Jump to content

K63

Users
 • Content Count

  1047
 • Joined

 • Last visited

Posts posted by K63


 1. 16 minut temu, swiezak82 napisał:

  Sumator EMP-Centauri C3/2PNP(T+2S)-W1 outdoor

  Aktualnie używasz zwrotnicy dla konwertera twin bez przejścia zasilania dla TELMORA IQ.

  Wystarczy zastąpić go chociażby takim samym sumatorem, tylko z przejściem zasilania do anteny naziemnej, np. C2/1PNP(T+S)5V-W1. Jest to wersja dla konwertera single. Ten sumator umożliwia zasilanie ant. naziemnej napięciem 5V. Napięcie 12V przesyła w/w AMS RS-02Ms DCTV

  Antena ASR IQ ma możliwość zasilania napięciem 5-12V.

   

   


 2. U mnie na starej i trochę odkształconej 90-ce 12476 ma MER 13.1 dB.

  Z porównania pomiarów mojego Devisera S-30 i dekoderów CP wynika,  że te odbiorniki zaokrąglają MER do pełnej wartości średnio w zakresie +/- 0.5 dB.

  Dla przykładu MER zmierzony na mierniku jako 13.5 dB i 14.4 dB, dekoder pokaże jako 14 dB. Ale miewam także przypadki gdy MER zmierzony przez Deviser-a ma końcówkę 0.3 lub 0.4 dB i dekoder potrafi zaokrąglić go w górę, czyli pomiar np. 13.3 lub 13.4 dB interpretuje jako 14 dB.

  Oczywiście na innym mierniku może być inaczej.

  • Like 1

 3. 12 minut temu, Serceirozum135 napisał:

  Ta siatkowa działa dobrze

  Chyba nie za bardzo, bo napisałeś że

  18 godzin temu, Serceirozum135 napisał:

  kupiliśmy siatkówkę, też się zacina, i nie ma MUX 8

   

  14 minut temu, Serceirozum135 napisał:

  A na prawdę ile taka zewnętrzna panelówka sięga?

  Trudno powiedzieć. Wszystko zależy od kilku czynników, m.in. od lokalnych warunków odbiorczych i nadajnika z którego odbiera. W bardzo korzystnych warunkach (np. dziesiąte piętro, brak przeszkód, mocny nadajnik) może to być i kilkadziesiąt km, a w niekorzystnych - może nie odebrać nawet z kilku.

  Na Twoim miejscu zmodernizowałbym siatkę (symetryzator). W korzystnych warunkach powinna zapewnić bezproblemowy odbiór na dwóch odbiornikach.

   

  25 minut temu, Serceirozum135 napisał:

  czy mogę w takiej wymienić wzmacniacz na symetryzator? 

  A to już zależy od jej budowy. Musiałbyś ją zdemontować i zobaczyć co jest w środku. Jeżeli coś takiego

  3317105500_1412452544.jpg

  ... to nie powinno być większego problemu.


 4. 19 minut temu, Serceirozum135 napisał:

  Tak, działa bez zasilacza

  Jeżeli odłączyłeś zasilacz, a pozostawiłeś w antenie wzmacniacz, to zamieniłeś go w tłumik. Wniosek - jeżeli antena odbiera pomimo stłumienia sygnału, to znaczy że jest on bardzo mocny. Na tyle, że potrafi "przebić" się przez niezasilony wzmacniacz. Ale ma niskie parametry i stąd niestabilny odbiór. Jest na to rada - płytkę wzmacniacza zastąp symetryzatorem 6-60, na końcu przewodu zamontuj wtyczkę antenową i powinieneś mieć bezproblemowy odbiór na dwóch odbiornikach.

  25 minut temu, Serceirozum135 napisał:

  ona jest podpięta do kineskopowego, a ta panelowa jest podpięta do telewizora LG 43LH510V-ZE i to tam występuje problem

  Nie ma większego znaczenia do jakiego odbiornika podpięta jest dana antena. Poprawny odbiór zależy od odpowiednio dobranej i zamontowanej anteny oraz instalacji antenowej.

  27 minut temu, Serceirozum135 napisał:

  ma 38 dB, a moja ma 42dB

  To nie jest zysk anteny. Czysty zysk tej panelówki to zaledwie kilka dB. 38 czy 42 dB, to manipulacja marketingowa, czyli suma zysku anteny i mocnego wzmacniacza. A bywa, że są to dane z tzw. "sufitu".

  Wiedz, że potężne i mocne anteny UHF mają "zaledwie" 16-17 dB zysku. Popularna pasywna "siatka" ma zysk ok. 10-12 dB.

  Najmocniejszy wzmacniacz nie pomoże, jeżeli sama antena nie odbierze sygnału o odpowiednich parametrach. A zbyt mocny sygnał może przysporzyć takich samych problemów jak słaby i niskiej jakości.


 5. 59 minut temu, Serceirozum135 napisał:

  Ale to jest antena zewnętrzna.

  W sieci znalazłem tylko jedną Prestige - taką "pokojówkę" z uchwytem umożliwiającym montaż zewnętrzny.

  63bf237e4651b9e0c9c576fba050

  59 minut temu, Serceirozum135 napisał:

  Nadajnik Łódź - Komin EC4 jest na północny zachód od anteny. Nadajnik Łódź - Zygry na północny wschód, Warszawa - Pałac Kultury i Nauki na południowy zachód.

  Chyba odwrotnie - w Petrykozach to Zygry na płn-zach., a Łodź i Warszawa to płn-wsch.

  Godzinę temu, Serceirozum135 napisał:

  do drugiego kupiliśmy siatkówkę, też się zacina, i nie ma MUX 8

  Jeżeli ze wzmacniaczem, to prawdopodobnie sygnał za silny.


 6. 32 minuty temu, Serceirozum135 napisał:

  ... albo rozdzielacz ...

  Nic nie wspomniałeś że sygnał dzielisz na kilka odbiorników. Sprawdź odbiór z pominięciem rozgałęźnika.

  34 minuty temu, Serceirozum135 napisał:

  na pudełku anteny napisane: "zasięg 150 km"

  Bezsensowny bełkot marketingowy. "Zasięg" anteny zależy od wielu czynników, m. in.  od jej zysku, miejsca montażu, lokalizacji miejsca odbioru w stosunku do nadajnika oraz parametrów emisji sygnału.

  Teoretycznie żadna antena pokojowa nie jest w stanie odebrać z odległości 150 km. Ale z 15 km już łatwiej - oczywiście w zależności od w/w warunków.


 7. 17 godzin temu, Serceirozum135 napisał:

  Petrykozy, woj. Łódzkie, pow. pabianicki.

  Mux-8 w tej sytuacji musi mieć gorsze parametry, bo nadawany jest z innego kierunku i do anteny ustawionej na komin EC dolatuje pod kątem ok. 130-140 st. (prawdopodobnie odbiór z odbicia). Mux-L3 to co prawda mniej więcej ten sam azymut co komin EC, ale jego moc nadawcza jest bardzo niska (0.8 kW).

  Przyczyn przerwy w odbiorze wszystkich mux-ów może być kilka ...

  - uszkodzony zasilacz wzmacniacza

  - zły stan połączeń lub uszkodzony przewód

  - przesterowany (zbyt silny sygnał) lub występowanie sygnału zakłócającego w najbliższej okolicy

  W dniu 16.08.2019 o 17:33, Serceirozum135 napisał:

  moja antena panelowa

  Jaki model? Gdzie zamontowana - wewnątrz czy na zewnątrz?


 8. 1 godzinę temu, tomek6680t napisał:

  Dekoder jest wyposażony w nowy standard dwugłowicy satelitarnej FULL HD oraz uniwersalną głowicę do odbioru kanałów naziemnych DVB-T/T2 .

   

  Tylko że w danych technicznych jakoś ani słowa o tunerze DVB-T/T2. Ponadto na tylnym panelu brak wejścia dla anteny  naziemnej.


 9. Możliwe utrudnienia dla widzów i słuchaczy w związku z planową modernizacją anten na obiekcie RTCN Lublin/Piaski

  19 sierpnia Emitel rozpoczął okresową modernizację telewizyjnego systemu antenowego na obiekcie RTCN Lublin/Piaski. Prowadzone prace są bardzo złożone technicznie i wymagają dużego wysiłku ze strony specjalistów Emitel. Dotychczasowe anteny przez prawie 30 lat służyły mieszkańcom województwa lubelskiego dostarczając sygnał telewizji początkowo analogowej, a później cyfrowej.

  Prace wiązać się będą z koniecznością przełączenia emisji na zastępczy system antenowy. Może to powodować krótkotrwałe zakłócenia wszystkich emisji radiofonii FM i telewizji cyfrowej DVB-T, prowadzonych z tego obiektu, w godzinach 9:00 – 16:00 oraz nieznacznie pogorszenie jakości sygnału multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej MUX-1, MUX-2 i MUX-3 przez cały okres prowadzenia prac. Prace zakończą się do 27 września 2019 roku – do tego czasu prosimy widzów i słuchaczy o wyrozumiałość.

  Radiowo Telewizyjne Centrum Nadawcze RTCN Lublin/Piaski emituje programy radiowe i telewizyjne dla około 1,2 mln mieszkańców województwa lubelskiego. Okresowa konserwacja i modernizacja urządzeń na wszystkich obiektach nadawczych pozwala na wyeliminowanie ryzyka poważnych awarii i utraty możliwości odbioru radiofonii UKF i telewizji DVB T, a przez to na utrzymanie najwyższej jakości świadczonych usług.

   

  https://emitel.pl/aktualnosci/mozliwe-utrudnienia-dla-widzow-i-sluchaczy-w-zwiazku-z-planowa-modernizacja-anten-na-obiekcie-rtcn-lublin-piaski/

   


 10. Zmarł Adam Słodowy. W latach 1959-1983 autor ponad 500 odcinków kultowego programu telewizyjnego "Zrób to sam". Był również autorem scenariusza popularnego wówczas serialu animowanego "Pomysłowy Dobromir".

  Miał 95 lat.


 11. Uniwersalny.

  -------------------------

  Problem rozwiązany po wymianie konwertera (także uniwersalny) i na podobnych parametrach MER. Aktualizacja przebiegła szybko i bezproblemowo.

  Widocznie do aktualizacji poprzedni konwerter dekoderowi nie pasował,  ale do poprawnego odbioru - jak najbardziej.

   


 12. Zadzwonił klient, że ma problem z trzecim kolejnym dekoderem. W punkcie tylko je wymieniają bez sprawdzenia.

  Problem polega na tym, że LITE po każdorazowym włączeniu ze stanu StandBy, wykrywa nieaktualne oprogramowanie i zaczyna jego aktualizację. Każdorazowo proces trwa ok. 10-12 min. Najpierw pokazuje się plansza AKTUALIZACJA OPROGRAMOWANIA OTA i WYSZUKIWANIE CZĘSTOTLIWOŚCI. Częstotliwości co pewien czas zmieniają się -> 12188 -> 12284 -> 12265 -> 11158. Trwa to ok. 10 minut. Po czym pojawia się komunikat POBIERANIE DSI/DII i wskakuje pasek postępu aktualizacji, który - po dojściu do ok. 40% długości - znika i pojawia komunikat o błędzie 0xa6. Po czym następuje samoczynne wyłączenie i włączenie dekodera, i przechodzi on do normalnego odbioru.

  Robiłem kilkakrotnie przywracanie ustawień domyślnych i ponowne instalacje - bez dostępu do sieci, z dostępem - przez przewód i po wi-fi. Bezskutecznie

  Teoretycznie wszystko jest OK. Dekoder widzi połączenie z siecią, MER w zakresie 12-14 dB (wg miernika Deviser i wg dekodera),  a oprogramowania nie jest w stanie zaktualizować i ... tak "w kółko Macieju". Co jest nie tak? Jak ten dekoder aktualizuje oprogramowanie - przez sieć czy przez satelitę. Dlaczego tak długo? Po co przeszukuje aż 4 częstotliwości przy aktualizacji?


 13. 10 godzin temu, Poland napisał:

  odbiór jest na poziomie 90% od strony siły i 30% od strony jakości sygnału a więc całkiem dobry.

  Odbiór jest zły!

  Przyczyną tak kiepskich parametrów może być ...

  - źle ustawiony zestaw (antena + konwerter)

  - zdeformowana antena

  - uszkodzony kabel

  -uszkodzony konwerter

  - przeszkoda przed anteną

  - zakłócenia ze strony internetu szerokopasmowego

  - itp, itd ...

×
×
 • Create New...