Skocz do zawartości

Zmiana lokalizacji nadajnika TVN-u


IRAs108
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś od godziny 13 poprawiła się jakość, a zarazem i zasięg, odbioru telewizji TVN, emitowanej na kanale 32 na terenie Górnego Śląska i Zagłębia. Jest to możliwe dzięki zmianie lokalizacji stacji nadawczej z Centrum Linii Radiowych w Siemianowicach Śląskich-Bytkowie wraz ze znacznym zwiększeniem mocy. Od teraz emisja odbywa się z położonego o 15 km na południe od Bytkowa Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego Katowice/Kosztowy w Mysłowicach. Moc ERP stacji została zwiększona z 1 do 30,2 kW. Antena nadawcza jest zawieszona 245m npt. Sygnał jest tłumiony, najbardziej w kierunku Słowacji i Czech. Fonia jest nadawana w systemie Stereo Nicam. Przy sygnale stacji jest obecny teletekst.

Do tej pory odbiór tejże stacji na Śląsku i Zagłębiu był utrudniony przez silny sygnał Programu 2 słowackiej telewizji (STV2), nadawanego na tym samym kanale z odległej od Katowic o 174km Bańskiej Bystrzycy z ERP 360 kW. Dodatkowo niska moc ERP nie zapewniała dobrego odbioru w dalej położonych miejscowościach województwa śląskiego jak Żory czy Pyskowice.

 

data: 21.11.2006 źródło:/Forum RP, TVN/

 

RP - radiopolska

 

Nie wiem jak u was, ale u mnie odbiór TVN-u ostatnio się znacznie pogorszył. Odbiór był prawie idealny, a teraz śnieży. Pewnie dlatego, że sygnał jest wytłumiony w kierunku czech i słowacji, a ja mieszkam na południe od Katowic w Skoczowie. Jestem ciekaw jak odbiera u was.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby zwiększyli moc, a u mnie pogorszyła się jakość odbioru (i to znacznie). Stereo NICAM i teletext to nie żadna nowość, ponieważ były wcześniej z poprzedniego nadajnika. Teraz o teletekscie mogę pomarzyć (chyba że chcę bawić się w zgadywanie c u aj est na i ane, a tym bardziej o NICAM-ie. Całe szczęście mam cyfrowy polsat, gorzej z rodzicami. Odbiór był wcześniej prawie idealny. NICAM chodził bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 miesiące temu...

Nie rozumiem jak można podniecać się zaśnieżonym sygnałem 1 (!)kanału tvn kiedy na satelicie za minimalną opłatą dostępne są co najmniej 4 tvny (1,7, 24 i turbo, nie licząc śmieci typu gra czy meteo) w dobrej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt się tu nie podnieca! A te "minimalne opłaty" w skali kilku lat urosną do bardzo dużej sumy :lol: a nie każdego na to stać kolego @vitek. Prawie kazdy w domku jednorodzinnym posiada instalację naziemną i może coś takiego sobie zrobić za marne parę groszy. Chodziło mi również o różnice między antenami szerokopasmowymi a wąskopasmowymi YAGI. Budowa anteny jednokanałowej może być wskazana również przy odbiorze DVB-T jeżeli ktoś znajduje się na granicy zasięgu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...