Skocz do zawartości

Instalacja satelitarna na 4LNB TWIN


Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Chciałbym wykonać instalcję na cztery satelity w takiej konfiguracji : Sirius, Hotbird, Astra1, Astra2, wykorzystując w tym celu konwertery TWIN, gdyż mam dwa tunery SAT.

W tej chwili mam czaszę 85 cm z konwerterami SINGLE ustawionymi na Astrę1 (kierunek główny) i Astrę2 (zez) oraz jednym TWIN-em na Hotbirda (zez).

Niestety Astra2 nie działa zbyt stabilnie na takiej czaszy - szczególnie transponder z programem Clubland. Po za tym przy obfitych opadach deszczu w ogóle nie można oglądać Astry2, a nawet Hotbirda. Dlatego chciałbym zainstalować większą czaszę.

Zastanawiam się nad Triax-em TD110+multiblock. Niestety czytałem o nienajlepszych opiniach odnośnie MULTIBLOCKA, ponieważ nie istnieje możliwość regulacji kąta elewacji bocznych konwerterów.

Drugim rozwiązanim jest zakup czaszy MABO 115-125cm ze zwykłym mocowaniem konwetera i zastosowanie najzwyklejszych ZEZ-ów.

Która opcja była by lepsza ?

 

Jeszcze mam pytanie dotyczące przełączników konwerterów Diseq, czy starczą dwa 4/1, czy też trzeba zakupić jeden 8/2 (czytałem kiedyś, że do TWINÓW musi być z większą separacją wyjść).

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodem słabego sygnału z transponderów z 28E jest to, że Eurobird ma słabe pokrycie sygnałem w naszym kraju, o ile na zachodzie sygnał jest mocny, to na wschodzie już bardzo słaby. W związku z tym za "zezie" jest jeszcze gorzej, przez zezowanie traci się część sygnału.

Tutaj należy dodać, że podobna sytuacja będzie z Siriusem, o ile "dolne" częstotliwości będziesz odbierał, to powyżej 12500 już nie będziesz miał odbioru (przy odbiorze z zeza).

 

Multiblock od Triax może spełnić swoją rolę, wybrane satelity mają mniej więcej taki sam kąt elewacji, dla Białegostoku jest to:

28E - 29,2 stopnia

5E - 27 stopni

Różnica między skrajnymi satelitami to tylko 2 stopnie, więc większego problemu nie będzie.

Także obie opcje "antenowe" wchodzą w grę, zastosuj to co będzie Tobie wygodniejsze, lepsze.

 

Co do przełączników, najlepiej zastosować 2 x 4/1.

 

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie osobnej, mniejszej anteny na 28E lub 5E i zostawienie obecnej czaszy (ewentualnie zmianę jej przeznaczenia, do odbioru 19, 13 i 5E).

 

Temat o odbiorze tych pozycji satelitarnych (na jednej antenie) był już nie raz poruszany, przeszukaj forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam

 

Dokonałem wyboru co do anteny. Będzie to jednak FAMAVAL 110 cm STALOWA. Znalazłem dobre opinie na temat tej anteny, cena jest satysfakcjonująca oraz można zastosować najzwyklejsze zezy na kształtownik.

Myślałem także o antenach firm CORAB albo MABO, jednak nie znalazłem sklepu internetowego gdzie wysyłaliby czasze powyżej 90 cm - tylko odbiór osobisty.

Jeszcze mam pytanie odnośnie ustawiania zezów na kształtownik. Na pewnym forum znalazłem posta, w którym doświadczony instalator miał problem z ustawieniem zeza na kszałtownik na satelitę Astra2.

Rzeczywiście tak trudno jest ustawić taki zez aniżeli zez na rurkę ? Bo teoretycznie w tym drugim jest większe pole manewru, ale ten pierwszy będzie stabilniejszy - żadne warunki atmosferyczne nie wpłyną na zmianę jego położenia.

 

 

Z góry dziękuję za informacje.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...