Jump to content
Sign in to follow this  
Mr. Orbita

CrazyScan/BLScan - opis instalacji, przewodnik, aktualizacje

Recommended Posts

Aby uporządkować temat o BlindScanie - tworzę osobny wątek na potrzeby zgromadzenia podstawowych informacji o narzędziach autorstwa programisty crazycat

 

Opis programów (linki prowadzą zawsze do miejsca z najnowszą wersją)

 

CrazyScan

 

CrazyScan to aplikacja z własnym interface graficznym. Posiada dwie podstawowe funkcje:

- malowanie wykresu analizatora widma dla wskazanego zakresu pasma i polaryzacji, ze wskazanym krokiem,

- podgląd wykresu konstelacji i szczegółowych parametrów technicznych transmisji (z tego miejsca można dodatkowo zapisać cały odbierany w danej chwili strumień do pliku na potrzeby dalszej analizy lub przesłanie go do zewnętrznej aplikacji)

 

Program jest przeznaczony do zastosowania dla satelitarnych kart DVB, tylko dla modeli wspieranych przez bibliotekę StreamReaderEx-BDA. Jest w języku polskim, kod źródłowy jest otwarty i dostępny z TEGO miejsca.

 

Do działania wymaga (należy wypakować do tego samego katalogu co CrazyScan):

- pakietu bibliotek ReqLibs.rar

- biblioteki StreamReaderEx-BDA

 

Wygląd (kliknij, aby powiększyć obrazki):

 

Okno główne

6yzlt1_th.png

 

Okno podglądu konstelacji, parametrów i strumieniowania lub zapisu do pliku

2isb1op_th.png

 

CrazyScan2

 

Aplikacja wygląda identycznie jak CrazyScan i ma takie same wymagania, ale jest przeznaczona dla kart naziemnej telewizji cyfrowej (w praktyce - tylko modele TBS 6220/6280/6284). Nie jest potrzebna dla TV Sat.

 

BLScan

 

To program pracujący w oknie wiersza poleceń (czarne tło, białe literki ;) ). Wykonuje to, czego nie robi CrazyScan, czyli blindscan z zapisaniem wyników do listy transponderów .ini (lub innej, da się wybrać format). Po włączeniu pyta się o identyfikator karty w systemie (można ustawić na stałe wskazaną kartę) i rozpoczyna przeszukiwanie fragmentu pasma satelitarnego ze wskazanym krokiem. Na bieżąco widać w oknie badaną częstotliwość, a jeśli coś uda się znaleźć - w ninii pojawiają się dane techniczne namierzonej transmisji. Wszelkie ustawienia są ukryte w pliku BLScan.ini (można edytować Notatnikiem).

 

Do działania wymaga (należy wypakować do tego samego katalogu co BLScan):

- biblioteki StreamReaderEx-BDA

 

BLScan2

 

Program działa dokładnie jak BLScan, ale bez bezpośredniego sterowania kartą DVB. Wersja jest przeznaczona dla osób, których karta DVB nie jest wspierana przez BLScan (przykładowo ponieważ nie ma dokumentacji części elektronicznych użytych w karcie i crazycat nie mógł zrobić wsparcia bezpośredniego). W założeniu jeśli komuś działa BLScan, to BLScan2 nie jest potrzebny/niezbędny. BLScan2 zadziała także nie dla wszystkich kart DVB, ale dla większej ilości niż BLScan. Warunki konieczne to wsparcie blindscan przez hardware i odpowiednie funkcje dostępne w sterownikach karty. Przykładowo dla kart TBS, które mają sprzętowe wsparcie w BLScan i BLScan działa - to BLScan2 działa w trybie takim jak oryginalny program TBS BlindScan, dając inne efekty.

 

Do działania wymaga (należy wypakować do tego samego katalogu co BLScan2):

- biblioteki StreamReaderEx-BDA

 

StreamReaderEx-BDA

 

To "serce" dla programów CrazyScan/CrazyScan2, BLScan/BLScan2, AirScan (i także SmartDVB, czy EBS Pro, które działają w oparciu o tą bibliotekę). Bez tego pliku blindscan nie jest możliwy. Jest to biblioteka o licencji freeware, ale zamkniętym kodzie źródłowym, implementująca komunikację z kartami DVB. Musi znajdować się w katalogu z poszczególnymi programami, żeby mogły działać. Ona odpowiada za wsparcie sprzętu - nowa wersja może poszerzać możliwości działania o nowe karty, czy poprawiać współpracę z produktami już wspieranymi.

 

W tej chwili w pełni wspierane są urządzenia:

- Omicom S2 (wersja zwykła i profesjonalna)

- TT S2-1600

- Prof 7301/7500/8000 (model 7500 wymaga zainstalowania zmodyfikowanych sterowników: 1.0.1.2 x86, 1.0.1.4-BETA x86, 1.0.1.4-BETA x64, 2.0.0.2 x86, 2.0.0.3 x64, 2.0.0.5 x86, 2.0.0.5 x64, 2.0.0.6 x86, 2.0.0.6 x64, 2.0.0.7 x86 lub 2.0.0.7 x64)

- TBS 6925 V1&2,

- TBS QBox2 (5920),

- TBS QBox-CI (5980),

- TBS 5925,

- Technisat SkyStar2 eXpress HD.

Dodatkowo działają starsze karty DVB-S: TBS 8910, Prof 6200, TeVii S420, Compro S300/S350 i Avermedia A706/A707.

Jest też szczątkowe wsparcie dla kilku innych produktów, opierające się na sterownikach, nie bezpośredniej komunikacji z urządzeniem (kilka modeli TBS, TT S2-4100) - w takim przypadku nie działa CrazyScan (zgłosi komunikat "RF Scan not supported!").

 

Wsparcie może być zależne od wersji biblioteki. Z uwagi na dynamiczny rozwój może zdarzyć się, że któreś z urządzeń, mimo obecności na liście, może działać gorzej.

 

ReqLibs

 

CrazyScan i CrazyScan2 są napisane z wykorzystaniem bibliotek QT - zawartość archiwum trzeba wypakować do miejsca, gdzie mamy jeden lub obydwa z tych programów. Bez bibliotek CrazyScan/CrazyScan2 nie uruchomią się.

 

AirScan

 

Odpowiednik BLScan, ale dla urządzeń DVB-T (tylko modele TBS 6220/6280/6284), program nie jest potrzebny dla TV Sat.

 

Do działania wymaga (należy wypakować do tego samego katalogu co AirScan):

- biblioteki StreamReaderEx-BDA

 

StreamReaderDemo

 

Program "serwisowy" - pozwala na wstrojenie się w wybraną częstotliwość i podgląd zachowania biblioteki StreamReaderEx-BDA, do codziennego użytkowania nie jest niezbędny.

 

qq4rv5_th.png

 

Do działania wymaga (należy wypakować do tego samego katalogu co StreamReaderDemo):

- biblioteki StreamReaderEx-BDA

 

StreamReaderEx-SDK

 

Pakiet kodów źródłowych dla programistów, którzy są zainteresowani wykorzystaniem biblioteki StreamReaderEx-BDA w swoich projektach. W zestawie są kody:

- AirScan

- BLScan

- BLScan2

- IQScan (konstelacja - w CrazyScan)

- RFScan (analizator widma - w CrazyScan)

- StreamReaderDemo

 

Co jest potrzebne + przykład przygotowania zestawu plików do działania

 

Jeśli masz kartę satelitarną, która jest na liście wspieranych, to kolejno należy pobrać:

- CrazyScan.rar (KLIK)

- ReqLibs.rar (KLIK)

- BLScan.rar (KLIK)

- StreamReaderExEx-BDA.rar (KLIK)

 

Wszystko to należy wypakować do jednego katalogu, co powinno dać efekt zbliżony do pokazanego niżej na zrzucie:

 

10533at_th.png

 

CrazyScan jest od razu gotowy do działania, BLScan - przed użyciem trzeba odpowiednio dostosować ustawienia w pliku BLScan.ini.

 

Wsparcie

 

Przygotowanie wszystkich tych narzędzi wymagało ze strony autora dużego poświęcenia i ogromnych ilości czasu. Bez jego pracy nie byłoby być może do tej pory w ogóle możliwości sensownego Blindscanu na PC, nie powstałby EBS Pro, nie dałoby się odbierać transmisji z SR poniżej 1000 ksymb/s itp. itd. W zasadzie crazycat wprowadził gigantyczny postęp do świata kart DVB na PC dla DX-erów. Jakby tego było mało - większość stworzonych przez niego narzędzi posiada otwarty kod źródłowy, a sama główna biblioteka StreamReaderEx-BDA jest darmowa. Mając to na uwadze warto rozważyć wsparcie: http://crazycat69.narod.ru/donate.htm ;)

 

Jednocześnie należy mieć na uwadze, że biblioteka StreamReaderEx-BDA ma charakter mocno eksperymentalny, autor nie odpowiada za jakiekolwiek problemy ze sprzętem po skorzystaniu z programów i nie gwarantuje, że możliwości biblioteki pozostaną zawsze na takim samym poziomie (pewne funkcje mogą się pojawić, inne mogą zniknąć).

Share this post


Link to post
Share on other sites

CrazyScan - szczegółowy opis

Po świeżym uruchomieniu należy zainteresować się w pierwszej kolejności ustawieniem długości i szerokości geograficznej w oknie po lewej stronie. Dodatkowo jest tam pole do wpisania miasta. Niżej wprowadzamy informacje o satelicie (pozycja i nazwa). Wszystkie te dane pozwalają wygenerować ładny wykres - na wykresie znajdują się nasze dane i informacje o satelicie. Nie ma to wpływu na samo działanie (nie licząc USALS), więc jeśli ktoś korzysta sobie lokalnie i nie publikuje wykresów, to może zostawić bez zmian (przykładowo ja, jako skrajnie leniwy osobnik, wpisałem sobie Eutelsat Hot Bird i nie zmieniam, bo mi się nie chce :lol2: ). Jeszcze niżej są parametry wyglądu samego wykresu - styl (linie, słupki, punkty, kroki i ich grubość), kolory dla polaryzacji, znacznika i tła.

Prawa część okna to wybór urządzenia, określenie parametrów DiSEqC (1.0/1.1/1.2/USALS), wybór typu LNB (wraz z wprowadzaniem wartości LOF i częstotliwości na której następuje przełączenie z pasma dolnego na górne; jest szereg predefiniowanych ustawień, Ku-Liniowy to najpopularniejszy typ w Polsce). Niżej jest najważniejsza część określająca parametry niezbędne do przeprowadzenia analizy: początek i koniec zakresu (polecam ograniczanie tego zakresu do wycinka, który chcemy zbadać, aby nie czekać zbyt długo, ja preferuję kawałki po 250 MHz), krok (precyzja - domyślnie 1 MHz, ale można nawet zawęzić do 0,1 MHz, co oczywiście zwiększa precyzje, ale i wydłuża czas skanowania) i polaryzację (obydwie lub tylko wskazaną). Jest tu też opcja zapętlenia i automatycznego zapisu obrazków z wykresami (jeśli ktoś chciałby robić analizę porównawczą i mieć dużo grafik z kolejnych skanów).

Na samym wykresie mamy domyślnie osie sygnału (dBm) i częstotliwości. Przycisk Skanuj startuje malowanie wykresu z zadanymi parametrami. Po zakończeniu przyciski z polaryzacjami bezpośrednio nad wykresem pozwalają na moment wyłączyć wyświetlanie wyników na wykresie dla jednej z polaryzacji (jeśli chwilowo nam przeszkadza w analizie).

U góry okna, oprócz Skanuj startującego skanowanie są jeszcze przyciski do załadowania i zapisania ustawień dla obecnie analizowanego satelity (plik .crs, w nim nazwa satelity, pozycja, ustawienia DiSEqC, LNB i zakres), drukowania wykresu, zapisywania wykresu do pliku graficznego (.png lub .svg) i opcja zbliżania zaznaczonego fragmentu (klikamy i następnie robimy zaznaczenie na wykresie).

Skrót Ctrl + A powoduje wyświetlenie po lewej opcji regulacji skali wykresu, Ctrl + S przerywa trwające skanowanie.

Po dokonaniu wyszukania, gdy patrzymy na wykres - są na nim miejsca "wyższe" i "niższe". Te "wyżyny" mogą wskazywać obecność jakiegoś sygnału - byłoby miło wiedzieć co to jest. Klikamy lewym klawiszem myszy na wykresie na najwyższym punkcie w danym miejscu (na wybranym "wzniesieniu") - pojawia się nowe okno - pozwala ono na analizę konstelacji (jeśli sygnał jest nadawany z nietypową modulacją, to niekiedy może pomóc w określeniu z czym mamy do czynienia) oraz uzyskanie szczegółowych parametrów technicznych sygnału (jeśli uda się wstroić). Klikamy na ikonę z kotem i akwarium z rybkami po prawej - program rusza z analizą, okno powinno zapełnić się danymi. Jest tu wszystko od poziomu sygnału w dBm, stosunku sygnału do szumu w dB, BER, przez dane o pełnej przepływności transpondera, wszystkich danych technicznych (częstotliwość centralna, SR, FEC, modulacja, szerokość zajmowanego pasma w MHz) po detale jak typ ramki dla DVB-S2. Jeśli programowi udało się uzyskać wstrojenie i ma parametry, to może przesłać strumień po IP lub zapisywać go do pliku z poziomu tego samego okna. Dwuklik na wykres konstelacji wyświetla osie wykresu (domyślnie są ukryte).

Podpowiedź: jeśli próbujemy namierzać transmisje SCPC ze stosunkowo niskimi SR (ale powyżej 1000 ksymb/s), to warto niekiedy zmniejszyć domyślny zakres wyszukiwania w oknie z 5 MHz na mniejszą wartość. CrazyScan nie pozwala na wyłapywanie transmisji z SR poniżej 1000 ksymb/s (ograniczenie).

CrazyScan zapisuje główne ustawienia w pliku CrazyScan.ini, ale nie ma tam niczego do edycji ręcznej - wszystko można ustawić z poziomu okna. Za to ustawienia w pliku StreamReader.ini mogą mieć wpływ na wygląd i zachowanie CrazyScan.

CrazyScan - spolszczenie

Dla osób, które lubią, gdy programy "gadają" do nich po polsku przygotowałem spolszczenie dla CrazyScan. Jest ono dostępne od wersji 1.0.1.3, a od 1.0.1.4 jest dodawane do archiwum z CrazyScan, czyli żeby program uruchomił się z polskim interface nie trzeba nic dodatkowego ściągać, ani nic kombinować. Jak ktoś polskiego nie lubi, to wystarcza skasować pliki crazyscan_pl.qm i qt_pl.qm. Wersja źródłowa (plik crazyscan_pl.ts) jest zawarta w kodzie źródłowym CrazyScan, TU i można ją zmieniać za pomocą narzędzia QT Linguist (potrzeba pobrać pełny kod źródłowy CrazyScan, ponieważ QTLinguist przy edycji opiera się o kod).

W przypadku uwag - można przesyłać mi na PW, będę korygować i prześlę poprawione spolszczenie do autora. Jednocześnie zastrzegam, że nie wszystkie elementy są możliwe do przetłumaczenia, dlatego są możliwe braki i jak coś takiego jest (na chwilę obecną tj. 1.0.1.17), to oznacza, że jest to nie do przetłumaczenia. Spolszczenie jest opracowane na bazie pliku wersji rosyjskiej, tj. crazyscan_ru.ts (opracowanie: crazycat) i jego stworzenie stało się możliwe dzięki udostępnieniu kodu CrazyScan jako Open Source.

CrazyScan - historia aktualizacji

1.0.2.123 (2015-09-23)
- zaktualizowana struktura SEARCH_RESULT - dodana wartość - preBER,
- zamieniona kolejność wartości BER i preBER w SEARCH_RESULT2,
- pokazywanie wartości preBER jako dymek/podpowiedź w polu BER (jeśli wartość preBER dostępna - dla DVB-S, DVB-T i DSS, tylko na wspieranych kartach).
 
1.0.2.119 (2015-05-08)
- poprawka wyglądu zakładek ustawień.

1.0.2.118 (2015-01-27)
- rekompilacja, poprawka problemu z kolejnością kontrolek - przycisk TAB działał odwrotnie niż powinien na zakładce Zakres wyszukiwania.

1.0.2.118 (2014-12-23)
- poprawka orientacji sliderów RFLevel.

1.0.2.116 (2014-12-22)
- aktualizacja tłumaczeń,
- wydanie finalne zbierające zmiany z poprzednich wersji beta od 1.0.2.112,
- wymagany StreamReaderEx-BDA 1.2.2.1248 lub nowszy.

1.0.2.115 (Beta) (2014-12-13)
- Modcode mogą być teraz wykrywane na żądanie po udanym wstrojeniu się w transponder DVB-S2 (przycisk Detect i wybór czasu stają się aktywne),
- zwiększona maksymalna ilość elementów w polu wyboru predefiniowanych zakresów pasma (do 20).

1.0.2.112 (Beta) (2014-12-06)
- uproszczony wybór Modcode,
- odczyt wszystkich możliwych Modcode dla transponderów DVB-S2 w oknie konstelacji (jeśli karta obsługuje ModInv(), czyli aktualnie dla 6983/6908),
- oznaczanie na wykresie stosownie transponderów nie możliwych do wstrojenia (zbyt słaby sygnał) oraz ACM/VCM,
- możliwość wyboru predefiniowanych przez użytkownika zakresów częstotliwości na zakładce Range. Definicje zakresów w pliku ranges.txt,
- przeniesienie kilku pól wyboru związanych z wyglądem do zakładki Style,
- zapis stanu pola wyboru BLScan2 w ustawieniach.

1.0.2.109 (2014-09-13)
- dwa dodatkowe formaty eksportu transponderów, zawierające w komentarzu SNR i link margin oraz SNR, link margin oraz datę i czas.

1.0.2.108 (2014-08-02)
- wyświetlanie informacji o marginesie SNR (link margin), tj. ile mamy limitu SNR w stosunku do obecnego stanu, w dymku nad wartością sygnał/szum w oknie podglądu konstelacji. Wartość aktualizowana automatycznie na bieżąco, jeśli mamy zaznaczone aktualizowanie informacji o modulacji,
- opcjonalna możliwość zapisu do plików CSV wyników wykresów widma dokonywanych w pętli (tylko w pętli).

1.0.2.105 (2014-07-21)
- eksperymentalne filtrowanie modulacji w oknie IQScan (dla transmisji ACM/VCM, tylko dla kart, które w ogóle potrafią te transmisje poprawnie odbierać). Działa tylko PRZED wstrojeniem, tylko dla transponderów DVB-S2 i tylko jeśli urządzenie wspiera filtrowanie modulacji (tylko dla urządzeń na bazie STV090x). Wymagany StreamReaderEx-BDA w wersji powyżej 1.2.0.1200,
- dodanie SR 33000 Ksps przy polu wyboru wartości SR (nadal można też wpisywać ręcznie),
- aktualizacja wartości bitrate dla transpondera przy zmiennych parametrach modulacji/FEC, jeśli zaznaczymy pole odświeżania na żywo informacji w oknie IQScan.

1.0.2.100 (2014-06-01)
- pole wyboru BlindScan2 przeniesione na zakładkę Transpondery,
- aktualizacja tłumaczeń,
- nowe wersje bibliotek Qt - należy pobrać ReqLibs.rar!

1.0.1.99 (2014-04-27)
- możliwość zapisywania listy znalezionych transponderów po BlindScanie do pliku w wybranym formacie (TechnoTrend, AltDVB, DVB Dream, TransEdit, SichboPVR, VDR 1.7.x+ lub Enigma 2) z uwzględnieniem dodatkowych informacji (jeśli ich zapis jest możliwy, do wyboru: poziom sygnału i SNR, czas/data, to wszystko razem, sam SNR lub SNR + czas/data),
- aktualizacja tłumaczeń: polskiego i słowackiego.

1.0.1.96 (2014-04-06)
- dodane tłumaczenie w języku białoruskim,
- poprawka roku w informacjach o programie w kodzie.

1.0.1.94 (2013-11-10)
- przerobione okno sterowania obrotnicą/siłownikiem.

1.0.1.93 (2013-11-06)
- dalsze korekty wyliczania komendy USALS.

1.0.1.91 (2013-11-05)
- sprawdzanie precyzji przy przeliczaniu pozycji USALS.

1.0.1.90 (2013-10-02)
- możliwość wysyłania komend DiSEqC (1-6 bajtów) poprzez okno sterowania pozycjonerem,
- przycisk wyszukiwania BlindScan jest aktywny (po pomyślnym skanowaniu widma) tylko w przypadku, gdy wspierana jest funkcja BLScan() lub BLScan2(),
- zmiana kalkulacji i kontroli częstotliwości pośredniej, w zależności od parametrów IFStart, IFStop, LNBMid, LNBStk w streamreader.ini, zalecana biblioteka StreamReaderEx-BDA w wersji 1.1.0.1162 lub nowszej,
- aktualizacja polskiego i rumuńskiego tłumaczenia,
- przypominam o konieczności aktualizacji ReqLibs.rar przy przejściu na nową wersję ze starszej niż 1.0.1.86.

1.0.1.86 (2013-08-28)
- aktualizacja paczki z bibliotekami ReqLibs.rar - należy ściągnąć od nowa i wkleić do katalogu razem z nowym CrazyScan,
- biblioteka QWT może teraz znajdować się w innym katalogu, wskazanym przez zmienną środowiskową QWTDIR (zmiana programistyczna, nie użytkowa).

1.0.1.83 (2013-08-10)
- wiele profili analizatorów sygnału (teraz 5). Przy pierwszym użyciu (wybieramy z rozwijanej listy) trzeba określić nazwę, ścieżkę do programu/pliku wykonywalnego oraz parametry (wstępna konfiguracja gotowa pod TSReader i VLC dla strumieniowania TCP),
- jeśli urządzenie nie wspiera funkcji BLScan() w oknie skanowania/podglądu konstelacji ustawiany jest domyślnie SR 27500 ksymb/s,
- wsparcie dla wyboru typu RFLevel z pliku streamreader.ini (wymaga StreamReaderEx-BDA w wersji 1.1.0.1150 lub nowszej),
- zapamiętywanie ostatniej wybranej zakładki z ustawień u góry okna głównego - program uruchomi się na tej samej,
- aktualizacja spolszczenia (dodane tłumaczenia nowych funkcji oraz poprawka pod modulacje 16APSK i 32APSK - ksymb/s było zbyt długie i pojawiał się pasek przewijania zasłaniający dane transpondera w oknie podglądu konstelacji).

1.0.1.78 (2013-07-17)
- poprawka odczytu ustawień LNB przy starcie programu.

1.0.1.77 (2013-05-09)
- zmiana interface, ustawienia są umieszczone na zakładkach. W założeniu ma to sprawić, że okno główne będzie bardziej kompaktowe i zmieści się nawet na rozdzielczości 800x600.

1.0.1.76 (2013-04-06)
- zmiana logiki obsługi LOF. Jeśli LOF = 0 to Częstotliwość wejściowa = częstotliwość realna. Jeśli LOF > 6000 MHz i LOF < 21000 MHz to częstotliwość wejściowa = częstotliwość realna - LOF. Jeśli LOF < 6000 MHz lub LOF > 21000 MHz to częstotliwość wejściowa = LOF - częstotliwość realna,
- zwiększono maksymalną częstotliwość do 23000 MHz i maksymalny SR do 100000 Ks w oknie wyszukiwania sygnału.

1.0.1.72 (2013-03-19)
- zapis stanu maksymalizacji okna przy zamykaniu i przywracanie przy uru[beep]aniu,
- skrót Ctrl+F przełącza program w tryb pełnoekranowy.

1.0.1.70 (2013-03-04)
- nowe okno pozwalające na obsługę pozycjonera (przycisk po prawej w oknie głównym oraz skrót klawiaturowy Cltr+P),
- wyświetlanie informacji o poziomie sygnału (RF Level), SNR, BER w oknie IQScan bez uprzedniego wstrojenia się. Z tego okna także można uruchomić pozycjoner przez Cltr+P (zastosowanie: można sterować anteną i obserwować wskazania sygnału),
- zakres wyszukiwania jest teraz zapamiętywany (i domyślnie jest to 5 MHz),
- fikuśne czcionki i kolorki w oknie podglądu parametrów i modulacji,
- aktualizacja tłumaczeń.

1.0.1.66 (2012-12-28)
- wybór protokołu przesyłu strumieniowego (TCP/UDP). UDP nie działa za dobrze (zależne od obciążenia procesora i wydajności), zaleca się stosowanie TCP,
- opcjonalne powiadomienia dźwiękowe w trybie wizualnego blindscanu (w oknie RFScan), dźwięki z plików step.wav, lock.wav, fail.wav,
- zwiększona precyzja wprowadzania częstotliwości w oknie IQScan (podgląd konstelacji), przydatne dla ultra-niskich SR,
- aktualizacja tłumaczeń.

1.0.1.57 (2012-11-09/2012-11-12)
- poprawka rozmiaru okna IQScan,
- przycisk BlindScan aktywny po pierwszym przejściu RFScan,
- przekompilowany 12 listopada, bez dalszych zmian.

1.0.1.56 (2012-10-18)
- wykorzystanie nowej funkcji GetspamEx() na potrzeby aktualizacji informacji o sygnale (tylko jeśli SignalInfo() nie jest wspierana). WYMAGA StreamReaderEx-BDA 1.1.0.1045 lub nowszego,
- wizualny BlindScan wykonywany tylko dla widocznego wykresu polaryzacji (przydatne, jeśli wybrano jedną).

1.0.1.54 (2012-10-13)
- dodany wybór zakresu wizualnego blindscanu za pomocą myszy na wykresie. Jeśli dokonano wyboru, to BlindScan będzie działać w tym zakresie, a jeśli nie, to zadziała jak w starszych wersjach na całym wykresie.

1.0.1.53 (2012-09-29)
- dodane pole PLS Search w oknie podglądu konstelacji, pozwala na start wyszukiwania PLS od wskazanej wartości, nie zawsze od 0 jak do tej pory.

1.0.1.52 (2012-09-18)
- obsługa Physical Layer Scrambling (szyfrowania warstwy fizycznej) strumienia DVB-S2. Funkcja znajduje się w oknie IQScan (podglądu konstelacji). Należy wskazać tryb (Root, Gold lub Combo) oraz wartość liczbową z przedziału od 1 do 262143. Jeśli wybierze się 0 - CrazyScan będzie próbować kolejne wartości aż do skutku. Proces ten może jednak potrwać dość długo (zależy jaką wartość używa nadawca), dlatego zalecane jest, aby określić normę (np. DVB-S2) i minimalny SR, jeśli szerokość pasma zajmowana przez sygnał jest dość duża (przykładowo jeśli widać, że zajęty jest cały transponder, to nie ma żadnego sensu, aby szukać od SR 1000 ksymb/s - lepiej ustawić na wstępie ponad 10000 ksymb/s).

1.0.1.50 (2012-08-24)
- poprawka słowackiego tłumaczenia.

1.0.1.49 (2012-08-22)
- aktualizacja tłumaczeń (polskie, rumuńskie, słowackie).

1.0.1.48 (2012-08-17)
- możliwość wyłączenia odświeżania wykresu podczas skanowania (nie maluje go na bieżąco, tylko odświeża raz po pełnym przeskanowaniu wskazanego zakresu w jednej polaryzacji). Zmiana może to nieco przyśpieszyć uzyskanie efektu końcowego, zależy od komputera, przy Prof 7301 na zakresie 10,7 - 11,7 GHz zyskałem 20 sekund, ale na wolniejszej maszynie. Na TSB6925 ten sam zakres przyśpieszyło mi o 3 sekundy - tyle, że na szybkim i mocnym PC.

1.0.1.47 (2012-08-14)
- poprawki przeliczania częstotliwości.

1.0.1.46 (2012-08-13)
- wsparcie dla konwerterów na pasmo Ka od Inverto,
- LOF w zakresie 20000-22000 (pasmo Ka) akceptowane jako górne, jak w paśmie C.

1.0.1.45 (2012-07-28)
- domyślny zakres wyszukiwania w oknie IQScan zmieniony z 5 MHz na 2 MHz,
- poprawka komunikatu o błędzie.

1.0.1.42 (2012-05-26)
- wyświetlanie ilości znalezionych transponderów i czasu wyszukiwania w graficznym nagłówku,
- opcja wyboru funkcji BlindScan, jeśli urządzenie wspiera jednocześnie obydwie (tj. BLScan lub BLScan2).

1.0.1.40 (2012-05-09)
- czyszczenie wykresu przed ponownym skanowaniem widma,
- kasowanie znaczników przed uruchomieniem wizualnego BlindScanu,
- dodane wsparcie w oknie podglądu konstelacji dla wstrajania się w konkretny sygnał o ściśle zadanych parametrach. Domyślnie okno działa "po staremu", zaznaczone jest dodatkowe pole BlindScan, które szuka sygnału automatycznie. Jeśli chcemy zadać parametry ręcznie - odznaczamy to pole i wpisujemy ręcznie precyzyjnie to, co chcemy uzyskać. Działa tylko dla urządzeń obsługujących funkcję SignalInfo() ze StreamReaderEx-BDA. Zmiana jest użyteczna dla posiadaczy kart z STV090x na potrzeby odbioru sygnałów z SR poniżej 1000 ksymb/s,
- poszerzony zakres obsługiwanych SR od 100 do 50000 ksymb/s,
- dzięki poprawce wyliczania szerokości pasma w StreamReaderEx-BDA ponownie BlindScan może schodzić na kroki poniżej 2 MHz,
- poprawka ustawiania polaryzacji po wywołaniu SignalInfo(),
- aktualizacja tłumaczeń.

1.0.1.35 (2012-04-30)
- stałe początkowe ustawienie szerokości linii zgodnie z zakresem,
- informacje o pozycji na wykresie zawsze na czarno.

1.0.1.34 (2012-04-29)
- wybór standardu w oknie podglądu konstelacji - używa nowej funkcji BLScanEx(). Wymaga StreamReaderEx-BDA w wersji 1.0.9.962 lub ​​wyższej. Dla BlindScanu w oknie głównym jest po staremu używana funkcja BLScan(),
- kolor tekstu jest teraz używany także dla znacznika.

1.0.1.33 (2012-04-25)
- minimalny możliwy krok BlindScan ustalony na 2 MHz (1.0.1.32 jest więc jedyną wersją, która nie ma ograniczenia minimalnego kroku BlindScanu). Konieczne było ustalenie min. kroku 2 MHz, bo CrazyScan mógł wpaść w niekończącą się pętlę, skanując ciągle ten sam sygnał.

1.0.1.32 (2012-04-24)
- większa precyzja SNR na markerze,
- zniesienie limitu kroku 3 MHz przy BlindScanie (teraz honoruje ustawienie z okna głównego).

1.0.1.31 (2012-04-23)
- pokazywanie wartości SNR na markerze odnalezionego transpondera,
- przycisk BlindScan nieaktywny po zmianie urządzenia.

1.0.1.30 (2012-04-22)
- czyszczenie wykresu H/V przed rozpoczęciem skanowania,
- przycisk BlindScan nieaktywny po wysłaniu komendy DiSEqC.

1.0.1.29 (2012-04-22)
- dodano tłumaczenie słowackie (podziękowania dla @EnoSat).

1.0.1.27 (2012-04-15)
- dodana funkcja "wizualnego BlindScanu" - po pomyślnym wykonaniu RFScan aktywuje się przycisk BlindScan (obecnie ostatni na prawo na pasku narzędzi). Może być wykorzystany algorytm BLScan i BLScan2 (wybierane automatycznie - w przypadku, gdy urządzenie wspiera obydwa - używany BLScan). W trybie BLScan pokazywany jest marker na aktualnie sprawdzanej częstotliwości. Krok możliwy z zakresu 3 do 10 MHz. Na koniec w pasku statusu pojawia się informacja o ilości odnalezionych aktywnych transmisji,
- oznaczanie szerokości pasma dla transmisji teraz opcjonalne ("Oznacz CW" obok nazwy satelity),
- zatrzymywanie skanowania/strumieniowania, jeśli trwa w oknie IQScan przy jego zamykaniu,
- "wizualny BlindScan" dostępny tylko jeśli urządzenie to wspiera,
- aktualizacja informacji o wspieranych urządzeniach na Wiki projektu CrazyScan.

1.0.1.24 (2012-03-16)
- zaktualizowane spolszczenie.

1.0.1.19 (2012-03-13)
- deklaracja wyników IQScan jako SBYTE,
- poprawka dynamicznej alokacji pamięci.

1.0.1.17 (2012-03-03)
- nowy tryb RFScan,
- skrypt prebuild.cmd w cudzysłowiu (poprawka w kodzie bez wpływu na działanie).

1.0.1.16 (2012-02-15)
- rozszerzone możliwości RFLevelMode o opcje RFLevel dodane w streamreader.ini (sygnał w dBmV, dBμV).

1.0.1.14 (2012-02-11)
- wartości SNR, BER i RFLevel aktualizowane stale po SignalInfo.

1.0.1.12 (2012-01-28)
- nowa ikona uru[beep]ająca blindscan w oknie IQScan (kot + rybki w akwarium),
- aktualizacja API StreamReaderEx,
- tłumaczenia wyczyszczone ze zbędnych danych.

1.0.1.11 (2012-01-05)
- poprawka w roku w kodzie źródłowym.

1.0.1.10 (2011-12-21)
- poprawki odświeżania informacji o modulacji,
- dodane tłumaczenie rumuńskie.

1.0.1.9 (2011-12-17)
- tylko dodane nowe modulacje do okna BL&IQScan, nie używane.

1.0.1.8 (2011-12-12)
- monitorowanie zmian parametrów modulacji w oknie z konstelacją (opcja "Odświeżaj informacje o modulacji"), odświeża "na żywo" informacje o modulacji, FEC, Roll-off i reszcie parametrów DVB-S2 w prawej kolumnie. Wymagany nowy StreamReaderEx-BDA w wersji nie niższej niż 1.0.8.800, ponieważ wykorzystuje wprowadzoną funkcję SignalInfo,
- aktualizacja spolszczenia.

1.0.1.7 (2011-12-03)
- drobne poprawki w oknie IQScan.

1.0.1.6 (2011-11-21)
- dodane gotowe ustawienia dla konwerterów na Pasmo Ka z zestawów dwukierunkowego Internetu satelitarnego Avanti (sprawdzone, działa),
- subtelne poprawki Khz na KHz i Mhz na MHz.

1.0.1.5 (2011-10-10)
- poprawiony błąd dotyczący alokacji pamięci mogący się wyświetlać przy starcie okna IQScan.

1.0.1.4 (2011-10-02)
- dodane spolszczenie.

1.0.1.3 (2011-09-25)
- CrazyScan staje się projektem OpenSource,
- zmiana sposobu numeracji wersji,
- wymaga nowych bibliotek - do pobrania z SourceForge,
- malowanie na wykresie analizatora widma dodatkowych linii, jeśli w oknie Blind scan and Constellation monitoring uda się programowi złapać sygnał. Linie czerwone określają zakres transpondera z i bez roll-off, czarna z tekstem wskazuje częstotliwość centralną transpondera i jest opisana jego parametrami (SR, FEC, modulacja).

1.0.0.729 (2011-09-19)
- możliwość automatycznego eksportu wykresu z analizatora widma (w formie pliku graficznego) w trybie cyklicznym. Do nazwy pliku dodawana jest kolejna liczba.

1.0.0.682 (2011-08-18)
- wyłączanie filtru MIS przed wyświetleniem okna BLScan.

1.0.0.677 (2011-08-16)
- zmiany spowodowane przeprojektowaniem mechanizmu obsługi transmisji wielostrumieniowych, w efekcie wymaga StreamReaderEx-BDA 1.0.6.677 lub nowszych!
- drobna zmiana etykiet dla wykresu konstelacji na In-Phase i Qudrature.

1.0.0.667 (2011-08-08)
- obsługa BandStacked LNB. W LOFSW należy ustawić wartość 22000, wtedy LOF1 odpowiada dla polaryzacji V/R, a LOF2 dla H/L,
- drobne poprawki w oknach BLScan i IQScan,
- poprawki w sprawdzaniu parametrów LNB,
- ułatwienia dla TT-S2 3200 w oknach BLScan i IQScan - przydatne w pseudo-skanowaniu TT S2-3200.

1.0.0.643 (2011-07-27)
- Kolorowanie wyników IQScan. Domyślnie punkty są niebieskie. Jeśli nowo rysowany punkt trafia w miejsce, gdzie już był wcześniej odrysowany punkt - zaczerwienia się (10 trafień = całkiem czerwony).

1.0.0.635 (2011-07-26)
- obok strumieniowania po TCP możliwość zapisu strumienia do pliku (można przykładowo wykorzystać taki plik w TransEdit). Zapis możliwy po udanym blindscan, czyli wstrojeniu się w częstotliwość (po prostu musi być co zapisywać/strumieniować),
- Licznik danych jest aktualizowany nawet jeśli nie ma połączenia z klientem przy strumieniowaniu. Jeśli połączenie jest - licznik będzie podświetlony.

1.0.0.632 (2011-07-19)
- wsparcie dla zmieniania wartości częstotliwości wejściowej głowicy na bazie ustawień z pliku konfiguracyjnego StreamReaderEx (IFStart, IFStop) oraz trybu debug (RFScan).

1.0.0.630 (2011-07-15)
- opcja zoom zablokowana przed startem analizatora widma.

1.0.0.624 (2011-07-15)
- kosmetyczne zmiany w oknach dialogowych,
- ustawienia wielkości punktów w IQScan przechowywane w ustawieniach.

1.0.0.595 (2011-07-03)
- porty DiSEqC 1.1 od 1 do 16,
- wsparcie dla multiswitchów opartych na DiSEqC 1.0 - wysyłanie dodatkowych poleceń do przełączania polaryzacji i pasma.

1.0.0.587 (2011-06-25)
- alternatywna metoda konfiguracji LNB na pojedyncze pasmo, biorąc pod uwagę LOF i sygnał 22kHz. Możliwe także wskazanie ustawień własnych (Custom LNB) i wtedy dowolna mieszanka ustawień dla LOF1, LOF2, LOFSW.

1.0.0.585 (2011-06-22)
- wykorzystanie wsparcia MISReq - po wybraniu częstotliwości z wieloma strumieniami w molu wyboru po kilku sekundach powinny pojawić się wartości poszczególnych strumieni (okno IQScan). Po wybraniu jednego ze strumieni można go przekazywać po TCP tak, jak każdy inny przekaz.

1.0.0.575 (2011-06-12)
- obsługa błędów podczas skanowania spektrum. Gdy wystąpi błąd w RFScan() - pojawi się stosowny komunikat (do tej pory następowało niekontrolowane zużycie zasobów).

1.0.0.574 (2011-06-12)
- dodany streaming TCP po udanym blindscanie (okno podglądu konstelacji) - wybór interfejsu sieciowego, portu i rozmiaru bufora dla strumienia. Opcjonalnie możliwe odświeżanie SNR&BER podczas przesyłu strumienia. Możliwy start/stop analizatora strumienia/odtwarzacza z dodatkowymi opcjami linii poleceń (testowane z TSReader-em i VLC). W linii poleceń można użyć gotowych makro: %proto%=tcp, %ip% i %port% = wartości z opcji strumieniowania. Przy strumieniowaniu opcja TrickAPSK musi być wyłączona.
- aktualizacja wymaganych bibliotek - dodana QtNetwork4.dll (potrzebna dla CrazyScan), zaktualizowane DLL MSVC2008SP1.
- wymagany StreamReaderEx-BDA 1.0.5.9-572 lub nowszy.

1.0.0.560 (2011-05-30)
- dodany panel sterowania wyskalowaniem poziomu RF (wykresu). Dostępny po podwójnym kliknięciu na skali poziomu RF lub Ctrl + A. W razie potrzeby można "odłączyć" od głównego okna,
- start/stop skanowania przez Ctrl + S,
- krok skanowania teraz od 0,1 MHz do 10 MHz,
- możliwe skanowanie w pętli (opcja po prawej w oknie),
- wybór rozmiaru punktu dla IQScan (domyślnie 1, max 5),
- przez podwójne kliknięcie na wykresie IQScan może pokazać / ukryć osi (domyślnie nie wyświetlają się).

1.0.0.548 (2011-05-09)
- lepsza weryfikacja parametrów LNB kiedy zmieniać i dostosować zakres możliwych częstotliwościach jednocześnie.

1.0.0.532 (2011-05-01)
- specjalne wsparcie dla USALS w niektórych typach obrotnic jak starszych MOTECK SG-2100. Istnieje specjalny format kodowania stopni w pozycjach na zachód (w negatywny w stosunku do pozycji zerowej). Wsparcie wykonane tak, jak w AltDVB i DVBDream. Może ktoś będzie potrzebował. Ale praktyka pokazuje, że dotyczy to tylko starych typów obrotnic, ponieważ w nowych DM-2100 USALS jest wykonany standardowo.

1.0.0.527 (2011-04-16)
- dodane wsparcie DiSEqC 1.1,
- dodano możliwość zapisu/odczytu ustawień skanowania różnych satelitów,
- dodano informację o typie ramki (DVB-S2) w wynikach Blindscan.

2011-04-12
- pierwsze publiczne wydanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

CrazyScan2 - szczegółowy opis

Obsługa i możliwości są jak w CrazyScan, ale program jest przeznaczony do przekazu naziemnego lub kablowego. W tej chwili wspierane są karty TBS 6220/6280/6284. W oknie głównym brak ustawień dla DiSEqC i LNB, konfiguracji informacji o satelicie - zbędne. Nie ma też rozróżnienia na polaryzacje. Zakres wyszukiwania domyślnie obejmuje pasmo 48 - 864 MHz, ale obsługa tego zakresu jest zależna od możliwości urządzenia.

W oknie podglądu konstelacji także ilość opcji jest przerzedzona, zbędne funkcje związane z TV Sat są wycięte, a w danych o sygnale pojawiają się m.in. tryb, Guard Interval, czy hierarchiczność. Wykres konstelacji nie jest malowany, ale zostawione jest miejsce - jeśli pojawi się urządzenie ze wsparciem tej funkcji, to wykres będzie.

Uwaga dodatkowa: Wpływ na działanie i zachowanie CrazyScan2 mogą mieć także opcje z pliku StreamReader.ini.

CrazyScan2 - historia aktualizacji
 

1.0.2.125 (2015-11-28)
- poprawka listy PLP.

1.0.2.121 (2015-09-23)
- zaktualizowana struktura SEARCH_RESULT - dodana wartość - preBER,
- zamieniona kolejność wartości BER i preBER w SEARCH_RESULT2.
 
1.0.2.121 (2015-05-29)
- poprawka zdefiniowanego zakresu UHF (wkradła się tam literówka).

1.0.2.120 (2015-05-08)
- poprawka wyglądu zakładek ustawień,
- dodane pole wyboru umożliwiające wybór zakresów (definiowanych w pliku ranges2.txt).

1.0.2.117 (2015-01-27)
- rekompilacja, poprawka problemu z kolejnością kontrolek - przycisk TAB działał odwrotnie niż powinien na zakładce Zakres wyszukiwania.

1.0.2.117 (2014-12-22)
- rozszerzone informacje o sygnale dla DVB-T2 (S1 signaling type, Pilot pattern, Payload type),
- poprawka tytułu i wersji,
- aktualizacja tłumaczeń,
- wymagany StreamReaderEx-BDA 1.2.0.1223 lub nowszy.

1.0.1.88 (2014-06-01)
- aktualizacja tłumaczeń,
- nowe wersje bibliotek Qt - należy pobrać ReqLibs.rar!

1.0.0.86 (2013-08-28)
- aktualizacja paczki z bibliotekami ReqLibs.rar - należy ściągnąć od nowa i wkleić do katalogu razem z nowym CrazyScan,
- biblioteka QWT może teraz znajdować się w innym katalogu, wskazanym przez zmienną środowiskową QWTDIR (zmiana programistyczna, nie użytkowa).

1.0.0.83 (2013-08-10)
- wiele profili analizatorów sygnału (teraz 5). Przy pierwszym użyciu (wybieramy z rozwijanej listy) trzeba określić nazwę, ścieżkę do programu/pliku wykonywalnego oraz parametry (wstępna konfiguracja gotowa pod TSReader i VLC dla strumieniowania TCP),
- wsparcie dla wyboru typu RFLevel z pliku streamreader.ini (wymaga StreamReaderEx-BDA w wersji 1.1.0.1150 lub nowszej),
- zapamiętywanie ostatniej wybranej zakładki z ustawień u góry okna głównego - program uruchomi się na tej samej,
- aktualizacja spolszczenia (dodane tłumaczenia nowych funkcji).

1.0.0.77 (2013-05-09)
- zmiana interface, ustawienia są umieszczone na zakładkach. W założeniu ma to sprawić, że okno główne będzie bardziej kompaktowe i zmieści się nawet na rozdzielczości 800x600.

1.0.0.75 (2013-03-30)
- zapis ustawień dla wybranego zakresu standardowego skanowania,
- dodane wyświetlanie preBER w oknie wyszukiwania sygnału (odświeżane na żywo, jeśli włączona jest aktualizacja informacji o modulacji),
- wymaga StreamReaderEx-BDA w wersji 1.1.0.1110 lub nowszej.

1.0.0.73 (2013-03-20)
- poprawka ładowania profili.

1.0.0.72 (2013-03-19)
- zapis stanu maksymalizacji okna przy zamykaniu i przywracanie przy uru[beep]aniu,
- skrót Ctrl+F przełącza program w tryb pełnoekranowy.

1.0.0.71 (2013-03-04)
- wybór podnośnej (OFDM) dla monitorowania konstelacji + tryb pętli przez wszystkie podnośne (po 10 punktów dla każdej),
- aktualizacja tłumaczeń.

1.0.0.66 (2012-12-28)
- wybór protokołu przesyłu strumieniowego (TCP/UDP). UDP nie działa za dobrze (zależne od obciążenia procesora i wydajności), zaleca się stosowanie TCP,
- aktualizacja tłumaczeń.

1.0.0.63 (2012-12-16)
- zamienione pola CellID i NetID.

1.0.0.62 (2012-12-15)
- wsparcie zmiennego MultiPLP (wymaga sprawdzenia),
- wartości CellID (DVB-T/T2) i NetID (DVB-T2) w informacjach o parametrach multipleksu,
- wymaga StreamReaderEx-BDA w wersji 1.1.0.1088 lub nowszej.

1.0.0.61 (2012-12-10)
- wybór standardu skanowania dla funkcji RFScan2 i SetChannel2Ex.

1.0.0.60 (2012-11-29)
- kosmetyczne poprawki w oknie wyszukiwania sygnału.

1.0.0.59 (2012-11-27)
- wsparcie funkcji IQScan2() i IQScan2Range() - podgląd konstelacji. Wymaga StreamReaderEx-BDA w wersji 1.1.0.1078 lub nowszej.

1.0.0.58 (2012-11-12)
- wsparcie MultiPLP i okna CarrierSearch. Wymaga StreamReaderEx-BDA w wersji 1.1.0.1060 lub nowszej.

1.0.0.44 (2012-06-20)
- dodane rumuńskie tłumaczenie.

1.0.0.35 (2012-04-30)
- stałe początkowe ustawienie szerokości linii zgodnie z zakresem,
- informacje o pozycji na wykresie zawsze na czarno.

1.0.0.34 (2012-04-29)
- kolor tekstu jest teraz używany także dla znacznika.

1.0.0.20 (2012-03-16)
- dodane spolszczenie.

1.0.0.19 (2012-03-13)
- deklaracja wyników IQScan jako SBYTE,
- poprawka dynamicznej alokacji pamięci.

1.0.0.17 (2012-03-03)
- nowy tryb RFScan,
- skrypt prebuild.cmd w cudzysłowiu (poprawka w kodzie bez wpływu na działanie).

1.0.0.16 (2012-02-15)
- rozszerzone możliwości RFLevelMode o opcje RFLevel dodane w streamreader.ini (sygnał w dBmV, dBμV).

1.0.0.15 (2012-02-11)
- wartości SNR, BER i RFLevel aktualizowane stale po SignalInfo.

1.0.0.12 (2012-01-28)
- pierwsze wydanie publiczne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

BLScan - szczegółowy opis

BLScan jest narzędziem pracującym wyłącznie w wierszu poleceń, nie ma okienka, ani kreatora konfiguracji. Wszystko co dzieje się po starcie to:
- pokazuje się wybór urządzenia (kolejne cyfry są przypisywane do znalezionych w systemie kart DVB, wpisujemy jedną i wciskamy Enter)
- rusza skan z parametrami z pliku BLScan.ini, w oknie pojawiają się wartości częstotliwości, a jeśli zostanie wykryty jakiś sygnał to w linii pojawią się szczegółowe parametry techniczne,
- po zakończeniu okno się zamyka, do katalogu Transponders jest zapisywany plik .ini z listą namierzonych częstotliwości, a do Reports - raport w pliku tekstowym z bardziej szczegółowymi danymi i informacją o łącznym czasie skanowania

Kluczem do konfiguracji jest wspomniany plik BLScan.ini (można edytować w Notatniku), więc poniżej rozkładam go na czynniki pierwsze ;)
Podpowiedź: średnik przed linijką oznacza, że opcja jest "wykomentowana" - ignorowana; niektóre opcje są obligatoryjne, inne mogą nie być ustawione i wtedy przyjmują wartość domyślną lub nie są brane pod uwagę, będzie to oznaczane w opisie.

Sekcja [Options]

;Device=0
Jest to wybór urządzenia. Domyślnie opcja jest wykomentowana i ma wartość "0" - przy starcie BLScan będzie pytać o numer karty DVB w systemie. Jeśli mamy jedną, to można opcję odkomentować i wpisać numer karty taki, jaki trzeba było do tej pory wpisywać ręcznie - przy kolejnym starcie BLScan przeskoczy to pytanie i zacznie skanować.

;StartWait=3
Opcja pozwalająca na opóźnienie uru[beep]ania biblioteki StreamReaderEx-BDA. Chodzi o sytuację, w której konieczne jest opóźnienie startu wyszukiwania z uwagi na przesuwanie się anteny (obrotnica/siłownik) lub inicjalizację urządzenia. Domyślnie opcja jest wykomentowana i BLScan nie czeka. Jeśli ktoś potrzebuje poślizg w starcie wyszukiwania, to opcja może przyjąć wartości z zakresu 1-10 (w sekundach).

;Loop=1
Opcja pozwala na zapętlenie skanowania (przerwać można tylko przez skrót klawiaturowy). Domyślnie wykomentowana - wyłączona.

ReportDir=Reports
Wskazuje katalog, do którego mają trafić raporty. Domyślnie jest to w podkatalogu Reports umieszczonym w folderze, gdzie znajduje się BLScan, ale można to zmienić, aby raporty były zapisywane w innym miejscu.

TPDir=Transponders
Wskazuje katalog, do którego mają trafić pliki z listami znalezionych częstotliwości. Domyślnie lądują w podkatalogu Transponders umieszczonym w folderze, gdzie znajduje się BLScan, ale można to zmienić (przykładowo można wskazać ścieżkę AltDVB i wyniki skanowania będą automatycznie wrzucane jako listy transponderów dla AltDVB).

IniFormat=1
Format zapisu plików z listami transponderów. Domyślnie jest to 1. Dostępne są wartości z zakresu 0 do 5, opisane poniżej:
0 - lista transponderów dla kart Technotrend (format domyślny)
1 - AltDVB
2 - DVBDream
3 - DVBViewer
4 - SichboPVR
5 - VDR 1.7.x
6 - Enigma2

;InfoFormat=2
Dodatkowe informacje, które będą dodane do każdej częstotliwości w pliku przy formatach AltDVB, DVBViewer lub VDR - są wyświetlane jako komentarz. Domyślnie opcja jest wykomentowana i zapisywane są wartości RFLevel i SNR, a może być dodawane:
0 - nic
1 - RFLevel, SNR (domyślnie)
2 - czas, data
3 - RFLevel, SNR; data, czas (nie zalecane dla AltDVB, nie mieści się w oknie)
4 - SNR
5 - SNR; data, czas.

;MinSNR1=5
Opcja pozwalająca na odrzucenie znalezionych częstotliwości DVB-S/DSS/Turbo, jeśli wskazanie SNR będzie poniżej wpisanej wartości. Domyślnie opcja wykomentowana, co oznacza, że nie ma ograniczenia. Jeśli zdecydujemy się włączyć - autor zaleca wartość 5.

;MinSNR2=8
Opcja jak wyżej, tylko dla DVB-S2 (z uwagi na swoją charakterystykę DVB-S2 potrzebuje osobnych ustawień). Autor zaleca wartość 8. Domyślnie opcja wykomentowana, czyli brak ograniczeń (-100 dB).

;Lat=494
Szerokość geograficzna wymagana dla USALS - wartość mnożona przez 10, czyli dla Krakowa: 500. Wartości "+" dla północy, wartości ujemne dla południa.

;Long=362
Długość geograficzna wymagana dla USALS - wartość mnożona przez 10, czyli dla Krakowa: 196. Wartości "+" dla wschodu, wartości ujemne dla zachodu.

Sekcja [satInfo]

SatPos=0315
Pozycja satelity, wartość z zakresu 0-3599, w przykładzie 31,5°E. Pod tą nazwą zostanie zapisany plik z listą częstotliwości.

SatName=Astra 1G
Nazwa satelity, która będzie wyświetlana w liście częstotliwości i w raporcie.

LOF1=9750
Dolna częstotliwość LOF konwertera w MHz, domyślnie 9750 MHz.

LOF2=10600
Górna częstotliwość LOF konwertera w MHz, domyślnie 10600 MHz.

LOFSW=11700
Częstotoliwość w MHz odpowiadająca za moment przełączenia LNB z pasma dolnego na górne i na odwrót. Domyślnie 11700 MHz.

;LOF=10750
Częstotliwość LOF konwertera jednopasmowego. Domyślnie wykomentowane (-1) i używane są wartości LOF1, LOF2 i LOFSW.

;22Khz=1
Stały sygnał 22 KHz dla kontroli konwertera jednopasmowego (przyjmowane są wartości 0 lub 1 - wyłączony lub włączony, domyślnie 0).

;DiseqC=2
Port DiSEqC 1.0 (wartość z zakresu 1-4). Domyślnie wykomentowane, czyli wyłączone (wartość 0).

;ToneBurst=2
Port przełącznika ToneBurst (wartość 1 lub 2). Domyślnie wykomentowane, czyli wyłączone (wartość 0).

;DiseqC11=2
Port DiSEqC 1.1 (wartość z zakresu 1-16). Domyślnie wykomentowane, czyli wyłączone (wartość 0).

;DiseqC12=2
Pozycja DiSEqC 1.2 (wartość z zakresu 0-255). Domyślnie wykomentowane, czyli wyłączone (wartość -1).

;USALS=1
Aktywacja systemu USALS, wartość 1 - STAB USALS, 2 - SG2100 GOTOX, domyślnie wykomentowane, czyli wyłączone (wartość 0).

;Wait=5
Oczekiwanie w sekundach po DiSEqC 1.2 lub USALS (czas na przestawienie anteny). Domyślnie wykomentowane, czyli wyłączone (wartość 0).

Sekcja [scan0], [scan1] ... [scan_n]

Start=11700
Częstotliwość początkowa w MHz, od której BLScan ma rozpocząć wyszukiwanie.

Stop=12340
Częstotliwość końcowa w MHz, na której BLScan ma się zatrzymać.

Pol=H
Polaryzacja dla zakresu.
Pozioma - 0 lub H
Pionowa - 1 lub V
Lewoskrętna - 2 lub L
Prawoskrętna - 3 lub R

Step=10
Krok i jednocześnie zakres szukania w MHz, prywatnie preferuję 3.

MinSR=1000
Minimalna wartość SR (z zakresu 1000-50000), zwiększenie wartości spowoduje pominięcie transmisji z niższym SR niż zadane, ale przyśpieszy skanowanie. Warto tu zajrzeć, bo domyślnie opcja jest ustawiona na 10000, czyli pominie większość niskich SR.

;MaxSR=10000
Maksymalna wartość SR (z zakresu 1000-50000), z jaką transpondery mają trafić do raportu i pliku z listą częstotliwości. Jeśli znaleziona zostanie częstotliwość z wyższym SR niż zadany - zostanie pominięta w wynikach. Nie przyśpiesza to wyszukiwania, ale pozwala pominąć zbędne transmisje MCPC, jeśli nas nie interesują. Domyślnie opcja wykomentowana, nie jest pomijane nic.

Podpowiedź: sekcji Scan może być wiele jednocześnie - wystarcza każdą kolejną odpowiednio nazwać. [scan0] to sekcja pierwsza, [scan1] - druga, [scan2] - trzecia itd. Dla jednego satelity możemy przygotować wiele sekcji obejmujących konkretne wycinki pasma, czy choćby ten sam zakres, ale z różnymi polaryzacjami (nie da się w jednej sekcji zmusić BLScan do skanowania H i V). Skan przebiega etapowo, czyli najpierw BLScan wykonuje zadanie z [scan0], później ze [scan1] itd.

Uwaga dodatkowa: Wpływ na działanie i zachowanie BLScan mogą mieć także opcje z pliku StreamReader.ini.

BLScan - historia aktualizacji

1.1.0.1302 (2014-09-22)
- odświeżanie listy transponderów i raportów w tym samym pliku po każdym przebiegu przy opcji loop=2,
- przekompilowany pod współpracę z biblioteką StreamRederEx-BDA w wersji 1.2.3.1300 i nowszych.
 
1.1.0.1247 (2014-12-06)
- pokazuje w raporcie transpondery, których nie można wstroić (wykryte, ale zbyt słaby sygnał).

1.1.0.1216 (2014-09-13)
- dwa dodatkowe formaty eksportu transponderów, zawierające w komentarzu SNR i link margin oraz SNR, link margin oraz datę i czas.

1.1.0.1162 (2013-11-06) - ten sam numer wersji co ostatnio
- dalsze korekty wyliczania komendy USALS.

1.1.0.1162 (2013-11-05) - ten sam numer wersji co ostatnio
- sprawdzanie precyzji przy przeliczaniu pozycji USALS.

1.1.0.1162 (2013-10-01)
- zmiana kalkulacji i kontroli częstotliwości pośredniej, w zależności od parametrów IFStart, IFStop, LNBMid, LNBStk w streamreader.ini, zalecana biblioteka StreamReaderEx-BDA w wersji 1.1.0.1162 lub nowszej.

1.1.0.1115 (2013-04-20)
- poszerzony zakres dla MinSR od 100 ksymb/s do 100000 ksymb/s.

1.1.0.1091 (2013-01-17)
- zmiana zapisu transponderów w formacie Enigma2: tag mis zmieniony na is_id.

1.1.0.1087 (2012-12-14)
- poprawka eksportu listy częstotliwości w formacie Enigma2 (FEC, dodane wartości pilot, Roll-off i DVB-S2).

1.1.0.1023 (2012-08-18)
- nowy format zapisu listy znalezionych transponderów - jako XML dla Enigma2 (z dodatkowym polem mis dla transmisji wielostrumieniowych), szczegóły w pliku konfiguracyjnym BLScan.ini.

1.1.0.1022 (2012-08-14)
- LOF w zakresie 20000-22000 (pasmo Ka) akceptowane jako górne, jak w paśmie C.

1.1.0.994 (2012-05-30)
- poprawka zaokrąglania częstotliwości transponderów zapisywanych do pliku (dot. zwiększenia precyzji),
- rozszerzony zakres dopuszczalnego MinSR dla skanowania - od 100 do 50000 ksymb/s.

1.1.0.948 (2012-04-13)
- optymalizacja wykonywania kroków.

1.1.0.912 (2012-03-06)
- InfoFormat=4 pozwala na zapis w komentarzu do znalezionej częstotliwości tylko SNR, a InfoFormat=5 - SNR, daty i czasu.

1.1.0.910 (2012-03-05)
- wsparcie dla zachowania listy transponderów w formacie programu VDR.

1.0.0.832 (2012-01-06)
- poprawka: walidacja wartości częstotliwości (końcowa ma być większa od początkowej),
- optymalizacja funkcji uzyskujących takie dane jak standard, czy typ modulacji.

1.0.0.770 (2011-11-14)
- tylko rekompilacja, żadnych zmian.

1.0.0.682 (2011-08-18)
- w konfiguracji nowa opcja StartWait - pozwala na opóźnienie startu o kilka sekund po załadowaniu biblioteki StreamReader.

1.0.0.677 (2011-08-16)
- zmiany spowodowane przeprojektowaniem mechanizmu obsługi transmisji wielostrumieniowych, dzięki czemu możliwe wyświetlenie w raportach identyfikatorów poszczególnych strumieni. Wymaga StreamReaderEx-BDA 1.0.6.677 lub nowszych!

1.0.0.665 (2011-08-08)
- obsługa BandStacked LNB.

1.0.0.630 (2011-07-15)
- poprawiony błąd związany z zarządzaniem DiSEqC 1.0 w przypadku kaskad.

1.0.0.628 (2011-07-15)
- poprawki komunikatu o błędnej wartości MinSR.

1.0.0.594 (2011-07-03)
- wsparcie dla multiswitchów opartych na DiSEqC 1.0 - wysyłanie dodatkowych poleceń do przełączania polaryzacji i pasma.

1.0.0.586 (2011-06-25)
- alternatywne możliwości konfiguracyjne konwerterów na pojedyncze pasmo, biorąc pod uwagę opcje LOF i 22kHz. Możliwa także konfiguracja w dotychczasowy sposób, bazując na LOF1, LOF2, LOFSW (domyślnie, jeśli LOF i 22kHz nie określone),
- wskazania SNR dla transponderów pojawiają się w oknie konsoli podczas skanowania.

1.0.0.575 (2011-06-12)
- skanowanie może zostać teraz przerwane przez Ctrl + A. To istotna zmiana dla posiadaczy kart Technotrend, Prof i TBS, ponieważ przerywanie wyszukiwania przez Ctrl+C lub zwykłe zamknięcie okna może zakończyć się zawieszeniem sterownika urządzenia. Dodatkowo częściowe wyniki wyszukiwania zostaną w ten sposób zapisane do pliku przed zamknięciem. Moja uwaga: Ctrl + A nie działa natychmiast - gdy karta jest w trakcie skanowania - okno nie reaguje. Trzeba się wstrzelić w moment,
- poprawki obsługi błędów.

1.0.0.560 (2011-05-30)
- możliwość zatrzymania skanowania Ctrl + S (wcześniej był Esc). Autor nie zaleca wyłączać okna przez Ctrl + C lub go zamykać, ponieważ w taki sposób można zawiesić sterownik BDA (jeśli dobrze zrozumiałem, to TechnoTrend w 100% przypadków się tak wywala, karty Prof i TBS odwieszają się same ale po jakimś czasie, Omicom są odporne).

1.0.0.548 (2011-05-09)
- poprawione sprawdzanie parametrów LNB,
- nowa opcja MaxSR - maksymalna dopuszczalna prędkość transmisji (maksymalny SR) dla transponderów. Częstotliwości znalezione z wyższym SR zostaną pominięte w raporcie końcowym. Opcja nie ma wpływu na szybkość skanowania, ale pozwala pozbyć się tradycyjnych transponderów MCPC - może się przydać dla feedhunterów).

1.0.0.536 (2011-05-01)
- niektóre opcje "globalne" (IniFormat, Lat, Long) przeniesione z sekcji [SatInfo] do [Options],
- nowa opcja globalna InfoFormat - pozwala na dopisanie do listy znalezionych transponderów w komentarzu po średniku dodatkowe informacje. Wcześniej były to tylko poziomy RFLevel i SNR, teraz można zamiast tego umieścić datę i czas lub dać wszystko razem (nie zalecane dla AltDVB, bo nie mieści się w oknie, ale w oknie przykładowo TransEdit z pakietu DVBViewera wygląda normalnie),
- specjalne wsparcie USALS dla starszych obrotnic MOTECK SG-2100, odpowiada za to opcja USALS=2 w pliku konfiguracyjnym.

1.0.0.524 (2011-04-16)
- dodane wsparcie ToneBurst, DiSEqC 1.1, 1.2 (jeśli jest obsługiwane przez konkretne urządzenie), szczegóły w pliku BLScan.ini,
- dodano możliwość pomijania transponderów o małej sile sygnału (dokładniej o małym stosunku sygnału do szumu - SNR). Nowe opcje MinSNR1 - minimalny SNR dla DVB-S/DSS/transponderów Turbo, a MinSNR2 - dla DVB-S2. W praktyce względnie dobre wyniki dają wartości około 5 i 8, najsłabsze "śmieciowe" sygnały są odrzucane.

2011-04-12
- pierwsze publiczne wydanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

BLScan2 - szczegółowy opis

BLScan2 to odpowiednik BLScan, tylko o mniejszych możliwościach, nie komunikujący się bezpośrednio z hardware. Działa tak samo i ma taką samą konfigurację. Brak tylko części opcji - nie są dostępne MinSNR1, MinSNR2, Step, MinSR i MaxSR (producenci nie wspierają takich możliwości w sterownikach). Program BLScan2 może być ratunkiem dla posiadaczy kart nie wspieranych bezpośrednio, ale nie musi zadziałać. Zależy od tego, czy producent przygotował odpowiednio sterowniki i udostępnił SDK, aby było wiadomo jak z zaimplementowanego blindscanu w sterownikach można skorzystać (pomijając fakt, że karta musi oczywiście blindscan wspierać, bo z pustego to i Salomon nie naleje ;) )

Uwaga dodatkowa: Wpływ na działanie i zachowanie BLScan2 mogą mieć także opcje z pliku StreamReader.ini.

BLScan2 - historia aktualizacji

1.1.0.1302 (2014-09-22)
- odświeżanie listy transponderów i raportów w tym samym pliku po każdym przebiegu przy opcji loop=2,
- przekompilowany pod współpracę z biblioteką StreamRederEx-BDA w wersji 1.2.3.1300 i nowszych.
 
1.1.0.1247 (2014-12-06)
- pokazuje w raporcie transpondery, których nie można wstroić (wykryte, ale zbyt słaby sygnał).

1.1.0.1216 (2014-09-13)
- dwa dodatkowe formaty eksportu transponderów, zawierające w komentarzu SNR i link margin oraz SNR, link margin oraz datę i czas.

1.1.0.1162 (2013-11-06) - ten sam numer wersji co ostatnio
- dalsze korekty wyliczania komendy USALS.

1.1.0.1162 (2013-11-05) - ten sam numer wersji co ostatnio
- sprawdzanie precyzji przy przeliczaniu pozycji USALS.

1.1.0.1162 (2013-10-01)
- zmiana kalkulacji i kontroli częstotliwości pośredniej, w zależności od parametrów IFStart, IFStop, LNBMid, LNBStk w streamreader.ini, zalecana biblioteka StreamReaderEx-BDA w wersji 1.1.0.1162 lub nowszej.

1.1.0.1115 (2013-04-20)
- poszerzony zakres dla MinSR od 100 ksymb/s do 100000 ksymb/s.

1.1.0.1091 (2013-01-17)
- zmiana zapisu transponderów w formacie Enigma2: tag mis zmieniony na is_id.

1.1.0.1087 (2012-12-14)
- poprawka eksportu listy częstotliwości w formacie Enigma2 (FEC, dodane wartości pilot, Roll-off i DVB-S2).

1.1.0.1023 (2012-08-18)
- nowy format zapisu listy znalezionych transponderów - jako XML dla Enigma2 (z dodatkowym polem mis dla transmisji wielostrumieniowych), szczegóły w pliku konfiguracyjnym BLScan.ini.

1.1.0.1022 (2012-08-14)
- LOF w zakresie 20000-22000 (pasmo Ka) akceptowane jako górne, jak w paśmie C.

1.1.0.994 (2012-05-30)
- poprawka zaokrąglania częstotliwości transponderów zapisywanych do pliku (dot. zwiększenia precyzji),
- rozszerzony zakres dopuszczalnego MinSR dla skanowania - od 100 do 50000 ksymb/s.

1.1.0.932 (2012-04-01)
- usuwanie dubli z listy transponderów przed tworzeniem raportu.

1.1.0.912 (2012-03-06)
- InfoFormat=4 pozwala na zapis w komentarzu do znalezionej częstotliwości tylko SNR, a InfoFormat=5 - SNR, daty i czasu.

1.1.0.910 (2012-03-05)
- wsparcie dla zachowania listy transponderów w formacie programu VDR.

1.0.0.889 (2012-02-21)
- dostosowanie do zmian w API. Dodano callback, aby kontrolować ilość znalezionych częstotliwości przez BLScan2(). Wymaga StreamReaderEx-BDA w wersji 1.0.8.889 lub nowszej.

1.0.0.870 (2012-02-12)
- pierwsze wydanie publiczne,
- alternatywna wersja BLScan oparta o funkcję BLScan2 ze StreamReaderExEx-BDA,
- można używać plików konfiguracyjnych z BLScan, ale niektóre opcje są ignorowane (m.in. MinSNR1/2, MinSR, MaxSR, krok).

Share this post


Link to post
Share on other sites

AirScan - szczegółowy opis

Odpowiednik BLScan, ale dla naziemnej telewizji cyfrowej. Działa z kartami TBS 6220/6280/6284, można powiedzieć, że stanowi parę z CrazyScan2. Działanie jest zbliżone do BLScan, tylko usunięto wszystkie opcje związane z TV Sat. W efekcie są dostępne:

Sekcja [Options]
;Device=0 - wybór urządzenia
;Loop=1 - zapętlenie wyszukiwania
ReportDir=Reports - ścieżka zapisu raportów
TPDir=Transponders - ścieżka zapisu list częstotliwości
IniFormat=1 - format zapisywanej listy częstotliwości (jak w BLScan wartość od 0 do 5)
;InfoFormat=2 - zapis dodatkowych informacji dla list częstotliwości AltDVB, DVBViewera lub VDR (jak w BLScan wartość z zakresu 0-5)
;MinSNR1=5 - minimalna wartość SNR dla sygnałów DVB-T/DVB-C/ATSC
;MinSNR2=8 - minimalna wartość SNR dla sygnałów DVB-T2/DVB-C2

Sekcja [LocInfo]
LocPos=5000 - pozycja lokalizacji (zwykle wartości powyżej 4000, AltDVB używa od 5000)
LocName=Kharkov - nazwa lokalizacji do pliku z częstotliwościami

Sekcja [scan0]
Start=50000 - częstotliwość początkowa w KHz
Stop=64000 - częstotliwość końcowa w KHz
Step=7 - domyślny krok w MHz (7 lub 8 MHz w zależności od pasma)

Sekcji [scanx] może być więcej - wystarcza je oznaczać kolejnymi numerami, ale domyślnie w AirScan.ini są gotowe trzy sekcje, które powinny wystarczać do korzystania z programu bez konieczności wprowadzania jakichkolwiek modyfikacji.

Uwaga dodatkowa: Wpływ na działanie i zachowanie BLScan mogą mieć także opcje z pliku StreamReader.ini.

AirScan - historia aktualizacji
 

1.0.0.1302 (2014-09-22)
- odświeżanie listy transponderów i raportów w tym samym pliku po każdym przebiegu przy opcji loop=2,
- przekompilowany pod współpracę z biblioteką StreamRederEx-BDA w wersji 1.2.3.1300 i nowszych.
 
 
1.0.0.1225 (2014-11-08)
- pokazuje więcej informacji o multipleksach DVB-T2,
- wymagany StreamReaderEx-BDA 1.2.0.1223 lub nowszy.

1.0.0.1115 (2013-04-20)
- eksport do formatu Enigma2 poszerzony o kolejne informacje. Szczegóły na temat zmian w repozytorium enigma2pc CrazyCat-a ( https://github.com/crazycat69/enigma2pc ) w pliku terrestrial.xml ( https://github.com/crazycat69/enigma2pc/blob/master/etc/tuxbox/terrestrial.xml ).

1.0.0.1091 (2013-03-30)
- obsługa preBER. Wymaga StreamReaderEx-BDA w wersji 1.1.0.1110 lub nowszej.

1.0.0.1091 (2013-01-17)
- rozszerzone dane przy eksporcie listy częstotliwości do formatu Enigma2: dodane informacje o MultiPLP, tag plp_id. Wymaga sprawdzenia.

1.0.0.1089 (2012-12-15)
- przerobione wsparcie MultiPLP - rzeczywiste odwzorowanie wartości PLP ID,
- eksport listy częstotliwości do formatu Enigma2 (xml),
- wymaga StreamReaderEx-BDA w wersji 1.1.0.1088 lub nowszej.

1.0.0.1062 (2012-11-12)
- wsparcie MultiPLP w raporcie tekstowym. Wymaga StreamReaderEx-BDA w wersji 1.1.0.1060 lub nowszej.

1.0.0.912 (2012-03-06)
- InfoFormat=4 pozwala na zapis w komentarzu do znalezionej częstotliwości tylko SNR, a InfoFormat=5 - SNR, daty i czasu.

1.0.0.910 (2012-03-05)
- poprawiono zapis raportów TXT na temat znalezionych częstotliwości (brakowało szczegółowych parametrów, takich jak TransmissionMode i GuardInterval itp.),
- wsparcie dla zachowania listy częstotliwości w formacie programu VDR.

1.0.0.863 (2012-01-29)
- poprawka odczytu parametrów z pliku konfiguracji,
- częstotliwość w pliku .ini zaokrąglana do 0.5 MHz.

1.0.0.833 (2012-01-06)
- pierwsze wydanie publiczne,
- nowe narzędzie do skanowania dla urządzeń DVB-T i DVB-C. Wykorzystuje nowe funkcje SetChannel2 i SignalInfo2. Na chwilę obecną działa z kartami TBS 62x0. Zastosowanie jest podobne do BLScan, ale konfiguracja jest znacznie łatwiejsza. Tak samo działa w wierszu poleceń i tak samo generuje listę transponderów w pliku ini i zaawansowany raport w txt. W archiwum jest gotowy plik konfiguracyjny z komentarzem przygotowany do skanowania w ramach europejskiego planu częstotliwości DVB-T. Wskazania RFLevel oraz Bitrate w wynikach mogą nie być jeszcze poprawne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

StreamReaderEx-BDA - szczegółowy opis

Biblioteka StreamReaderEx-BDA to podstawowy element niezbędny do działania wszystkich opisywanych tu programów (jak i innych, w tym SmartDVB - do BlindScanu oraz EBS/EBS Pro). Autorem jest crazycat i jest to biblioteka darmowa (freeware) z zamkniętym kodem źródłowym. Zapewnia ona komunikację między wieloma modelami kart DVB, a programami - taki pomost. Od niej zależy wsparcie sprzętowe i co za tym idzie działanie wielu programów z modelami kart.

Poniżej lista wspieranych urządzeń - wspólna dla wszystkich aplikacji (ale zależna od wersji biblioteki i wersji programu, z którego się korzysta - jeśli autor programu nie zaktualizował biblioteki u siebie, to ma wersję starszą mogącą być pozbawioną wsparcia jakiegoś z urządzeń (zresztą podobnie jeśli samemu nie aktualizuje się programów na bieżąco).

Pełne wsparcie: (nie traktować listy poniżej jako wyroczni - przed zakupem czegokolwiek potwierdzić działanie u posiadacza danej karty)
- Omicom S2 (PCI, NXP SAA7146 + STV6110A + STV0903BAC, tzw. wersja zwykła; wsparcie przekazów wielostrumieniowych)
- Omicom S2 (PCI, NXP SAA7146 + STV6110A + STV0900AAC, tzw. wersja profesjonalna - dodatkowo 16APSK/32APSK)
- Prof 7301 (PCI, CX23883-39 + STB6100 + STV0903BAB; przekazy wielostrumieniowe działają do SR 19200 ksymb/s, powyżej z uwagi na ograniczenia sprzętowe - nie działają poprawnie)
- Prof 7500 (USB, STB6100 + STV0903BAB; uwagi jak wyżej + wymaga zainstalowania zmodyfikowanych sterowników, dostępne różne wersje, linki: 1.0.1.2 x86, 1.0.1.4-BETA x86, 1.0.1.4-BETA x64, 2.0.0.2 x86, 2.0.0.3 x64, 2.0.0.5 x86, 2.0.0.5 x64, 2.0.0.6 x86, 2.0.0.6 x64, 2.0.0.7 x86 lub 2.0.0.7 x64 instalacja sterowników w systemach 64 bit jest utrudniona z uwagi na problemy związane z podpisami cyfrowymi wymaganymi dla tej architektury, trzeba pracować w trybie awaryjnym)
- Prof 8000 (PCI-e, CX23885 + STB6100 + STV0903BAB; przekazy wielostrumieniowe ograniczone do SR 19200 ksymb/s)
- TBS 5925 (USB, STB6100 + STV0900AAC; wielostrumieniowość i 16APSK/32APSK)
- TBS 6925 V1 (PCI-e, CX23885 + STB6100 + STV0900AAB; wielostrumieniowość ograniczona do SR 19200 ksymb/s, wsparcie 16APSK i 32APSK, nieliczne egzemplarze testowe, w sprzedaży od początku tylko V2)
- TBS 6925 V2 (PCI-e, NXP SAA7160ET + STB6100 + STV0900AAC; wielostrumieniowość w pełnym wymiarze + 16APSK i 32APSK)
- TBS 6983 (PCI-e, STV6120 + STV0910ADB)
- TBS QBox2 5920 (USB, CX24116 + STB6100 + STV0903BAB)
- TBS QBox-CI 5980 (USB, STB6100 + STV0903BAC, sterowniki 1.0.2.1 i wyżej, ale jednocześnie starsze niż 1.0.2.3, w 1.0.2.5 było źle, nie wiem jak w 1.0.2.7)
- TechniSat SkyStar2 eXpress HD (PCI-e, NXP SAA7160ET + STV6110 + STV0903BAC, z uwagi na zachowanie sterowników działa do momentu podglądu dowolnego kanału, po tym zostaje restart sterowników przez Menedżer urządzeń)
- TechnoTrend TT S2-1600 (PCI, NXP SAA7146 + STV6110A + STV0903B; przypuszczalnie bez wielostrumieniowości)

Tylko DVB-S, bez DVB-S2!
- Prof 6200 (PCI, CX23883-39 + STB6000 + STV0288)
- TBS 8910 (PCI, CX23883-39 + STB6000 + STV0288)
- Tevii S420 (PCI, CX23883-39 + STB6000 + STV0288)
- Compro S300/S350 (PCI, Zarlink ZL10039/ZL10313)
- Avermedia A706/A707 (PCI, Zarlink ZL10039/ZL10313)

DVB-T/T2
- TBS 6220/6280/6284 (PCI-e, CXD2820R, bez wykresu konstelacji, tylko CrazyScan2 + AirScan)

Wsparcie cząstkowe (może zależeć od wersji StreamReaderEx-BDA i być dostępne tylko na starszych wersjach)
- TBS x921/x922/6928 (bez CrazyScan, w BLScan prawdziwe: częstotliwość, polaryzacja, SR i FEC, reszta danych fałszywa)
- Geniatech HDStar (USB, Montage TS2020 + Montage DS3000, bez CrazyScan, część danych fałszywa jak wyżej, efekty mogą nie być zadowalające - na 99 transponderów z 13°E znajduje się koło 80)
- TechnoTrend TT S2-3200 (PCI, NXP SAA7146 + STB6100 + STB0899; udawane - tylko BLScan ze wskazanym konkretnym SR, trzeba wcześniej zainicjować kartę jakimkolwiek programem)
- TechnoTrend TT Connect S2-3600/3650 (USB, ISL6423 + STB6100 + STB0899; uwagi jak wyżej)
- TechnoTrend TT S-1501 (PCI, STB6100 + STB0899; uwagi jak wyżej)

Cała reszta kart DVB na rynku tu nie wymieniona nie działa!

Opcje StreamReader.ini

StreamReader posiada własne opcje, które mogą wpływać na działanie programów korzystających z nich. Wszystkie są w pliku StreamReader.ini (można edytować w Notatniku), jest tam tylko jedna sekcja ([streamReader]) z kompletem opcji opisanych poniżej:

Log=1
Włącza logowanie zdarzeń do pliku StreamReader.log (może być pomocne w namierzaniu problemów, domyślnie opcja jest włączona, 0 ją wyłącza).

NoPidFilter=1
Blokuje filtrowanie strumienia, zalecane ustawienie to 1, 0 wyłącza funkcje (włącza filtrowanie).

Device_Id=0
Aktywne urządzenie - jeśli mamy w systemie więcej kart DVB, to mają one przypisaną numerację, można podejrzeć przez BLScan lub w logu. Wskazanie konkretnego numeru spowoduje wybieranie stale tego samego urządzenia.

;InitTune=1
Włącza wstrojenie na starcie grafu, domyślnie opcja wykomentowana i wyłączona, 1 (+ odkomentowanie) ją aktywuje.

;LNBPower=0
Sterowanie zasilaniem LNB. Domyślnie opcja wykomentowana, a zasilanie - aktywne. Usunięcie średnika z linii zablokuje zasilanie LNB.

LNBPwrOff=1
Wyłączenie zasilania przy wyjściu z dowoolnego programu korzystającego z biblioteki StreamReaderEx-BDA. Opcja włączona. Jeśli przyjmie wartość 0 lub zostanie wykomentowana - zasilanie nie będzie wyłączane.

;Repeats=0
Powtarzanie komend DiSEqC. Domyślnie opcja wykomentowana i komendy wysyłane są dwukrotnie. Odkomentowanie i wpisanie innej wartości zmienia to ustawienie.

HWControl=1
Opcja domyślnie aktywna - włącza bezpośrednie sterowanie podzespołami kart DVB. Ustawienie na "0" wyłączy bezpośrednie sterowanie i biblioteka będzie próbować nawiązać komunikację przez sterowniki producenta.

VoltBoost=1
Kompensacja zasilania LNB dla długich przewodów - zwiększa zasilanie o 1V, ale działa tylko dla kart TechnoTrend i Omicom, których moduł sterowania LNB to wspiera. Dla reszty nie działa.

;DemodMode=0
W kartach dwugłowicowych umożliwia wybór jednej z nich i przełączenie w tryb jednogłowicowy. Wartość 0 - pierwsze wejście, tryb jednogłowicowy, 1 - pierwsze wejście, 2 - drugie wejście.

;FastTune=1
Autokontrola dla STV090xxAB (tj. drugiej wersji), nie ma znaczenia dla chipów STV090xxAC, ustawienie FastTune=0 może dać w pewnych scenariuszach lepsze efekty dla Prof 7301/8000, TBS QBox2 (5920) i TBS 6925 V1.

;BBGain=10
Regulacja BaseBand Gain, domyślnie wartość fabryczna. Sztucznie podbija/zmniejsza wzmocnienie na głowicy, większa wartość daje większe różnice między sygnałem, a brakiem sygnału. Przy korzystaniu z tej opcji należy zachować ostrożność! Zmiana wartości na nieodpowiednią doprowadzi do problemów z odbiorem, gubieniem zbyt silnych lub słabych sygnałów.

;RFScan=0
Tryb raportowania sygnału (widać na wykresie w CrazyScan)
-1 = IQ Power
0 = AGC Gain
1 = decybele - domyślnie (wybór konkretnego typu przez ustawienie RFLevel)

;RFLevel=2
Jednostki wyświetlania sygnału
0 = dBm (domyślnie)
1 = dBmV
2 = dBµV

;AGCIQBeta=0
Wyłącza "inteligentny" Automatic Gain Control, wymaga dodatkowego parametru AGC1, 0 - wyłączony, 1 - domyślnie, możliwe opcje z zakresu do 7. Działa we współpracy z RFScan=-1.

;Delay=20
Opóźnienie kolejnych odpytań do warstwy sprzętowej. Domyślnie każda ze wspieranych kart ma zdefiniowane z góry poprawne opóźnienie. Przykładowo TBS 6925 V1 ma 10ms, TBS 6925 V2 ma 0 ms. Ustawienie ręcznie za małego opóźnienia spowoduje, że wykres stanie się nieczytelny (karta nie zdąży uzyskać stabilnego odczytu sygnału).

;DSS=1
Opcja pozwalająca na namierzanie sygnałów DSS (taki standard emisji - jak DVB-S); działa tylko dla urządzeń opartych o STV090x i jednocześnie nie na mostku NXP SAA7148, wymaga opcji NoPidFilter ustawionej na 1. W Europie brak tego typu emisji i dodatkowo aktywacja tej opcji może powodować problemy z poprawną identyfikacją transponderów DVB-S z FEC 2/3 i przypuszczalnie 5/6 lub 7/8 (będą się zgłaszać jako DSS, mimo, że nie są), dlatego nie jest zalecane korzystanie z tej opcji na stałe.

;TrickAPSK=1
Aktywowanie opcji pozwala na częściowe wstrojenie się w sygnał 16APSK/32APSK bez faktycznego odbioru dla urządzeń na STV090xBA, które technicznie 16APSK i 32APSK nie odbierają. Dzięki temu udaje się uzyskać część parametrów, w tym SR (bez FEC i poprawnej informacji o modulacji). Może powodować generowanie fałszywych wyników w raportach BLScan - zalecane używanie tylko w celach badawczych dla CrazyScan, jednocześnie zwracając uwagę na wygląd wykresu konstelacji, aby potwierdzić, że to faktycznie jakiś sygnał 16APSK/32APSK, a nie po prostu błąd. Takiego fałszywego wstrojenia nie da się wykorzystać aby zapisać strumień do pliku lub go przesłać przez IP, bo w praktyce karta nic nie odbiera.

;FrameMode=1
Działa dla TBS6925 V2, pozwala na przesył strumienia w postaci ramek DVB zamiast pakietów o stałym rozmiarze po 188 bajtów.

;BLScanStd=1
Tryb BLScan dla demodulatorów STV090x. Domyślnie "0", po odkomentowaniu możliwe ustawienia:
0 - tryb normalny, automatyczne określanie standardu transmisji,
1 - wyszukiwane są tylko transpondery DVB-S (opcja może być dobra dla przekazów ze skrajnie niskim SR w DVB-S),
2 - wyszukiwane są tylko transpondery DVB-S2,
3 - pierwsze podejście w trybie normalnym (tj. 0), a następnie jeśli nic nie znaleziono - próba tylko dla DVB-S (tj. 1). To powinno zapewniać najwyższą jakość wyników, ale niemal podwojenia czasu skanowania.

;BSAlgo=1
Wersja algorytmu Blindscan, domyślnie 1, można ustawić na 2. Dotyczy tylko kart Geniatech na podzespołach Montage.

;BSPass=2
Liczba powtórzeń podczas Blindscanu, domyślnie 2, może być także 1 lub 3. Dotyczy tylko kart Geniatech na podzespołach Montage.

;IFStart=950
Częstotliwość początkowa głowicy. Opcja dla kombinatorów - jeśli głowica posiada szerszy zakres niż 950 - 2150 MHz, to tu można to ustawić.

;IFStop=2150
Częstotliwość końcowa głowicy. Opcja dla kombinatorów - jeśli głowica posiada szerszy zakres niż 950 - 2150 MHz, to tu można to ustawić.

;LNBMid=7000
Jeśli LOF Jeśli LOF >= LNBMid wtedy LOF działa klasycznie (częstotliwość wejściowa = częstotliwość nominalna - LOF).
(thx crazycat for explaination ;) )

;BDAType=WIN7
Jeśli nie korzystamy z HWControl, to tu określamy preferowane rozszerzenie BDA dla wybranego urządzenia, które posiadamy, aby StreamReader obsługiwał DiSEqC. Nie oznacza to, że z tymi kartami jest możliwy blindscan - chodzi tylko o zapewnienie sterowania. Dostępne typy:
WIN7 - Microsoft Windows 7 BDA extension
TT - Technotrend BDA API
TH - Twinhan (Azurewave) BDA extension
TV - TeVii BDA API
TBS - Turbosight BDA extension (na bazie CX2388x)
QBOX - Turbosight-QBOX BDA extension (na bazie Cypress FX2)
TBS_NXP - Turbosight-NXP BDA extension (na bazie SAA7160)
DW - DvbWorld BDA extension
CXT - Conexant BDA extension
GNT - Geniatech BDA extension
HAUP - Hauppauge BDA extension
OMC - Omicom BDA extension
BST - Bestunar BDA extension
CMP - Compro BDA extension
ANYSEE - Anysee BDA extension
GNP - Genpix BDA extension (sterowniki dostarczone przez zewnętrznych programistów)
GNPADV - Genpix BDA extension

;Modulation=2
Domyślny typ modulacji dla funkcji SetChannel. Opcja wykomentowana - automatycznie, dostepne typy:
1 - QPSK, DVB-S, S
2 - 8PSK, DVB-S2, S2
3 - 16APSK
4 - 32APSK
5 - QPSK2, QPSK-S2
6 - QPSK-T, QPSK_T
7 - 8PSK-T, 8PSK_T
8 - 16PSK-T, 16PSK_T
9 - DirecTV, DSS

;Inversion=2
Domyślne ustawienie inwersji dla funkcji SetChannel. Opcja wykomentowana - automatycznie. Wyłączona - OFF/NORMAL/1, włączona - ON/INVERTED/2.

;Pilot=2
Domyślne ustawienie opcji Pilot dla DVB-S2 dla funkcji SetChannel. Opcja wykomentowana - automatycznie. Wyłączona - OFF/1, włączona - ON/2.

;RollOff=25
Domyślne ustawienie opcji Roll-off dla DVB-S2 dla funkcji SetChannel. Opcja wykomentowana - automatycznie. Możliwe wartości:
0.20 - 20 lub 1
0.25 - 25 lub 2
0.35 - 35 lub 3

StreamReaderEx-BDA - historia aktualizacji

1.2.3.1305 (2015-10-17)
- poprawiono obsługę wyboru strumieni PLP dla kart DVB-T/T2 opartych o chip Si2168 (Geniatech T230/PT360),
- dodane pełne wsparcie dla TBS6903 (STV6120/STV0910ADB).

1.2.3.1303 (2015-09-28)
- brak informacji (możliwe, że poprawka w pliku konfiguracyjnym streamreader.ini).

1.2.3.1300 (2015-09-23)
- dodane pole preBER w SEARCH_RESULT - jest to wartość BER dostępna przez korekcją błędów Viterbi. Dostępna tylko dla DVB-T/S oraz DSS (w pozostałych przypadkach równa BER). Aktualnie preBER zaimplementowany tylko dla kart na chipach STV090x i STV091x,
- pełne wsparcie kart Geniatech T230/PT360 poprzez bezpośrednią kontrolę chipów Si2148/Si2168-B40,
Dla poprawnej obsługi wymienionych kart Geniatech wymagana jest aktualizacja sterowników ze zwiększonym rozmiarem bufora I2C! Aktualnie dostępna wersja 1.33.0202: http://crazycat69.narod.ru/sattelite/gntbda-1_33_0202.zip
 
UWAGA DO PROGRAMISTÓW! Ponieważ zmieniła się struktura SEARCH_RESULT, wszystkie aplikacje, które korzystają z tej biblioteki, aby działać z tą najnowszą wersją, muszą zostać przekompilowane! Dotyczy to oprogramowania wykorzystującego wyniki funkcji BLScan(), BLScanEx() i SignalInfo().
 
1.2.2.1270 (2015-04-03)
- pełna obsługa Geniatech T220 poprzez bezpośrednie sterowanie układami TDA18271HD/CXD2820R,
- pełna obsługa Geniatech T200 poprzez bezpośrednie sterowanie układami MOPLL/CXD2820R (NIM LG TDFW-G431D),
Do poprawnego działania w/w urządzeń Geniatech konieczna jest aktualizacja sterowników z maksymalną długość bufora dla I2C. Obecnie jest to wersja 1.33.0202: http://crazycat69.narod.ru/sattelite/gntbda-1_33_0202.zip

1.2.2.1263 (2015-02-22)
- pełna obsługa karty Geniatech T220A poprzez bezpośrednie sterowanie TDA18273/CXD2820R,
- początkowe wsparcie dla kart: TBS 6905 Quad PCIe (2x STV6120/STV0910BD) i TBS 6904 Quad PCIe (4x AV2011/TAS2101).

1.2.2.1260 (2014-12-22)
- wydanie finalne zbierające zmiany z poprzednich wersji beta od 1.2.2.1248.

1.2.2.1257 (Beta) (2014-12-17)
- adaptacyjna kontrola synchronizacji TS FIFO dla STV091x (musi rozwiązać problemy z odbiorem i skanowaniem transponderów ACM/VCM z poprzedniej wersji),
- poprawiony silnik filtrowania BBFrame (TBS 6925/6983).

1.2.2.1254 (Beta) (2014-12-13)
- przyśpieszony RFScan() (wykres widma) dla tunera STV6120 (TBS 6983),
- niewielka poprawka w algorytmie wyszukiwania aktywnych transmisji dla STV091x,
- wstępne wsparcie dla karty TBS 6908 (2x STV6120+STV0910ADB + oparty o FPGA mostek PCI-e).

1.2.2.1251 (Beta) (2014-12-07)
- zmieniony domyślny sposób przetwarzania strumieni TS dla TBS 6983 (poprzednia wersja sprawiała problemy dla transmisji wielostrumieniowych Zeonbud z 4,8°E)

1.2.2.1248 (Beta) (2014-12-06)
- pełne wsparcie TBS 6983/6908 z bezpośrednią kontrolą sprzętową STV6120/STV0910ADB,
- ultra szybka i dokładna implementacja BLScan2() dla STV0910. Sprzętowe wsparcie detekcji granicy odbioru oraz wyszukiwanie transponderów nie nadających się do wstrojenia (za niski SNR lub ujemny link margin),
- nowa funkcja ModInv() - wykrywa wszystkie tryby Modcode dla transponderów DVB-S2 ACM/VCM, czyli jest w stanie zwrócić informację o wszystkich dostępnych modulacjach i FEC na transmisji. Obsługa tylko w STV091x (aktualnie tylko dla TBS 6983/6908)
- przepisane wsparcie CXD2820R. Rozszerzona obsługa SingnalInfo2 z informacjami specyficznymi dla parametrów DVB-T2 (info dla programistów: wymaga rekompilacji aplikacji korzystających z tej funkcji).

Dla 6983 możliwe przełączenie w tryb pojedynczego tunera i podwojenie w ten sposób możliwości LDPC FEC (DemodMode=1 w streamreader.ini). Tuner STV6120 jest szerokopaskowy, więc możliwe rozszerzenie zakresu wejściowego 250-2150MHz (IFStart, IFStop w streamreader.ini).
Z aktualnymi sterownikami 6983 zaleca się używanie Tunera A, ponieważ używanie tunera B skończy się blokadą sterowników po zamknięciu!!!

1.2.0.1207 (2014-08-24)
- poprawka wsparcia dla TBS 6985 (AV2011/TAS2101),
- identyfikacja karty TBS 6983 (co nie oznacza pełnego wsparcia, ale daje zwrotne informacje o standardzie, modulacji, FEC i przepływności multipleksu przez BLScan2()).

1.2.0.1202 (2014-07-21)
- nowa funkcja ModSel() - umożliwia ustawienie filtra modulacji. Działa tylko dla urządzeń zbudowanych w oparciu o STV090x,
- przechwytywanie faktycznej informacji o przepływności transpondera prosto z rejestrów demodulatora (tylko w przypadku demodulatora STV090x) zamiast wartości wyliczonych wg rozpoznanej modulacji,
- zmieniony sposób kolejkowania strumienia transportowego DVB-S2 dla wybranych urządzeń na STV090x (z chipem o wersji 3.0), aby zapewnić lepsze wsparcie odbioru transmisji VCM (np. usługi EUMETCast z 10°E),
- udoskonalone wsparcie dla urządzeń opartych o chip TMAX TAS210x. Rozpoznawana jest wersja demodulatora TAS2100/2101 i wykorzystywane są zoptymalizowane funkcje wyszukiwania pod każdy z modeli. Wymaga testów, szczególnie na kartach DVB z TAS2101, czyli: TBS 6922SE, 5922SE, 6928SE, 6991SE, 6982 i 6985.

1.1.0.1172 (2014-03-21)
- rekompilacja? ten san numer wersji, nie widać zmian.

1.1.0.1172 (2013-12-28)
- poprawka wyliczania przepływności strumienia dla transmisji DVB-T2/DVB-C2,
- poprawka wsparcia kart TeVii pierwszej generacji (chip DS300x),
- dodane wsparcie dla kart TeVii drugiej generacji (chip DS3103) przy zastosowaniu najnowszych sterowników 5.1.8.5 (modele S662, S482). Wymaga testów,
- optymalizacji zarządzania zasilaniem LNB dla wyspecjalizowanych chipów (LNBP21, LNBH23/24, IS6422/23).

1.1.0.1162 (2013-10-02)
- wsparcie dla TBS6982 i TBS6985 z odświeżonym demodulatorem TMAX TAS2101 (dodatkowe wsparcie 16/32APSK CCM). Wymaga sprawdzenia, nie działa ACM/VCM,
- możliwość zmiany częstotliwości granicznej LOF w konfiguracji streamreader.ini (opcja LNBStk, domyślnie 21000 MHz, działa jak w przypadku LOF < LNBMid, gdzie domyślna wartość to 6000 MHz). Informacje na ten temat trafiają także do dziennika.

1.1.0.1160 (2013-09-15)
- poprawka inicjalizacji strumienia transportowego w kartach KNC DVB-S2 Twin, Netup Dual DVB-S2-CI,
- wsparcie dla kart Blackgold na PCI-e, opartych o SAA7231 + STV6110A/STV0900BA/LNBH24. Sprawdzono z BGT3630 (pojedyncza) i BGT3595/3600 (twin).

1.1.0.1155 (2013-08-22)
- naprawiono błąd podczas inicjowania do trybu pracy automatycznej demodulatora STV090x w wersji 2.0 z tunerami STB6100 i STV6110. Dotyczy posiadaczy kart TechnoTrend TT S2-1600, pierwszego Omicoma S2 i przypuszczalnie także Prof Revolution.

1.1.0.1150 (2013-08-06)
- opcja RFLevel w pliku streamreader.ini. Pozwala na wybór typu wyświetlanego sygnału (dBm, dBmV, dBµV) dla wszystkich funkcji. Opcja RFScan od teraz pozwala tylko na przełączenie między wyświetlaniem w decybelach, a bezpośrednimi wskazaniami AGC, szczegóły w opisie powyżej oraz w komentarzach streamreader.ini (po angielsku),
- dalsze poprawki dla przeliczania RFLevel dla STV6110.

1.1.0.1148 (2013-08-04)
- poprawiono wsparcie dla sterowników TechnoTrend BDA (dotyczy starszego wydania z 2006 roku),
- usunięto "fałszywe" wsparcie w funkcji BLScan() dla urządzeń opartych o podzespoły STB0899 i Montage DS300x/3103.

1.1.0.1145 (2013-08-01)
- ograniczone wsparcie dla kart TechnoTrend TT S-1401, S-2400 (i klona Technisat Skystar USB Plus) oraz Pinnacle 400/450e (TDA8262/TDA10086 i LNBP21) - działają RFScan, uzyskiwanie rozszerzonych informacji o sygnale (Getspam, SignalInfo), IQScan,
- poprawiono wsparcie dla Pinnacle 452e (klon OEM TechnoTrend TT S2-3600),
- dostęp do EEPROM 8k w niektórych modelach TT Connect i wersji OEM (TT S2-36x0, CT-3650, Pinnacle 452e, Technisat Skystar USB Plus),
- skorygowana tabela konwersji AGC -> RFLevel dla STV6110.

1.1.0.1118 (2013-05-15)
- poprawiono dokładność wskazań SNR dla chipów TMAX przy takich funkcjach jak Getspam(), SignalInfo().

1.1.0.1117 (2013-05-10)
- poprawiono przełączanie PLP dla TDA182x2/CXD2820r.

1.1.0.1116 (2013-04-27)
- korekty dla urządzeń na chipach TDA182x2/CXD2820r - wskazania poziomu sygnału bardziej realistyczne (funkcje RFScan2() i SignalInfo2()). Wymaga testów na kartach TBS6280, TBS6284.

1.1.0.1112 (2013-04-06)
- brak danych, możliwe, że chodzi o zwiększenie dopuszczalnego SR do 100000 Ks oraz częstotliwości do 23000 MHz.

1.1.0.1110 (2013-03-30)
- do funkcji SEARCH_RESULT2 dodano preBER (DVB-T/T2). BER jest traktowany jako port BER (post Viterbi dla DVB-T i po LDPC dla DVB-T2),
- wdrożenie dla preBER w SignalInfo2() dla urządzeń na chipie CXD2820r.

1.1.0.1106 (2013-03-04)
- poprawki funkcji IQScan2() dla urządzeń zbudowanych w oparciu o chip CXD2820r.

1.1.0.1096 (2013-02-02)
- korekta w obliczeniach SNR dla Zarlink ZL10313 (+3 dB SNR dla QPSK).

1.1.0.1092 (2013-01-17)
- rozszerzony zakres ultra-niskiego poziomu sygnału RF Level do -100dBm,
- wstępne wsparcie dla filtrowania DVB-S2 BBFrames - nowa funkcja SetBBFilter() i flaga do wsparcia SR_BBFRAME GetCaps(). Obsługiwane tylko dla TBS6925 V2 i TBS6926.

1.1.0.1088 (2012-12-15)
- pełna obsługa karty KNC1 TV-Station DVB-S2 Twin (2xIX2470+STV09000BAC). Wejście jest ustalane w konfiguracji (ponieważ obydwie głowice zgłaszają się pod taką samą nazwą - nie jest możliwy wybór automatyczny) poprzez opcję DemodMode. Wartość 0 to tryb jednogłowicowy na pierwszym wejściu, 1 - wejście pierwsze, 2 - wejście drugie,
- zmiany w strukturze SEARCH_RESULT2 - dodano listę PLP ID oraz CellID + NetID. Dostęp do MultiPLP został przeprojektowany, zwracając prawdziwe PLP ID (muszą być badane w europejskiej części Rosji, gdzie sygnał jest nadawany w DVB-T2 z MultiPLP),
- funkcja RFScan2() dodatkowo pozwala na wyznaczenie standardu dla skanowania. Jest to ważne dla demodulatorów wspierających wiele standardów, aby uwzględnić specyfikę przy pomiarze parametrów,
- funkcja SetChannel2Ex() obsługuje wskazywanie standardu emisji - także z myślą o demodulatorach wspierających wiele standardów, aby wyraźnie określić standard przy wstrajaniu (w trybie automatycznym próbuje wstroić się we wszystkie standardy obsługiwane przez urządzenie zgodnie z priorytetem DVB-T -> DVB-T2 -> DVB-C -> DVB-C2). Jeśli urządzenie obsługuje DVB-T, to najpierw testowane jest wstrojenie w DVB-T, a następnie DVB-T2 (strategia ta będzie przydatna dla przyszłych wdrożeń DVB-C/C2),
- poprawka odbioru sygnałów z ultra-niskimi wartościami SR.

1.1.0.1086 (2012-12-12)
- poprawka pod TBS5925 (na kilku ostatnich wersjach biblioteki karta mogła nie działać).

1.1.0.1078 (2012-11-27)
- wprowadzone funkcje IQScan2() i IQScan2Range() umożliwiające monitorowanie konstelacji dla urządzeń DVB-T/T2/DVB-C. Przykład zastosowania widoczny w CrazyScan2,
- pełne wsparcie NetUP Dual DVB-S2 CI (2xSTV6110 + STV0900) - sterowanie DiSEqC 1.x, wybór rodzaju modulacji (QPSK/8PSK), oraz odczyt adresu MAC. Za pomocą opcji DemodMode=0 w StreamReader.ini można przełączyć kartę w tryb jednogłowicowy. Obsługa działa tylko ze zmodyfikowanymi sterownikami, do pobrania tu: http://crazycat69.narod.ru/sattelite/wip/NetupBDA-debug.rar, kod źródłowy sterowników dostępny tu: http://crazycat69.narod.ru/sattelite/wip/NetupBDA-src.rar.

1.1.0.1060 (2012-11-12)
- przyspieszenie oprogramowania sterującego dla RFScan dla tunera STV6110 z demodulatorem STv090x (20%),
- wsparcie prototypu TBS6926 (z nowym szerokopasmowym tunerem umożliwiającym odbiór zakresu 250-2300MHz),
- poprawka dla odbioru specyficznych transmisji w DVB-S2 dla TBS6925/6926 (mogło prowadzić do braku wstrojenia na trancmisjach ACM/VCM),
- wsparcie dla MultiPLP przy DVB-T2/C2 - zmiany w strukturze SEARCH_RESULT2 oraz SignalInfo2() + nowa funkcja SetChannel2Ex() z możliwością określenia podstrumienia (Physical Layer Pipe),
- przepisanie wsparcia dla układów TDA182x2/CXD2820r - spectrum z BW 6MHz + wsparcie MultiPLP,
- wstępne wsparcie dla kablowych TBS5880 i TBS5280 przez USB 2.0. Wymaga poprawionych sterowników od TBS z I2C-access, jeszcze nie opublikowane.

1.1.0.1046 (2012-10-18)
- nowa funkcja GetspamEx(bool *Obecny, bool *Lock, int *RFLevel, float *SNR, float *BER),
- optymalizacja funkcji GetSignal(), GetSignalStrength(), Statistic(), Getspam(), GetspamEx().

1.1.0.1039 (2012-09-23)
- określanie poziomu sygnału poniżej -70dBm dla STV090x poprzez analizę poziomu IQ (w przypadku, gdy nie udaje się ustalić tego przez AGC),
- sprawdzanie dostępności funkcji Fast Control LNB dla wszystkich obsługiwanych kart satelitarnych TBS, inaczej bezpośrednia kontrola nie jest aktywna (czyli do działania konieczne są od teraz sterowniki z grudnia 2011 r. lub nowsze).

1.1.0.1036 (2012-09-16)
- obsługa Physical Layer Scrambling (szyfrowania warstwy fizycznej) strumienia DVB-S2. W tym celu dodano funkcję PLSSel (wybór trybu PLS i wskazanie 18-bitowej wartości). Wdrożone dla wszystkich obsługiwanych urządzeń na STV090x. Opis PLS jest dostępny w standardowej dokumentacji DVB-S2 EN 302 307 (http://www.s2licensing.com/assets/documents/DVS2standard.pdf, str. 30, pkt 5.5.4 - Physical layer scrambling).

1.1.0.1029 (2012-09-04)
- ograniczone wsparcie dla Pinnacle PCTV 452e (częściowo klon TT S2-3600).

1.1.0.1025 (2012-08-24)
- precyzyjniejsze informacje o wartości SNR dla kart na bazie chipów Montage DS300x, 3103.

1.1.0.1021 (2012-08-14)
- LOF w zakresie 20000-22000 (pasmo Ka) akceptowane jako górne, jak w paśmie C,
- przypuszczalnie dalsze modyfikacje pod STV090x, ponieważ na TBS6925 ponownie nieco zmieniły się wyniki w CrazyScan.

1.1.0.1014 (2012-08-08)
- zoptymalizowane obliczenie AGC dla poziomu sygnału (RF Level) dla demodulatorów STV090x. Poziomy od teraz są zawsze dostrojone do wartości referencyjnej BBGain (6dB dla STV6110 i 8dB dla STB6100). Zmiana ma niewielki wpływ na wyniki dla STV6110, ale dla STB6100 wykresy są bardziej przejrzyste (mocno to widać na przykładzie TBS6925),
- pełne wsparcie dla tunerów zbudowanych w oparciu o Zarlink ZL10039/ZL10313 (od 2007 r. są dostępne jako Intel CE5037-9/CE6313). Obsługiwane są RFScan, BLScan, IQScan i SignalInfo. Konkretnie wsparcie dotyczy kart Compro S300/350 i Avermedia A706/A707. Urządzenia są leciwe, bez DVB-S2. Crazycat zrobił małe testy porównawcze i podsumował te karty jako kłopotliwe przy SR poniżej 3000 ksymb/s, ale za to wyżej - niezłe, dobra wydajność, szybkie,
- komendy DiSEqC z funkcji SendDiseqCmd() i SendDiseqCmdEx () trafiają teraz do logów.

1.1.0.1008 (2012-07-28)
- brak informacji o wprowadzonych zmianach.

1.1.0.1002 (2012-06-20)
- zoptymalizowane zarządzanie urządzeniami zbudowanymi w oparciu o układy STV090x i STV0288. Efektem jest znaczne przyspieszenie pracy na analizatorze widma przy kartach na bazie STV6110 + STV090x (maksymalny efekt jest widoczny na kartach Omicom S2 i SkyStar2 Express HD z demodulatorami STV090x trzeciej generacji),
- wsparcie dla kart DvbSky zbudowanych w oparciu o układy Montage TS202x/DS300x, DS3103. Obecnie działają karty na PCI-e przy zastosowaniu najnowszych sterowników. Modele na USB i PCI będą obsługiwane później, po aktualizacji sterowników.

1.0.9.995 (2012-05-30)
- lepszy RFScan dla kart DVB na chipie TMAX (wskazania poziomu sygnału są teraz bliższe do urządzeń na STV6110/STV090x),
- poprawka detekcji funkcji pilota DVB-S2,
- optymalizacja obsługi przełączania napięcia konwertera (zmiana polaryzacji) dla kart TBS, wymaga najnowszych sterowników z grudnia 2011 lub wydanych później,
- funkcja BLScan2() może być używana dla kart TBS5980, TBS5925 i TBS6925 tylko jeśli uprzednio wyłączona zostanie bezpośrednia kontrola hardware (HWControl=0 w streamreader.ini).

1.0.9.992 (2012-05-25)
- wsparcie bezpośredniej kontroli dla kart TBS opartych o demodulator TMAX (tuner AV2011 + demodulator TMAX TAS2100). Obsługiwany RFScan, IQScan, SignalInfo, BLScan i super szybki BLScan2. Obsługiwane komendy DiSEqC i Tone Burst. Potwierdzone działanie na TBS 8922, 6922, 5922 i TechnoTrend TT S2-4100 (klon TBS 6922 na czarnym laminacie, sterowniki kompatybilne). TBS 6928, 6982, 6991 także wspierane, ale nie testowane (TBS 6928 sprawdziłem osobiście i działa ;) ). TBS 5922 wymaga sterowników z dostępem do rejestrów I2C (aktualnie dostępne jest nieoficjalne wydanie 2.0.2.8, do pobrania pod linkiem: http://crazycat69.narod.ru/sattelite/StreamReaderEx/test/TBS5922_V2.0.2.8_new.zip ). Ważna uwaga: chip TMAX ma ograniczenie techniczne funkcji BlindScan do SR 1600 ksymb/s (mimo, że potrafi odbierać sygnały o niższych SR - ograniczenie dotyczy wyłącznie funkcji BlindScan i jest na poziomie hardware, nie do ominięcia przez oprogramowanie).

1.0.9.970 (2012-05-09)
- poprawiono obliczanie szerokości pasma dla odnalezionego sygnału przez funkcję SignalInfo(),
- poprawiono wsparcie dla TT S-1501 (S-wersja 1500 demodulatorem STV0288).

1.0.9.962 (2012-04-29)
- nowa funkcja BLScanEx() - BlindScan dla urządzeń satelitarnych ze wskazaniem standardu, w jakim transmisji szukamy (DVBS/S2/DSS, itp.). Obecnie działa dla realizowane dla urządzeń opartych o STV090x z bezpośrednim sterowaniem, dla pozostałych działa jak zwykły BLScan.

1.0.9.960 (2012-04-22)
- wsparcie pilotów zdalnego sterowania dla kart TBS opartych na SAA7160 (NEC z kodowaniem jako RAW, i RC5),
- poprawka dla podstawowego wsparcia kart Compro VideoMate S300/350 (DiSEqC 1.x, ToneBurst),
- optymalizacja wsparcia BDA dla kart Twinhan,
- dodane wykrywanie nowych kart na bazie TMAX: TBS 6982/6991.

1.0.9.948 (2012-04-13)
- poprawka dla kart TechnoTrend (napięcie LNB nie ulega zmianie podczas wysyłania komend DiSEqC),
- przypuszczalnie jeszcze coś (za duża różnica w rozmiarze plików między wersjami jak na samą poprawkę powyżej), ale nie dokopałem się do listy zmian.

1.0.9.936 (2012-04-04)
- przywracanie stałego stanu sygnału 22 kHz po wysłaniu komend DiSEqC lub ToneBurst. Wdrożone dla bezpośredniego sterowania na kartach z STV090x i STV0288 (za wyjątkiem TechnoTrend, gdzie nadal odpowiadają za to sterowniki). Testowane tylko na Omicom S2, wymaga sprawdzenia dla innych urządzeń z tymi podzespołami (głównie TBS/Prof),
- nowa opcja w konfiguracji BLScanStd - tryb BLScan dla STV090x
0 - tryb normalny, automatyczne określanie standardu transmisji,
1 - wyszukiwane są tylko transpondery DVB-S (opcja może być dobra dla przekazów ze skrajnie niskim SR w DVB-S),
2 - wyszukiwane są tylko transpondery DVB-S2,
3 - pierwsze podejście w trybie normalnym (tj. 0), a następnie jeśli nic nie znaleziono - próba tylko dla DVB-S (tj. 1). To powinno zapewniać najwyższą jakość wyników, ale niemal podwojenia czasu skanowania.

1.0.9.925 (2012-03-25)
- poprawka wsparcia pasma C dla BLScan2(), autor dziękuje przyjaciołom z ameryki za zgłoszenie i pomoc w testach,
- niewielka poprawka dla kart Omicom S2, TT S2-1600,
- obsługa pilotów dla urządzeń TBS z mostkiem SAA7160 (w tym TT S2-4100). Obsługuje piloty NEC i RC5 (możliwe w przypadku TT S2-4100, ponieważ wcześniej takie dostarczał TechnoTrend),
- eksperymentalne wsparcie dla RFScan() dla urządzeń z klockami Montage (Geniatech, TeVii).

1.0.9.924 (2012-03-22)
- dodane sprzętowe wsparcie dla Blindscanu na kartach Geniatech i Tevii na klockach od Montage. Karty Tevii wymagają sterowników z 15 marca (dostępnych na stronie domowej producenta). Nie działa dla DVBWorld, bo DVBWorld nie wydał sterowników z poprawkami dostępi I2C i przy próbie zagadania do nich - wykrzaczają się. Działa TYLKO z BLScan2.

1.0.9.909 (2012-03-05)
- wdrożone uzyskiwanie informacji zwrotnych przy BLScan2() dla urządzeń Geniatech (scalaki Montage). Teraz wyświetla aktualne informacje o znalezionych częstotliwościach podczas skanowania zakresu w BLScan2(),
- pełne wsparcie dla Technisat SkyStar2 eXpress HD poprzez bezpośrednie sterowanie (mostek SAA7160ET, demodulator STV0903BAC, tuner STV6110, zasilanie LNB ISL9491). Ze względu na sposób działania sterowników - działa tylko po czystym uruchomieniu lub restarcie sterowników (wyłączenie/włączenie) przez Menedżer urządzeń w systemie lub narzędzie DevCon. Jeśli wcześniej włączymy jakikolwiek program do oglądania TV i zrobimy "lock", to nie zadziała bez restartu sterowników,
- wsparcie częściowego blindscanu (funkcje BLScan() i BLScan2()) dla TechnoTrend TT budget S2-4100 (jest to w praktyce klon TBS6922 - OEM produkowany przez TBS dla TT, można też wymieniać urządzenia sterownikami).

1.0.8.889 (2012-02-21)
- zmiana sposobu wywołania funkcji BLScan2().

1.0.8.883 (2012-02-16)
- nowe możliwości wyświetlania informacji o poziomie sygnału przez funkcje RFScan() i RFScan2() - w dBmV i dBμV. Przełączanie jest realizowane przez opcję RFScan w pliku streamreader.ini i wartości cyfrowe oznaczają tam:
1 - dBm (domyślnie)
2 - dBmV
3 - dBμV
Dodatkowo jest wartość specjalna 0 wypluwająca gołe wartości AGC (na potrzeby kalibracji skali AGC -> RFLevel). Autor informuje iż zakres od -70 do -10 dBm odpowiada -21 do +39 dBmV lub +39 do +99 dBμV.

1.0.8.879 (2012-02-12)
- dodana funkcja BLScan2 - wyszukiwanie blindscan w określonym zakresie częstotliwości realizowane dla urządzeń, które nie umożliwiają sterowania bezpośredniego, ale mogą działać pośrednio przez sterowniki. Obecnie działa dla wszystkich kart TBS i Geniatech HDStar (tuner/demodulator TS2020/DS3000),
- bezpośrednie sterowanie kart Geniatech HDStar (i klonów) na bazie nowego silnika zarządzania chapami Montage,
- funkcje SignalInfo() i SignalInfo2() pozwalające na uzyskanie informacji o poziomie sygnału (RFLevel, SNR, BER), nawet jeśli nie uda się wstroić.

1.0.8.864 (2012-01-29)
- strojenie tunera/demodulatora poprzez sterowanie bezpośrednie dla TBS62x0. Testowane tylko po dla DVB-T2, testy na DVB-T/C nie są wymagane,
- dodano wsparcie dla RFScan2 w TBS62x0 (w tym tryb debugowania ze wskazaniem wartości AGC zamiast poziomu sygnału w dBm),
- kilka poprawek przy obliczeniach poziomu sygnału w dBm dla TBS62x0, ale wciąż skala wymaga kalibracji na bazie wskazań z analizatora widma.

1.0.8.847 (2012-01-19)
- poszerzony interfejs API o możliwość uzyskania typu urządzenia (DVB-S, C, T, ATSC, ISDB-T/S). CheckForDvbExEx dla pobierania typów wszystkich urządzeń dostępnych w systemie, GetTunerType dla uzyskania typu konkretnego urządzenia (po StartDVB).

1.0.8.844 (2012-01-14)
- poprawki konfiguracji szybkości strumieni transportowych dla kart USB od TBS/Prof,
- ogólne poprawki silnika dla urządzeń naziemnych/kablowych/"egzotycznych" ze sterownikami BDA. Dodane wykrywanie ISDB-T/S oraz ATSC, poszerzona ilość standardów i typów modulacji w API.

1.0.8.831 (2012-01-06)
- nowe funkcje SetChannel2 i SignalInfo2 - uproszczone wersje dla urządzeń DVB-T i DVB-C + nowa struktura SEARCH_RESULT2 dla wyjścia SignalInfo2,
- uzyskanie szczegółowych informacji o modulacji danych i poziomie sygnału dla urządzeń TBS 6220, 6280, 6284 poprzez bezpośrednią kontrolą demodulatora CXD2820R,
- dodano obsługę DiSEqC i Tone Burst dla urządzeń TBS / Prof z tunerem STV0288 na pokładzie, poprzez jego bezpośrednią kontrolę,
- zoptymalizowane zarządzanie tunerem STB6100 w urządzeniach Prof 7301/7500/8000, TBS QBox2 (5920) i TBS 6925 V1. Wszystkie te urządzenia (za wyjątkiem Prof 7500) pracują lepiej przy FastTune = 0.

1.0.8.820 (2011-12-25)
- poprawki stabilności,
- poprawki dla TBS6925 v2 po zmianach wprowadzonych w sterownikach 1.0.1.13 (uwaga prywatna: u mnie działa na nowych sterownikach na starej wersji biblioteki, to dotyczy jakiejś grupy użytkowników TBS6925 v2, nie wiem jaki jest klucz występowania problemów).

1.0.8.806 (2011-12-18)
- dodane podstawowe wsparcie dla urządzeń Compro BDA (VideoMate S300,S350,S500), AnySee BDA, Genpix BDA (oryginalne i alternatywne). DiSEqC, ToneBurst, pilot (dla AnySee). Specjalne wstrajanie i statystyki sygnału dla nowych sterowników BDA Genpix. Wymaga testów ze StreamReaderDemo,
- rozszerzone API dla nowych standardów (DCII) i modulacji (OQPSK i specyficznych dla DCII).

1.0.8.800 (2011-12-13)
- nowa funkcja SignalInfo - zwraca szczegółowe parametry wcześniej wstrojonego transpondera/sygnału dla wszystkich urządzeń z demodulatorami STM na żywo. Tu bez bicia przyznaję, że ugrzązłem przy tłumaczeniu Z tego co zrozumiałem - funkcja działa jak przy BLScan, ale dodatkowo dla DVB-S2 może dać informację o każdej ramce sygnału (modcode, dane matype), częstotliwości pośredniej (tj. na wejściu urządzenia, przed przeliczeniem po LOF, z zakresu 950 - 2150 MHz dla kart satelitarnych),
- nadgryzione wsparcie dla urządzeń DVB-T i DVB-C (tj. będą one w wykazie urządzeń i dlatego może być konieczne dostosowanie liczby urządzeń w konfiguracji aplikacji). Pierwszym krokiem w przyszłości będzie wsparcie dla "specjalnych" funkcji dla urządzeń, choć nawet podstawowe funkcje sterowników BDA mogą nie działać (SetChannel, GetSignal, Statistic).

1.0.7.784 (2011-11-25)
- ograniczone wsparcie BLScan dla kart TBS6928 CI. Z uwagi na zastosowanie tych samych układów, co w TBS x922 bez CrazyScan i bez informacji o jakości sygnału w BLScan.

1.0.7.781 (2011-11-22)
- poprawki dla demodulatorów STV090x w drugiej wersji. Szczególnie ważne dla komunikacji STB6100/STV0903BAB (Prof Revolution, QBox2),
- możliwość wyłączenia autokontroli dla demodulatorów STV090x (FastTune=0 w konfiguracji). Domyślnie autokontrola jest dla tych chipów włączona. Na trzeciej wersji układu opcja nie ma znaczenia, bo ten tryb nie działa.

1.0.7.775 (2011-11-14)
- poprawka IQScan dla wszystkich wspieranych urządzeń. Daje to podwójne przyśpieszenie malowania wykresów dla kart na chipach STM, poprawne wykresy dla modulacji 8PSK i APSK dla Prof7500. WYŁAPANY OGROMNY BŁĄD
- pełne wsparcie dla TBS QBox-CI (5980) i 5925. Wymaga najnowszych sterowników ze wsparciem zapytań I2C-access (TBS5980 od 1.0.2.1 wzwyż, a TBS 5925 od 1.0.0.7 wzwyż)
- nie przetestowane wsparcie dla TBS QBox (5910) i QBox2 (5920). Trzeba czekać na sterowniki ze wsparciem zapytań I2C od TBS.

1.0.7.756 (2011-10-19)
- poprawki w ograniczonym wsparciu BLScan dla kart TBS QBox 5921, 5922, 5980. 5921 mimo tego działa słabo, a 5922 i 5980 jak z oryginalnym narzędziem. W raporcie poprawne są tylko częstotliwości, SR, polaryzacje i FEC dla modulacji "standardowych", reszta danych jest nieprawdziwa,
- potwierdzone ograniczone wsparcie BLScan dla TBS 6922/8922,
- eksperymentalne wsparcie BLScan dla karty Geniatech HDStar na bazie "klocków" od Montage TS2020/DS3000. Z uwagi na zastosowaną elektronikę BLScan zadziała tylko zanim uruchomimy jakikolwiek inny program. Jeśli karta złapie na jakiejkolwiek innej aplikacji "lock" to po zawodach. Przed startem należy ponownie uruchomić sterownik urządzenia (w Menedżerze Urządzeń wyłączyć i włączyć kartę), albo jeśli karta jest na USB - prościej - wyciągając przewód USB, żeby się przeresetowała do stanu "zerowego". Skanowanie jest wolne, ale wyniki wydają się być wiarygodne. Dodanie obsługi stało się możliwe dzięki pracom wdrażania obsługi kart na OS Linux, ale informacji na temat działania demodulatora DS300x jest nadal zbyt mało. Blindscan nie pracuje tu tak jak w innych urządzeniach, gdzie tylko wprowadzamy częstotliwość/zakres. Tu należy uruchomić wyszukiwanie z kilku "centralnych" wartości SR (zresztą tak działa to na kartach DVBWorld, o czym ja pisałem jakiś czas temu tu na forum). Do poprawy działania Blindscanu na urządzeniach z chipami od Montage potrzebne jest więcej informacji o nich - jak ktoś coś wie, należy kontaktować się z crazycat-em.

1.0.7.733 (2011-09-24)
- poprawka rozpoznawania Prof7500: sprawdza, czy sterowniki są oryginalne, czy zmodyfikowane. Jeśli oryginalne - nie podejmuje próby bezpośredniej kontroli, aby nie zawiesić urządzenia.

1.0.7.718 (2011-09-19)
- zwiększona stabilność podczas przełączania polaryzacji dla urządzeń Prof/TBS (nie dotyczy TBS6925 V2),
- eksperymentalne wsparcie dla transferu strumienia DVB-S2 w postaci ramek (w konfiguracji opcja FrameMode). Działa tylko dla TBS6925 V2. W przypadku innych urządzeń mostek i sterowniki pozwalają tylko na transfer strumienia DVB TS w pakietach po 188 bajtów.

1.0.6.682 (2011-08-18)
- usunięta opcja wyboru MIS dla transmisji wielostrumieniowych na starcie. Teraz biblioteka jest uru[beep]ana zawsze z wyłączonym MIS,
- w konfiguracji dodana opcja DSS. Domyślnie jest ona wyłączona. Pozwala ona dla kart opartych na STV090x na wykrywanie transponderów pracujących w DSS, ale jednocześnie może powodować błędny odczyt częstotliwości DVB-S z FEC 2/3 i 6/7 (tak jest w change logu, najwyraźniej błąd, może chodziło o 5/6 lub 7/8?) jako DSS,
- poprawki w zarządzaniu ustawieniami LNB (TechnoTrend, Omicom).

1.0.6.677 (2011-08-16)
- zmiany w wykrywaniu i obsłudze strumieni dla transponderów wielostrumieniowych. Teraz są one wykrywane automatycznie i są zwracane przez funkcję search_results (posortowane wg wartości, do 16 identyfikatorów). Co za tym idzie MISReq zbędne,
- eksperymentalne wsparcie dla Technotrend S-1501 (zaktualizowana wersja S-1500, w oparciu o układy STB6000/STV0288). Wymaga sprawdzenia.

1.0.6.674 (2011-08-10)
- ograniczone wsparcie dla TT Connect S2-3600, 3650 (ISL6423 + STB6100 + STB0899). Wymaga sprawdzenia,
- poprawki wykrywania TBS QBox (59x0). Wymaga sprawdzenia,
- usunięto zbędne ostrzeżenia z logów.

1.0.6.665 (2011-08-06)
- obsługa BandStacked LNB. W LOFSW należy ustawić wartość 22000, wtedy LOF1 odpowiada dla polaryzacji V/R, a LOF2 dla H/L,
- pełna obsługa (BLScan, RFScan, IQScan) dla uzrądzeń bazowanych na układach STB6000/STV0288. Dotyczy to produktów TBS8910/Prof6200/TeVii S420,
- poprawki pracy dla kart TechnoTrend TT-S2 3200 (układy STB6100/STB0899),
- poprawki odczytu danych dla transponderów z dużą ilością pustych ramek w strumieniu (Dummy PL). Teraz oprogramowanie czeka na poprawne dane (z taką sytuacją mamy do czynienia na 31,5°E na 11,914H).

1.0.6.643 (2011-07-27)
- drobne poprawki.

1.0.6.641 (2011-07-26)
- bezpośrednie sterowanie przez BDA bez korzystania z systemowych: Microsoft Network Provider, demultipleksera i filtra TIF. Powinno to przyśpieszyć pracę i zmniejszyć zużycie pamięci (bo nie są ładowane zbędne biblioteki),
- dodatkowe wsparcie dla nowych urządzeń TBS na mostkach SAA7160/ET - DiSEqC 1.x, odczyt MAC.

1.0.6.635 (2011-07-26)
- możliwość skanowania transponderów DirecTV(DSS) dla urządzeń na STV090x, z zastrzeżeniem, że nie zadziała to dla urządzeń z mostkiem SAA7146, które zapełnią prawidłowy pakiet danych DSS (131 bajtów) śmieciami do 188 bajtów. Przy próbie odbioru transponderów DSS (jak i DVB-S2 innych niż Transport Stream, np.: Generic) w pliku StreamReader.ini opcja NoPidFilter musi mieć wartość 1 - filtrowanie PID ma być wyłączone,
- zrezygnowano ze wsparcia dla kart TBS w BLScan przez ich sterowniki (tj. HWControl=0) z uwagi na niesatysfakcjonujące efekty.

1.0.6.632 (2011-07-19)
- możliwość zmiany zakresu częstotliwości wejściowych głowicy. Dokonać tego można przez plik konfiguracyjny za pomocą opcji IFStart, IFStop. Domyślnie 950-2150 MHz,
- tryb debug dla RFScan. Zamiast wskazań w dBm podawane są wartości wzmocnienia ACG. Pozwala na kalibrację skali pomiaru dla określonego urządzenia. Za przestawienie odpowiada opcja RFScan w pliku konfiguracyjnym. 0 - włącza tryb debug, domyślnie 1 - tryb normalny.

1.0.6.630 (2011-07-15)
- optymalizacja strojenia demodulatorów STV090X trzeciej generacji (STV0900AAC/STV0903BAC). Zwiększa szybkość RFScan dla kart Omicom S2 (o ok. 30%, ale nadal dwa razy wolniej, niż w drugiej wersji chipu, tj. STV0900AAB/STV0903BAB). Dodatkowo niewielki wzrost w tempie RFScan także dla TBS6925 V2,
- eksperymentalne wsparcie dla kart TechnoTrend TT S2-3200 (STB6100/STB0899 i LNBP21). Działa RFScan i IQScan. BLScan wymaga podania prawdziwej wartości SR w MinSR, czyli w zasadzie tylko imituje działanie. Przed rozpoczęciem działania na TT S2-3200 (raz po uruchomieniu komputera) trzeba na moment uruchomić jakikolwiek program do oglądania TV i wstroić się w dowolną częstotliwość (żeby zainicjalizować w pełni elektronikę). Dopiero wtedy narzędzia będą działać.

1.0.5.9-586 (2011-06-25)
- optymalizacja przy zmianie polaryzacji dla kart Prof Revolution i TBS 6925 V1 (znikają fałszywe komunikaty SetChannel z logów).

1.0.5.9-585 (2011-06-22)
- nowa funkcja MISReq - wyszukuje aktywne strumienie w transmisjach wielostrumieniowych (wartości 0-255).

1.0.5.9-581 (2011-06-18)
- usunięto opóźnienie dla kart TBS6925 V2 - nie potrzebują tego (w przeciwieństwie do TBS6925 V1),
- wsparcie dla Prof 7500, ale wyłącznie po zmianie sterowników do karty w systemie na wersję zmodyfikowaną przez crazycat-a (na konfiguracji x64 wymaga to nieco kombinowania, sterowniki w pierwszym poście).

1.0.5.9-575 (2011-06-12)
- obsługa błędów przy bezpośredniej kontroli hardware.

1.0.5.9-572 (2011-06-12)
- nowa funkcja MISSel - pozwala na ustawienie filtru na wybrany strumień w przekazach wielostrumieniowych, działa obecnie dla wszystkich urządzeń na STV090x (ale nie na wszystkich tak samo dobrze - dobry efekt końcowy tylko na STV090xxxC),
- ograniczone wsparcie TBS BlindScan (tylko BLScan, CrazyScan nie działa). Sprawdzone na TBS x921 (kiepskie wyniki) i 6925 V2 (HWControl=0, wyniki jak na oryginalnym narzędziu TBS BlindScan dla 6925). 5980 i x922 do sprawdzenia,
- poprawki obsługi błędów przy bezpośredniej kontroli.

1.0.5.8-560 (2011-05-30)
- pełna obsługa TBS6925 v2.x (karty oparte na mostku SAA7160ET, głowicy STB6100 i demodulatorze STV0900AAC).

1.0.5.7-548 (2011-05-09)
- nowy sposób kontrolowania sygnału 22kHz - LOFSW=0. Jeśli LOF1 = LOF2 - stan sygnału 22 kHz nie zmienia się. 22 kHz jest stały dla LOF2> 0 i wyłącza się po LOF2 = 0,
Przykłady:
LOFSW = 0, LOF1 = 5150, LOF2 = 0 do w efekcie LOF = 5150 i wyłączony sygnał 22kHz,
LOFSW = 0, LOF1 = 0, LOF2 = 10 750 dla w efekcie LOF = 10.750 i włączony sygnał 22 kHz,
LOFSW = 0, LOF1 = 0, LOF2 = 0 to przypadek szczególny, częstotliwości będą w paśmie pośrednim (L), stan 22 kHz nie ulega zmianie,
- pełna obsługa TBS6925 v1.x (karty oparte na mostku CX23885, głowicy STB6100 i demodulatorze STV0900AAB). Te urządzenia nie będą dostępne w sprzedaży, mają je nieliczni i to ukłon w ich stronę, za co ze swojej strony, jako posiadacza - bardzo dziękuję :D
- parametr MinSR w funkcji BLScan przyjmuje wartości sybmol/s, podobnie jak w innych funkcjach i SEARCH_RESULT. Zmiana oznacza konieczność poprawki i przekompilowania wszystkich projektów zależnych.

1.0.5.6-536 (2011-05-01)
- dodana opcja TrickAPSK - możliwość częściowego wstrojenia się w sygnał 16APSK/32APSK bez faktycznego odbioru. Dzięki temu udaje się uzyskać część parametrów, w tym SR (bez FEC i poprawnej informacji o modulacji). Działa tylko dla urządzeń opartych o demodulator STV090xBA. Może powodować generowanie fałszywych wyników w raportach BLScan - zalecane używanie tylko w celach badawczych dla CrazyScan, jednocześnie zwracając uwagę na wygląd wykresu konstelacji, aby potwierdzić, że to faktycznie jakiś sygnał 16APSK/32APSK, a nie po prostu błąd.

2011-04-12
- pierwsze publiczne wydanie.

Dodatkowe zasoby:
- StreamReaderDemo (aplikacja demonstracyjno-serwisowa, pozwala na test możliwości StreamReaderEx-BDA i wymaga tej biblioteki do pracy)
- StreamReaderEx-SDK (SDK dla programistów zainteresowanych możliwościami biblioteki StreamReaderEx-BDA, wraz z przykładami)

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ostatnie aktualizacje w temacie:
 
2015-12-02
- CrazyScan2 1.0.2.125
 
Uwaga! Od wersji 1.2.3.1300 z 23 września 2015 StreamReaderEx-BDA wprowadza znaczne zmiany po stronie programistycznej, więc jeśli aktualizujemy bibliotekę, to trzeba też zaktualizować aplikacje, które z niej korzystają. Jeśli np. nie zaktualizujemy CrazyScan, a wrzucimy mu nową bibliotekę, to będzie się zawieszać przy zamykaniu okna IQScan/konstelacji.
 
Jeśli aktualizujemy z o wiele starszych wersji, to warto zbadać, czy na pewno mamy aktualne biblioteki z ReqLibs.rar - jeśli są starsze, to także należy je podmienić do najnowszych.
 
Szczegóły zmian (jeśli znane) w postach dotyczących poszczególnych programów.
 
Podziękowania dla autora aplikacji: crazycat'a za aktualizacje!
Thanks for updates of all these great tools goes to crazycat!

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×