Skocz do zawartości
  • 0

Zakup instalacji z obrotnicą


lpm11
 Udostępnij

Pytanie

Witam! Pytanie raczej początkującego:

Niedługo będę kupował tuner HD(pewnie Ariva) i zastanawiam się nad kupnem nowej instalacji satelitarnej.

Antena zamocowana będzie na balkonie.

Teren wygląda tak:

130gh.jpg.

Lokalizacja: Kraków. Ta zielona linia dla satelity na pozycji 23.5E pokrywa się z linią ścian domków, więc chyba pozycji 28.2E nie odbiorę, no ale trudno.

 

Moje pytanie: czy warto inwestować w obrotnicę? Jakiego talerza do niej potrzebuję(o ile większego żeby jakość sygnału była taka sama)?

W jakim zakresie szerokości geograficznych będę mógł odbierać programy? Czy instalacja jest dużo trudniejsza niż w przypadku zwykłej anteny z 1 konwerterem?

Jak szybko taka obrotnica się obraca(powiedzmy żeby przełączyć się z 13.0E na 19.2E). Czy to jest głośne urządzenie, bo nie chciałbym pobudzić sąsiadów o 2 w nocy?

Czy urządzenie będzie działać w czasie zimy na mrozie(np. -20 stopni jak to było w styczniu), oraz w lecie?

Proszę o poradę i pozdrawiam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
czy warto inwestować w obrotnicę?

Trudno powiedzieć, to dość indywidualna sprawa. Ja jestem zadowolony z zakupu.

 

Jakiego talerza do niej potrzebuję(o ile większego żeby jakość sygnału była taka sama)?

Wpływ obrotnicy na sygnał jest pomijalnie mały. Na pewno nie będziesz musiał z powodu tłumienia sygnału w obrotnicy kupować większej anteny.

 

W jakim zakresie szerokości geograficznych będę mógł odbierać programy?

Takie same jak bez obrotnicy. Możesz to sprawdzić obracając antenę na maszcie.

Szkoda, że nie będziesz miał 28°E.

 

Czy instalacja jest dużo trudniejsza niż w przypadku zwykłej anteny z 1 konwerterem?

Raczej tak. Może sprawiać problemy osobie mającej kłopoty z wyobraźnią przestrzenną, geometryczną. Ale jest do wykonania metodą prób i błędów, podchodząc systematycznie.

 

Jak szybko taka obrotnica się obraca(powiedzmy żeby przełączyć się z 13.0E na 19.2E).

viewtopic.php?f=4&t=11818#p268490

 

Czy to jest głośne urządzenie, bo nie chciałbym pobudzić sąsiadów o 2 w nocy?

Zależy od podłoża. Hałas, wibracja z silnika może przenosić się na metalowe elementy balkonu wprawiając je w drgania, i wtedy jest ciut głośniej niż normalnie. Moim zdaniem jest to dość cicho pracujący element, mnie na pewno by nie obudził.

 

Czy urządzenie będzie działać w czasie zimy na mrozie(np. -20 stopni jak to było w styczniu), oraz w lecie?

Ja ze swoją nie miałem problemu. Zapsikałem tylko dobrze ośkę (łożysko) WD40 aby mi się wilgoć (woda) nie dostała i nie zamarzła uniemożliwiając obracanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dawno nie widziałem tak rzeczowej i konkretnej odpowiedzi! Dzięki wielkie:):)

 

Z pozycją 28.2E jeszcze pokombinuje, Między balkonem a dachem mam szparę, może się jakoś się uda odebrać sygnał..

Czy jest jakaś różnica między USALS czy DiSEqC 1.2 w praktyce(chodzi o szybkość działania i jakość sygnału przy przestawianiu, nie o sterowanie i ustawienia)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie znasz różnic pomiędzy USALS a diseq??

hm....

 

USALS- o 1000% prostrze ustawienie anteny! gdy dekoder obsługuje USALS, obrotnica sama dostraja się do wszystkich zaprogramowanych satelitów i wyszukuje stacje... Wystarczy że, poprawnie ustawisz obrotnicę na jej startowej pozycji, np. 10,00E , skręcisz antenę itp. a reszta po USALS już sama się znajdzie.

 

DISEQ- szukasz ręcznie i programujesz. O wiele trudniejsze podczas pierwszej instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przeczytałeś uważnie pytanie? Na pewno nie. Proszę przeczytaj jeszcze raz, ale tym razem uważnie. Nie o tamie różnice chodziło.

Czy jest jakaś różnica między USALS czy DiSEqC 1.2 w praktyce (chodzi o szybkość działania i jakość sygnału przy przestawianiu, nie o sterowanie i ustawienia)?

Nie ma różnicy między USALS a DiSEqC 1,2 jeśli chodzi o szybkość obracania (jeśli takowe są, to ja wcześniej o takich nie słyszałem, z góry przepraszam jeśli wprowadziłem kogoś w błąd).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

hm...

Kłócić się nie warto dla kilku mili sekund, lecz USALS jest właśnie o tyle szybszy 8)

Spowodowane jest to innym protokołem przesyłu (troszeczkę inny algorytm: USALS szybciej wie gdzie jest satelita, DISEQ oblicza na nowo za każdym razem)

to teoria.. a praktyka, ? nie widoczne wcale...

Faktycznie, nie doczytałem... Zwracam honor ... bo kolega napisał: NIE CHODZI O INSTALACJE i STEROWANIE a ja, te "NIE" przeoczyłem..

:beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Po 3 miesiącach od zakupu muszę Wam bardzo podziękować:) Obrotnica jest dość intensywnie używana, sprawdza się super. Antena jest na dachu i mam ponad 30 pozycji.

Wygląda mniej więcej tak (dokonałem kilka poprawek, zdjęcie troszkę nieaktualne): http://lh6.ggpht.com/_3mRjzICYY0A/TAOVH4Lb6qI/AAAAAAAAAjU/QWYAuxiVeC4/s800/img_8155.jpg

To był jeden z moich lepszych zakupów w moim 18letnim życiu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...