Skocz do zawartości

Wimax zakłóca pasmo C-Band


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nowe ? Może i dobre ale nie powinno szkodzić . Czyli internet drogą radiową nadającą na tych samych częstotliwościach co przekazy egzotycznego pasm C-Band .

Ja i mój kolega @zuchnet padliśmy chyba , a może pierwszymi jesteśmy ofiarami Wimaxu . Objawia się to skutecznym blokowaniem odbioru transponderów z pasma C .

Sygnał występuje , al jest zanikający , bardzo nerwowy . Na wielu transponderach jest całkowite blokowanie odbioru sygnału .

 

Jednym zdaniem , czyżby koniec odbioru pasm C ? Dlaczego pasmo C- nie jest chronione prawem w Unii Europejskiej ? Czyżby komuś zależało na zakłócaniu tego pasma , podobnie jak dawnymi czasy

zakłócano Radio WOLNA EUROPA ?

 

Takie nadajniki uruchomiono w dużym przecież mieście Częstochowie ? Po co ? Ja rozumiem , tam gdzie nie ma sieci telefonicznych jest to w pewnym sensie uzasadnione , ale w dużych aglomeracjach?

 

Praktycznie jeśli antena nadawcza Wimax jest w promieniu kilkunastu km. nie ma szans na odbiór pasma C-Band .

 

Bardziej odpowiednim pasmem do tego celu jest zakres częstotliwości 2570 - 2620 MHz - który jest lepszy do tego celu , a przetargi na jego wykorzystanie ogłoszono już w 2009 roku , ale

Wimax stosuje pasmo C czyli 3400 do 4200 MHz .

 

Czy jest jakiś inny sposób na eliminację zakłóceń niż przeprowadzka w inne miejsce , gdzie na razie nie ma WimaX ?

 

Owszem istnieją specjalne konwertery z filtrami Firmy NORSAT , ale taka zabawka to wydatek kilku tysięcy złotych i nie ma gwarancji , że to zadziała .

 

Co bardziej ciekawe finansowane jest to z funduszy europejskich , a jako przynętę dla obywateli tego dzikiego kraju stosuje się nieodpłatną instalację na okres 2-ch lat ?

Jaki w tym kruczek ? Kto za to zapłaci ?

 

Może jestem tym pasjonatem TV SAT , jednym z jakiejś tam grupy Dexterów , ale jest to jawne naruszenie prawa do dostępu do treści medialnych co prawda egzotycznych ,

ale jakże pasjonujących , można tam znależć to co nigdy żaden operator płatnych platform nie pokaże , czego można daremnie szukać na ASTRA czy HOT BIRD .

 

Nie wszystko co nowe , radiowe musi psuć to co istnieje już dziesiątki lat.

 

Pozdrawiam

Załamany DX rysiuhelix

 

Wszelkie rady , sugestie mile widziane . Z góry Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest dokładnie opisane w krajowej tablicy przeznaczeń częstotliwości. Pasmo 10,7-12,75GHz jest przeznaczone jako "Radiodyfuzja satelitarna" (Radio+TV), "Stała satelitarna" (łączność/transmisje okazjonalne/transfer danych), a także "Stała" (rzadko używane przy radioliniach).

 

Pasmo 3,4-4,2GHz nie jest pasmem radiodyfuzyjnym w myśl tego planu. Pojawia się jedynie "Stała satelitarna", oraz "Stała" i częściowo "Radiolokalizacja" (np. radary).

 

Także wszystko jest absolutnie zgodne z prawem i podejrzewam, że taki przydział występuje również w innych krajach Europy, gdyż podobnie jak u nas, nie wykorzystuje się pasma C, lub bardzo rzadko (np. Francja).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety obawiam się, że będzie tylko gorzej, bo WiMAX dopiero się rozkręca :(

 

Niewielkim pocieszeniem niech będzie to, że przynajmniej w teorii WiMAX powinien wycinać w najgorszym przypadku 3400 - 3600, powyżej 3600 powinno być czysto zgodnie ze specyfikacją WiMAX (chociaż idą zapędy, by poszerzyć ten zakres w górę). Ten wycinek zgodnie z moją wiedzą ma być też używany pod WiMAX także przez: Czechy, Francję, Grecję, Hiszpanię, Irlandię, Niemcy, Norwegię, Rosję (zaskakujące - przecież tam się korzysta z pasma C dla potrzeb TV), Rumunię, Szwajcarię, Węgry i Wielką Brytanię (oraz kilka krajów spoza Europy).

 

Powyżej 3600 MHz też masz problemy ze stabilnym odbiorem sygnałów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WiMaxx nie powinno jakoś bardzo przeszkadzać. Myślę, że problem który @rysiuhelix opisuje, polega przebywaniu w bliskiej odległości od nadajnika, przez co sygnał wpada pod każdym kątem do anteny. Niekoniecznie to musi być stacja dużej mocy. Wystarczy nawet modem u sąsiada, który korzysta z internetu radiowego w netii, czy u innego operatora plus oczywiście antenka panelowa na dachu.

 

W przypadku linii radiowych stosuje się specjalne osłonki na czasze, które wyglądają jak zwykły walec/bęben. Zapewnia to lepszą ochronę przed zakłóceniami z innych kierunków i poprawia kierunkowość anteny. Przykład: http://pliki.radiopolska.pl/galeria/getpict.php?country=1&id_loc=187&filename=Krynica-G_Jaworzyna_13.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mr.Orbita - tak, powyżej 3600 też są problemy np YAMAL 202 49E transpondery 4104 i 4115 poniżej to samo . Tragedia .

Jeśli tylko antena trochę widzi nadajnik to można zapomnieć o odbiorze w całym paśmie . Ja mam ten wredny nadajnik dokładnie na wschodzie i do 30E od 95E mogę zapomnieć o odbiorze pasma C .

Zachodnia część orbity jakoś chodzi , choć nie wszystkie transpondery . A powinny chodzić skoro inni odbierają je na dużo mniejszych antenach .

 

@zuchnet na 3 metrowym meshu nie odbiera NIC !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem się troszkę rozglądać jak sobie z tym radzą za granicą i widzę, że jest generalnie niewesoło.

Trochę teorii: http://broadcastengineering.com/rf/test ... uirg-study

Analiza przypadków w kilku krajach: http://www.casbaa.com/regulatory/satell ... d-invasion

Ciekawy test we współpracy z SES: http://www.apt.int/sites/default/files/ ... _SUIRG.pdf

W kwestii konwerterów i filtrów Noorsat: http://www.austech.info/satellite-tv-ge ... post515982

 

Zapewne nie wstawiłem nic odkrywczego, podejrzewam, że przekopaliście już z @zuchnetem sieć wzdłuż i wszerz. Oprócz wspomnianych konwerterów Noorsat widziałem sugestie polegające na: namierzeniu bezpośredniego źródła i postawieniu ekranu (mój komentarz: jeśli syf leci zewsząd, to z założenia walka z wiatrakami), instalacja anteny niżej (mój komentarz: chyba w nadziei, że jak będzie niżej, to przeszkody terenowe pomogą - zdaję sobie sprawę, że wysokość instalacji nie dobrano przypadkowo, bez sensu), zastosowanie możliwie najlepszej jakości przewodów itp., żeby zredukować straty na wszelkich innych poziomach (mój komentarz: zapewne to już dawno macie zrobione), co wspomniał @Qrzysztof - czasza w walec (mój komentarz: jestem w pewnym sensie ciekaw takiego rozwiązania i to nie tylko od strony pozbycia się zakłóceń, ale i ogólnego wpływu na odbiór). Spróbuję jeszcze może podpytać w redakcji, ja jestem "cienki bolek" - nie spotkałem się naocznie :/

 

Ostatecznie można jeszcze w geście rozpaczy powalczyć prawnie, zgłaszając UKE przykładowo istnieje podejrzenia nieprawidłowego wykonania instalacji nadawczej WiMAX i co za tym idzie - jego niepoprawnej pracy powodującej interferencje z innymi częstotliwościami niż WiMAX w założeniu wykorzystuje. Sęk jednak w tym, że od strony prawnej w Polsce pasmo C nie jest przewidziane do zastosowań DTH i wykorzystanie tego, jako argumentu może prawdę mówiąc nie zrobić wrażenia. No ale nie wiem...

 

@rysiuhelix - nadajnik masz zlokalizowany precyzyjnie, tj. wiesz z jakiego masztu to odpalili?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie tego ścierwa (przepraszam za wyrażenie) jakim jest WiMAX nie mam sił u mnie ewidentnie źródłem takich zakłóceń jest zbyt bliska odległość od nadajnika (antena i maszt patrzą sobie w oczy) i tu raczej nic nie zdziałam a jeszcze gorzej będę zły :!: Jak ociepli się i uda mi się zakupić w miarę rozsądnej cenie LNB Noorsat na jedną polaryzacje jeszcze zrobię testy czy cokolwiek to poprawia w co wątpię ale gdyby tak się stało będę skłonny zainwestować w to więcej choć na chwilę obecną podcięło mi to skrzydła i zabawa w DX zmierza ku końcowi najprawdopodobniej.

Od początku jak posmakowałem pasma C wiedziałem że to będzie mój cel planowałem w przyszłości postawić jeszcze coś większego z mesha ale w takiej sytuacji marzenia i plany legły w gruzach.

Jak znajdę promiennik i cband Noorsata w miarę dobrej cenie to po testuje jak to wygląda ale nie daje sobie dużych szans na sukces

Są jeszcze te filtry anty wimax ale w to inwestować w ciemno to trochę mija się z celem bo ceny dość ciekawe :/

 

Odbieram tylko kilka tp z Thaicoma reszta pozycji poza zasięgiem a tak zachowuje się sygnał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadajnik jest na przekażniku Telewizyjnym Błeszno- Raków . Moja antena jest w linii prostej ok 2 km idealnie po stronie wschodniej anteny . Zachodnia częś orbity od 20,2E do 40,5W jakoś chodzi , ale

jest wiele transponderów i górnego i dolnego pasma które nie odbieram - wartość sygnału 0 lub -1dBm - openbox F-500 .

 

Jest to problem , który będzie ciężko rozwiązać , ale ten kto znajdzie na to w miarę tanie lekarstwo powinien zrobić majątek - tak , to nie tylko na razie lokalny problem , ale będzie problemem

europejskim . Przecież w Eoropie pracuje mnóstwo ludzi z Azji , Ameryki , Afryki - zostaną pozbawieni swoich ulubionych programów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Europie pasmo C jest bardzo mało popularne i imigranci raczej skorzystają z tych programów nadawanych w wiązkach Ku na Europę. Mimo tego podzielam wasze zdanie na temat problemów z odbiorem. Najpierw jednak przetestowałbym odbiór z założoną na antenie osłonką (jak na wcześniejszym obrazku). Można to zrobić w miarę tanio, wykorzystując zwykłą, gęstą siatkę ogrodową (koniecznie metalową). Taka siatka powinna się zachować jak klatka faradaya, czyli poprzez tłumienie na niej obcych sygnałów, oczywiście wypadało by, gdyby była uziemiona. Nie gwarantuję poprawnego efektu, ale może się coś udać.

 

(tak wiem, pomysł jest głupi, ale zawsze to coś)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysl wcale nie głupi tylko tak sie zastanawiam jakiej szerkosci miala by byc ta siatka bo na 3m meshu moze mi byc ciezko zalozyc jesli bedzie musiala byc szeroka. Rozumiem ze po całym obwodzie trzeba ja założyć.

Jak sasiedzi zaczna pytac co założyłem to odpowiem ze w ramach odwetu za ten maszt ktory zakłóca mi pasmo 4GHz ja zaczne zaklocac im odbiór dvb-t :-):-)

W mojej miejscowości firma maxto.pl zrobiła mi taki prezent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Nawiązując do tego artykułu: https://satkurier.pl/news/105369/intelsa ... wideo.html

 

Problem zakłóceń w zakresie 3,4-3,8GHz bierze swój początek w czymś innym. Ze względu na niskie zainteresowanie dużych operatorów modernizowaniem własnych łączy przewodowych, lokalne firmy świadczące usługi dostępu do internetu po WLAN wypełniają pasmo ~5,8-6,1GHz, a w niektórych obszarach nadają nielegalnie nawet od ~4,9GHz!! Z tego powodu niektórzy operatorzy są w stanie zapłacić za pozwolenie na wykorzystanie zakresu 3,4-3,8GHz i w ten sposób zapewniają sobie stabilnie działające łącza, co jednak nie zawsze jest regułą o czym sam przekonałem się korzystając dawniej z usług netii po wimax. Można powiedzieć, że w Polsce jest już po sprawie i raczej nikt nie będzie rezygnował z tego zakresu. Jestem ciekaw co również mają do powiedzenia krótkofalowcy, którzy korzystają z wycinka pasma 3,4GHz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. i tu masz rację - nielegalnie . Nikt na to nie reaguje , pomimo brzydko mówiąc poinformowania o takim fakcie stosownym władz .

Polska to jednak DZIKI KRAJ , róbta co chceta . Gdzie ta Wolność ??? . Ja pożegnałem się z pasmem C-Band - przykre , ale z siekierą na słońce nie ma

sensu się tragać . Moim zdaniem temat zakończy się tylko TU na Forum Satkuriera , gdzie jeszcze ten problem się zauważa .

 

Niekiedy jeszcze sprawdzam odbiór pasma C-Band , ale po kilku satelitach wypinam konwerter i daję sobie spokój .

To nie ma sensu , a tyle tam cudownej egzotyki , której na 100% nie obejrzy się w tylko słusznej nc+, czy polsacie ....ani internecie po wimaxie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...