Skocz do zawartości

Prawo czy "widziały gały co brały"


bat
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wywołuję wątek, który niedługo nabierze (zapewne) aktualności i napsuje krwi klientom.

Otóż, w minionych miesiącach na rynku zbyto wiele tunerów tzw. SD (a więc nie spełniających norm ustawodawcy), które (chyba/) utracą możliwość odbioru TVP 1 (i TVP 2. w przyszłości)

Byłby to wyłącznie problem nieroztropnych klientów, gdyby nie prawo, które wyraźnie mówi, iż Sprzedawca ma OBOWIĄZEK poinformować Klienta o niezgodności z normą. A kto po takiej informacji przystałby na wielkie ryzyko? Prawo i co dalej....

Wierzę, ze wątku będą ogólne opinie jak i konkretne sprawy na powyższym tle. 100-150 zł to niewiele, ale przecież drogą nie chodzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Wydaje mi się że wspomniane przez Ciebie regulacje prawne dotyczyły tylko zgodności sprzedawanego sprzętu z przyjętym w Polsce dla DVB-T systemu kodowania, by uchronić potencjalnych nabywców przed zakupem dekoderów obsługujących jedynie MPEG-2.

 

Kwestie technicznych możliwości sprzętu, to zupełnie odrębna sprawa i w sumie dość indywidualna, więc nikomu nic narzucać nie można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Zamieść zatem link do tych przepisów, żebyśmy mogli bezpośrednio się do nich odnosić, bo inaczej rozmowa ma charakter mocno nieprofesjonalny.

 

edit:

Znalazłem najbardziej odpowiednie dla miejsca gdzie piszemy źródło: http://blogi.satkurier.pl/67471-mr-orbi ... ne-mi.html

i faktycznie tych wymogów jest znacznie więcej, niż tylko te, które tu wspólnie wymieniliśmy.

 

Czyli, jest o czym rozmawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje "5 groszy" odnośnie niezgodności sprzętu z wymogami dotyczy innego problemu. Z doświadczenia wynika, że wiele odbiorników ma problemy z prawidłowym wyszukiwaniem kanałów w paśmie VHF. Nie wiedzieć czemu w przypadku wyboru Polski w menu instalacji szerokość kanału dla pasma VHF jest ustawiona na 8 a nie 7 MHz. Chyba producenci oprogramowania nie doczytali fragmentu wspomnianego w tym wątku Rozporządzenia Ministra Infrastruktury, w którym jest wyraźnie napisane:

"Odbiornik cyfrowy powinien zapewniać odbiór sygnałów cyfrowych DVB-T o parametrach zgodnych z EN 300 744 [5] nadawanych w zakresach: VHF (174—230 MHz) w kanałach o szerokości 7 MHz i UHF (470—862 MHz) w kanałach o szerokości 8 MHz."

Problem powyższy występuje u osób, które odbierają DVB-T np. w sieci kablowej, gdzie stosowana jest przemiana częstotliwości kanału z UHF do VHF. Rozwiązaniem doraźnym tego problemu jest zmiana podczas konfiguracji odbiornika kraju instalacji na "Niemcy" lub "Inny" (statystyczny Kowalski nie ma o tym pojęcia i dzwoni do BOKu z problemem "kupiłem dekoder DVB-T i nie działa"). Nie tak to przecież powinno wyglądać :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dobrze byłoby, gdyby Administracja Forum zamieściła stosowny artykuł ostrzegający przed zakupem szrotu. Np. Cabletech URZ 089!

W tym konkretnym przypadku są ustanowione przepisy prawne:

PIERWSZY; z 18.12.2009 mówi o specyfikacji tunerów dvbt jakie POWINNY być sprzedawane w Polsce.

Drugi: późniejszy dotyczący OBOWIĄZKU sprzedawcy wobec KLIENTA w wypadku sprzedaży TUNERA niezgodnego z NORMĄ (pt.1)

Prowadzę na razie słowną walkę ze sklepem internetowym, który NADAL sprzedaje FELERNE dekodery i podpiera się swą dobra opinią.

PYTANIE ZASADNICZE:

Czy tuner, który DZIŚ lub za rok nie będzie odbierał podstawowych kanałow jest zgodny z normą czy nie.

Ja uważam , ŻĘ NIE.

Sklep ,twierdzi , że TAK.

Czy mozna pozwolić hasać oszustom na rynku i nic z tym nie robić??

Czy to może TVP wykroczyła poza normy i ich działanie powoduje brak Jedynki i Dwójki w odbiorniku.

Na mój chłopski rozum TUNER, który nie "widzi" dwóch podstawowych kanałów JEST NIEZGODNY Z NORMĄ i NIE POWINIEN BYĆ sprzedawany w Polsce.

A na portalach aukcyjnych handel idzie, aż miło...

Na razie złożyłem wizytę w powiatowym urzędzie rzecznika konsumenta....powalczymy razem?

 

Czy ten artykuł USTAWY z dnia 30.06.2011 r.(a nie zarządzenia dozorcy) jest niejasny?

"Art. 6.

1. Przedsiębiorca, którego działalność polega na sprzedaży odbiorników cyfrowych,

może dokonać sprzedaży odbiornika cyfrowego niespełniającego wymagań

technicznych i eksploatacyjnych, określonych w przepisach wydanych na

podstawie art. 132 ust. 3 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne,

jedynie po poinformowaniu o tym fakcie nabywcy:

1) na piśmie, najpóźniej w chwili zawarcia umowy i uzyskaniu od nabywcy potwierdzenia

zapoznania się z tą informacją, z zastrzeżeniem pkt 2;

2) w przypadku umów sprzedaży zawieranych przy wykorzystaniu środków

porozumiewania się na odległość, o których mowa w art. 6 ust. 1 ustawy z

dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności

za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny (Dz.

U. Nr 22, poz. 271, z późn. zm.5)) − przy użyciu środka porozumiewania się

na odległość, najpóźniej w chwili złożenia nabywcy propozycji zawarcia

umowy i uzyskaniu od nabywcy potwierdzenia zapoznania się z tą informacją.

2. Przedsiębiorca, którego działalność polega na sprzedaży odbiorników cyfrowych,

jest obowiązany umieścić w miejscu widocznym i łatwo dostępnym informację

dla potencjalnego nabywcy o treści: „Jedynie odbiorniki cyfrowe

zgodne z wymaganiami określonymi w przepisach dotyczących wymagań tech-

4) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2006 r. Nr 94, poz.

658 i Nr 121, poz. 843, z 2007 r. Nr 99, poz. 662 i Nr 181, poz. 1293, z 2009 r. Nr 157, poz. 1241

oraz z 2010 r. Nr 152, poz. 1016.

5) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204, z 2003 r. Nr

84, poz. 774 i Nr 188, poz. 1837, z 2004 r. Nr 96, poz. 959 i Nr 116, poz. 1204, z 2005 r. Nr 122,

poz. 1021, z 2008 r. Nr 171, poz. 1056, z 2009 r. Nr 201, poz. 1540 oraz z 2011 r. Nr 80, poz. 432 i

Nr 126, poz. 715.

©Kancelaria Sejmu s. 4/4

2011-08-11

nicznych i eksploatacyjnych dla urządzeń konsumenckich służących do odbioru

cyfrowych naziemnych transmisji telewizyjnych umożliwiają odbiór naziemnej

telewizji cyfrowej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”.

3. Obowiązki określone w ust. 1 i 2 wygasają z dniem 31 lipca 2014 r.

4. Potwierdzenie, o którym mowa w ust. 1, następuje przez złożenie przez nabywcę

oświadczenia zawierającego jego imię i nazwisko. Oświadczenie jest składane:

1) w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 – na piśmie;

2) w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 – przy użyciu środka porozumiewania

się na odległość, w sposób zapewniający identyfikację osoby

składającej oświadczenie.

5. Przedsiębiorca, którego działalność polega na sprzedaży odbiorników cyfrowych,

jest obowiązany przechowywać oświadczenie, o którym mowa w ust. 4,

przez okres 2 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zostało złożone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy informować i ostrzegać ludzi przed cwaniaczkami co tłumaczą że tuner jest zgodny z DVB-T w Polsce, a nie jest, ale polak jak to polak myśli że jak kupi tanio to i dobrze :)

Lepiej kupić markowy, pożądny tuner i cieszyć się telewizją cyfrową a nie sądzić się czy kłócić się ze sprzedawcą :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W moim przypadku głos zabrał Urząd. Próbowałem polubownie ze sklepem (nie chcieli gadać, a ich strata byłaby może pare zł).

W odpowiedzi arogancko twierdzono , że to moja interpretacja , a tuner jest OK. Tuner właściwie opisany sprzedałem za pół ceny , popłynąłem 50 zł.

Otrzymałem wczoraj list od Inspektora PIH z Katowic:

- że przeprowadzono kontrolę w sklepie i stwierdzono nieprawidłowości w temacie. Urząd wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wymierzenia kary , a sprawę reklamacji przekaże do postępowania mediacyjnego celem polubownego rozwiązania

Wprawdzie ja nic na tym nie zyskałem, ale może KTOŚ uświadomi sobie , że klienta trzeba wysłuchać , za nie zbywać go arogancją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem kupujący musi sam wszystko sprawdzić przed zakupem. Ja zanim nabyłem Fergusona T60 (W roku 2011 był to jeden z najlepszych modeli w cenie do 170zł) to prawie miesiąc czytałem na temat DVB-T (Ustawy, artykuły i fora internetowe). Też myślałem nad tunerem SD, natomiast potem stwierdziłem że może wejdą jakieś kanały HD i że dorobię się telewizora wspierającego standard HD. Zakup jest na własne ryzyko i należy zawsze pamiętać że diabeł tkwi w szczegółach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W mojej interwencji (z udziałem PIH) w ramach polubownego rozwiazania sklep proponuje zwrot pełnej kwoty po odesłaniu dekodera.

Zatem niech Kolega nie pisze baj bo w tym konkretnym przypadku (rynek sprzętu dvbt) jest unormowanie prawne, które dosłownie broni konsumenta.

Sprzedajacy ma obowiązek uzyskać pisemne oświadczenie , że Klient wie o ograniczeniach technicznych sprzetu (np, że nie ma E-AC3 czy HD bo ich brak powoduje niezgodność ze specyfikacją zawartą w Rozporządzeniu MI). jeśli tego oświadczenia nie pozyska Klient ma prawo czuć się poszkodowany i wygra sprawę.

Ja swego dopiąłem, uzyskałem potwierdzenie Urzędu PIH w interpretacji przepisów i na dobra sprawę kasę mogę odzyskać.

Niestety gros klientów tak nabitych w butelkę nie zna tej drogi (tych przepisów i błędnie opiera się na warunkach Karty Gwarancyjnej) uznania szkody i po prostu znosi w cichości stratę kasy.

Po stronie Klienta stoją przepisy wysokiej rangi (Ustawa, Rozporzadzenie) a nie zarzadzenie kierownika sklepu czy żony pana z bazarku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...