Skocz do zawartości

Pożar mostu Łazienkowskiego - problemy operatorów


Rekomendowane odpowiedzi

Po pożarze pomostu pod mostem Łazienkowskim dowiadujemy się kto i co miał na pomoście teletechnicznym pod mostem:

http://www.telko.in/swiatlowody-pod-mostem-lazienkowskim

 

UPC, vectra, Orange, Netia oraz wszyscy duzi gracze(ATM, MNI, Exatel itp. itd.). A pośrednio przez dzierżawę pewnie wszyscy inni:

http://www.zdm.waw.pl/uploads/tx_twzdmprzetargi/1_2014-08-20_DZP_65_PN_62_14_Inwentaryzacja_urzadzen_zal__nr_2.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Uszkodzone światłowody sieci telekomunikacyjnych

 

O problemach z dostępem do internetu informowali nas od późnego wieczora czytelnicy korzystający z sieci UPC. Rzecznik tej firmy nie odbiera dziś jednak telefonu.

 

Uszkodzenie światłowodów tej firmy jest jednak bardzo prawdopodobne. Problemy z infrastrukturą potwierdza rzecznik ATM Robert Paszkiewicz. - W wyniku pożaru nasze instalacje na Moście Łazienkowskim uległy uszkodzeniu, co spowodowało niedostępność części usług świadczonych naszym klientom - przyznaje. Rzecznik dodaje, że część klientów korzystających z usług z protekcją została przekierowana na inne łącza i nie odczuła niedogodności. Klienci korzystający z usług bez protekcji muszą liczyć się z tym, że część usług jest niedostępna, a część działa wolniej.

 

- Nasze ekipy cały czas pracują nad przywróceniem pełnej dostępności wszystkich świadczonych przez nas usług. Tworzone są obejścia uszkodzonego odcinka, co wymaga m.in. spawania światłowodów - dodał Paszkiewicz.

 

Rzecznik Orange Wojciech Jabczyński (infrastruktura tej firmy także jest puszczona pod mostem) informuje, że klienci jego firmy nie odnotowali znaczących utrudnień w związku z pożarem. - Ruch został przekierowany przez inną część naszej sieci. Po naszej stronie nie odnotowaliśmy znaczących awarii. Mieliśmy problemy jedynie z jedną usługą: HD Voice - wyjaśnił. Na pytanie, czy światłowody Orange uległy uszkodzeniu w wyniku pożaru nie potrafił na razie odpowiedzieć. - Wejść tam na razie nie można. Nasi technicy też tam nie byli. Nie można więc jeszcze ocenić w żaden sposób skali zniszczeń - doprecyzował."

 

http://m.warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,106541,17410693,Pozar_mostu_Lazienkowskiego_ugaszony__Teraz_szacowanie.html?utm_source=m.gazeta.pl&utm_medium=testbox&utm_campaign=MT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie Multimedii to nie wiem czy mają w dużej skali własne światłowody? Nie słyszałem np: o ich sieci krajowej. Także sądzę, że dzierżawią łącza. Pośrednio mogli dostać rykoszetem jeżeli korzystają np: z ATM, Exatela, MNI lub Netii.

U mnie wszystko działa. Na warszawskim Ursynowie był wczoraj wieczorem problem w UPC z ES2 HD, nie wiem czy to wynikało z awarii na moście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja wam powiem że Orange chociaz mieszkam sporo km od Wawy miałem w nocy problemy Z LTE....widocznie jakis węzeł szedł tamtędy bo lte miałem 3mega maks;)dzis juz w normie,,,To samo coś było na łączu stacjonarnym które to operator moj ma spięte z Exatelem;) :brawo: miałem net maks 1-2 mega ;) wiec jednak jakieś ważne kabelki sżły...PS wrociły Axny;) coprawda Axn HD ma rozjazdy obrazu ale jest:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,17416803,Pozar_mostu_odcial_MON_od_internetu__Wipler_kpi__specjalisci.html

 

"[...]

Dlaczego światłowody wojskowe podwieszono pod mostem w taki sposób, że dostęp do nich był dosyć łatwy? "Światłowód musi jakoś pokonać rzekę, a w Warszawie jest tylko kilka mostów, którymi można poprowadzić instalację na drugi brzeg. Nikt nie kładzie światłowodów w poprzek rzeki w innych miejscach, bo jest to zupełnie nieekonomiczne. Najprościej jest wykorzystać istniejącą infrastrukturę taką jak mosty czy tunele. Oczywiście dzięki temu, że mostów jest kilka, ruch na drugi brzeg został szybko przywrócony z wykorzystaniem innych łączy" - odpowiadają specjaliści z portalu Zaufanatrzeciastrona.pl zajmującego się bezpieczeństwem sieciowym.

 

Czy takie umiejscowienie ważnych światłowodów jest bezpieczne? Zaufanatrzeciastrona.pl: "W zasadzie tak. W sieci znaleźć można przykłady skutecznych ataków polegających na podsłuchaniu światłowodu, lecz sprawa nie jest taka prosta i to z wielu powodów. Po pierwsze, laboratoryjne badania a ataki przeprowadzane w rzeczywistości to zupełnie inna bajka. Czym innym jest zagięcie jednego włókna w sterylnym laboratorium, a czym innym próba dostania się do jednego z ponad setki włókien w grubym kablu wiszącym pod mostem w centrum miasta. Również rozmiar i waga sprzętu potrzebnego do teoretycznie skutecznego podsłuchu światłowodu utrudniają niezauważone prowadzenie takiej operacji. Po drugie, spodziewamy się, że nawet zakładając skuteczny dostęp do treści transmisji, podsłu[beep]ący nie powinien natrafić na niezaszyfrowane dane. W dzisiejszych czasach większość ruchu podróżującego takimi łączami powinna być zaszyfrowana, jeśli z jej ujawnieniem wiąże się jakiekolwiek ryzyko. A po trzecie, instytucje chcące podsłuchać światłowody, raczej podłączają się do nich w wygodniejszych miejscach".

 

[...]"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...