Jump to content

Jedna antena i dwa tunery - Czy da się to rozwiązać?


Recommended Posts

Witam

Mam już sprawnie działającą Naziemną Telewizję Cyfrową z nadajnika Poznań/Śrem (ok. 40km w linii prostej od nadajnika się znajduje moja antena). Mój aktualny zestaw składa się:

1. Antena siatkowa (pamięta jeszcze czasy gdy Canal+ nadawał naziemnie, wymieniłem tylko wzmacniacz w puszce anteny, na nowy)

2. Zasilacz antenowy (Regulowany)

3. Dekoder DVB-T Ferguson Ariva T60

Wszystko działa sprawnie, ale chciałbym by w drugim pomieszczeniu (Tam jest dekoder SHD-85 z ORANGE) też można było odbierać kanały DVB-T i to bez montażu drugiej anteny z zasilaczem (Mam w skrytce drugą antenę, którą kiedyś zdjąłem, ale w końcu dwa zasilacze już trochę prądu czerpią no i za dużo tych anten już jest na budynku, bo nie mieszkam sam). Jak mogę rozwiązać ten problem mając jedną antenę? Da się do zrobić w cenie do 100-150zł?

Link to post
Share on other sites

Wystarczy przeciąć przewód antenowy,na obciętych końcach oprawić złącza F6,podłączyć rozgałęźnik z jednym wyjściem przepuszczającym również napięcie stałe /DC/ z zasilacza do wzmacniacza antenowego,a drugim to napięcie oddzielającym ,np.taki:

http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_rsi ... 55202.htm;

Do wejścia podłączamy oczywiście przewód biegnący od anteny,do pierwszego wyjścia /na zdjęciu lewe/obcięty wcześniej przewód z wtyczką do pierwszego dekodera.Do drugiego wyjścia rozgałęźnika podłączamy nowy przewód łączący je z drugim dekoderem.Jest to wyjście z symbolem kondensatora /dwie pionowe kreseczki/,które właśnie oddziela drugi tuner od napięcia z zasilacza wzmacniacza antenowego.I nie jest potrzebny żaden drugi zasilacz...Wręcz przeciwnie-drugi tuner separujemy od zasilacza już istniejącego.

Można również użyć zwykłego rozgałęźnika,łącząc jego wejście za pomocą przejściówki z istniejącą wtyczką antenową,zaś oba wyjścia podłączając do dwu dekoderów.Także w tym przypadku pozostaje,podłączony jak dotychczas- jeden zasilacz. :smile:

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites
Guest Anonymous

O czym Wy mówicie, po co u Czorta jakiś drugi zasilacz, to jeden już Wam nie wystarczy* ? :)

 

Wystarczy zwykły rozgałęźnik antenowy i będzie działać jak trzeba, a jeśli kabel jest długi i mocno tłumi sygnał, można zastosować zwykły wzmacniacz liniowy.

 

Sam mam tak złożoną instalację DVB-T i działa wszystko jak trzeba.

 

-------------------------------------------------------------------------

*- minusem takiego rozwiązania jest to, że wzmacniacz anteny jest zasilany poprzez zasilacz z sieci w sposób ciągły, a nie z dekodera, ale za to dużo łatwiej podłączyć.

Link to post
Share on other sites

http://imageshack.us/f/42/ecfb00eb2c5a45c7bb386a5.jpg/

To schemat jaki rozrysowałem (Sorry, że tak, ale nie mam innego edytora grafiki niż panit). Czy dobrze zrozumiałem?

Tak btw. mam kolejne pytanie:

Czy będę mógł używać w tym samym czasie tych dekoderów i oglądać programy z tej samej częstotliwości w tym samym czasie?

 

P.S. Znalazłem w domu u siebie takie w swojej skrzynce z narzędziami

http://sklepelektroniczny.com/data/gfx/pictures/large/0/2/8320_1.jpg

Czy to jest rozgałęźnik i czy i jak mogę go użyć w mojej instalacji ? Jeśli nie to co to jest i do czego służy?

Link to post
Share on other sites

Powinno działać chyba...

 

Możesz zrobić tak:

 

Masz rozgałęźnik, z jednej strony wejście kabla od strony anteny (tam podłączasz kabel od anteny/przedwzmacniacza), z drugiej masz dwa wyjścia, jedno podpinasz do tunera, drugie (tam powinno być oznaczone podawania zasilania "DC") do separatora z zasilaczem i wpinasz wtykę separatora do drugiego tunera.

 

Będziesz mógł oglądać cokolwiek z jakiejkolwiek częstotliwości

Link to post
Share on other sites
O czym Wy mówicie, po co u Czorta jakiś drugi zasilacz, to jeden już Wam nie wystarczy* ? :)

@Niosący Światło-zajrzyj,proszę do kosza i przeczytaj,co wymyślił @JoJo...

Mój wpis zawierał m.in.odpowiedź na jego zalecenia,które później zostały usunięte,co uczyniło niezrozumiałym to,co napisałem.Więc nie rzucaj czortami bez powodu,bo udzieliłem właściwej porady,biorąc pod uwagę to,że instalacja już zawierała wzmacniacz puszkowy.Podtrzymuję wszystko,co zostało uprzednio napisane,zresztą następne wpisy tylko to potwierdzają. :smile:

Link to post
Share on other sites
Guest Anonymous

Wzmacniacz puszkowy można zasilić jednym zwykłym sieciowym zasilaczem 12/24V i wtedy nie trzeba kombinować z zasilaniem z dekodera.

 

Ba, wówczas można rozdzielić sygnał nie do dwóch, ale wręcz do X dekoderów.

Link to post
Share on other sites
Guest Anonymous

Przepraszam, ale nie widzę schematów, jako że mam wyłączone wtyczki i Jawę w przeglądarce. :)

 

Powtarzam jednak, że jeden zasilacz tu absolutnie wystarcza i stąd "Diabli".

Link to post
Share on other sites

To jest trójnik /nie rozgałęźnik/.Nie służy do podziału sygnału TV lub SAT.Nie spełnia warunków dopasowania m.in.oporności falowej.Odradzam używania go,może powodować szkodliwe odbicia lub zaniki niektórych częstotliwości.Pomimo pozornie poprawnego działania układ z użyciem trójnika może zachowywać się nieprzewidywalnie.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Mam jeszcze jedno pytanie, bo teraz z rodzicami robię remont w domu i chciałbym żeby I DVB-T i Satelita była wprowadzana dwoma kablami (Konwerter typu Twin). Sytuacja jest skomplikowana dość mocno więc wyjaśnię od początku. Mam Antenę satelitarną z zezem (2 konwertery: Jeden Twin, a drugi Single i jest jeden moduł DiSEqC, który mi daje tylko do jednego dekodera Hotbird 13 i Astrę 19,2). Skoro jeszcze nie kupiłem niczego, to chciałbym zapytać jak teraz za modułem DiSEqC dał sumator Telewizji satelitarnej i naziemnej (On by był na zewnątrz), a potem w budynku dałbym rozdzielacz, to jak teraz zaaplikować w tej instalacji zasilacz antenowy do anteny naziemnej która wymaga zasilania 12v? Czy normalnie dać Zasilacz 12v za rozdzielaczem? Chcę wiedzieć zanim cokolwiek dokupię do instalacji.

Link to post
Share on other sites

Można uzupełnić instalację już opisaną o zwrotnicę:

http://www.hollex.pl/akcesoria/zwrotnic ... t-tv-z-12v

Zwrotnica wykorzystuje napięcie zasilające konwerter tunera SAT do zasilania również przedwzmacniacza anteny naziemnej,więc zbędny będzie zasilacz,którego dotychczas używałeś.

Nie należę do fanów tego typu rozwiązań,zawsze lepiej tam,gdzie to możliwe przesyłać sygnałyTV i SAT oddzielnymi kablami.

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...