Skocz do zawartości
  • 0

Wejście optyczne czy S/PDIF


MicNeo
 Udostępnij

Pytanie

Witam!

 

Mam takie pytanie. Czym rózni się wejście optyczne (opisane jako OPTIC) od wejścia optycznego, ale oznakowanego jako: S/PDIF (np. n-box). Posiadam wzmacniacz z wejściem cyfrowym oznakowanym jako OPTIC, a chciałbym podłączyć odbiornik cyfrowy np. Topfield'a, który ma takie samo wejście, jednak opisane jako S/PDIF. Czy jest to możliwe? Ewentualnie czy są jakieś przeciwwskazania w podłączeniu?

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Znaczy z tego co ja rozumiem to wy/we S/PDIF Coaxial to zlacze cyfrowe ktore mozna podlaczyc kablem RCA (chinch) do innego urzadzenia w tym samym standarcie. A zlacze optical to zlacze optyczne czyli takie ktore trzeba przeslac swiatlowodem. Chodzi zdaje sie o to ze zwykle S/PDIF mozna przeslac tylko na krotkie odleglosci optycznym znacznie dalej bez zadnych zaklucen. Rzucil bym Ci linki z allegro (bo nie znalazlem na hollex) ale to bedzie reklama zdaje sie. Innaczej S/PDIF coaxial (kabel ekranowany chinch-chinch). Optical (kabel swiatlowodowy toslink-toslink)

 

Z tego co widze to Topfield ma i takie i takie wiec najlepiej kup sobie kabel swiatlowody i podlaczysz tym. Tak mysle jesli sie myle prosze kogos o poprawe

 

Krzychu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W tym przypadku chodzi o to, że w Topfieldzie kształt wejscia cyfrowego oznaczonego jako S/PDIF jest prostokątny, a nie okrągły. W moim wzacniaczu jest równiez kształt wejścia optycznego prostokątny, ale oznaczony jako OPTIC.

 

Czy moge połączyć kablem optycznym oba komponenty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Znaczy mialem taka teorie ze po prostu S/PDIF to jest standart zapisu dziweku a medium moze byc kabel (coaxial) lub swiatlowod (optic) ale chyba to nie jest tak i wyglada to tak ze w dekoderze jest zle oznaczenie sadzac po kwadratowym wyjsciu (nie wejsciu jak napisales :P ) Wiec stawiam na kabel optyczny i powinno smigac.

 

Krzychu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam!

Posiadam tuner Cyfry Plus- Thomsona TS-4. Podłączyłem go do amplitunera wyjsciem SPDIF (coaxial). Wszystko odbiera jak należy i gra 5 głośników, ale nie kiedy chce obejrzec jakiś film w Dolby Sorround.

Po przełączeniu w amplitunerze na dzwiek przestrzenny, dwa głośniki frontowe i centralny graja dobrze, natomiast z dwóch głosników sorround oprócz dzwieku wydobywa sie jakis trzask, moze cos w stylu jakiegos przebicia (sam nie wiem jak to nazwac).

I teraz pytanie, moze ktos mial podobny problem i wie w czym problem?

Czy musze cos przestawiac w tunerze jezeli chce ogladac film w 5.1 i czy wogóle ten tuner posiada dzwiek Dolby Sorround?

Prosiłbym kogos o pomoc...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ten trzask znaczy sie z tylnich?? Czy jak??

 

No i malo audycji teraz jest nadawanych w DD. Wiec moze wymusiles DD a aplituner nie ma sygnalu DD i moze to powodowac bledy. Aplituner powinien sam wykrywac w jakim systemie dekoder przesyla dzwiek (w koncu to cyfrowy przekaz).

 

Krzychu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzieki za odpowiedz.

Tak,dotyczy to tylnich głosnikow...

Jest dokladnie tak jak mowisz,bo amplituner jest teraz ustawiony na automatyczne przesylanie dzwieku.

Zastanawiam sie ze moze przyczyna tkwi w kablu bo jest to zwykly RCA-RCA, moze kupic jakis lepszy?

 

Co do tunera rozumiem ze posiada on dzwiek Dolby Sorround? I czy nic nie musze w nim ustawiac?

 

Edycja pitter: wycięte zbędne cytowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Znaczy nigdy tego nie przerabailem praktycznie. Ale w dekoderze musisz miec najnowszy soft wiec zobacz jaki masz i sprawdz na stronie cyfry czy to najnowszy albo podaj tu to Ci sprawdze. Na stronie tez powinno byc podane jak aktualizowac softa. Jesli jest aktualny to wyjscie cyfrowe powinno aktomatycznie dzialac (nikt chyba nie narzekal ze nie dziala poprawnie tak ze powinno byc sprawne). A co do kabla to ze standartu chyba wynikalo ze to ma byc ekranowany kabel i na male odleglosci tylko mozesz to przesylac. Z tym ze jesli chodzi o trzaski z tylnich to raczej by trzaskalo ze wszystkich glownikow przynajmniej ja tak mysle. Bardziej bym sie zainteresowal kablem od glosnikow tylnich do wzmacniacza tam moze byc problem ewentualnie stestowal zestaw na innym zlodle dzwieku.

 

Krzychu

 

Ps. Tuner ma nie automatycznie przysylac tylko automatycznie rozpoznawac format :D A na ktorym kanale probojesz wytestowac DD??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Rozumiem, ale mam cyfre od tyg. i nie bardzo wiem gdzie sprawdzic tego softa. Mozesz mi powiedziec?

 

Wlasnie to jest dziwne bo jak jest wylaczone DD graja wszystkie dobrze. Teraz sprawdzalem na dvd i rowniez wszystkie graja ok, weiec wina kabli to chyba nie jest.

 

Edit: Na Canal +

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

http://www.cyfraplus.pl/cgi-bin/cyf/index

 

Kliknij tam zaznacz po prawej kwadracik z symbolem DD (pierwszy od gory) i potem daj szukaj i na takiej audycji gdzien nadaja DD sprawdz czy dziala bo canal+ nie zawsze nadaje w DD (powiedzialm bym raczej ze niekiedy nadaja w DD)

 

Krzychu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z tego co wiem żaden tuner c+ nie wydaje sygnału 5.1 (Dolby Digital) ponieważ w menu nie przewidziano możliwości włączenia ścieżki audio DD. Wyjście cyfrowe nic w takim wypadku nie daje. A tak w ogóle tylko tvn-owi zdarza się puszczać coś w 5.1 (z polskich kanałów). No i chyba C+ Sport HD.

Natomiast Surround powinno działać bez problemu, obojętnie czy połączysz cyfrowo czy normalnym kablem 2xcinch (lewy+prawy) - spróbuj tego 2giego sposobu i zobacz czy coś się polepszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Natomiast Surround powinno działać bez problemu, obojętnie czy połączysz cyfrowo czy normalnym kablem 2xcinch (lewy+prawy) - spróbuj tego 2giego sposobu i zobacz czy coś się polepszy

 

Tutaj tez sie mylisz bo jak podlaczysz 2xcinch (lewy i prawy) to bedziesz mial stereo a nie DD a to jest zasadnicza roznica. I tak jak wyzej nowe dekodery c+ obsluguja DD.

 

Krzychu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Rozumiem że cyfra uaktualniła soft wprowadzając możliwość wyboru audio AC-3, ale jak wyżej tylko tvn nadaje niektóre programy w tym systemie (są oznaczone Dolby Digital), natomiast canal+ i tvp podają tylko Dolby Surround w tym przypadku fizycznie przesyłane są 2 kanały audio a sygnał do tylnych głośników jest 'wmieszany' przez pewne sztuczki z przesuwaniem fazy, a skoro mamy 2 kanały to połączenie analogowe (2xcinch) i cyfrowe dają ten sam efekt (w tym przypadku brzmienie jest oczywiście dużo mniej ciekawe niż przy AC-3)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Moim zdaniem to nie jest prawda. Bo fakt faktem DS jest przesylany 2 kanalami gdzie sa zakodowane 4 kanaly (chodz w zaleznosci od wersji DS kanalow moze byc wiecej), na wyjsciu dekodera (2xcinch) powinien byc sygnal stereo, a na AC3 powinien isc ten 4 w 2. Wiec aplituner bedzie w 1 przypadku robil pseudo DS a w drugim normalne DS. Chyba ze jest innaczej to niech ktos wyjasni jak to jest.

 

Krzychu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jezeli chodzi o podłaczenie 2xcinch (lewy prawy) dzwiek przesylany do amplitunera jest analogowo. Podlaczajac go cyfrowo (SPDIF) dzwiek z kazdego kanalu cyfry jest nadawany w Digital.

Ustawilem na automatyczne ustawianie dzwieku w ampli i co jest smieszne, tylko na TVN, dzwiek automatycznie przelacza mi sie na DD

:shock: ...wtedy wszystko gra bez problemu (mowie tutaj o szumach w tylnich glosnikach o ktorych wspominalem wczesniej)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No a jak masz tak podlaczone (SPDIF i wybrany tryb auto) to na canal+ kiedy leci audycja w DS jak sie zachowuja glosniki?? A jak zachowuja sie glosniki na audycji stereo??

 

Chodzi mi o zachowanie sie tylnich glownikow i w jaki tryb przelacza sie aplituner w tych 2 sytulacjach (jesli jest auto). Bo juz wiemy ze na TVN przelacza sie w DD i dziala poprawnie.

 

 

 

Krzychu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak przelaczam na canal+ dzwiek przelacza sie na Digital, ustawiam wtedy sam na DD i pojawia sie znowu problem z glosnikami tylniki.

Na audycji stereo graja tylko 2 glosniki przednie- jesli o to Ci chodzi.

Dzwonilem teraz do cyfry i koles powiedziel mi ze tuner Thomsona TS-4 posiada wyjscie SPDIF ale nie jest to wyjscie cyfrowe :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...