Skocz do zawartości

Satetlity :) Pare pytań


buldi123
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam do was pytanko jestem nowy ale bardzo mnie interesuje technologia satelitarna i mam pare pytań

 

1 moje pytanie jaka jest awaryjnosc satelity slyszalem ze awaryjnosc jest daleko mniej prawdoposobna ale jest mozliwa albo ze awaryjnosc satelity jest zerowa ?

 

2 pytanie ile kanałow moze pomiescic satelita 1 nP HOTBIRD 9 BARDZO MNIE to interesuje wlasnie czy na satelicie sie wykupuje czestlotiwosci ? do nadawania sygnalu i o co chodzi z ta pojemnascia :) bardzo prosze o proste wytlumaczenie pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Możliwe jest, że w trakcie użytkowania na orbicie akurat nic się nie zepsuje, a przynajmniej nic poważnego, ale nie zaryzykowałbym stwierdzenia "zerowa awaryjność" - zawsze coś może się zepsuć i nie da rady przewidzieć "z premedytacją", że oto nasz satelita będzie bezawaryjny. Dlatego operatorzy wynoszą kolejne satelity dla strategicznych pozycji jak 13E (Hot Bird) lub 19.2E (Astra) z dodatkowymi "nadmiarowymi" transponderami, żeby jak coś się zepsuje - dało się awaryjnie włączyć ten sam transponder o tej samej częstotliwości na innym satelicie. Gdy Hot Bird 10 doleci na 13E i będzie pracować wraz z Hot Bird-ami 8 i 9 to Eutelsat będzie mieć komplet transponderów awaryjnych, czyli cokolwiek by się zepsuło - Eutelsat będzie mógł uruchomić natychmiast coś na podmianę. Wniosek: jeśli operatorzy boją się awarii i zabezpieczają się przed jej ew. skutkami, to oznacza, że zerowa awaryjność nie jest możliwa do uzyskania.

 

2. Ciężko to wyliczyć - w dobie TV cyfrowej kanały można różnie kompresować. Gdyby na satelicie miały nadawać wyłącznie kanały bardzo dobrej jakości, tylko w DVB-S/MPEG-2 (żadnych DVB-S2, MPEG-4, HD) to zakładając 8 kanałów na transponder dałoby to 8x102, czyli 816 kanałów, ale jak nie trudno się domyśleć jest to stan utopijny. Nadawcy zwykle umieszczają po 12 kanałów, ale są nawet tacy, co potrafią władować ich powyżej 20. W efekcie ilość jest trudna do przewidzenia.

 

Na satelitach całe transpondery się wykupuje/dzierżawi - zwykle są to kontrakty wieloletnie, na popularnych pozycjach często miejsce trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem, bo go brakuje.

 

Pojęcie "pojemność" jest zależne od kontekstu - może to być ogólne określenie łącznej ilości transponderów na danym satelicie lub też informacja ile danych można przesłać przez jeden transponder.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny temacik :brawo:

 

BARDZO MNIE to interesuje wlasnie czy na satelicie sie wykupuje czestlotiwosci ?
Wyżej już wspomniano, że możliwe jest wykupienie tylko całego transpondera. Tak więc nadawca pojedynczego kanału nie może sobie zakontraktować całej częstotliwości (np. na satelicie HotBird), no chyba, że opłaty za jego wykorzystywanie nie zrujnowałyby jego budżetu. Więc uściślając pytanie... w jaki sposób nadawca jednego kanału może wykupić pojemność np. na takim satelicie HotBird? Eutelsat oczywiście świadczy tego typu usługi, aby pójść na rękę mniejszym nadawcom wprowadził usługę o nazwie Skyplex. Co to za usługa, zaprezentuję w postaci zacytowanego tekstu, którego źródłem jest Eutelsat.

 

Skyplex to pierwsza na świecie usługa umożliwiająca multipleksowanie sygnału na satelicie. Aby umożliwić nadawcom bezpośredni dostęp do konkretnego odbiorcy bez konieczności przechodzenia przez scentralizowane stacje nadawcze, Skyplex oferuje mniejszym, regionalnym nadawcom i usługodawcom nieznane wcześniej możliwości. Skyplex może odbierać sygnały wizji, fonii i dane z kilku różnych miejsc i multipleksować je w jeden sygnał odbiorczy DVB. Nie ma potrzeby tworzenia głównego naziemnego centrum nadawczego. Umieszczony na satelicie HOT BIRD 13° E umożliwia Skyplex nadawcom natychmiastowy dostęp do dużej bazy odbiorców DVB.

 

Wykorzystując kartę PC do multipleksowania oraz odpowiednio zaadaptowany do techniki DVB modulator sprzężony z małą anteną i wzmacniaczem średniej mocy nadawca może przesyłać sygnał z dowolnego miejsca leżącego w strefie odbioru danej jednostki Skypleksu. Skyplex, początkowo testowany na satelicie Hot Bird 4 i w pełni uruchomiony na satelicie HOT BIRD 5, odbiera sygnały nadawcze od 350 kb/s do 6 Mb/s. Potem demoduluje je do zmultipleksowania w pojedynczy sygnał cyfrowy na poziomie 38 Mb/s, który jest znowu demodulowany na pokładzie satelity do nadawania.

 

W efekcie całkowicie standardowy sygnał DVB QPSK 27,5 Mb/s trafia do transpondera 33 MHz. Sygnał odbiorczy o identycznej strukturze biegnie do wszystkich transmisji cyfrowych z transponderów satelitów HOT BIRD, które to transmisje oryginalnie były multipleksowane na ziemi. Mogą być odbierane przez standardowy sprzęt, czyli każdy dekoder kompatybilny z MPEG-2/DVB. Z powyższego wynika, że Skyplex umożliwia małym nadawcom uniezależnienie się od pośredników. Większym nadawcom nadal będzie się opłacało budować własne stacje nadawcze – wydaje się, że w dłuższej perspektywie tańsze będzie demodulowanie sygnału na ziemi niż na pokładzie satelity.

Dzisiaj, nadawca pojedynczego kanału telewizyjnego, który zechce nadawać swój program na HotBird, może skorzystać z oferty wielu innych operatorów telekomunikacyjnych (odpowiedników Skyplex), m.in: GlobeCast, Arqiva, RRSat Global, Telespazio, Stellar DBS. Wszystkie te firmy telekomunikacyjne wydzierżawiły transpondery w celu świadczenia usług mniejszym nadawcom, którzy nie potrzebują zajmować całego transpondera. Wymienione firmy zapewniają pełne zaplecze techniczne niezbędne do tego, aby obraz i dźwięk kanału mógł pojawić się na satelicie, nie mają już nic wspólnego z Eutelsat'em, są to inne firmy pośredniczące, więc w takich przypadkach nadawca kanału płaci np. dla GlobeCast, a GlobeCast płaci Eutelsat'owi. Identyczna sytuacja panuje na satelicie Astra 19.2E, gdzie również działa GlobeCast, a także APS i Media-Broadcast.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od tego ile zajmuje miejsca na transponderze. Program informacyjny może mieć 2.5Mbps, normalny 3.5Mbps, a z filmami i premierami nawet 4Mbps. Takie samo przełożenie jest na HD, które w MPEG-4 zajmuje 3x więcej miejsca, czyli 7.5, 10 a nawet 12Mbps.

 

Standardowy transponder w DVB-S 27500-3/4 QPSK potrafi zmieścić do 10 kanałów dobrej jakości, oraz w DVB-S2 27500-2/3 8PSK do 5 kanałów HD w dobrej jakości. Jak jest to wszyscy wiemy. Cyfra+ i Cyfrowy Polsat są w tym rekordzistami, upychając po 12, 14 kanałów na transponder, co skutkuje niską jakością. Odpowiednio 1.7-3Mbps. N wykorzystuje nowe technologie w tym DVB-S2 i MPEG-4, a kanały DVB-S MPEG-2 nadaje z przepustowością 3-4Mbps.

 

Jakby to przedstawić w tabelce:

DVB-S - do 10 kanałów SD MPEG-2, do 16 kanałów SD MPEG-4, do 3 kanałów HD

DVB-S2 - do 15 kanałów SD MPEG-2, do 25 kanałów SD MPEG-4, do 5 kanałów HD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co piszesz to satelita nie jest wcale taka dobra skoro malo kanłow wchodzi na transporder ja na poczatku myslalem nie znajac sie na satelicie ze to stacje wysylają skompresowana ilosc kanałów do satelity a pozniej satelita je odbija do nas ?

i do tematu chcialem dołaczyc :) ze zywotnosc satelity zalerzy od paliwa tak ?? a np jak by satelita tak nie uciekała to pewnie bardzo dlugo by mogla w kosmosie pracować bo nie ma takich czynikow jak rdza itp ?? zgadza sie ;) hehe wybacie ze was tak męcze z tymi pytaniami :) ale naprawde mnie to masakrycznie interesuje ;):lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co piszesz to satelita nie jest wcale taka dobra skoro malo kanłow wchodzi na transporder ja na poczatku myslalem nie znajac sie na satelicie ze to stacje wysylają skompresowana ilosc kanałów do satelity a pozniej satelita je odbija do nas ?

 

W paśmie Ku-Band 10.7-12.75GHz można zmieścić ponad 110 transponderów i tyle mają satelity Hotbird, Astra 1 i Astra 2.

 

i do tematu chcialem dołaczyc :) ze zywotnosc satelity zalerzy od paliwa tak ?? a np jak by satelita tak nie uciekała to pewnie bardzo dlugo by mogla w kosmosie pracować bo nie ma takich czynikow jak rdza itp ?? zgadza sie :wink: hehe wybacie ze was tak męcze z tymi pytaniami :) ale naprawde mnie to masakrycznie interesuje :wink::lol::lol::lol:

 

Słońce wytwarza tzw. "wiatr słoneczny" czyli ogromne ilości pyłu, które powstają po wybuchach na słońcu i one (tak sądzę) stają się główną przyczyną awarii satelitów. Chodzi o promieniowanie które dostając się do satelitów uszkadzają elektronikę. Wyciek paliwa nie jest taki groźny. Chyba Eurobird 9 miał tak i nadal działa, a teraz będą go wykorzystywali rosjanie jako Eutelsat W4A.

 

@Rafix - niekiedy transpondery na mniej obleganych satelitach sprzedawane są w MHz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyfra+ i Cyfrowy Polsat są w tym rekordzistami, upychając po 12, 14 kanałów na transponder, co skutkuje niską jakością. Odpowiednio 1.7-3Mbps.
A co powiesz na temat pakietów BisTV, Sex View czy ART Arabesque z satelitów HoBird? W przypadku francuskiej platformy BisTV, nadawca upchał po 16-17 kanałów na każdym z obu transponderów :]
@Rafix - niekiedy transpondery na mniej obleganych satelitach sprzedawane są w MHz.
Tak, ja tylko się odniosłem do najpopularniejszych w Polsce pozycji satelitarnych. Jednak dobrze, że to zauważyłeś ;) Te mniejsze pozycje satelitarne to m.in. Amos - 4W, Eutelsat W2 - 16E, Eutelsat - 10.0E, Sirius 4.8E. Na tych satelitach możemy znaleźć kanały z bardzo niskimi wartościami SR, ponieważ operatorzy tych satelitów umożliwili zwykłym nadawcom wynajęcie własnego transpondera na kilku MHz pasma satelitarnego. Więc tutaj już nie funkcjonuje pojęcie Skyplex'u ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co piszesz to satelita nie jest wcale taka dobra skoro malo kanłow wchodzi na transporder ja na poczatku myslalem nie znajac sie na satelicie ze to stacje wysylają skompresowana ilosc kanałów do satelity a pozniej satelita je odbija do nas ?

 

W paśmie Ku-Band 10.7-12.75GHz można zmieścić ponad 110 transponderów i tyle mają satelity Hotbird, Astra 1 i Astra 2.

 

Mała poprawka na Astrze jest 120 transponderów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mmm to jednak błednie myslalem :) z tego co piszecie to naprawde mozna duzoo umiescic na satelicie kanałow :) chodzi mi o transporder :) a ma ktos :) moze stronke albo budowe takiego satelity w jezyku polskim chodzi mi o zobaczenie tych talerzy co odbijaja sygnał w kierunku ziemi :):brawo::brawo::brawo::brawo::brawo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie związane z satelitą Sirius 4. Otóż posiadam odbiornik Ferguson AF 3018SE, antenę 80cm z trzema konwerterami i jeden jest właśnie ustawiony na wspomnianą satelitę (zez). Niestety nie mogę odebrać częstotliwości od 12,674V SR10000 w górę. Jaka jest wiec wymagana minimalna antena do ich odbioru oraz czym może być spowodowany brak sygnału?? Mieszkam w płn.-wsch.części kraju. Podam jeszcze dla przykłady, że na 12671 H SR3300 mam 40-50% sygnału, a na 12637 H SR14456 10%, a czasami wogóle brak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne robisz zeza na tego Siriusa. Ostatnie transpondery na tej pozycji mają w Polsce bardzo słaby sygnał, nie wiem jak jest na zachodzie, ale na wschodzie nie jest dobrze. Ogólnie jeszcze nie powinno być problemów z 12.717 V 23500 3/4 (pakiet ukraiński). Reszta częstotliwości ulokowanych w paśmie powyżej 12,67 GHz może i ma prawo nie działać. Trzeba antenę ustawić bezpośrednio na tego satelitę. Możesz jeszcze obrócić konwerter w uchwycie (jeden stopień tak na oko w lewo, albo w prawo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...