Skocz do zawartości
  • 0

Stara czasza, nowy konwerter + zez


Xaveri
 Udostępnij

Pytanie

Witam,

Temat już poruszałem na Elektrodzie, gdzie dostałem ochrzan, że nie warto ;) ale zapytam i tu...

 

Mam antenkę

64_1251135133.jpg

 

Mogę do tego dokupić konwerter bez feeda za 300 zeta (Quattro) - 958.jpg + uniwersalnego zeza np. 257.jpg + drugi konwerter powiedzmy - 2903.jpg.

W sumie wyniesie mnie to 299+15+59 = 373 złote i zostawię starą, dobrą hirschmannowską czaszę.

 

ALBO

 

Kupuję Triax TD88 + DuoSix +2x Inverto Black Ultra Quatro za cenę 134+18+119+119 = 391 zeta.

 

W sumie różnica żadna, ale tu mam nową antenę (choć nie wiem czy będzie różnica w porówaniu takiej blaszczki do starego Hirschmanna), i dwa bardzo dobre konwertery. Czy może przykombinować i zostawić starą czaszę i lepszy konwerter dać na HB, a drugi (tańszy) na Astrę...?

 

W sumie w obu przypadkach mam obawy - nowe, ale nie wiem ile mi wytrzyma czasza bo jest przy kominie i pali się różnym badziewiem w piecu więc mimo cynkowania i malowania może szybko odejść... stare - czy na takiej antence (wytrzymała już 20 lat i nie ma obawy czy wytrzyma nastepne 20) dobrze zadziała zezowanie.

Inna kwestia to dopasowanie tego konwertera za 300 do feeda - otwory pasują, nawet oznaczenie C-120 jest takie samo jak na moim starym singlu... więc chyba powinno być dobrze (?!)

 

Co robić ;) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Witam możesz zakupić lnb invacom z portem c-120 i podłączyć pod tego feeda i będzie idealnie dopasowany feed do anteny lecz taki lnb to wydatek około170zł więc musisz przekalkulować czy warto ci inwestować czy nie lepiej zakupić nową antenkę i zwykły lnb,np inverto.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Liczyłem i wyszło:

Ivacom Quattro - 299

Zez Universal - 30

Inverto Quattro (standard) - 65

SUMA: 394 pln

 

Triax TD88 - 134

Uchwyt - 29

2x Inverto (lepszy) - 2x 120

SUMA: 403 pln

 

Różnica w cenie w sumie żadna! Jestem ciekaw tylko porównania parametrów czaszy starej - Hirschmann, gdzie HotBird będzie w ognisku, a Triaxa gdzie oba konwertery będą po za ogniskiem. Dodatkowo parametry czaszy - jakie znaczenie i co oznacza parametr 'Temperatura szumów"? Dla starej było jak była nowa 50K (Kelvinów ?). Dla nówki Triaxa jest mniej.

 

Wady Hirschmanna, które skłaniają mnie do nówki:

1. Nie wiadomo jak upływ czasu wpłynął na parametry

2. Nie ma podziałki do ustawiania elewacji

3. Ciężar około 21kg

Zalety:

1. Wytrzymała 20 lat i nie widać zużycia!

2. Zamontowana - konieczne niewielkie korekty ustawienia

 

Wady Triaxa:

1. Stal - ile wytrzyma(mimo malowania proszkowego) przy kominie (piec CO-możliwe spalanie węgla, a więc siara - kwas)?

2. Oba konwertery po za ogniskiem

3. Trzeba zdejmować starą i zakładać nową - linka i 3 piętra bo inaczej nie przejdzie

Zalety:

1.Nowa

2.Łatwo ustawić elewację - podziałka

3.Lekka

 

i można tak długo, ale ma być solidnie i na lata!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam tego Triaxa już rok i nie mogę narzekać, bo to bardzo dobra antena.

Przez ten czas nie miałem problemów z odbiorem (nie licząc oberwania chmury, kiedy wysiadają niemal wszystkie anteny). Antena jest nowoczesna, łatwa w montażu (jak piszesz - ma podziałkę, wygodne śruby - motylki), fajnie wygląda i jest chyba dość dobrze zabezpieczona przed korozją.

 

Mam ustawioną Astrę i HB na tej antenie z użyciem uchwytu flexiblock - podpięty nbox recorder pokazuje na obu jakość 100%. Wcześniej używałem uchwytu duoblock - też HB był świetnie, ale nie można wyregulować dobrze Astry, chociaż jakość też była rzędu 90 % parę - 100%.

W tym mocowaniu nie podoba mi się wkręcanie tych śrubek w plastik, słabo to trzyma trochę, ale wystarczająco. Chodzi mi o to obejmy do główek konwerterów. Nigdy nie dokręcisz na 100%, bo będzie się obracać, ale wiatr tego nie rusza (jak na razie). Oczywiście możesz też umieścić HB w ognisku, a Astrę zamontować na uchwycie do zeza uniwersalnego.

 

Poza tym ta antena wyraźnie "lata" na wietrze. Nie wiem czy to wina mojego stojaka "fajki" 40cm, który się tak gnie czy może to wina słabego (mała odległość między śrubami trzymającymi czaszę) mocowania. Gdzieś czytałem na Forum, że komuś też tak drżała. Nigdy jednak nie było przez to problemów z odbiorem

No i cena - kosztuje prawie 150zł, a za tę cenę masz dużo tańszych anten i starczy jeszcze na dobry konwerter.

 

Sam planuję niedługo robić w drugim domu całą instalację i zastanawiam się nad wyborem anteny. Czy brać tego Triaxa, którego mam i jestem z niego zadowolony (gdyby tylko nie te mocowania do zeza) czy może kupować tańszego (75zł) Coraba 900, który też jest świetny i do tego zwykły uchwyt do zeza na rurkę, który jest praktyczny i idealny do ustawiania zeza.

 

Ogólnie jednak polecam tego Triaxa TD88.

Zapodałbym fotki z mojej instalacji na tej antenie, ale gdzieś wcięło mi kabel do aparatu. Może jak znajdę, to wrzucę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...