Jump to content

K63

Users
 • Content Count

  951
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by K63


 1. 12 minut temu, pierścień napisał:

  No ale wyłączenie kanału sportowego z 3ki będzie w sprzeczności z hasłem lansowanym przez Marka Szkolnikowskiego czy też Jacka Kurskiego, że TVP Sport jest dostępny dla wszystkich. MUX8 wymaga od odbiorcy (jeżeli go teraz nie odbiera lub ma jakieś problemy z jego odbiorem) większej atencji i niekiedy większych nakładów finansowych.

  Zawsze mogą powiedzieć że "dla wszystkich", ale nie bez ponoszenia dodatkowych kosztów. W końcu nawet odbiór mux-3 wymaga zakupu jakiejś anteny i wykonania choćby najprostszej instalacji.

  Myślę, że jeżeli po dodaniu kanałów TVP do mux-8, nie zyska on odpowiedniej popularności, zostanie (być może po wprowadzeniu dvb-t2) przeniesiony do pasma UHF.


 2. A może wrzutka TVP Sport na mux-8, to wyjście kompromisowe - żeby wilk był syty i owca cała. Mux nie jest (i raczej nie będzie) zbyt popularny, więc operatorzy satelitarni i kablowi nie będą zgłaszać większych pretensji. Ogólnodostępny mux-3 to już co innego.


 3. 23 minuty temu, pierścień napisał:

  TVP3 w HD, TVP Sport w HD, Rozrywka w HD

   

  Rozrywka jednak nie w HD (na razie).

   

  Swoją drogą, to dziwne że nagle sprawy przybrały taki szybki obrót. Jeszcze niedawno była informacja że strony nie mogą dojąć do porozumienia i każdy obstaje przy swoim. A tu nagle zakończenie rozmów, zgoda RN i podpisanie umowy. I to, czego nie można było załatwić przez 2 lata, zostało ustalone zaledwie w kilka dni. Ewidentnie czuć tutaj mocne naciski strony amerykańskiej.


 4. 53 minuty temu, pierścień napisał:

  Na tym Pressie podają, że na MUX3 ma zostać TVP Sport w standardowej rozdzielczości

   

  Wg press.pl ...

  Cytat

  Na razie na MUX 3 pozostać ma TVP Sport w standardowej rozdzielczości.

   

  56 minut temu, wislok napisał:

  Podobno dublować nie można kanałów na MUXach.

   

  Na dzień dzisiejszy zapis w decyzji rezerwacyjnej brzmi ...

  Cytat

  (...) na audiowizualne składniki multipleksu MUX8 składać się będą:
  a) 3 programy telewizyjne w standardzie DVB-T, rozprowadzane w systemie standardowej rozdzielczości albo 1 program telewizyjny rozprowadzany w systemie wysokiej rozdzielczości i 1 program telewizyjny rozprowadzany w systemie standardowej rozdzielczości, na rozpowszechnianie których Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji udzielił lub udzieli spółce Telewizja Polska S.A. koncesji, zgodnie z przepisami art. 21 ust.1a pkt 2 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1414 z późn. zm.) lub program „TV Polonia”, o ile Telewizja Polska S.A. złoży wniosek o zawarcie umowy o dostępie do multipleksu, w terminie do 30 kwietnia 2018 roku.W przypadku gdy dojdzie do zawarcia umowy o dostępie do multipleksu na skutek przedmiotowego wniosku Telewizji Polskiej S.A., programy, o których mowa powyżej nie mogą być rozpowszechniane lub rozprowadzane w żadnym z ogólnopolskich multipleksów naziemnych MUX1-MUX3 w okresie nie dłuższym niż 30 dni od dnia rozpoczęcia rozprowadzania tych programów w multipleksie MUX8 (...)

  b) 4 programy telewi­zyjne w standardzie DVB-T, rozpo­wszech­niane w systemie standar­dowej rozdziel­czości, na których rozpo­wszech­nianie w multi­pleksie MUX 8 udzielona zostanie koncesja Przewod­ni­czącego Krajowej Rady Radio­fonii i Telewizji;”.

   

  Wg tego zapisu program wprowadzony na mux-8 nie może być rozpowszechniany na innym mux-ie po upływie 30 dni. Czyli pasuje tutaj informacja że TVP Sport SD ma być "na razie" w mux-3. Zatem , albo zostanie zmieniony zapis decyzji rezerwacyjnej, albo w okresie miesiąca TVP zdecyduje  - co w miejsce TVP Sport SD w mux-3. Docelowo w mux-3 będzie potrzebny jeden slot dla TVP3 HD. Ośrodki regionalne są już przygotowywane do nadawania w tej technologii. Ma to chyba nastąpić w 2019 r.

  http://sat-charts.eu/artykul,4680,TVP-3-w-HD-od-2019-roku.html


 5. Zakończyły się rozmowy TVP i Emitela w sprawie mux-8.

  TVP nie zgodziła się na opłaty proponowane przez operatora. Teraz decyzja należy do rady nadzorczej TVP. W wypadku gdy będzie negatywna, jakieś stanowisko musi zająć UKE. W efekcie programy TVP znajdą się w tym mux niebawem, za kilka miesięcy ... albo wcale.

  Gdyby doszło do emisji, będzie to prawdopodobnie TVP Rozrywka HD i jakiś dubel z mux-3 (okresowo). TVP Sport w chwili obecnej nie jest brany pod uwagę.

   

  https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/koniec-negocjacji-tvp-z-emitelem-ws-wejscia-na-mux-8-brak-zgody-co-do-kwoty

  • Thanks 1

 6. 10 godzin temu, Poland napisał:

  11,508 to najgorsza częstotliwość na HB

  Nie zgodzę się z tym stwierdzeniem. Owszem, może sprawiać problemy odbiorcze przy źle ustawionym zestawie antenowym. Ale są na tym satelicie gorsze transpondery.

  Ustawiam wiele anten (zdarzają się nawet 60-ki) i nie miałem jeszcze zgłoszeń by ktoś miał problemy akurat z 11508. Nawet na moich antenach - przy ulewnym deszczu - zdarza się, że są chwilowe problemy z odbiorem niektórych częstotliwości, a 11508 działa.

  • Upvote 3

 7. 3 godziny temu, skin13 napisał:

  Do ŚK mam w lini prostej 77 km

   

  Mux-y 1-3 nadają ze ŚK dookólnie z mocą 100/100/150 kW. Ale mux-8 już kierunkowo z mocą 1.6-10 kW (największe tłumienie w kierunku północnym). Mux-4 także kierunkowo z Kielc z mocą 0.8-5 kW (największe tłumienie w kierunku północno -zachodnim).

   

  15 godzin temu, skin13 napisał:

  Chodzi tu głównie o VOX FM, RAdio WAWA czy Radio Fama

  Te rozgłośnie nadają z różnych nadajników i mają bardzo niskie moce

  - Kielce Komin EC

  - Kielce Wzgórze Telegraf

  - Ostrowiec Świętokrzyski Komin MEC

   

  Aby to wszystko zagrało, trzeba by porobić pomiary i na ich podstawie dobrać anteny i ewentualne wzmacniacze. Jak będzie duża rozbieżność w poziomach sygnału, to zawsze będą zakłócane te o dużo niższej mocy i kiepskiej jakości. Na dodatek, jak wpuścisz w switcha sygnał o zbyt wysokim poziomie, to też mogą być kwiatki.


 8. Ten drogi gadżet, który kupiłeś i którego jakość ma uwiarygodnić wysoka cena, może i czasami zdaje egzamin jako antena. W Twoim wypadku jednak została źle dobrana w stosunku do miejsca odbioru.

   

  38 minut temu, K-601 napisał:

  beznadziejna antena bo nie nadaje się do użytkowania w miejscach z dobrym sygnałem

  Bo w miejscach z dobrym sygnałem stosuje się anteny o odpowiednim zysku i bez wzmacniaczy!

   

  39 minut temu, K-601 napisał:

  obniżyłem napięcie z 12V na 3V i jak ręką odjął

  Nie wiem czy ten wzmacniacz jest przystosowany do zasilania tak niskim napięciem. To że teraz działa, nie znaczy że za chwilę nie będziesz miał kłopotów. Sygnały u Ciebie muszą być potężne, skoro ...

  40 minut temu, K-601 napisał:

  tłumik (...) nawet najbardziej podkręcony nie dawał rady

   


 9. 4 minuty temu, K-601 napisał:

  Sygnał na kanale 46 pojawia się prawie 100% moc i jakość a po sekundzie spada do zera i tak cały czas

  Jeżeli jakość skacze przy maksymalnej sile, to może być objaw zbyt mocnego sygnału.

   

  9 minut temu, K-601 napisał:

  Zastanawiam się nad zastosowaniem tłumika

   

  9 minut temu, K-601 napisał:

  czy jak podłącze do wzmacniacz inny uniwersalny zasilacz i zmniejsze napięcie z 12V (nie wiem jakie tam jest dokładnie) na no 9V to zmniejszy się wzmocnienie?

  Tak zmniejszy się siła sygnału. Osobiście zastosowałbym jednak tłumik regulowany.

  Wybierając jedno lub drugie rozwiązanie, i zmniejszając siłę sygnału na k.46, zmniejszasz ją także na pozostałych kanałach.


 10. 11 godzin temu, K-601 napisał:

  TECHNISAT Smarttenne 3 CE UHD

  O tym że jest to gadżet - a nie antena - świadczy chociażby to, że producent nie podaje żadnych parametrów, jak zysk czy wzmocnienie. Używając anteny ze wzmacniaczem, w odległości ok. 10 km od bardzo mocnego nadajnika (3x100 kW), skazujesz się na kłopoty. Tym bardziej że w pobliżu masz nadajniki LTE. Właśnie one mogą być przyczyną problemów na k.46 (mux-1).

   

  11 godzin temu, K-601 napisał:

  przechylona w lewo o około 20-30st.

  Tak blisko nadajnika, praktycznie nie powinno mieć to wpływu na odbiór. Ale montując ją pod skosem zmieniasz polaryzacje jej pracy.

   

  11 godzin temu, K-601 napisał:

  okolice McDonalda na Pabianickiej (...) balkon w stronę na wschód..

  Nadajnik na kominie EC masz na północny-wschód.

  Teoretycznie powinna wystarczyć Ci taka antena. No ... ale ta cena! :wink:

  Czy masz jakieś przeszkody w kierunku nadajnika?


 11. Godzinę temu, Nutka napisał:

  Zastanawia nas czemu jeśli tak dobrze wyszykuje  mux1i2 a chociaż minimalnie nie ma mux3?

  Mux-y 1 i  2 to niskie kanały 23 i 25, zatem dużo lepsza propagacja niż k.50. Ponadto mux- y 1 i 2 nadają dookólnie z mocą 100 kW,  a mux-3 kierunkowo - na azymucie Wadowic ok. 80 kW.

   

  Godzinę temu, Nutka napisał:

  Antena umiejscowiona jest na balkonie 1p - nie na dachu

   Czy w kierunku Krakowa są jakieś przeszkody? Jeżeli nie ma możliwości montażu na dachu, należy szukać lepszej lokalizacji na balkonie. Jeżeli to blok, nie ma w nim instalacji zbiorczej?

   

  Godzinę temu, Nutka napisał:

  ok.5m zwiniete w pętle jako rezerwa

  Kabel nie powinien być w pętli. Rozwiń i sprawdź.

   

   

  Godzinę temu, Nutka napisał:

  sygnał wyprowadzony jest dwoma kablami, tzn. jeden od anteny do zasilacza i od zasilacza do TV.

  Chodziło mi o to, czy z zasilacza idą kable do dwóch odbiorników.


 12. W Wadowicach są miejsca gdzie teoretycznie odbiór powinien być bezproblemowy,  a są i takie gdzie odbiór może być mocno utrudniony. Na dodatek im wyższy kanał, tym gorsza jego propagacja. W takiej sytuacji należy szukać alternatywy z Mysłowic (k.34,41,49,55) lub Skrzycznego (k. 34,41,55,58).

   

  Godzinę temu, Nutka napisał:

  Mux 1 i Mux 2 kan. 25,23 sygnał w granicach 90-100

  To siła czy jakość? Próbowałeś odbioru w trybie pasywnym (bez zasilacza)?

   

  Godzinę temu, Nutka napisał:

  Zasilacz Televes Picokom 24V

  Sygnał wyprowadzony jest dwoma kablami? Jeżeli dwa - to na obydwu taki sam problem? Jaki kabel? Jakiej długości?

   

  Godzinę temu, Nutka napisał:

  Wyszukujemy na TV automatycznie

  Błąd. Wyszukiwać należy ręcznie - na wybranych kanałach.

   

  52 minuty temu, Nutka napisał:

  Antena ustawiona według sygnału na TV oraz aplikacji DVB-T Finder

  Findera używamy tylko do odszukania orientacyjnego azymutu do nadajnika, a antenę ustawiamy obserwując wskazania odbiornika (w opcji ręcznego programowania) - ze szczególnym uwzględnieniem jakości sygnału.

×