Skocz do zawartości

Jaka antena gdy widać nadajnik (21km)?


Rekomendowane odpowiedzi

Moja sytuacja jest prosta.

Nadajnik (śnieżne kotły) jest w odległości 21 km i jest bezpośrednio widoczny z mojego balkonu (2 piętro bloku).

Na razie zapakowałem metrowy drut do gniazda antenowego i odbiór jest dość dobry:

 

- TVP 1 (moc 200 kW - kanał 30) - prawie ideał ale lekko rozmazany - zero śniegu ale delikatny cień za krawędziami.

- TVP 2 (moc 200 kW - kanał 35) - prawie ideał ale bardzo delikatnie śnieży;

- POLSAT (moc 100 kW - kanał 47) - da się oglądać ale śnieży

 

W okolicy raczej nie ma nadajników, które mogłyby zakłócać sygnał. Kabel do telewizora to ok 5 m.

W tej sytuacji chcę kupić antenę zewnętrzną dającą najlepszy odbiór - bez odbić, rozmycia czy zakłóceń. Będzie oczywiście pasywna. Koszty nie są istotne. Intuicyjnie czuję, że najlepsza będzie antena wąsko - kierunkowa nie koniecznie o dużej czułości. Nie wiem czy warto pakować się w bardzo długie Yagi, ATX'y itp. bo problem nie jest moc sygnału tylko pozbycie się rozmazania obrazu czy ewentualnych odbić, zakłóceń, które mogą powstać. Jeśli natomiast im dłuższa antena tym lepsza to oczywiście taką kupię.

Przy okazji pytanie: czy da się przesterować sygnał montując za bardzo czułą (np za długą) antenę pasywną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta antenka powinna w zupełności wystarczyć:

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1610.htm

lub dłuższa,o większym zysku i kierunkowości:

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... A1910R.htm

Ew.stłumienie zbyt silnego sygnału nie stanowi żadnego problemu /tłumik regulowany/.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej sytuacji chcę kupić antenę zewnętrzną dającą najlepszy odbiór - bez odbić, rozmycia czy zakłóceń. Będzie oczywiście pasywna. Koszty nie są istotne.
no, przy odbiorach analogowych tego to się nie da nigdy wykluczyć, nawet przy najlepszej antenie.

 

Intuicyjnie czuję, że najlepsza będzie antena wąsko - kierunkowa nie koniecznie o dużej czułości.
no tak to już jest, że najwyższe kierunkowości (a właściwie najmniejsze szerokości wiązki przedniej (tzw. szerokości wiązki -3dB albo 3dB) - czyli kąta, w jakim antena odbiera sygnały od przodu) mają anteny o najwyższych zyskach.

 

Nie wiem czy warto pakować się w bardzo długie Yagi, ATX'y itp. bo problem nie jest moc sygnału tylko pozbycie się rozmazania obrazu czy ewentualnych odbić, zakłóceń, które mogą powstać. Jeśli natomiast im dłuższa antena tym lepsza to oczywiście taką kupię.
Najlepiej kupić pewną antenę już z myślą o DVB-T - pasmo k21...k69. Z krótkich, a dobrych masz przykładowo UHF-200 Maximuma, Sigma 6HD Fracarro, DAT-45 HD Televesa. Wszystkie pasywne, z wyjściem na złączu F.

 

Pamiętaj też o odpowiednim kablu antenowym: średnica żyły środkowej >1mm, ekranowanie lepsze od 90 dB (tzw. klasa A+ lub klasa AA), kolor osłony kabla czarny, czyli kabel do zastosowań na zewnątrz wykonany z PE.

 

Rozmazanie obrazu to może być przesterowanie odbiornika za wysokim poziomem odbieranego sygnału - wtedy można zastosować tłumik (pogarsza S/N sygnału) albo odgałęźnik (ten nie pogarsza S/N sygnału).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej kupić pewną antenę już z myślą o DVB-T - pasmo k21...k69. Z krótkich, a dobrych masz przykładowo UHF-200 Maximuma, Sigma 6HD Fracarro, DAT-45 HD Televesa. Wszystkie pasywne

Bez sensu, po co przepłacać za coś takiego?

21 km. i moce minimum 100kW? Do tego zero przeszkód terenowych? Tu nie ma co kombinować.

Już zostały podane linki we wcześniejszym poście do tanich i odpowiednich do tej sytuacji anten Yagi. Nawet i mniejsza sobie poradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu, po co przepłacać za coś takiego?

21 km. i moce minimum 100kW? Do tego zero przeszkód terenowych? Tu nie ma co kombinować.

a dlaczego nie? Czy wszyscy jeżdżą odpowiednikami 'maluchów'? Jakoś nie, a przecież każdym samochodem można się przemieścić...

 

Przypominam, że chciał mieć anteny o wysokiej kierunkowości, bo odbierać ma analog, a tu problem odbić bywa przecież czasami co najmniej kłopotliwy...

 

Notabene kierunkowości tych wymienionych Yag są zbliżone do kierunkowości typowej 'siatki', którą mógłby kupić jeszcze taniej.

 

Zresztą z DVB-T też bywają kosmiczne problemy w górach, i to często w bezpośrednich odległościach od nadajników. Zagranica nie śpi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie przepłacę nawet do ww. Televesa ale pod warunkiem, że faktycznie da to większą pewność poprawnego odbioru. Nie szukam anteny najtańszej tylko najlepszej dla mojego przypadku. Boję się tylko żeby nie przesadzić w drugą stronę stąd moje pytanie w pierwszym poście: czy da się przesterować sygnał na pasywnej antenie?

 

Jak na razie moimi faworytami są:

1. http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... A1910R.htm

2. http://www.telmor.pl/Anteny/DIGIT_3DT_antena_pasmowa

 

Ta druga to chyba ta sama konstrukcja jak UHF-200 Maximum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie przepłacę nawet do ww. Televesa ale pod warunkiem, że faktycznie da to większą pewność poprawnego odbioru. Nie szukam anteny najtańszej tylko najlepszej dla mojego przypadku.
w realnym świecie, przy odbiorze analogu, żadna antena nie da ci gwarancji nieskazitelnego odbioru, bo nikt nie da ci gwarancji na brak odbić w twojej lokalizacji i stałości dochodzącego sygnału. Antena może jedynie ułatwić bądź utrudnić odbiór.

 

czy da się przesterować sygnał na pasywnej antenie?
teoretycznie się da, ale to zależy od wielu czynników, a między innymi od mocy nadajnika, kanału na którym program jest nadawany, układu wszystkich kanałów odbieranych przez odbiornik, odległości od nadajnika i co najważniejsze - właściwości głowicy w odbiorniku TV lub dekoderze.

 

Jeśli masz wątpliwości - stosujesz tłumik za kilka zł (http://www.dipol.com.pl/tlumik_antenowy_tv_regulowany_tra-03_R50150.htm albo http://www.dipol.com.pl/tlumik_antenowy_regulowany_tr-10_R50101.htm).

 

Albo odkręcasz antenę od kierunku. Jeśli jest przesterowanie (z reguły mdły, przebarwiony, niewyraźny obraz) to przy odkręcaniu obraz powinien robić się stopniowo ostrzejszy, generalnie o lepszej jakości (pomijając ewentualne odbicia), po jakimś czasie przy dużych kątach odchylenia anteny od nadajnika powinien zaś zacząć być zaszumiony... Przy czym, przy bardzo dużych mocach antena może odbierać sygnał niezależnie od ustawienia.

 

Ta druga to chyba ta sama konstrukcja jak UHF-200 Maximum.
tak.

A jak już musisz mieć Yagę, to może którąś z tych Maximuma:

http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-t/uhf/1376-antena-maximum-uhf10

http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-t/uhf/1375-antena-maximum-uhf14

albo to:

http://www.profan.com.pl/sklep/k1,1/k2,96,anteny_naziemne/k3,97,anteny_uhf/id,681,antena_blu420_f_fracarro.html

 

Weź pod uwagę jeszcze taki wariant: kupujesz antenę w Internecie jako konsument od sklepu / firmy. Wtedy masz prawo do zwrotu towaru w ciągu 10 dni bez podania przyczyny. Dostajesz, rozpakowujesz, składasz, wypróbowujesz antenę 'z ręki' - jeśli nie działa zadowalająco - wypełniasz formularz zwrotu towaru, pakujesz i odsyłasz... Przy kłopotach z oddaniem dzwonisz zaś do Rzecznika Konsumentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponownie polecam wymienioną antenkę.Jest 19-elementowa,odbiera pasmo do 69 kanału.Jest zdecydowanie lepsza od innych,polecanych tu anten.Ponadto jest tania /ok.37 PLN/.

Przyrównanie jej kierunkowości do "siatki"jest nieporozumieniem,wystarczy porównać charakterystyki...Siatka widzi kąt powyżej 60 stopni.Antena Yagi ma tym węższy kąt widzenia,im jest dłuższa,i to dotyczy w dużym stopniu również 19-tu elementów.W razie występowania silnych odbić montujemy dwie anteny w poziomie,co zawęża wiązkę.Ponadto odległością anten możemy regulować charakterystykę m.in.kierunkową.Przy takim zestawie można anteny synfazować,tzn.przesuwając jedną z nich w jej osi podłużnej zmieniać fazę odbieranego przez nią sygnału,co zmniejsza odbicia.W zastosowaniach profesjonalnych montuje się dodatkową małą antenę skierowaną na żródło sygnału odbitego,i-po odwróceniu sygnału w fazie o 180 stopni odejmuje się go od sygnału użytecznego.Nie potrafią tego siatki,które zatem trudno nazwać mercedesami wśród anten.Nadal w tej technice królują anteny Yagi-Uda w różnych wersjach.W internecie jest wiele kompetentnej wiedzy na temat techniki antenowej.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Oczywiście nie upieram się przy YAGI ale jak zrozumiałem to właśnie YAGI są najbardziej kierunkowe.

Maximum czy Fracarro jest lepsze od DIPOLA czy TELMORA? Jeśli to "jeden grzyb" to wolę raczej polskich, sprawdzonych producentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I masz,kolego rację,te pierwsze,które wymieniłeś są...bardziej efektowne,w dodatku znacznie droższe i wcale nie lepsze,przeciwnie.Kupując antenę ZAWSZE należy zapoznać się z jej charakterystykami,nie zaś choćby najlepszym opisem.Wówczas można miarodajnie porównać,bezstronnie ocenić i dobrać sprzęt do konkretnego,zawsze indywidualnie traktowanego zapotrzebowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyrównanie jej kierunkowości do "siatki"jest nieporozumieniem,wystarczy porównać charakterystyki...Siatka widzi kąt powyżej 60 stopni.Antena Yagi ma tym węższy kąt widzenia,im jest dłuższa,i to dotyczy w dużym stopniu również 19-tu elementów.

no i tu jest właśnie problem, bo nie bardzo jest co porównywać. Ta antena (19 - elementowa) nie ma podanych parametrów dotyczących szerokości wiązki.

 

W praktyce, odnosząc się do analogicznych anten (np. Fracarro czy Maximuma) widać, że ich szerokości wiązki przedniej są porównywalne z 'siatkami' - są mniej więcej w okolicach 50°, lekko na korzyść Yag. Inny jest charakter listów bocznych (a raczej zlewania się ich z głównym), ale to już detale. Przód / tył też są zbliżone.

 

A do tego 'siatki mają zwykle większe zyski na górze pasma V od Yag, o których mówimy.

 

Ale, co kto lubi.

 

A, i co do zestawów. Można zestawiać oczywiście dowolne typy anten, ale jednymi z najlepszych zestawów są właśnie zestawy z anten panelowych - czyli 'siatek'. Sprawdzone od lat na jednym z najbardziej wymagających rynków jakim jest rynek amerykański.

 

Z tym, żeby była jasność - ja nie polecałem w tym przypadku do odbioru analogu 'siatki', napisałem tylko, że byłaby ona porównywalna w parametrach do Yag, a w polskim wykonaniu byłaby tańsza... bo dla odmiany 'siatka' Maximuma (extra jest) kosztuje coś koło 80zł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoria anten jest nieubłagana.Siatka,jako antena krótka jest właściwie zestawem najczęściej czterech anten /dipoli,czasem dodane są 3 małe direktory/,obliczona na zysk /sygnału/i uniwersalność.Przez tę uniwersalność jest anteną popularną,lecz mało precyzyjną w selektywnym widzeniu,szczególnie kierunku.Jest dobra nawet do DX w strefie o małej koncentracji nadajników z różnych kierunków /wspomniana Ameryka/Kierunkowość i szerokość wiązki zależy od długości,oczywiście dobrze zaprojektowanej anteny.Zatem porownanie pojawia się samo.Dociekliwi szukają dokładniejszej informacji w sieci,lub u producenta.Zestawienie 4 prostych dipoli w siatce służy tylko zyskowi,usytuowanie piętrowe poprawia eliminację zakłóceń od elewacji,czyli przychodzących np od ulicy.Oczywiście nie jestem wrogiem siatek,budowałem z nich kiedyś obrotowe ściany z czterech ustawionych w romb,do odbiorów DX.Myślę,że to przestaje być tematem do tego wątku,mieliśmy poradzić koledze.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za liczne sugestie ale zapytam jeszcze o jedno: czemu ma służyć stworzenie 3 linii direktorów jak to ma miejsce w wymienionym przez mnie Telmorze:

http://www.telmor.pl/Anteny/DIGIT_3DT_antena_pasmowa

 

Jeśli nie ma to żadnego wpływu na kierunkowość a jedynie nieznacznie poprawa zysk anteny to zdecyduję się na zakup jednak tego 19-to elementowego DIPOLA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W b.dużym uproszczeniu-direktory ukierunkowują i porządkują wiązkę fal biegnących w kierunku dipola.Dodatkowe belki poprawiają ten efekt .Wspomniana antena jest również odmianą Yagi /bardzo dobrą /.Teorię budowy i działania tych anten opracowało dwóch japońskich profesorów-Hidetsugu YAGI i Shintaro UDA,co dało nazwę antenom.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też występuje zawężenie szerokości wiązki przedniej, ale to już silnie zależy od konstrukcji danej anteny. Popatrz sobie dla przykładu tam: http://www.satsklep.pl/images/zalaczniki/985.zalacznik.pdf albo tam: http://www.emmeesse.it/en/category.asp?idcat=145

 

Bardzo dobre wyniki osiąga się w podobnych konstrukcjach matrycowych, gdzie zespoły direktorów umieszczane są równolegle do siebie (dwa lub cztery rzędy), jak np. w serii anten MX Alcada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...