Skocz do zawartości
  • 0

Tuner / konwerter i ich potencjał elektryczny względem ziemi


sybic
 Udostępnij

Pytanie

Posiadam konwerter quad. Dwa wejścia są wykorzystane, a dwa wiszą sobie luzem, do wykorzystania nie wiem w jakim celu, ale są. Przypadkiem się dotknąłem wyjścia, będąc chyba na potencjale ziemi (chyba byłem połączony z kaloryferem) i jakie było moje zdziwienie, że poczułem prąd :)

Ponieważ nie duży (na dotyk może z 80V) spróbowałem jeszcze raz - ewidentnie 'gorący' przewód koncentryka niewykorzystanego wyjścia konwertera jest na jakimś potencjale względem ziemi. Jakim to nie wiem, bo nie mam miernika.

Skąd to się bierze?

Może winien jest zasilacz impulsowy w tunerze, który nie separuje niskiego napięcia służącego do zasilania tunera od 230V?

A co by było, gdyby przewód gorący zetknął się z ziemią?

Pewnikiem by coś poszło. Konwerter, a może i tuner...

A może coś u mnie nie tak?

W każdym razie postanowiłem się tym 'odkryciem' z szanownymi forumowiczami podzielić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Zdecydowanie jest coś nie tak... tylko trudno jest mi powiedzieć (a nawet zgadywać) gdzie może być przyczyna. Poprzez połączanie i odłączanie poszczególnych sprzętów i kabli musisz dojść co powoduje taką sytuację.

Max. napięcie jakie ma trafiać na konwerter to około 19V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zbadałem szerzej temat. To napięcie występuje nie między przewodem gorącym, tak jak napisałem, tylko między masą!

Reasumując : miedzy masą tunera, a kaloryferem jest 96V AC, bo właśnie go zmierzyłem.

O co tu chodzi?

Masa to masa. Właściwie to masę tunera powinienem legalnie do ziemi podłączyć... ale jakoś się boje, bo nie wiem jaki prąd popłynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zrób jeszcze jeden pomiar obracając wtyczkę sieciową o 180 stopni żeby zamienić przewód neutralny i ponownie zmierz. Mierzenie pomiędzy instalacją od centalnego i potencjału na przewodach neutralnych sieci nie jest dobrym pomysłem poza tym nie jest to miarodajne bo instalacja może wcale nie być uziemiana ewentualnie może mieć potencjał innego obwodu z którego dołączony jest silnik pompy od centralnego ogrzewania a jeśli sieć zasilająca jednofazowa jest trójprzewodowa to w przypadku połączenia przewodów neutralnych z obu obwodów powodować będzie zadziałanie wyłaczników różnicowych pomimo tego że teoretycznie zwarcia nie ma. Jeśli masz taki przypadek to świadczyć może o uszkodzeniu któregoś z kondensatorów zasilacza impulsowego w tunerze albo źle zrobiona lub uszkodzona instalacja elektryczna w domu albo jeśli mieszkasz w bloku to masz sąsiadów nielegalnie pobierających prąd którym za przewód neutralny służy kaloryfer :shock:

Na koniec warto założyć zabezpieczenie przeciwprzepięciowe które kosztuje niewiele (masz na stronie Hollexu) i tak jak pisali poprzednicy uziemić antenę.

Ale wydaje mi się że jeśli wszystko jest sprawne to będzie jednak zasilacz tunera do naprawy. :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z obróceniem wtyczki próbowałem. Bez zmian. Jednak ciekawostką jest to, że jeśli tuner odłączę całkiem od zasilania to nadal jest to napięcie. Sprawa jest bardziej skomplikowana, bo masa tunera jest jednocześnie masą telewizora, komputera i sprzętu grającego. Pierwszy raz spotykam się z taką rzeczą. Moje dalsze 'śledztwo' to ustalenie wydolności tegoż źródła napięcia. Zwarłem masę tunera i ziemi przez rezystor 10kOhm. Napięcie spadło już do 12V. Tak więc wydolność tego źródła to lekko ponad 1 mA. Do małego lecz niegroźnego porażenia wystarczy, ale czy do uszkodzenia sprzętu z chwilą zwarcia być może, wszak ten 1 mA przez coś płynąć musi.

Jeśli chodzi o uziemienie anteny, to ona chyba jest uziemiona. Jest przytwierdzona do balkonu, a balkon jakieś tam połączenie z ziemią ma. Chyba, że uziemienie polega też na połączeniu z ziemią masy koncentryka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czyli masy urządzeń masz spięte to może być w takim razie zasilacz (kondensator) obojętnie którego z urządzeń może "pyszczać" ale jeśłi masz to wszystko jeszcze z komputerem spięte z jakimkolwiek z urządzeniem to stawiał bym na to że zasilacz komputera nie ma podłączonego 3 styku tylko fazowy i neutralny i stąd ten potencjał, podłącz do gniazda z kołkiem i masz problem z głowy. :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Komputer powinien wystarczyć, i jeszcze jedno, w takich przypadkach unikaj pomiaru napięcia na styku wejścia sygnału z anteny z niepodłączonym konwerterem, jeśli chcesz mierzyć napięcia sterowania konwerterem lub podłączać oscyloskop aby sprawdzić czy tuner podaje sygnał 22kHz lub sygnały diseqc co się zdarza nieczęsto to można uszkodzić głowicę tunera, w pierwszej fazie może popłynąć spory prąd który będzie chciał wyrównać potencjał na masach urządzeń, wystarczy najpierw spiąć masy, później dopiero mierzyć a najlepiej "rozpruć" zaraz przed F-ką koncentryk i tam mierzyć uważając oczywiście na zwarcia a po pomiarach odciąć ten kawałek i zarobić F-kę i po kłopocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jakiś czas temu też przyglądałem się tej kwestii.

Ogólnie sprawa nie jest prosta. Aby sensownie przeciwdziałać temu zjawisku trzeba wiedzieć między innymi:

- jak jest wykonany uziom, czy są (i jakie są) uziomy pomocnicze,

- jaki jest układ sieci TN-C, TN-S, czy może TN-C-S,

- czy jest uziemienie czy zerowanie, czy może nie ma ani jednego ani drugiego,

- czy wszystkie metalowe elementy konstrukcyjne budynku oraz instalacje elektryczne, tv-tele-techniczne, sanitarne, wodne, itp. itd. są odpowiednio połączone z szyną wyrównawczą (czy w ogóle jest szyna wyrównawcza!).

 

Najczęstszą przyczyną tych napięc są zasilacze impulsowe komputerów lub tv (rzadziej odbiorników sat).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To samo mam w swoim dekoderze.

 

To napięcie z filtra przeciwzakłóceniowego tunera.

Skutek nieuziemionej instalacji antenowej. Ekrany przewodów koncentrycznych zawsze i wszędzie muszą być uziemione (połączone z główną szyną wyrównawczą, jak pisze @HarrisonBergeron). Nie ważne jaka antena.

To samo jest w komputerze - 115 V na obudowie jeśli jest używany niezgodnie z zasadami i wbrew ochronie przeciwporażeniowej - czyli podłączony do gniada bez styku ochronnego ("bolca").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...