Skocz do zawartości
  • 0

moduł CI / Cyfra+ / TV naziemna


toulouse
 Udostępnij

Pytanie

Witam,

 

Polecono mi na Waszym forum szukać rozwiązania mojego problemu.

Na wstępie zaznaczę, że nie znam się kompletnie na rzeczach związanych z TV/SAT, więc proszę wybaczyć pytania laika.

 

W ramach redukcji urządzeń w na półce pod TV (i kabli w gniazdku), chciałbym zastąpić chyba z 12 letni tuner Philipsa (jeszcze z czasów Wizji TV) modułem CI, bo takie wejście posiada mój Sharp Aquos (jeśli to istotne, to model LC-42X20E).

Jednak jedna rzecz mnie zastanawia -- teraz mam podpiętą do TV bezpośrednio naziemną (oglądam czasem kanał regionalny) i za pomocą eurozłącza Cyfrę+. Gdy zainstaluję moduł CI, to jak wepnę kabel z talerza zachowując naziemną? Domyślam się, że nie wystarczy po prostu zsumować sygnałów naziemnej i Cyfry na - przepraszam za określenie - chama (lutując kable ze sobą), więc pewnie dodatkowe urządzenie do tego potrzebuje? Czy dobrze myślę? I czy to urządzenie będzie pasywne, czy też kolejny kabel do gniazdka? Wtedy to chyba nie ma sensu, bo po co wywalać jeden sprzęt, żeby instalować inny w jego miejsce?

 

A może jeszcze inaczej -- gdzieś szukając w czeluściach internetu rozwiązań powyższych dylematów natknąłem się na informację, że za pomocą nowszych dekoderów Cyfry+ można odbierać polską TV naziemną w standardzie DVB-T. Jak mogę sprawdzić, czy program, który mnie interesuje (czyli ten regionalny TVP Rzeszów) nadaje cyfrowo w ogóle i w "moją stronę" w szczególe (mieścina Mielec)? No i czy to mi coś pomoże? Czyli, czy po zakupie jakiegoś wypasionego, uniwersalnego modułu CI do Cyfry+ wraz z DVB-T (są takie?) wystarczy, że podepnę kabel z talerza do TV i uzyskam to co chcę?

 

Bardzo będę wdzięczy za wszelkie porady, mając przy okazji nadzieję, że wystarczająco jasno opisałem w czym rzecz.

Pozdrawiam

Tomasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Widać, że wiedza żadna. :]

 

Telewizor nie ma zintegrowanego tunera satelitarnego, więc nie możesz do niego podłączyć anteny satelitarnej (i nic tego nie zmieni). Wsadzenie modułu nie wiadomo gdzie, też nic nie da.

 

Twój telewizor ma tuner cyfrowy ale tylko MPEG-2, więc to niczego się nie przyda.

Tak, tunery Cyfry mają możliwość obsługi DVB-T, jeden model tunera jest na sprzedaż, a te z dyskiem tylko w dzierżawę (płatną). Jednak czy to dobre rozwiązanie? Do tunerów Cyfry nie potrzebujesz modułu, mają odpowiedni czytnik.

 

Sygnał DVB-T - poczytaj dział o naziemnej TV, a wykazy nadajników możesz znaleźć na stronach Emitela oraz serwisu radiopolska.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Widać, że wiedza żadna. :]

Istotnie, aż do tej pory tematy poruszane na Waszym forum nie były nigdy przedmiotem mojego zainteresowania, więc ciężko nadrobić całą teorię technologii TV/SAT na raz. Jestem specjalistą w swojej, dosyć wąskiej dziedzinie i cieszy mnie ogromnie, że istnieją fora, gdzie specjaliści innych dziedzin chętnie dzielą się swoją wiedzą z laikami. Za co bardzo Ci dziękuję ;)

Telewizor nie ma zintegrowanego tunera satelitarnego, więc nie możesz do niego podłączyć anteny satelitarnej (i nic tego nie zmieni). Wsadzenie modułu nie wiadomo gdzie, też nic nie da.

Oookeeejj… Więc w jakim celu ten slot w moim TV został zainstalowany? Tzn. jakiego typu moduły CI mogą zostać przez mój TV wykorzystane?

Twój telewizor ma tuner cyfrowy ale tylko MPEG-2, więc to niczego się nie przyda.

W dokumentacji nie ma w ogóle terminu "MPEG", ale na wielu stronach w internecie jest podane w specyfikacji MPEG-4.

Np. http://www.twenga.co.uk/prices-LC-42X20 ... V-198677-0

Tyle stron w internecie miało by błąd?

Tak, tunery Cyfry mają możliwość obsługi DVB-T, jeden model tunera jest na sprzedaż, a te z dyskiem tylko w dzierżawę (płatną). Jednak czy to dobre rozwiązanie? Do tunerów Cyfry nie potrzebujesz modułu, mają odpowiedni czytnik.

Tak, rozumiem, że do dedykowanego tunera nie ma potrzeby zakupu modułu. Taki zresztą mam w tym momencie.

Sygnał DVB-T - poczytaj dział o naziemnej TV, a wykazy nadajników możesz znaleźć na stronach Emitela oraz serwisu radiopolska.pl

Serdecznie dziękuję za link. Zaraz zabieram się do szukania. Bardzo pomocne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Złącze CI w telewizorze jest właśnie pod moduły CAM ale do wykorzystania przy telewizji naziemnej cyfrowej (do kodowanych kanałów) lub do "dekodowania" sygnału MPEG-4 do MPEG-2 (są specjalne moduły ale nie wiadomo czy zadziała to z danym modelem telewizora).

przykład.

 

W specyfikacjach technicznych jeśli jest wpisane MPEG to znaczy, że pewnie chodzi o "2". Dopiero zapis MPEG-4 (AVC/H.264) oznacza, że będzie przydatny w Polsce.

 

Jeśli chcesz wymienić tuner i przygotować się na DVB-T to może wybór tunera Combo będzie dobry - http://www.hollex.pl/odbiorniki-hd/odbiorniki-hd-combo/

 

Ewentualnie sam tuner satelitarny HD, a później kolejny do DVB-T (ale to będzie się kłócić z akcją "redukcja"). W każdym razie przynajmniej jeden tuner będzie potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@ toulouse uwierz piterkowi bo to znawca techniki sat. i nie tylko.

 

A teraz do rzeczy twój telewizor jest przystosowany do odbioru programów cyfrowych, ale naziemnych nie satelitarnych ma tuner DVB-T kodowany w systemie MPEG-4 (MPEG-2 jest starszym systemem kodowania) do odbioru programów satelitarnych potrzebny jest tuner DVB-S. Slot jest zainstalowany do odbioru zakodowanych programów cyfrowych - naziemnych, jeżeli telewizor by posiadał tuner DVB-S wtedy była by współpraca slotu (Comon interface) z modułem np. Cyfry a tak to nic z tego nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
@ toulouse uwierz piterkowi bo to znawca techniki sat. i nie tylko.

Ależ nawet mi przez myśl nie przeszło poddanie w wątpliwość słów Pitter'a!

A teraz do rzeczy twój telewizor jest przystosowany do odbioru programów cyfrowych, ale naziemnych nie satelitarnych ma tuner DVB-T kodowany w systemie MPEG-4 (MPEG-2 jest starszym systemem kodowania) do odbioru programów satelitarnych potrzebny jest tuner DVB-S. Slot jest zainstalowany do odbioru zakodowanych programów cyfrowych - naziemnych, jeżeli telewizor by posiadał tuner DVB-S wtedy była by współpraca slotu (Comon interface) z modułem np. Cyfry a tak to nic z tego nie będzie.

 

Bardzo mi to rozjaśniło sprawę.

 

Pozdrawiam rozmówców i miłego wieczoru życzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...