Skocz do zawartości

Alternatywna Historia Telewizji


Marek79
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak myślicie jak potoczyła by się historia tv w Polsce gdyby KRRIT powstała by tak w 1991 roku oraz gdyby rozdała koncesje kilku telewizjom nie tylko Polsatowi??

Koncesje dostaje Polonia 1,TV7,Antena 1 NTP+ i Polsat

Ponadregionalna koncesja jest tylko jedna np TV9 ( ot taka moja fantazja :) )

Jak sądzicie czy TVP miała by kłopoty jakie zmany musiała by zrobić

Jakie filmy i seriale pokazywały by stacje prywatne

Zapraszam do dyskusji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Na pewno teraz mielibyśmy większy ścisk na multipleksach oraz w tv-guidach. Plus przynajmniej byłby taki że w DVB-T mielibyśmy Tele 5.

Nie byłoby stacji TVN'u i chyba Pulsu (bo gdzie by weszły) nie wspominając o TV4 i TV6 no chyba że jakimś cudem te kanały zostałyby uruchomione.

Multipleksy DVB-T wyglądałyby tak:

MUX1 - Polsat, TV7, Antena 1, NTP+, TV Puls, Polonia 1, TV4, + jeszcze kilka stacji komercyjnych w tym np: TVS, TVN)

MUX2 - dodatkowe stacje nadawców z MUX1 (w tym TV6, Puls 2 czy Tele

MUX3 - bez zmian TVP

MUX4 - TV Mobilna Polsatu

MUX5 - realny MUX1

MUX6 i MUX8 - do rozdziału (np: dla TVR)

W analogu pewnie częstotliwości byłoby więcej - na przykład w Krakowie:

10 - TVP1

23 - NTP+

25 - Antena 1

27 - TV Puls

30 - TV7 (lub TVN)

33 - TVP2

35 - TV4 (lub TV9)

48 - Polonia 1

50 - TVP Regionalna (TVP3)

53 - Polsat

Przy takiej konkurencji TVP by się chyba jeszcze szybciej skomercjalizowała. Poza tym przy takiej konkurencji TVP Info powstałoby raczej osobno a nie na bazie TVP3 która dalej zostałaby na rynku.

Poza tym ciekawie byłoby gdyby sieci niedostawały pozwoleń na wchłonięcia - na rynku mielibyśmy wiele stacji lokalnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Poprawiając swoją poprzednią wiadomość to przy takim założeniu o jakim mówi autor tego tematu multipleksy naziemne byłyby następujące:

MUX1* :

1. TVP ABC

2. Stopklatka TV

3. Fokus TV

4. ATM Rozrywka

5. TTV

6. Eska TV

7. Polo TV

8. TV Trwam

MUX2 (jednak nie MUX1 jak pisałem wcześniej) :

1. Polsat

2. Nasza TV/TV4 (w zależności od tego czy Polsat by wcześniej tą stacje przejął)

3. TV7 / TVN

4. NTP+

5. TV Puls

6. Polonia 1

7. Antena 1

8. Stacja ponadregionalna z telewizji analogowej (przykładowe TV9)

MUX3

1. TVP1 HD

2. TVP2 HD

3. TVP Regionalna (lub TVP3 gdyby TVP Info nadawane byłoby osobno od 2002 roku)

4. TVP Kultura

5. TVP Rozrywka

6. TVP Polonia

7. TVP Historia

8. TVP Info

MUX4:

Cała obecna kodowana oferta TV Mobilnej

MUX5* (jednak nie MUX2 jak pisałem wcześniej) [/b]

1. Polsat Sport News (lub jeżeli tego Polsat zapragnie Polsat 2 z ogólną formą ramówki)

2. nowa stacja Naszej TV/TV6

3. nowa stacja TV7/TVN7

4. nowa stacja NTP+

5. Puls 2

6. Prawdopodobnie Tele 5

7. Nowa stacja Anteny 1

8. Nowa stacja nadawcy ponadregionalnego

MUX6 - pod konkurs (m.in dla TVS czy TVR)

MUX8 - pod konkurs: w tym 4 sloty dla TVP i reszta dla stacji komercyjnych

 

Legenda:

* - w zależności od tego na jakich częstotliwościach pojawią się dodatkowe kanały nadawców z MUX2 - na pierwszym lub piątym.

Ogólnie mówiąc przybyłoby multipleksów które to byłyby nadawane na przykład u mnie w rejonie Krakowa na następujących częstotliwościach:

7 - MUX8

22 - MUX5

23 - MUX2

25 - MUX1

33 - MUX6

50 - MUX3

53 - MUX4

Dodatkowo skoro DVB-T w takim przypadku przebiegało nieco szybciej to Kraków w obecnej chwili zapewnie miałby już multipleks lokalny prawdopodobnie na kanale 27 lub 30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze moim zdaniem KRRIT chciała dać sie rozwinąc Polsatowi

I chcieli chronić TVP

TVN (1997 )

Nasza TV (1998-2000 wypączkowała z niej TV 4 w 2000 roku )

TV Puls ( 2001-

CO nieco o NTP +

 

Gazeta Wyborcza nr 265, wydanie z dnia 10/11/1992, str. 3

(W) 700 tys. dolarów wydali w ciągu dwóch lat Wojciech Fibak, Michał Komar, Mirosław Chojecki i Gabriel Meretik na własną ogólnopolską Niezależną Telewizję Polską. Na wczorajszej konferencji prasowej Komar poinformował, że "wniosek o przydział częstotliwości złożyli już dwa lata temu i spodziewają się otrzymać licencję niedługo po wejściu w życie nowej ustawy o radiofonii i telewizji".

 

Oprócz wymienionych, którzy posiadają kontrolny pakiet akcji, udziały w NTP mają: wydawnictwa wyd. ,Res Publica', [Wyd. ,Czytelnik'], Wyd. Literackie" i ,Gazeta Bankowa', a także Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz ,Tor' studio filmowe Krzysztofa Zanussiego.

 

Właściciele NTP sądzą, że oprócz kupna nadajników będą musieli rocznie zainwestować ok. 15 mln dolarów. Miałyby to sfinansować banki polskie i zagraniczne, których nazw nie chcieli ujawnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KRRiT, moim zdaniem, nie miała wielkiego wpływu na historię polskiej TV. Nasz rynek nie byłby w stanie utrzymać większej ilości nadawców. I tak by jedne kanały wchłonęły drugie. 3-4 ogólne to jest maks, co może udźwignąć nasz rynek TV. Puls moim zdaniem też się nie utrzyma. Wchłonie go ktoś większy, np. Agora jak się pojawi ze swoim kanałem ogólnym.

 

Nie wiem, jakim cudem mogliby kupować więcej filmów i seriali? Inwestycja w ramówkę musi się zwracać. A z reklam więcej nie wyciągną, niż to co mamy teraz. Po prostu oferta byłaby dużo bardziej rozdrobniona. Np. jeden kanał, jedna wytwórnia na wyłączność. Nie wiem, czy to lepsze rozwiązanie? :P

 

TVP szybciej by się skomercjalizowała. I miałaby większe straty, bo kasa z reklam uciekałaby do większej liczby nadawców ogólnych. W konsekwencji mielibyśmy jeszcze gorszą telewizję publiczną. Bo chyba nie sądzisz, że za mniejszą kasę dawali by lepsze rzeczy niż teraz? Pewnie także jeszcze mniej ludzi byłoby skłonnych płacić abonament RTV, bo byłby większy wybór. Możliwe tylko, że dzięki temu politycy szybciej uporządkowaliby ich finanse. Opłata audiowizualna by szybciej weszła w życie. A nie jak teraz, szkic pomysłu w sejmowej szufladzie. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra ale jakby były 4 stacje ogólnopolskie od 1992 ( Polsat ,NTP + ,TVN ,Antena 1 ) i ze 2-3 ponadregionelne i kilkadziesiąt regionalnych to ten rynek tv wyglądałby inaczej

Była by większa konkurencja TVP musiała by sie starać by zadowolić widza

Było by więcej seriali i filmów

Jakby posłowie się nie grzebali Rada powstała gdzieś 91 -92 roku

KRRIT miała spory wpływ na rynek tv

Polsat na kilka lat opanował rynek TV i nie dopuszczał innych

Miał byc kanał regionalny dla Warszawy właśnie Polsatu

A przecież mogli by zostawić NTW

Solorz do tego był i jest sknerą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólniki. :P

 

Co uważasz, za telewizję ponadregionalną?

 

Ogólnie nie zgadzam się, że rynek wyglądałby inaczej. Niby co by skłoniło telewizje regionalne do nadawania rozsiewczego naziemnego? Decydującym czynnikiem są koszty utrzymania nadajników, dlatego wolą one kabel. Obecnie takich kanałów mamy niemało. Niby jaki czynnik miałby to zmienić? Większa konkurencja koszty jeszcze powiększa, a nie pomniejsza.

 

Nie podzielam twojego optymizmu odnośnie TVP. Nadawca byłby w jeszcze gorszej sytuacji niż obecnie. Mniejsze pieniądze (pisałem dlaczego), to i ramówka gorsza. Wprowadzenie opłaty audiowizualnej też by znacząco sytuacji nie poprawiło. Bo nakłady na ramówkę musiałyby być większe, żeby sprostać większej konkurencji. Nawet gdyby sprostali, to odbiłoby się to kosztem sportu - potracili by kilka dyscyplin, byleby tylko zatrzymać widzów ogólnych. Już teraz przecież ze sportu rezygnują (np. siatkówka), byleby tylko utrzymać produkcję własną. Nie bardzo łapię, jak niby większa konkurencja wpłynęłaby pozytywnie na TVP? Ja widzę same negatywy: mniejsze pieniądze, mniejsza widownia, mniejsza dostępność praw (konkurencja parę rzeczy na pewno by podkupiła) = gorsza oferta. W Niemczech na przykład, lepszą ofertę Das Erste i ZDF buduje większa kasa i duża widownia (inne rynki niemieckojęzyczne), a nie konkurencja. Gdyby nie one, tamtejszą telewizję publiczną zmiotły by RTL Group i ProSiebenSat.1 Media.

 

W opisywanej przez ciebie sytuacji, inne konkurencyjne kanały też by zmiotły naszą TVP. Zmagałaby się ze spadkami poniżej 5% SHR, a nie 10% jak jest obecnie. :P Przy takiej oglądalności, TVP w życiu nie dałaby tyle za Igrzyska Olimpijskie, co ostatnio. Strata by ich po prostu dobiła. Zwróć uwagę, że wszystkie silne telewizje publiczne mają uregulowane kwestie finansowania. Niekoniecznie mają silny medialny rynek wewnętrzny. :P

 

KRRiT nigdy żadnemu poważnemu inwestorowi nie odmówiła koncesji. Odmawiali owszem, piratom (Top Canal), krętaczom (Polonia 1) i niepoważnym inicjatywom (NTP +), które skończyłyby się spektakularną klapą. Przykład Pulsu i wcześniej TV Niepokalanów pokazuje, że każdy serio myślący o TV otrzymywał szansę. KRRiT właściwie tylko popełniła raz błąd, w przypadku ugięcia się pod protestami TV Trwam. Nie mam pojęcia w jaki sposób, przewodniczący zaliczył im kryterium finansowe, którego nie spełniali. Chyba tylko na zasadzie "liczę, że będzie dobrze i jakoś sobie poradzą". Antena 1 może i została skrzywdzona (takie życie :P), ale gdyby dobrze przygotowali swój wniosek, to może i dostaliby koncesję. Ale jak pokazuje historia, im chodziło tylko o telewizję płatną. :P

 

Pragnę zauważyć, że większość kanałów regionalnych w tamtym czasie koncesję dostała. :P

 

Poza tym, Polsat nie był regulatorem rynku. Inne kanały mogły sobie nadal wystartować. Sukces TVN i Walter'a jasno to pokazuje. Gdyby komuś zależało, to by się utrzymał. Stawianie KRRiT w świetle tego złego wielkiego brata rynku jest co najmniej niepoważne. Bez niej mielibyśmy co jakiś czas fale bankructw i chaos w eterze. Znając zamiłowanie naszych rodaków do sporów, toczyłby się nieskończone kłótnie sądowe o częstotliwości. :P

 

Solorz-Żak jest biznesmenem, a nie dobrym duszkiem. Robi to, co mu się opłaca. A bankructwo TVN Warszawy pokazuje, że miał rację rezygnując z niego. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telewizja ponadregionalna to taka jak Nasza TV czy Polonia 1 czyli tak około 20-30 % kraju

Grauso nie był krętaczem od początku utrudniano mu życie

A Top Canal mogli po prostu zalegalizować i byłby spokój

Antena 1 chciała płatnej TV ?? żartujesz sobie

A czemu nie przyznano koncesji TV 7 czy OTP (Ogólnopolska Telewizja Prywatna ) ??

Solorz owinął sobie Radę wokół małego palca

 

Lista 10 kanałów zgłaszających chęć ogólnopolskiej koncesji:

-Nieznany projekt: Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe - 53 mln dolarów

-TV 7: Mariusz Walter, Elektrim, CLT z Luksemburga, Reuters - 30 mln dolarów

-Antena 1: Marian Terlecki, Time Warner, sieć ABC, CNN - 25 mln dolarów

-NTP Plus: Mirosław Chojecki, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych, amerykańskie CME - 20 mln dolarów

-Polonia 1: Nicola Grauso (33%) - 20 mln dolarów

-Polsat: Zygmunt Solorz, Universal (20%) - 10 mln dolarów

-TV Niepokalanów: Kuria Prowincjonalna O.O.Franciszkanów - brak danych

-Canal+: Vivendi (33%) - brak danych

-Prywatna Telewizja Polska: brak danych (ponoć stacje lokalne Polonii 1) - brak danych

-Top Canal: Jacek Żelazik - brak danych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...