Skocz do zawartości

Pojemność kablówek


Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie totalnego laika, więc proszę się nie denerwować. W mojej kablówce analogowej powiedziano mi, że wszystkie kanały są już zajęte (55). A jak przedstawia się sytuacja jeśli chodzi o cyfrowe kablówki, jaki jest maxx liczby kanałów w kablówkach. Rozumiem, że więcej miejsca zajmuje kanał HD niż SD, jestem jednak ciekaw ile jeszcze taka kablówka MM może dorzucić kanałów do swojej oferty bez uszczerbku na jakości i obrazie. Pan montujący u mnie w/w kablówkę nie potrafił odpowiedzieć na to pytanie...

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie jestem orłem w tych sprawach ale na pewno jest jakiś limit. Jeden program analogowy zajmuje tyle miejsca ile osiem programów cyfrowych. MM od 2013 roku planuje zlikwidować telewizje analogowa i wtedy pewnie będzie większe pole do popisu. Może wtedy nie będzie tak dużej kompresji i wreszcie telewizory typu LCD będą spełniać swoja misje bo jak na razie to w MM można tylko HD oglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe zagadnienie, poszukałem w googlach taki wykaz częstotliwości:

http://www.dipol.com.pl/wykaz_czestotli ... _bib02.htm

 

Daje to 99 częstotliwości kanałów, ale wg wikipedii

http://pl.wikipedia.org/wiki/Polski_pla ... V_kablowej

pierwszych pięciu się nie używa, czyli mamy 94 częstotliwości

 

Na jednej częstotliwości zmieści się 1 kanał analogowy, cyfrowych kanałów można więcej upchać.

Nie można natomiast nadawać jednocześnie na jednym zakresie częstotliwości jednocześnie analogowo i cyfrowo.

 

Zatem jeśli masz 55 kanałów analogowych to wg powyższych informacji pozostanie jeszcze do wykorzystania 39 częstotliwości.

Chyba że są jakieś inne ograniczenia, które chętnie poznam od użytkowników będących bardziej w temacie :)

 

Może jeszcze krótka interpretacja tabel z linków:

szerokość kanału wynosi 8MHz

przykładowy kanał: S6

przedział częstotliwości: 150-158 MHz (szerokość 8MHz)

W tv analogowej zwykło podawać się częstotliwość wizji [s6 ma 151,25 MHz]

w TV cyfrowej podaje się jego środkową częstotliwość czyli 154MHz

 

Następny kanał czyli S7 ma powyższe wartości większe o 8MHz (bo tyle wynosi szerokość wszystkich kanałów)

S8 jest większy o 8MHz od S7 itp.

 

Może zrobić tabelkę w Excelu wypisać jakie masz kanały, wydrukować, a następnie zanieść do kablówki i spytać się czemu na blisko połowie częstotliwości się nie nadaje ani kanałów analogowych ani cyfrowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie jest proste. Kanałów analogowych jest 55, resztę zajmują... cyfrowe. Jeden multipleks kablowy zajmuje jeden kanał, który mógłby być przeznaczony na analog. Część kanałów może także wypaść z użytku z uwagi na zakłócenia wywołane przykładowo silnym przekazem naziemnym, w UPC chyba także Internet leci tą drogą no i zostawia się miejsce na urządzenia użytkownika z modulatorami (starsze VHS itp.).

 

Ile kanałów może być w cyfrówce? Ciężko określić, ponieważ zależy to od parametrów emisji, modulacji itp. Operatorzy muszą dopierać je mając na uwadze stan samej sieci, okablowania itp. Przy zastosowaniu modulacji QAM256 i paśmie 8 MHz jest dostępnych ok. 51 Mbit/s przepustowości dla jednego multipleksu - to dość dużo, a samych multipleksów może być także wiele. Analog będzie stopniowo wypierany na rzecz emisji cyfrowej, ilość multipleksów będzie rosła. Jeśli zamiast tego analogu mielibyśmy cyfrówkę, w każdym multipleksie po 8 kanałów SD, to 55x8 = 440 - tyle kanałów (bez HD) mogłoby teoretycznie być (a nie będzie, bo nie ma co i po co tak emitować).

 

Cyfrówka ma jednak istotną wadę - analog dało się łatwo rozdzielać, przekaz nie był kodowany (ew. pojedyncze kanały) i można było sobie oglądać w domu na kilku TV. W dobie cyfrówki konieczne są odbiorniki z kartami i jest to zwykle dodatkowy koszt dla abonenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy z jednej strony od samych nadawców - jeśli mają dosył kiepskiej jakości, to cudów z tego zrobić się nie uda. Z drugiej może to także zależeć od samej sieci, bo jeśli upychają w multipleksach za dużo kanałów i robią rekompresję (nie wiem jak to wygląda wszędzie, tam gdzie wiem - raczej tego nie robią), to jakość jest gorsza niż w dosyle. Ogólnie problem może być z różnych stron i spowodowany różnymi czynnikami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...