Skocz do zawartości

Odbiór DVB-T - co, gdzie, jak


Mr. Orbita
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Sprzęt to Sony Bravia z wbudowanym tunerem DVB-T MPEG 2, odległość od nadajnika (Śrem) 64 km.

Jakość obrazu na TVN i Polsacie bardzo dobra, według mnie jest nawet lepsza niż z HotBirda.

Działa to bardzo dobrze, jedynie gdy przejeżdża jakiś większy samochód obraz minimalnie "szatkuje".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak @luki odbieram w Gnieźnie ze Śremu, Polsat, TVN i TV4. Jakość Polsatu i TVN jest b. dobra i lepsza niż z dekodera N-ki.

Mam TV Samsung z serii 86BD z wbudowanym DVB-T MPEG2. Moje wrażenia są b. pozytywne, bo wystarczy jeden pilot do obsługi obu głowic TV, nie jest potrzebna dodatkowa "skrzyneczka", ale tą opinie zakłóca świadomość, że już niedługo tak będzie!

Zawczasu chciałem nabyć transkoder MPEG4/MPEG2 z firmy Hollex i nawet zachęcony reklamą tłustym drukiem na stronach Satkuriera "Oglądamy kanały MPEG-4 na odbiorniku MPEG-2" specjalnie kupiłem magazyn Sat Kurier i... lipa! Artykuł na wzmiankowany temat w nazwie chwytliwy, w realizacji cieniutki, na jedną stronę (pewnie Redakcja chciała w ten sposób nałapać sobie nowych czytelników), wcale nie ułatwiający i zachęcający do kupna transkodera, bo Redakcja nie raczyła nawet go przetestować z telewizorami.

Uważam, że na rynku i u klientów jest bardzo dużo telewizorów z wbudowanym już DVB-T i należy to wykorzystać (choćby ekologia i zalety wymienione wyżej), problem tylko jak, bo forumowicze, którzy kupili na własną rękę transkodery wspominają o jakichś wibracjach dźwięku, a Redakcja SK na ten temat milczy. Odniosłem wrażenie, że komuś zależało na nałapaniu klientów na te transkodery.

 

Reasumując, przydałby się rzetelny test transkoderów z info. gdzie takie ustrojstwo nabyć, albo... rozwiązanie radykalne, czyli pozostawić transmisje w MPEG2, dodać klika kanałów, a klientów zacznie przybywać lawinowo. A HD pozostawić platformom cyfrowym, wszak kanałów w SD w porównaniu z Niemcami u nas, jak na lekarstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest łatwo przetestować transkodery ze wszystkimi TV, bo najpierw ktoś musi te TV udostępnić, a z tym już trudniej - oczywiście jeśli którykolwiek producent jest zainteresowany - możemy taki test przeprowadzić - prosimy w takim wypadku o kontakt z redakcją.

 

W 12/2007 będzie test modułów Neotion z odbiornikami Golden Interstar. Wibracji dźwięku z tym, z czym udało się do tej pory przetestować moduły Neotion nie ma, więc nie możemy pisać o czymś, czego nie doświadczyliśmy. W tym temacie lepszy jest @RAPIOTR - przemyka czasami na forum i ma jakieś problemy z modułem - z pewnością powie coś więcej na ten temat, jak się pojawi :) Chyba ma Sony Bravię, ale nie pamiętam, a nie mam teraz czasu szukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden dzień mnie nie było i już mr orbita sie zdenerwował i zamknął temat. szkoda no ale to jego przywilej.Choć słabe nerwy widzę że ma i czasami jest nieobiektywny. Pachnie mi to trochę putinkiem ale nieważne.

 

Mam moduł np4 viaccess i tv sony bravia v2500. Tak potwierdzam problemy z transkoderem dżwięk wibruje po włożeniu go do slotu telewizora. Nie wiem co jest przyczyną bo na początku testów było dobrze , a wtedy już był mpeg4.Po wyjęciu modułu z tv dżwięk jest bez zarzutu. Narazie na roboczo przyjołem wersję że moduł się s[beep]ył.Choć nurtuje mnie ten problem nadal i podejrzewam że upgrade softu w tym ustrojstwie załatwi sprawę .Na pytanie gdzie na satelicie znajduje się soft do tych modułów mr orbita milczy ,więc domniemuje że nie wie.

 

Jeśli mr orbita nie ma gdzie przetestować modułu i innych rozwiązań to ja oferuję się że pomogę sat kurierowi i zaproszę ich na testy do poznania.Udostępnię pomieszczenie telewizor i sygnał. Zaprezentuje również problem z wibracją dżwięku.

 

Oferuję się również że jeśli mr orbita przejawi chęć to zapraszam do kontaktu proszę o maila lub informację na priva o której mam zadzwonić do hollexu i omówić szczegóły. W grę wchodzi jeszcze rozwiązanie takie że Mr orbita przyśle mi moduł który posiadają z Czech przetestuję go i odeślę .Ba jeśli będzie działał poprawnie to deklaruje natychmiastowy zakup. Podejrzewam że ten którego zdjęcie jest w satkurierze ma lepsze właściwości niż pozostałe wersje conax lub viaccess.

Zapewniam że robię to z pobudek dobra ogólnego.

 

Co do odbiornikow dvb-t z mpeg4 to proszę mr orbitę aby skupił sie na sprowadzeniu jakiś modeli od razu z HD,Bo nie chcę 2 razy tunera zmieniać. No i prośba mniej chińszczyzny 8) i coś ładnego sprawiającego wrażenie solidnośći 8) .

 

Jeśli chollex nie będzie miał tunerów wyższej klasy to jadę do Berlina i kupuję clarka hd i [beep]e na gwarancje bo i tak mam bliżej do Rzeszy niż do królewskiego grodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że z wszystkimi modelami (markami) trudno przetestować, ale można przecież zrobić "prywatne" testy wśród znajomych z telewizorami z wbudowanym DVB-T. Osobiście, gdybym dysponował, jak Redakcja SK kilkoma modelami transkoderów, zrobiłbym taki test u siebie i znajomych. Tutaj wola producentów TV nie jest wymagana, wystarczy wola Redakcji, bo obecnie powszechność TV z wbudowanym DVB-T jest duża.

 

Zainteresowanie takim rozwiązaniem (eleganckim, bo dwa w jednym) byłoby na podstawie mojego rozeznania b. duże. Podobne już kiedyś w Polsce przerabialiśmy, ja w swoim Rubinie miałem zamontowany na płytce drukowanej dekoder Secam-PAL z przełącznikiem systemu. Było to rozwiązanie prowizoryczne, ale na tamte czasy skuteczne. Nie wyobrażam sobie, aby dokładać (wtedy) jakąś skrzyneczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mr. Orbita, podobnie jak Rapiotr oferuję pomoc!!!

Mogę przetestować stosowny moduł na swoim telewizorze, jeśli się sprawdzi pozytywnie, to go kupię, a jeśli nie to odeślę do Hollexu. Zobowiązuję się opisać w detalach zachowanie TV po umieszczeniu transkodera w slocie CI. Myślę, że takie rozwiązanie będzie dla firmy Hollex tańsze i rzetelniejsze, bo testy będą w terenie u różnych osób.

 

Jednocześnie nie planuję zakupu osobnej "skrzyneczki", nawet po korzystnej cenie, bo w tej chwili mam 5 pilotów (TV, N-ka, Ferguson, DVD, kino domowe) i nie chcę kolejnego do żonglerki.

Poza tym, jeśli wielu znajomych już ma zamontowany w telewizorze DVB-T, to trzeba coś z tym zrobić. A przy okazji można też nieźle zarobić.

 

Nie wierzę w rychłe cyfrowe, naziemne nadawanie TV w jakości HD. Pozostawmy to satelitarnym platformom cyfrowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RAPIOTR - nie ma możliwości aktualizacji modułów Neotion NP4 z satelity w ogóle. Co więcej nic nie wiadomo mi o obecności jakichkolwiek nowych wsadów dla nich - sprawdź i przepisz wersję wsadu ze swojego modułu - ja sprawdzę nasze. Jeśli będą się różnić oznaczeniami - spróbuję (ale nic nie obiecuję) uzyskać informacje o ew. możliwości aktualizacji od dystrybutora w Polsce (o ile będzie takowe posiadać).

 

Testy do czasu uruchomienia czegokolwiek w Krakowie będziemy prowadzić własnymi możliwościami i przez naszych znajomych - nie mam żadnej gwarancji, że ktokolwiek obcy zwróci mi cokolwiek z testów i czy będzie to jeszcze sprawne - nie zamierzam się w to bawić.

 

Do czytania: https://forum.satkurier.pl/viewtopic.php?t=5047

 

Jest to ostateczny koniec tolerowania jakichkolwiek offtopic w materii testów DVB-T - pisać co działa, gdzie, jaka antena, jaki odbiornik/TV, jakie zmiany w multipleksach i jak wpłynęły na odbiór - im więcej informacji, tym lepiej - postaramy się to zebrać i docelowo przygotować albo stronę informacyjną w sieci, albo większy artykuł w drukowanym SAT Kurierze - rzetelny (jak zwykle) i opisujący dokładnie wszystko, o czym się dowiemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli natomiast masz jeszcze chęć pomóc mi w kwesti oprogramowania do np4 via. to podaję opis softu:

system:L 1.0 s4

serial numer 954972

P/N PRD-VIAO-410

M:05 D:27/10/06

 

życzę nam wszystkim pogody ducha i więcej zaufania.Wszak piszemy tu by sobie wzajemnie pomagać

pozdrawiam

 

Edycja Mr. Orbita: O co ja prosiłem w poprzednim poście? Przycinam, a odpowiedź masz na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

System - to samo, Serial Number oczywiście różny - to logiczne. Pozostałych dwóch informacji ani TechniSat, ani DSR7001 nie wyświetlają. O aktualizację podpytam się przy okazji dystrybutora.

 

Edycja: Jednak nie będę się musiał pytać już, bo zainteresowany ma zablokowane konto. Prosiłem o nie kontynuowanie tematów osobistych i skupienie się na merytorycznej dyskusji o DVB-T, ale @RAPIOTR nie przyjął tego do wiadomości i zaczął ponownie prowokować do sporu. Po edycji jego postu, która miała na celu pozostawienie wyłącznie części mającej jakąkolwiek wartość merytoryczną - obraził się (mimo iż wyjaśnienia dotyczące pozostałych poruszanych problemów otrzymał na PW). W związku z tym ma zablokowane konto.

 

Przypominam o regulaminie forum: moderatorzy mają prawo edytować posty, jeśli zachodzi taka potrzeba i po drugie - decyzje moderacji nie podlegają publicznej dyskusji. Napisałem wyraźnie, że jak ktoś ma jeszcze jakiekolwiek uwagi co do tego tematu: https://forum.satkurier.pl/viewtopic.php?t=5047 to ma pisać na PW do mnie i nie roztrząsać tego więcej na forum. Wydaje mi się, iż rozumienie czytanego tekstu nie powinno wykraczać poza możliwości ludzi inteligentnych, a wierzę, że z takimi mam tu do czynienia. Ponownie proszę o powrót do rzeczowej dyskusji na temat odbioru DVB-T w Polsce - jeśli mamy sobie pomagać, to na pewno nie w ten sposób, jaki zaprezentował @RAPIOTR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zawsze myślałem ze idea forum jest spór i krytyka bezsensownych rozwiązań w postaci przymusu transkodowania z niby nowoczesnej na nienowoczesna kompresje bo tej nowoczesnej nie da sie "brak urządzeń".

No ale ja truskawki posypuje cukrem. A co do meritum ciekawe ,że minał miesiąc i już założenia do strategii poszły do kosza. Ciesze sie ,że ktos w UKE jednak pomyśłal ,że nie znajdzie [beep]ów na tunery AVC z 7 kanałami w ofercie. Ale na tym przykładzie widać jak MI , UKE i KRRiT się motają między lobbystami nadawców, producentów czy widzów. Swoją drogą czemu Mr Orbita pewny swych racji nie przesłał uwag w ramach konsultacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa, że Mr Orbita ma rację. Na dzień dzisiejszy producenci nie są zbyt chętni do produkcji odbiornikow MPEG-4 do DVB-T. Testy dzisiaj są a jutro może już ich nie być. Wobec tego ile odbiorników na dzień dzisieszy można sprzedać w naszym kraju? Może 1000szt? Jeśli już to produkują tzw. "kombajny" DVB-T/S (a co za tym idzie mają one swoją cenę), które zawsze do czegoś będzie można wykorzystać. Musimy jeszcze poczekać na jakieś oficjalne komunikaty, określenie norm sprzętu do odbioru, itp. Mam nadzieję że w ciągu najbliższych miesięcy sytuacja się poprawi, i że będziemy już wiedzieć na czym stoimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to jest gigantyczny argument PRZECIW MPEG-4. Gdyby nie "chore" wizje mielibysmy DVB-T juz 3 lata temu a urządzen z AVC jak nie bylo tak nie ma.

 

Trzeba było odrazu dwa multipleksy 3 lata temu przeznaczyć na MPEG-2 i dziś bylibysmy na atepie wyłączania analogu. A przyjete w strategii JEDEN MX z 7 kanałami to żart.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie dyskutuje. Ja pokazuje ze czekanie 3 lat z MPEG-4 to byl blad,

Dzis juz nie ma co wracac do dyskusji jest MPEG-4 i niech tak zostanie.

Natomiast postepowanie UKE dziwi a plan jednego multipleksu nie NAPĘDZI machiny produkcji STB i cyfryzacji bo Kowalski nie bedzia mial motywacji do zakupu. Mala sprzedaz - dalej drogie odbiorniki. W ramach konsultacji UKE wysłalem swoje opinie i widze ze UKE zaczyna zmieniac to co wymyslil z MI

we wrzesniu. Cyfryzacja ruszy tylko i wyłacznie wtedy gdy bedzie

2 multipleks wtedy bedzie na tyle duza wartosc dodana ze ludzie zaczna szukac tunerow/STB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...