Skocz do zawartości
  • 0

Prośba o pomoc w ustaleniu usterki


Gość Anonymous
 Udostępnij

Pytanie

Gość Anonymous

Mam ostatnio problem z odbiorem niektórych kanałów, sprawdzałem już wszystkie podłączenia, ale nic to nie zmieniło, więc chyba coś musiało się popsuć - tylko nie wiem, czy tuner, czy konwerter. Może umielibyście mi coś podpowiedzieć na podstawie objawów.

Może postaram się opisać mniej więcej, jak to wygląda. Niedawno problem obserwowałem szczególnie wyraźnie, gdy były odkodowane kanały z TV Vlaanderen i Canal Digitaal z Astry.

I tak. Mimo dokładnego ustawienia anteny najlepszy sygnał jaki udało mi się uzyskać na kanałach z 12721H (één, vtm...) dochodził góra do 55%, podczas gdy np. z TVP (10773 H) był nawet powyżej 90%. Po kilkudziesięciu minutach dobrego odbioru obraz zaczynał się zacinać, a sygnał szybko spadał do 0-20% i później już w ogóle nie było odbioru (inne kanały baz większych zmian). Zauważyłem też, że nawet jeżeli z TV Vlaanderen sygnał był dobry, ~50%, ale chociażby na kilka sekund przełączyłem na któryś z kanałów TVP i zaraz potem wróciłem na ten sam kanał z TV Vlaanderen, który jeszcze przed chwilą odbierał dobrze, to okazywało się, że znów nie ma sygnału i później już nie odbierał w ogóle.

Zauważyłem jeszcze jedno dziwne zjawisko - przełączając się z któregoś kanału TVP na bvn (12574H) lub np. RTL4 (12343H), z których sygnał był cały czas dobry, w ogóle nie było obrazu i dźwięku, mimo że tuner cały czas sygnał znajdował. Obraz pojawiał się dopiero po przełączeniu na chwilę np. na NED1 z 12515H i z powrotem na bvn lub rtl.

Ostatnio także zauważyłem problemy z odbiorem kanałów z Badra. Np. z 12207V sygnał jest cały czas dobry, za to z 12073H w najlepszym razie udało mi się złapać mocno zaszatkowany obraz, na niektórych kanałach nie znalazło nawet nazw. Na tej ostatniej częstotliwości są takie kanały jak TV5 Monde Orient, BBC World News, Euronews, wcześniej chyba był tu najlepszy sygnał z całego satelity, bo ustawiałem antenę na podstawie tej częstotliwości nawet bez patrzenia w telewizor, teraz właściwie brak odbioru.

Z Badra mogli coś tam pozmieniać i sygnał mógł osłabnąć, ale w przypadku Astry takie problemy na antenie 80 cm chyba są trochę dziwne.

Stąd też moje pytanie, co mogło się tutaj popsuć - konwerter czy tuner. Oba zdaje się są jeszcze na gwarancji, ale rzecz w tym, że jak teraz odwiozę tuner do serwisu, to przez parę tygodni nie będę miał dostępu do satelity, a jak jeszcze się okaże, że to jednak nie tuner, a konwerter, to dojdzie kolejne parę tygodni przerwy i już w ogóle kaplica :cry: Akurat teraz mam kilka dni wolnego, więc coś bym sobie zobaczył, ale akurat to co bym chciał zobaczyć nie odbiera :?

Dlatego bardzo proszę o pomoc, jeśli coś niejasno napisałem (a zapewne tak jest), to postaram się wyjaśnić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Cała lista transponderów z "górnej" części pasma, może generator 22 kHz w konwerterze szwankuje? Zamiast zadanej częstotliwości konwerter "przesuwa" pasmo o te kilka MHz? Wpisz częstotliwość z błędem, to znaczy przesunięta w jedną czy druga stronę, popatrz jak będzie się zachowywał tuner.

Tak w ogóle to powinieneś na początek podmienić konwerter i będzie znacznie jaśniejsza sytuacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Gość Anonymous

Czyli, że raczej by to była sprawa konwertera?

Próbowałem wpisywać różne częstotliwości, jak walczyłem z kanałem een z Astry, ale przy różnicy kilku MHz nie było żadnej zmiany, a przy większej już w ogóle nie łapało sygnału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Gość Anonymous

No to oddałem dzisiaj ten konwerter, jutro spróbuję gdzieś kupić jakiś nowy i się zobaczy. Znając życie do tego czasu odkodują mnóstwo ciekawych kanałów na które czekam, oczywiście po południu już wszystkie będą zakodowane :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Oddałeś? Pozbyłeś się? No jakiś dziwny człowiek. ;)

Nie wyobrażam sobie nie mieć konwertera albo dwóch pod ręką na wymianę czy testy (co by zobaczyć jaki sygnał uzyskam na innym egzemplarzu).

Ostatnio używam Inverto Black Premium, fajny, miejscami uzyskuję lepsze wyniki niż na Maximum SF-10, który "mi się znudził" po pół roku ;) Koszt? Poniżej 20 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Gość Anonymous

U nas na prowincji nie ma takiego wyboru, pewnie i tak wezmę to, co będzie, najwyżej później będę narzekał.

Zaś co do zwrotu, to po co trzymać, jeśli jest popsuty. Bardzo lubię kupować w Lidlu. Sprzedają badziewie, ale za to później nie robią problemów z reklamacjami, tylko od razu oddają pieniądze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Gość Anonymous

No więc tak. Założyłem ten nowy konwerter, ale nie widzę żadnej zmiany. Przynajmniej jeśli chodzi o Badra. Nadal brakuje mi wielu kanałów, które wcześniej odbierały.

Nie wiem, co robić w tej sytuacji. Czy reklamować tuner, czy machnąć ręką, bo i tak nic to nie da (trochę szkoda...)

Może jeszcze wieczorem spróbuję zobaczyć jak wygląda teraz odbiór z Astry, będzie to pewnie bardziej miarodajne od Badra :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...