Skocz do zawartości

Urządzenia do rozszerzenia pasma UHF


Poland
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Piszę ten post ponieważ chciałbym zapytać się jak wyglądały dawne urządzenia których zadaniem było rozszerzenie dostępnego pasma telewizyjnego w telewizorach i jak mniej więcej wyglądało ich podłączanie. Pamiętam że kiedyś było u mnie takie urządzenie ale teraz kojarzę tylko to że było koloru białego. 

Urządzenie te potrzebne było w czasach komunistycznych do odbioru TVP2 (u mnie na kanale 33) i chyba miało zakres do kanału 48. Przez to potem w latach 90 urządzenie te było już niezdatne do użytku gdyź przykładowo u mnie w rejonie Krakowa zarówno dzisiejsze TVP3 jak i Polsat nadawały już na 50 i 53 kanale. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To były normalne głowice TV o większym zakresie odbioru  niż stare montowane w TV. 

 

Podłączenie w sumie było proste, odłączało się starą głowice przy wyjściu pośredniej częstotliwości i podłączało sygnał pośredniej z adaptera. 

W najprostrzych modelach był tylko jeden zakres, potem pojawiły się dwuzakresowe. 

 

W kraju mam taki zestaw razem ze starym tv lampowym. Jako dzieciak kiedy interesowałem się elektroniką często takie ustrojstwa montowałem w pół godziny. 

f80987c5414d870101f98a6c476e

 

Były niezdatna bo tv przeszła z analogowej na cyfrową DVB-T. W sumie należało też zmienić tv albo kombinować z tunerami zewnętrznymi podpinany i przez modulator albo wejście scart. 

P. S. Jak by się ktoś dziwił ze tylko jeden przycisk to warto wiedzieć że były tylko 2 programy, zwykle 1 nadawany na VHF a 2 na UHF i to do niego była przystawka. 

 

Jeszcze jako ciekawostka, pierwsze elementy elektroniczne telewizora  jak tranzystory pojawiły się właśnie w Polsce w tych przystawkach i w głowicach TV lampowych. Potem były hybrydy TV lamopwo- tranzystorowe z pierwszymi układami scalonymi w torze wizji czy koloru. 

Tak samo potem pojawiły się przystawki montowane w TV przełączające sygnał PAL/SECAM kiedy polska przechodziła ze starego systemu SECAM na nowszy PAL. 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...