaletą tego rozwiązania będzie możliwość wstrzelenia się w dowolną pozycję i łapanie dosyłów - czasami też coś ciekawego można trafić z innych pozycji ;)

 

Ewentualnie może być i podział duża/mała antena, ale na 7W 70cm to za mało - w Krakowie na 130 polaryzacja H działa z bólami - na północy będzie gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm... :roll: widzę, że przez moje miejsce zamieszkania są same problemy...

no dobra... widzę, że będę musiał kupić antenkę z siłownikiem... to zaoferujcie jakiś fajny zestawik... antena + siłownik + pozycjoner... :)

prosiłbym taki jakiś nie super drogi (jak mówiłem do 350-400zł), ale taki żebym mógł odbierać jak najwięcej (kanałów sportowych przede wszystkim; szczególnie NBA i ligi europejskie w piłkę nożna)...

 

wtedy prosiłbym jeszcze jakiś poradnik internetowy opisujący jak ustawić antenę...

 

pojawia się jeszcze jeden problem, który spróbuje Wam przedstawić...

tą antenkę musiałbym wywalić na balkon prawda?

problem jest taki, że mój balkon jest skierowany wprost na południe i nie byłoby w tym nic złego gdyby nie to, że... 5 metrów dalej stoi dom sąsiadów, którego najwyższa część dachu jest około 3 metry wyżej od mojego balkonu... czy to nie jest przeszkoda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antena to może ta co podał Mr. Orbita, czyli: http://hollex.pl/index.php?page=prod&kat=21&id=372

Do tego obrotnica: http://hollex.pl/index.php?page=prod&kat=9&id=83 lub http://hollex.pl/index.php?page=prod&kat=9&id=25 Pozycjoner nie będzie potrzebny, o ile oczywiście tuner umożliwia sterowanie obrotnicą.

Niestety, cena 4 stów została już przekroczona :P

 

Dom sąsiada nie powinien przeszkadzać, przykładowo sygnał z Hot Birda przejdzie tuż nad krawędzią dachu ;) Ważne aby po bokach od domu sąsiada nie było wysokich przeszkód, kiedy ustawiamy antenę na wschód czy zachód zaczyna ona "patrzeć" bardziej w dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posiadam Echostar DSB-770 FTA

 

Tuner cyfrowy Echostar DSB-770 FTA należy do nowej lini produktów firmy Echostar, które ce[beep]e ekonomiczny i praktyczny wybór możliwości odbiorników tej serii.

 

Tuner jest typu FTA (Free-To-Air) - przeznaczony jest do odbioru programów niekodowanych. Menu ekranowe odbiornika zostało uproszczone do postaci typowej dla większości produkowanych obecnie tunerów - wśród wielu wersji językowych dostępna jest również wersja polska.

 

Tuner między innymi posiada wyjście cyfrowe dźwięku S/PDIF oraz oddzielne wyjście sygnału S-VHS.

 

Parametry tunera cyfrowego Echostar DSB-770 FTA:

* Tuner cyfrowy FTA (do odbioru programów niekodowanych) zgodny ze standardem MPEG-2/ DVB,

* Wielojęzyczne menu odbiornika (ponad 10 języków w tym język polski),

* EPG-elektroniczny przewodnik programowy na 14 dni,

* Funkcja Stop-klatka zatrzymywania obrazu,

* Obsługa 7 timerów (w tym wyłącznik czasowy),

* Możliwość zaprogramowania do 4400 kanałów cyfrowych, 80 satelitów, 1500 transponderów,

* Ustawialne proporcje ekranu: 4: 3, 16: 9 (Letter box, Pan&Scan, panoramiczny),

* Osiem list ulubionych kanałów (4 dla telewizji, 4 dla radia),

* Możliwość sortowania kanałów,

* Funkcja podglądu kanału (Miniatury),

* Kilka trybów wyszukiwania kanałów,

* Ręczne wprowadzanie i edycja parametru PID,

* Wyjście cyfrowe dźwięku S/PDIF (zgodne z Dolby Digital),

* Obsługa standartu DiSEqC 1.0 oraz 1.2 (możliwość automatycznego sterowania zestawem obrotowym), dodatkowo funkcja GoTo X,

* Aktualizacja oprogramowania dostępna przez Internet oraz satelitę (RS-232/ OTA),

* Regulacja głośności oraz możliwość wyłączenia dźwięku z pilota,

* Nadzór rodzicielski, blokowanie kanałów, blokada dekodera,

* Obsługa wyświetlania teletekstu (VBI insertion - teletekst jest wplatany w sygnał telewizyjny),

* Przepływność danych: 2– 45 Msym/ s, (zgodne z SCPC/ MCPC),

* 2 x wyjście Euro TV/VCR - sygnał RGB w gnieździe TV,

* cyfrowe wyjście dźwięku Dolby Digital S/PDIF koncentryczne (RCA),

* modulator UHF z przelotką sygnału UHF (wejście i wyjście sygnału),

* wyjścia cinch sygnału audio (lewy i prawy kanał) oraz sygnału video,

* przelotka sygnału satelitarnego (wejście i wyjście sygnału),

* wyjście typu S-VHS (DIN),

* System wideo: SECAM; PAL B/ G, I, D/ K, M; NTSC

* Zasilanie: 90– 24 0 V zmienne 50– 60 Hz, 25 W (maksymalnie)

 

skoro posiada on obsługę DiSEqC 1.2 to antena będzie obracała się automatycznie czyli mogę wyrzucić antenę na dach, prawda?

w ogóle jakim kablem łączy się takie coś?

 

(czy hollex.pl sponsoruje te forum? :D )

 

Edycja Mr. Orbita: Tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ma obsługę DiSEqC 1.2, czyli będzie mógł obsługiwać antenę. Łączy się to wszystko za pomocą kabla koncentrycznego, kabel od tunera wpinasz w wejście w obrotnicy (jest ono odpowiednio oznaczone), a od obrotnicy do konwertera.

Tak, Hollex sponsoruje to Forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobrze, jeszcze kilka pytań i przestaje Was męczyć... :)

1. jak takie cuś zamontować (obrotnicę); macie może jakiś poradnik w .pdf-ie?

2. czy ta obrotnica wytrzyma ciężar 130-stki?

3. czy ja źle spojrzałem czy rzeczywiście 2m kabla koncentrycznego (zrobionego; z wtykami) kosztuje 40zł?!

4. "zakres obrotu +/-70 stopni" czyli jak ustawię antenę na 0 to mogę dojechać do 35E i 35W?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1. Nie mam pod ręką jakiegoś gotowego poradnika. Chyba kiedyś coś na ten temat pisaliśmy na Forum, chyba... :roll:

Ogólnie chodzi o to, żeby złapać południk, czyli dla Warszawy będzie to 19 stopni wschód, dla B-stoku 23 stopnie. Na początek obrotnica i antena muszą być ustawione prosto, w prostej linii. Tak złożony zestaw kierujemy dokładnie na południe, a później już możemy jeździć po orbicie.

Jak cuś to pomożemy ustawić ;)

 

Ad. 2. Masa anteny to 6,2 kg. - wytrzyma :)

 

Ad. 4. Nie wiem jak to jest w tych modelach, czy to jest rozłożone po równo, czy na przykład 45 stopni na zachód, a 25 na wschód ;)

Antenę (z obrotnicą) powinieneś ustawić na 18°37' wschód - na takim południku się znajdujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...