Skocz do zawartości

Mój HTPC: Intel Atom + Crystal HD (sprzętowy dekoder)


AdikDVB
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie,

 

W tematyce kart DVB siedzę od dobrych kilku lat (zaczynałem od Technotrenda 1.3, później był zestaw SkyStart rev 2.3+ RealMagic H+, obecna karta to Technotrend DVB-S2 3200). Ostatnio zbudowałem na własne potrzeby mini komputer do oglądania telewizji satelitarnej, chciałbym się podzielić wiedzą na ten temat, która będę sukcesywnie uzupełniał w tym wątku. :)

 

Na początek konfiguracja:

 

Sprzęt:

 

Intel D945GSEJT + zasilacz (płyta dostępna na Allegro: http://allegro.pl/item957275083_intel_d945gsejt_mitx_atom_n270_serwer_ftp_www.html )

Pamięć SODIMM Kingston 2 GB 800 MHz

Broadcom BCM70012 Mini PCI-e HD Decoder

Technotrend DVB-S2 3200 PCI

Obudowa M350 mITX + Riser Card (obudowa oraz kątownik dostępne również na Allegro: http://allegro.pl/item948316428_uniwersalna_obudowa_m350_mitx_gwar_24_m_ce_fv.html)

 

L01058.jpg

 

Oprogramowanie:

 

Windows XP SP3 PL

SmartDVB 0.1.5.0

 

Kanały w full HD dekodowane są ultra płynnie przy użyciu Crystal HD na chipsecie Broadcom'a (w końcu jest to dekodowanie sprzętowe a nie programowe). Największą zaletą powyższego zestawu jest bardzo małe zużycie energii (18-22W w trybie bezczynności) oraz miniaturowe rozmiary sprzętu (wysokość płyty nie przekracza 2cm!).

 

Obciążenie procesora: rozdzielczość full HD, przy scenach dynamicznych (np. mecz) 45-47%, przy scenach statycznych 33-37%. Obraz wyświetlany bez najmniejszych zacięć (należy jedynie odpowiednio skonfigurować filtr Broadcoma do współpracy z programem SmartDVB ). Czas przełączania kanałów: 0.5-1.5 sek (w zależności czy kanał jest kodowany czy FTA).

 

Obecny problem: Podczas korzystania z programu Smartdvb przy oglądaniu kanałów HD po kilkunastu minutach program dostaje jakby czkawki, należy wejść w Tools-Settings-Directshow-Connection i wybrać "Save and Restart Video". Po tej czynności kanał odtwarzany jest płynnie, ale taki zabieg należy powtórzyć 3-4 razy na godzinę. Może ktoś zna rozwiązanie tego problemu?

 

Parę zrzutów ekranu:

 

d945gsejtdvb1.th.jpg d945gsejtdvb2.th.jpg d945gsejtdvb3.th.jpg

 

W ciągu kilku dni planuję zmienić kartę TT S2-3200 na Prof Revolution DVB-S2 7301 PCI, z tego co czytałem współpracuje bardzo dobrze z niestety nierozwijanym już programem rumuńskiego twórcy - AltDVB, dzięki napisanemu modułowi pod tą kartę. Mam nadzieję na bezproblemowe działanie nowej karty z dekoderem CrystalHD (napiszę, jak nowy zestaw się sprawuje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że w kwestii SmartDVB winę za czkawkę ponosi sam program - jednak jest to dopiero wersja 0.15, a sam autor nie ukrywa, że aktualnie nie bardzo ma czas na dalsze rozwijanie aplikacji. Jeśli zmiana karty na Prof utrzyma czkawkę - potwierdzi się.

 

Nie powinno być natomiast problemów na linii Prof 7301 Crystal HD - SmartDVB z 7301 działa, a karta DVB nie ma jakby bezpośredniej interakcji z CrystalHD, to kwestia wyświetlania i ustawień samego SmartDVB - jak teraz działa, to powinien działać ;) Aczkolwiek potwierdzenie praktyczne oczywiście mile widziane.

 

No i dzięki za opis - takie praktyczne przykłady wdrożeń są bardzo potrzebne, bo jednak klienci boją się kart DVB. W efekcie tego typu urządzenia sprzedają się katastrofalnie słabo, a szkoda, bo to rozwiązania wysoce skalowalne! Wprawdzie trzeba mieć nieco wiedzy, ale cóż - nic nie przychodzi łatwo ;) Brawo! :brawo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas korzystania z programu Smartdvb przy oglądaniu kanałów HD po kilkunastu minutach program dostaje jakby czkawki, należy wejść w Tools-Settings-Directshow-Connection i wybrać "Save and Restart Video". Po tej czynności kanał odtwarzany jest płynnie, ale taki zabieg należy powtórzyć 3-4 razy na godzinę.

Coś podobnego zauważyłem na National Geographic HD, jak tylko zaczynały się reklamy (w trakcie jakiegoś programu) to od razu zaczynało ciąć dźwięk. Po zakończeniu reklam wszystko wracało do normy. W zasadzie efekt pożyteczny. ;) Smart DVB 0.14 i SkyStar S2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że w kwestii SmartDVB winę za czkawkę ponosi sam program - jednak jest to dopiero wersja 0.15, a sam autor nie ukrywa, że aktualnie nie bardzo ma czas na dalsze rozwijanie aplikacji. Jeśli zmiana karty na Prof utrzyma czkawkę - potwierdzi się.

 

Również skłaniałbym się do tej tezy. Z AltDVB Technotrend S2-3200 nie działa zbyt stabilnie, korzystam z interfejsu DVB-S/T/C v0.1.0.11 od Diodato, który nie jest już udoskonalany przez autora i sam program potrafi się często zwieszać. Dlatego nie mogłem przetestować przez dłuższy okres zestawu TT + CrystalHD przy odtwarzaniu kanału HD. Z niecierpliwością czekam na kartę Prof 7301, cieszy mnie, że z programem AltDVB działa tak dobrze. Swoją drogą autor tego programu mógłby pomyśleć o komercyjnej wersji swojej aplikacji, jestem przekonany, że mógłby sporo zarobić...

 

Nie powinno być natomiast problemów na linii Prof 7301 <---> Crystal HD - SmartDVB z 7301 działa, a karta DVB nie ma jakby bezpośredniej interakcji z CrystalHD, to kwestia wyświetlania i ustawień samego SmartDVB - jak teraz działa, to powinien działać ;) Aczkolwiek potwierdzenie praktyczne oczywiście mile widziane.

 

Jeśli będę coś więcej wiedział poinformuje w tym wątku. Obecnie zastanawiam się czy zasilacz 12V 5A będzie wystarczający do zasilenia zestawu. Nie wspomniałem o jednej ważnej kwestii w pierwszy poście. W skład mojego zestawu do odbioru tv-sat wchodzi jeszcze obrotnica Stab HH 120 oraz antena 125 cm. Karta TT S2-3200 działa poprawnie z zasilaczem 5A, sterowanie obrotnicą odbywa się bez problemu. Pisałeś wcześniej o awarii Prof 7301 właśnie w związku z zasilaczem, mam nadzieję, że karta nie jest nadmiernie wrażliwa w tej kwestii. Ewentualnie pomyślę o mocniejszym zasilaczu (8 lub nawet 10A powinno wystarczyć).

 

No i dzięki za opis - takie praktyczne przykłady wdrożeń są bardzo potrzebne, bo jednak klienci boją się kart DVB. W efekcie tego typu urządzenia sprzedają się katastrofalnie słabo, a szkoda, bo to rozwiązania wysoce skalowalne! Wprawdzie trzeba mieć nieco wiedzy, ale cóż - nic nie przychodzi łatwo ;) Brawo! :brawo:

 

Osobiście wolę się zmierzyć z konfiguracją filtrów czy ustawieniami konkretnego programu niż podłączyć gotowy tuner i oglądać. :) Jestem zdania, że karta DVB ma ogromne możliwości, nie należy się bać pojęć typu: graph, PiP, filtr tylko dużo czytać i próbować samemu - zdobyta wiedza na pewno zaprocentuje. :)

 

Na koniec jedno pytanie. Autor programu AltDVB wydał kilka lat temu małe narzędzie do skanowania, nazywa się BlindScanner for SkyStar2 Rev. 2.3. Jak sama nazwa wskazuje jest ono dedykowane pod starego SS2, ale czy ktos sprawdzał działanie z kartą Prof 7301? Bardzo ciekawi mnie zapowiadane wprowadzenie skanowania wybranego zakresu częstotliwości. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem BlindScanner od Altxro, ale niestety był on pisany pod sterowniki WDM, na konkretne podzespoły. U mnie jego działanie kończy się na AccessViolation ;) W każdym razie zbliżoną funkcjonalnością może pochwalić się TransEdit - cześć pakietu DVBViewera (niestety płatny). W każdym razie póki tego nie zrobią w sterownikach dla Prof, to TransEdit nie pomoże też.

 

Co do AltDVB się zgadzam w 100%, to najlepszy (prywatnym zdaniem) znany mi program dla kart DVB (chociaż SmartDVB, gdyby autor miał czas na jego dynamiczniejszą rozbudowę - szybko mógłby go dogonić, bo już ma sporo zrobione). Wcale nie miałbym nic przeciwko, gdyby był aplikacją płatną - z przyjemnością bym go zakupił. Altxro pisał, że trwają prace nad wersją 2.3 i informował, że przepisał już nawet część interface urządzeń, ale później przepadł. Wielka szkoda, bo brak wsparcia fonii AAC i błąd związany z kanałami o niskich rozdzielczościach (przy włączonej detekcji rozdzielczości nie zawsze wyświetla obraz - dotyczy przykładowo kilku włoskich stacji z 13°E). Nowa wersja by się przydała, ale na jej pojawienie się nie zanosi. Ostatni raz autora widziałem w sieci w marcu 2008 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W uzupełnieniu: od czasu awarii mojej pierwszej karty SS2 rev 2.3 (przegrzanie głowicy, zerowy sygnał na wszystkich częstotliwościach) używam małego wentylatorka Nexusa 8x8cm, który zawsze dmucha na głowicę karty DVB. Jeśli ktoś ma słabą cyrkulację powietrza w obudowie, to zbytnie przegrzanie głowicy może być bardzo groźne dla karty DVB i może skutkować jej całkowitym uszkodzeniem.

 

Poniżej zamieszczam konfigurację filtru Broadcoma (karta Crystal HD), być może komuś się przyda. Ważną opcja jest przełączenie na tryb: Single Field Mode (bez tego obraz jest niezsynchronizowany względem dźwięku).

 

broadcomcrystalhd.th.jpg

 

Wracając jeszcze do programu AltDVB. Możnaby spróbować skontaktować się z autorem programu i zaproponować mu dofinansowanie projektu. Z pewnością kilka osób wsparłoby w ten sposób twórcę. Smartdvb jest lekki i szybki, niestety autor pisze aplikacje z doskoku, więc nowe wersje mogą pojawiać się w dużych odstępach czasowych.

 

AltDVB jest dotychczas niedoścignionym wzorem (na drugim końcu ProgDVB, aby używać tego programu trzeba naprawdę nie przetestować innych :) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś próbowałem pisać do autora, ale brak odzewu. Pozostaje mieć nadzieję, że nie stało się nic strasznego, tylko po prostu zniknął z sieci :( Z ProgDVB mam podobne doświadczenia - never again :lol2:

 

Z chłodzeniem - uważam, że to dobra koncepcja. Karty DVB grzeją się same niekiedy dość mocno, a jeszcze niech trafi się konieczność instalacji jej w bliskości karty graficznej, to mamy tam piecyk...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś próbowałem pisać do autora, ale brak odzewu. Pozostaje mieć nadzieję, że nie stało się nic strasznego, tylko po prostu zniknął z sieci :(

 

Domena http://www.altdvb.ro/ nie działa od kilku miesięcy, to nie wróży za dobrze. Mam nadzieję, że jeszcze zobaczymy nowe wersje tego znakomitego programu. :smile:

 

Dzisiaj dosyć długo oglądam TV korzystając ze Smartdvb i program kilka razy zdążył się wysypać (Win XP SP3). Nieco stabilnie działa pod Windows 7, jednak ten system jest zbyt ciężki na mój HTPC, dlatego zestaw Win XP + AltDVB będzie odpowiedni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a gdzie kupiłeś ten Broadcom BCM70012 Mini PCI-e HD Decoder? mam asrocka ION 330 ht i mimo posiadania kodeka COREAVC 2.0 i wykorzystywania sprzętowego wparcia przez kartę graficzną (CUDA) kanały hd pozostawiają dużo do życzenia. używam DVBVIEWERA a na płycie mam wi-fi w slocie mini pci-e i można by to wymontować i wstawić zamiast jej ten decoder gdyby dawało to stabilny odbiór hd (chociaż gdzieś czytałem że atom nie radzi sobie z usuwaniem przeplotu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj dotarł do mnie Prof 7301, testuję obecnie z programem AltDVB, mimo jednego zawieszenia (błąd związany z filtrem DvbAvSrc.ax) kanały HD działają bez zarzutu, EuroSport PL HD - gdzie właśnie Aga Radwańska wygrywa z Dementieva :) - oglądam już dwie godziny (SmartDVB z TT-3200 zdążyłby już dostać czkawkę ze 3-4 razy).

 

Brakuje mi jednej funkcji w AltDVB, otóż graficznego obrazowania poziomu głośności (kto używa SmartDVB ten wie co mam na myśli), wtyczka GoldenOSD 2.55 nie posiada takiej funkcji.

 

Jak narazie jestem bardzo zadowolony z zakupu, współpraca z obrotnicą Stab HH 120 bezproblemowa, kanały przełaczają się bardzo szybko, co ciekawe na wielu kanałach na Astrze i HB mam Level 99 % i Quality 100% czy macie podobne wartości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety AltDVB nie pracuje stabilnie - błąd "Error in DVBEngine_Free and Acces Violation at address..." zarówno na kanałch FTA, jak i kodowanych raz na kilkanaście minut.

 

Problem opisany tutaj: http://dvbn.happysat.org/viewtopic.php? ... vsrc+error jest znany i występuje na różnych modelach kart.

 

Mr. Orbita - czy u siebie zaobserwowałeś pojawianie się tego komunikatu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo rzadko mi się zdarza, ale faktycznie występuje; w tym tygodniu go ani razu nie trafiłem. Możesz spróbować wyłączyć w ustawieniach parser EPG i TXT. I tak swój parser ma GoldenOSD (jeśli korzystasz), a nie wykluczone, że gdzieś tam czai się błąd...

 

W każdym razie jeśli nie pomoże, pozostanie się rozglądnąć za jeszcze innym programem. Do wyboru jest przykładowo darmowy DVB Dream lub płatny DVBViewer. DVB Dream ma wolne skanowanie, ale działa ok. Na poprawki w AltDVB nie można liczyć z wymienionego wcześniej powodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka informacji.

 

Dławienie obrazu, o którym wspominałem nie występuje po odznaczeniu opcji "SPES" we właściwościach filtra Broadcom'a. :)

 

Po przeinstalowaniu systemu WinXP SP3 Home Edition i zastosowaniu sterowników Beta PTG Engine 1.7 v1.1.2.0 błąd "Error in DVBEngine_Free and Acces Violation at address..." dużo rzadziej występuje, całość działa o wiele stabilniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...