Skocz do zawartości
  • 0

Kilka sygnałów w przewodzie


bennq
 Udostępnij

Pytanie

Witam serdecznie wszystkich użytkowników forum, z góry dziękuję za odpowiedź jak również proszę o wyrozumiałość, jestem pierwszy raz na tym forum i odrazu z problemem 8)

 

Sprawa wygląda następująco:

- mieszkam w domku jednorodzinnym

- "centrum dowodzenia" mam na strychu z którego przewodu dochodzą do każdego pokoju

- do salonu o który się rozchodzi, mam wyprowadzony 1 przewód antenowy - ten lepszy - podwójny(?)

- kupiłem ostatnio c+, wraz z podwójnym konwerterem oraz dekoderem PVR HD z możliwością nagrywania

 

Wszystko podłączyłem i chodzi jak ta lala :P jednak zagębiam się w szczegóły i pojawiają się problemy ;) i miałbym pytanie do osób otrzaskanych w tym temacie

 

Sprawa 1)

Dekoder PVR HD posiada możliwość oglądania jednego kanału oraz nagrywanie w tym samym programu na innym kanale, w tym celu posiadam podwójny dekoder.

Jednak jak już wcześniej pisałem tylko jeden przewód antenowy mam spuszczony ze strychu do salonu.

I teraz pytanie, czy przy użyciu trójnika mogę podpiąć dwa przewody z sygnałem do przewodu idącego do salonu, oraz przy użyciu drugiego trójnika rozdzielić sygnał w salonie na dwa przewody doprowadzające 2 sygnały do dekodera?

 

Czy w ten sposób ominę kucie w ścianach, przepuszczanie kolejnego przewodu z "centrum" do dekodera? Czy spełni to moje oczekiwania i będę mógł oglądać coś innego i nagrywać coś innego?

 

Sprawa 2)

Podobna jak 1. ale w tym przypadku chodzi o doprowadzenie do telewizora w salonie sygnał Polsatu ze zwykłej anteny i poprzez dekoder dvb-t w TV oglądać cyfrowy polsat :] i pomysł mam taki aby zrobić:

- 3in1 (jeśli sprawa 1 zadziała) - w przewód na strychu wpuścić 3 sygnały, 2 c+ i 1 analogowy

- 2in1 - 1 sygnał c+ i jeden analog

 

Troche to wszystko zagmatwane ale mam nadzieje, że ktoś może mi w tym pomóć :) bo chciałbym ominąć kucie w ścianach 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Sprawa 1.

Nie, nie, nie, pod żadnym pozorem tak nie rób. To nie będzie działać i może uszkodzić tuner.

Do tego służą specjalne urządzenia (których w tej chwili za bardzo nie chce mi się szukać) ale sporo one kosztują.

Najlepszym wyjściem byłby dodatkowy kabel.

 

Sprawa 2.

Nie ma problemu, z jednej strony musisz zamontować zwrotnicę SAT+TV, a z drugiej gniazdo które rozdzieli sygnał na TV oraz SAT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pitter dzięki za odpowiedź i pomoc, dobrze, że zapytałem przed montażem 8)

 

sprawa 1)

ja sobie to tak wyobrażałem:

O(talerz z podwójnym konwerterm)=(dwa kable antenowe z 2-konwertera)>("trójnik")---(przewód do salony)<("trójnik")=(dwa przewody)D(dekodera PVR HD)

O==>---<==D

 

co to się dzieje, że można w taki sposób uwalić dekoder?

w takim zastosowaniu to nie będzie ten sam sygnał w obu przewodach?

kurcze, myślałem że jak to są dwa takie same przewody z sygnałem, z tego samego podwójnego konwertera (którym nie ruszam) to nie będzie problemu - i wtedy do nagrywania dekoder bierze sobie sygnał i do oglądania również bierze sobie sygnał przez drugi przewód

 

sprawa 2)

pierwszy temat nie wypalił czyli będzie 2in1 :wink:

dzięki za namiary na zwrotnice, a jeśli chodzo gniazda to musiałbym użyć tego: Gniazdo 2xSAT :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Chcesz wpuścić dwa sygnały o takiej samej częstotliwości w jeden przewód - będzie konflikt.

Urządzenie, o którym wspominałem, konwertuje jeden z sygnałów na inną częstotliwość aby sobie na wzajem nie przeszkadzały, zwykły "trójnik" nie da rady tego zrobić.

Podobne przypadki łączenia sygnałów z różnych pasm to łączenie sat i naziemnej oraz w telefonii (telefon + ADSL).

 

Kolejna sprawa to napięcie, do konwertera musi zostać dostarczone zasilanie, różne wartości w celu odbioru różnych częstotliwości, jak będą robić to obie głowice na raz, będzie walka, będą ofiary.

Takie pomysły są tutaj, na forum, regularnie wybijane z głów, dosyć często pojawiają się takie pomysły.

 

Jeśli chodzi o gniazdo - cokolwiek co potrafi rozdzielić sygnał na pasmo TV i sat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

dzięki pitter za pomoc :>

już wszystko wiem ;)

 

Qrzysztof, szkoda, że to takie drogie ;) poszukam może jakiegoś zamiennika :mrgreen:

 

I jedno pytanie uzupełniające, czy z tym urządzeniem i tą zwrotnicą polecaną przez pittera szło by zrobić 3 w 1? tak na chłopski rozum:

O(C+) ==

H(analog) --- Z(zwrotniaca (1sat i 1 tv)) --- GS(Global Stacker (przewód ze zwrotnicy i 1 sat)) ---- (przewód do salonu) --

.....i w salonie w drugą stronę Z(zwrotniaca (1sat i 1 tv)) i GS(Global Stacker :>

 

pewnie to nie przejdzie ale zapytam :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie mam pojęcia czy to by się udało czy nie... i co najpierw zsumować - oba satelitarne czy satelitarny i naziemny?

Przy sumowaniu dwóch satelitarnych jest wykorzystywane pasmo z którego korzysta TV naziemna, więc znowu konflikty.

Ja bym nawet nie próbował, szkoda nerwów i sprzętu.

Bez przynajmniej dwóch kabli się nie obejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Qrzysztof, szkoda, że to takie drogie ;) poszukam może jakiegoś zamiennika :mrgreen:

I jedno pytanie uzupełniające, czy z tym urządzeniem i tą zwrotnicą polecaną przez pittera szło by zrobić 3 w 1?

Jest to możliwe, ale nie w takiej kolejności jak zaproponowałeś.

To tak jak w matematyce: jeśli otwierasz nawias kwadratowy a później okrągły, to zamykasz w odwrotnej kolejności - wpierw okragły, później kwartatowy.

... [ ... ( ... ) ... ]

Mieszanie nawiasów na przemian nie jest poprawne: ... [ ... ( ... ] ... ). Lub tak samo jak tagi w HTML - kolejność jest ważna.

 

Stacker ma dwa wejścia: pierwsze stricte sat (950 - 2150 MHz); drugie typu sat + TV + radio (47 - 2150 MHz).

Sygnał z pierwszego wejścia jest przesuwany do 2650-3850 MHz (lub o podobną wartość w górę), i przesyłany razem z sygnałem z wejścia drugiego jednym kablem do desatckera.

W desatckerze następuje zamiana w stronę przeciwną. Tak więc sygnał TV + sat jest tylko na jednym, na pierwszym wyjściu desatckera. Zwrotnicą dodatkowo można rozdzielić na osobne tv/radio i sat.

(Które wejście jest "pierwsze" a które "drugie" to tylko kwestia nazwania (podpisania). Równie dobrze można nazwać wejścia odwrotnie.)

Jak to się sprawdza w działaniu? Ja bym tam wolał wciągnąć drugi kabel...

:smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

spoko, to było pytanie jako wyczerpanie tematu 8) myślałem, że ktoś testował taki sposób połączenia i wie ;)

 

a co do nawiasów i ich mieszania to wiem, i w pierwszej kolejności napisałem tak jak powinno być czyli najpierw globe a potem zwrotnica ale chwile myślałem, móżdżyłem i nie wiem teraz dlaczego wymóżdżyłem inny układ :wink:

 

finalnie podjąłem decyzję iż przy pomocy zwrotnicy zrobię 2in1 (sat+analog) a drugi przewód z konwertera "jakoś" doprowadzę do salonu :wink: i wszystko będzie śmigać ;)

 

jeszcze raz dziękuję, kolegą za pomoc, mam nadzieję, że wszystkim którzy mają podobny problem temat się przyda 8)

 

Pozdrawiam no i Merry Christmas and Happy New Year :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...