Skocz do zawartości
  • 0

Diagnostyka kabla antenowego


mysmo
 Udostępnij

Pytanie

Kupiłem nową antenę zewnętrzną do której jest dołączony kabel koncentryczny i na tym przewodzie wszystko działa, czyli telewizor wyszukał programy i odbierają bardzo dobrze.

 

W ścianie mam poprowadzony inny kabel koncentryczny, na którym nic nie działa. Końce są zarobione: wtyk F do anteny i wtyk F + wtyk męski do zasilacza wzmacniacza/telewizora. Sprawdzałem przewód multimetrem, pokazuje wartość 1. Ponadto antena ma diodę kontrolną, która na moim przewodzie nie świeci, a na tym dołączonym do anteny świeci.

 

Jak jeszcze można zdiagnozować usterkę na moim przewodzie, który nie działa? 

Edytowane przez mysmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Najpierw to należy odpiąć zasilacz czy wzmacniacz jeśli są na kablu i dopiero robić pomiary tylko  kabla.    

Zwykle przy zasilaczu powinno wykazać rozłączenie z powodu rozdzielenia galwanicznego w celu separacji  zasilania na żyle od wtyczki i podpiętego urządzenia. 

Edytowane przez Ktosiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 22.05.2023 o 13:05, dvbtowiec napisał(a):

Zapoznaj się z artykułem, powinno Ci to pomóc w diagnostyce

https://elektrykadlakazdego.pl/pomiar-ciaglosci-obwodu/

Dziękuję, zrobiłem test zero, multimetr sprawny.

Ustawiam go jak na zdjęciu https://imgur.com/XPN8qeS Po przystawieniu sond do jednego i drugiego końca kabla, wartość 1 na multimetrze nie zmienia się.

Przestawiałem tez multimetr o jedna pozycję w lewo – to samo, wartość 1 nie zmienia się. Przystawiam sondy do żyły. Kabel jest odłączony od zasilacza/wzmacniacza/anteny.

 

Nie wiem o co chodzi? 🙃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

1 oznacza że nie ma połączenia, czyli przerwa w kablu.

Gdyby była ciągłość kabla uzyskałbyś wynik bardzo bliski 000, czyli np. 002

15 godzin temu, mysmo napisał(a):

Po przystawieniu sond do jednego i drugiego końca kabla, wartość 1 na multimetrze nie zmienia się.

Tylko żeby się upewnić pomiar robisz (najprościej) zwierając ekran i żyłę środkową kabla koncentrycznego na jednym końcu kabla, a na drugim do obydwu żył przykładasz elektrody miernika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zrobiłem jak tutaj

DSC_2295.jpg

 

Twojego opisu jeszcze nie rozumiem. 🙃

 

Mam ściągnąć wtyk F i ekran opleść wokół żyły środkowej, a na drugim końcu przyłożyć jedną sondę do wtyku F, a druga do żyły?

Edytowane przez mysmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli masz dojście do obydwu końców kabla i sonda dostanie do obydwu końców, lub wspomożesz się dodatkowym kablem to Twój sposób jest najbardziej prawidłowy. To rozwiązanie pozwala Ci określić która żyła ma przerwę, choć w w przypadku kabla koncentrycznego praktycznie w 100% to żyła środkowa a nie oplot się uszkadzają przy zgięciach.

 

Co do tego co ja proponowałem, dokładnie tak jak napisałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...